1 A0. 1894. Zondag 14 en Maandag 15 October. N°. 8639. Eerste Blad. Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. itrt .*ïl - Abonnementsprijs, per kwartaal 1,85. franco per post, door het geheele Rijk2.50. Afionderlijke nominers- 0.10. K Uit EAU: BOïlüllSTBAAT 70. Advertentieprijsvan 110 gewone regels me inbegrip vat: eene Courant. f 1.40. ledetë gewone regei meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Dit nummer bestaat uit drie Maden. Schiedam, '13 October 1894". Hoeveel malen de nieuwstijding reeds de ronde heeft gedaan, dat de dagen van den Duitschen rijkskanselier Caprivi geteld zijn, is moeilijk te bepalen. Zeker is het, dat het aantal zijner tegenstanders er niet minder op wordtmaar, zoolang keizer en kanselier liet eens zijn, kunnen alle politieke en andere tegenstanders van den laatste toezien. Op dit oogenblik schijnt de kwestie, of er met het oog op de anarchistische woelingeu en aan slagen geen buitengewone maatregelen, wet telijke bepalingen voor het Duitsclie rijk noo- dig zijn. In de dagen, die volgden op den moord van president Carnot, was het te be grijpen, dat de geesten beneveld werden en ten opzichte van anarchisten ten hoogste verbitterd. Er ging toen spiake van, dat verscheidene Duitsclie bondsstaten er op aan drongen voor het gansche rijk een beteuge- lings- cf uitzonderingswet te doen uitvaardi gen, en ofschoon sedert de kalmte is terug gekeerd, de aandrang in Duitschland om zoodanige wet schijnt niet verminderd. De rijkskanselier, dit is bekend, is tegenstander van zoodanige wet en meent, dat de tegen woordige strafwetten, misschien eenigszins gewijzigd, voldoende zijn om anarchistische woelingen en bedrijven te onderdiukken. En zooals het met mannen van beteekenis meer •gaat, ze hebben van die denkbeelden, waaraan ze vasthouden, en waaromtrent ze onverzet telijk zijn: de rijkskanselier Caprivi heeft in dit geval verklaard, dat wanneer de bonds staten, die op uitzonderingswetten aandrin gen. hun zin kregen, hij z'jn ambt zou neer leggen. Later vernamen we, dat de ministers van liet koninkrijk Pruisen allen thans te Berlijn zijn, om van gedachten te wisselen over te nemen maatregelen in het belang van orde en veiligheid, natuurlijk voor zoover het koninkrijk Pruisen betreft. De keizer van Rusland heelt zijn rijk verla ten. om zich voor eenigen tijd op het Griek- sche eiland Corfu te vestigen, «tot herstel van gezondheid", voegen de berichten er echter niet bij. De keizer schijnt ernstig ongesteld, lichamelijk niet alleen, maar ook geestelijkde beroemde Duitsclie professor Leyden, die den keizer meermalen heeft ondeizocht, is opnieuw vertrokken om den hoogen patient zijn bijstand te verleenen. De sombere, zwaarmoedige keizer beleeft wel weinig dagen van vreugde. Zijn lievelings- zoon krank, misschien doodelijk krankzijn onderdanen voor een groot deel ontevreden •genoodzaakt harde vonnissen te bekrachtigen, waartegen misschien zijn gemoed in verzet komt en geen succes. In westelijk Europa kan men zich bezwaarlijk voorstellen, welke toestanden in het ontzaglijk groote, dun be volkte Rusland kunnen voorkomen, welke ongerechtigheden ouder ambtenaren daar mo gelijk zijn. »Hoe een ontzaglijke kolossus als Rusland te regeeren", zie, dat is een probleem, voor welks oplossing zelfs gioote geesten optornen, en waarvoor dagelijksche lieden als middel aangaven en nog aange ven sden knoet". Men zou dan ook tusschenbeide in verzoe- Ling komen, de aanwending van dit ruwe mid del goed te keuren, als men leest, wat er hier en daar in Rusland voorvalt. De cholera maakt er nog altijd