Vrijdag 19 October. N°. 8642. KENNISGEVING. A". 1894. -A. ch tenveertigste Jaargang*. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsclie Berichten. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per posi, door bet geheel» Rijk. Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. B r It R A l> BOTSRITBAAT 9 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethoupers van Schiedam, Genen de aanschrijving van den heer Com missaris der Koningin in deze provincie van 4en 2den October j.l. A, no. 1359, (3e Afd.) prov. blad no. 53. Herinneren bij dezen ieder, dien zulks mocht aangaan, dat wanneer men, volgens de artt. 27 en 42 der wet op de personeele belasting, van gien 29sten Maait 1833 (staatsblad no. 4), zonals •die zijn gewijzigd en aangevuld bij deaitt. 7 en -14 der wet van den 9den April 1869 (staatsblad no. 59). ter oorzake van nieuwe aanschaffing, serandeiing of verwisseling van belastingvoorwer- pen, vallen mocht in de termen van art. 27 der •eerstgenoemde wet, daarvan suppletoire aangifte «noet worden gedaan, in voege als bij art. 30 dier wet is voorgeschreven, te welken einde een biljet ter invulling bij den ontvanger der directe belas tingen bekomen kan worden. Bij het geheel achterlaten, of het doen van te geiinge aangifte, zijn op de belastingschuldigen de strafbepalingen van toepassing, vervat indenrtt. 35 en 39 van meergemelde wet van den 29sten Slaat t 1833 staatsblad no. 4), zooals die zijn •gewijzigd bij art. 13 der wet van den 9den April 1809 staatsblad Jin. 59). Eu is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den '18den October 1894, Burgemeester en wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÈDE. DUITSCHLAND. De keizer is Dinsdagnamiddag van Darm stadt naar Wiesbaden vertrokken, waar hij te halfvijf aankwam. Onmiddellijk reed de keizer naar het standbeeld zijns grootvaders, dat op zijn bevel onthuld werd. Des avonds beeft de inwijding plaats gehad van het nieuwe operagebouw. Even voor tienen zijn de keizer en de keizerin gistermorgen te Berlijn aangekomen Z. M, komende van Wiesbaden, H. M. van Potsdam. Terstond zijn zij naar Ruhmeshalle gereden voor de plechtigheid der 132 vaan dels, welke een klein uur geduurd heeft en bij welke de vroeger gemelde Duitsche vor sten, de oudste vier zoontjes van den keizer, de prinsen en prinsessen van Pruisen en natuurlijk vele generaals en andere hooge heeren tegenwoordig waren. Te Potsdam was gisteren ter gelegenheid van de aankomst van den koning van Servië ■het station feestelijk getooid, en tot de ont vangst waren de keizer, de prinsen, de vorste lijke gasten van het hof, de staatssecretaris Marshall, de minister van oorlog en de gene rale staf aanwezig. Om zeven uur kwam de koning aan. De keizer ging hem te gemoet en begroette hem allerhartelijkst. Na de noodige voorstellingen en na de revue gepasseerd te hebben over een opgestelde eerewaclit reden, de keizer en de koning onder escorte naar het stedelijk slot. Een galadiner zal plaats hebben in het .nieuwe paleis. Naar verzekerd wordt, is de regeering voor nemens bij den Ryksdag een ontwerp in te dienen tot beperking van het algemeen stem recht, door verhooging van den leeftijd voor kiezers en verkiesbaren. De Kreuz-Ztg. constateert, dat aan prin ses Alix van Hessen belangrijke concessies gedaan zijn door de Heilige Synode: zij behoeft baar vroeger geloof niet te vervloeken en niet te verzekeren, dat haar bekeeriag liet gevolg ia van haar overtuiging, dat de Grieksch- katholieke kerk de ware is. De synode zal zich tevredenstellen met de verklaring, dat de prinses van geloof veranderd is, om ëen te zijn met haar toekomstigen echtgeuoot. Dinsdag begon voor het gerechtshof te Potsdam het proces tegen den ontslagen kan selier Leist, beschuldigd van zoodanige han delingen als waarnemend gouverneur van Kameroen, dat daardoor het oproer der in- landsche soldaten op 5 December 1893 werd veroorzaakt. Noch .het departement van buit«nlandsche zaken, noch de verdediger van den beschul digde verlangden sluiting der deuren. Het hof ziet daarvan voorshands af, maar behoudt zich voor, de zaak. later, zoo noodig, met ge sloten deuren voort te zetten. De beschuldigde zelf verlangt voor een deel der behandeling uitsluiting van openbaarheid, teneinde som mige personen te ontzien. Het Openbaar Ministerie gaf een overzicht van de handelingen des beschuldigden ia zeer scherpe bewoordingen. Met nadruk wees hij er op, dat het geeselen van 20 Dahomeysche vrouwen