slachtoffers en er wordt met prijzenswaardige mildheid geld beschikbaar gesteld tot leniging van den nood. Doch hoe wordt dit geld aange wend Daarvan kon men dezer dagen een merkwaardig staal lezenOnlangs reisde de onder-gouverneur van Petukan naar de distriets-hoofdstad Bendzin hij wilde zich overtuigen, op welke wijze de gelden, liever de aanzienlijke geldsommen waren besteed, die aan het districtshoofd ter bestrijding van de gevreesde ziekte waren gezonden. Bij on derzoek bleek, dat er niets gedaan was. Geen cholera-barakken, die er toch in de eerste plaats moesten zijngeen maatregelen om te ontsmetten niets was verricht. Met den geneesheer van het district de zaak wil lende bespreken, werd den onder-gouverneur beduid, dat hem alleen in het bijzijn van het districtshoofd ophelderingen zouden worden gegeven. Het districtshoofd bracht toen aan den oud-gouverneur, in tegenwoordigheid van den geneesheer een rapport uitmaar de dokter wist het hoofd te beduiden, dat van zijn gan sche rapport geen woord waar wasdat geen enkele maatregel genomen wasdat de gelden, gezonden om den nood te lenigen, in de zakken van bedoeld hoofd waren ver dwenen, en dat dit hoofd verantwoordelijk moest gesteld worden voor de uitbreiding dei- ziekte, die bij opvolging van de bevelen van het gouvernement en bij de toepassing van de voorgeschreven maatregelen beteugeld had kunnen worden. Maar niets, niets was er gedaan. Misschien is dit districtshoofd, dat natuu;- lijk op slaanden voet werd ontslagen, thans op weg naar Siberië, voor lieden van zijn slag een uitnemend verblijfmaar, dit is een voorval, misschien uit tal van andere, die onbekend en ongestraft blijven, en dit zijn, hoe ook bezien, teekenen van bederf, die hoogst bedenkelijk zijn voor een land. Uit Oostenrijk-Hongarije niet veel goeds. Het Hoogerhuis in Hongarjje heeft de ont werpen over de godsdienstvrijheid en de gelijkstelling der Joden verworpen, 't geen bij de behouders groote vreugde', bij anders denkenden groots verontwaardiging heeft verwekt. Nu komen diezelfde wetten weder in liet Lagerhuis daar wordeu ze waarschijn lijk weer aangenomen, en zoo kan het stuk herhaaldelijk worden afgespeeld, tenzij het Iloogerhuis zich bedenke en bij een tweede behandeling der ontwerpen deze aanneemt. Neemt men echter in aanmerking, dat slechts 20 leden van het Hoogerhuis vóór stemmen, dan is men geneigd de verzuchting te uiten, dat er nog heel wat water door den sehoonen Donau kan stroomen, eer Hongaarsche groo- ten zich verklaren voor een wet, die het door het geheele beschaafde Europa erkende be ginsel van gewetensvrijheid huldigt. Morgen zullen in België de verkiezingen plaats hebben voor de Kamer en den Senaat, volgens de kort geleden aangenomen kieswet. "We vinden hieromtrent de volgende belang rijke bijzonderheden vermeld: Volgens deze wet is het kiezen verplichtend en is het meervoudig kiesrecht ingevoerd: er zijnkie- re'-s met ëen, twee en drie stemmen. Het laatste cijfer is het maximum ofschoon er onlangs in een Brusselsch blad werd be weerd, dat aan de redactie een man bekend was, die vier stemmen hadëen in een der voorsteden en drie in Brussel. Voor iedere stem krijgt men éen biljet de driestemmige kiezer heeft dus drie biljet ten in te leveren voor de verkiezing van een lid der Kamer en drie voor het kiezen van oen lid van den Senaat. Een dergelijk geluk kig Belgisch burger levert dus op den dag, die door anderen als feestdag wordt be schouwd want de verkiezingen hebben plaats op een Zondag door het inleveren van zijn zes biljetten een hoeveelheid arbeids vermogen, dat niet te licht moet worden geschat. Door de ingewikkelde inrichting dei- biljetten is dat uitbrengen van zijn stem nog lang geen alledaagscli werk. Wie nooit een stembiljet in zijn bezit heeft gehad enthans verplicht wordt een keuze te doen uit een vei zameling namen, die hij misschien nog nooit heeft gehoord dien is 't niet kwalijk te nemen, dat hij aan elk zijner haren oen watcrdroppeltje voelt, bij de gedachte, dat hij gansch alleen, afgezonderd van anderen, die hem raad zouden kunnen geven, zijn stem men moet uitbrengen. Want, de stemming is geheim liet aantal kiezers bedraagt, volgens eeu opgaaf in het Journal de Bruxelles, "oor de Kamer 1.370.087, voor den Senaat -1.15S.714 voor de Kamer worden 2.111.127 stemmen uitgebracht en voor den Senaat '1.871.924. liet verschil vindt zijn oorzaak in het verschil tmschen den vereischten minimum-leeftijd voor een Kamer- en een Senaatskiezer. De laatste moet den leeftijd van 30 jaar hebben bereikt. De verkiezing zal de meeste drukte ople veren in die districten, waar de partijen scherp tegenover elkaar staan en elke partij afzonderlijk haar lijsten heeft ingezonden aan den president vau de rechtbank in eerste instantie. Zooveel partijen, zooveel officieele lijsten Zoo heeft Brussel bijv. zes officieele lijsten voor de Kamerverkiezing en twee voor de verkiezing van den Senaat. Bij de laatste hebben alleen de elericalen en de liberalen candidaten gesteld. De stembiljetten zijn genummerd. Op liet Brusselsche biljet voor de Kamerverkiezing, verdeeld in zes kolommen, bevat do eerste kolom alle cindidaten der werkliedenpartij de tweede kolom alle candidaten der ver- eenigde liberalen en radicalen; de derde kolom de candidaten der flamingantende vierde kolom die der elericalende vijfde en de zesde kolom de namen van de candi daten, die door eenige vroolijke broeders en grappenmakers uit de grap op de officieele lijst zijn geplaatst. Zoo bevat de vijfde kolom slechts zeven namen en de zesde éen naam, die van den heer Mahaux. Er zijn evenwel ook districten, waar de een of andere partij zoo overheerschend is, dat de andersdenkenden het niet eens de moeite waard achten een tegencandidaat te stellen. In zulke districten heeft geen verkiezing plaats, en wordt toegepast artikel 477, par, 2 der kieswet: «Wanneer liet aantal candi daten niet grooter is dan het aantal der te ver leenen mandaten, worden deze candidaten zon ..er eenige formaliteit als verkozen ver klaard. Donderdag moesten de officieele candidaten- lijsten worden ingeleverd. Volgens hel boven genoemde artikel werden dienzelfden dag reeds gekozen verklaardzeventien clericals senatorenzes clerieale volksvertegenwoor digers en éen liberale senator. Onder de zes volksvertegenwoordigers behooit ook de vroegere minister Beernaert, die een zetel heeft ontvangen voor het arrondissement Thielt. Men had verwacht, dat de heer Beer naert geplaatst zou worden op de clerieale lijst voor Brussel. Dit is evenwel niet geschied. Er wordt natuurlijk kolossaal gewerkt, vooral in Brussel, waarop de aandacht van gansch het land is gevestigd en waar twee partijen samengaan, die op een twist een veizoening laten volgen: de radicalen van Janson en Féron en de liberalen van Giauv en Buis. In de progressistiseB liejormo vin den wij b.v. voor Zondag onder fie kiezers vergaderingen, «reunions électorales", niet minder dan 18 bijeenkomsten opgeteekend. Zoo doen ook de socialisten, die Zondagnacht om 12 uur een vergaderiug hadden uitge schreven van tiamconducteurs en koetsiers; zoo doen ook de katholieken. li 'U

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1