met een zweep van nijlpaardenleer op het geheel naakte lichaam door niets ge motiveerd was en terecht de verontwaardi ging der inlanders opwekte, evenals het dwin gen van als gijzelaars gevangen vrouwen om voor hem te dansen. Door al die handelingen heelt Leist de belangen des rijks ten zeerste geschaad en is bij oorzaak geweest vau de grootste verbittering langs de gansehe West kust. Mitsdien werd zijne schuldigverklaring geëischt aan machtsmisbruik, hetwelk een op stand heeft ten gevolge gehad. Leiot ontkende de hem ten laste gelegde feiten. Het O. M. trok later de beschuldiging in dat beklaagde door zijn optreden een opstand in Kameroen heeft uitgelokt, maar vorderde zijne schuldig verklaring aan machtsmisbruiken onzedelijke handelingen en zijne overplaatsing in een ander ambt met vermindering van zijn in komen met een vijfde deel. BELG1E. De heeren Woeste eri Yan Wambeke waren te Aalst als verkozen geproclameerd. Het blijkt nu echter dat er 2750 stembriefjes meer uit de bussen kwamen, dan de verkie zingslijsten aanwijzen. Men had bij het opma ken der defluitieve lijst een kleinigheid ver geten: het geheele kanton Herzele was over het hoofd gezien. De verkiezing is dus nietig verklaard. Woeste en Van Wambeke zullen nu in herstemming moeten komen met pastoor Daens en den advocaat De Backer, de .«chris telijk-socialistische" candidaten. De bladen van de verschillende richtingen erkennen dat de groote beteekenis der ver kiezingen van 1894 gelegen is in den ontzet- tenden aanwas ran het socialisme. Zelfs de Indépendanee, die de overwinning der cleri- calen zooveel doenlyk tracht te verbloemen, zegt dat het iklassieke liberalisme" zijn tijd gehad lieeft. Zeker is het dat, zoo de liberale candid !en zich niet roegen naar de eischen der werkliedenparty, de vrijzinnigen in de nieuwe vertegenwoordiging een onbeteekende minderheid zullen vormen. En leggen zij zich wèl neer bij den voornaamsten eischeen voudig algemeen stemrecht, dan kan men de liberale partij van morgen bezwaarlijk meer gelijk stellen met de liberale party vangis- teren. De naam »radiGalen" zou dan op de talrijkste groep der vrijzinnigen ongetwijfeld beter passen. Jules Guesde, die met Chauvin uit Parijs gekomen is. om de Belgische socialisten met hun krachtig optreden geluk te wenschen, verklaarde aan een interviewer dat naar zijne meening de uitslag der verkiezingen in België een onberekenbaren invloed hebben zal op het aaneensluiten van de socialisten over de ge heele wereld, en dat de terugslag dezer ver kiezingen zich zal doen gevoelen, zoowel in de noordelijke departementen van Frankrijk, als ook in Nederland. ENGELAND. De toestand van den emir van Afghanistan moet hoogst ernstig zijn. De Engelsche pers maakt zich zeer ongerust over een mogelijk afsterven van het hoofd van den bufferstaat, die de barrière vormt tusschen Engelsch Indië en Rusland, Een binnenlundsche oorlog is na zijn dood zoogoed als zeker, en generaal sir Frederick Roberts, die heel wat veldtoch ten in Afghanistan gemaakt heeft, raadt den Engelschen aan, dan zoo spoedig mogelijk het land te verlaten, daar zij anders de eerste slachtoffers zullen zijn van den successie oorlog. Uit Calcutta wordt van gisteren gemeld Een dagblad uit Lahore zegt van inland- sche bron den dood van den emir van Afgha nistan te hebben vernomen. Tot nu toe is dit bericht nergens bevestigd. RUSLAND. Naar aan de Daily Telegraph uit Peters burg geseind wordt, is men daar aan het ministerie van buitenlandsohe zaken erg ont steld over het ernstig verloop van de ziekte van den emir van Afghanistan. Zijn dood toch zou waarschijnlijk een burgeroorlog ten gevolge hebben, welke Rusland juist thans wel gaarne zou vermijden. Er moeten te Petersburg dertig studenten van het technologisch instituut zijn gevangen genomen, als verdacht tot een nihilistisch genootschap te behooren. O O S T E N U IJ K-U O N G A R JJ E. Met het oog op de hervatting der werk zaamheden door den Rijksraad hadden Maan dag in alle wijken van Weenen betoogingen plaats ten gunste van algemeen stemrechten werd besloten heden (Donderdag) in de Sofiensaal eene monstermeeting te houden. De Correspondance politique verneemt uit goede bron dat de inlichtingen der dagbladen omtrent de onderhandelingen van Kalnoky en de Hongaarsche ministeis over het verschil dat er bestaat tusschen Oostenrijk-Hongarije en Frankrijk over de invoerrechten op wijnen, geheel onjuist zijn. De commissie voor justitie uit de Hon gaarsche Kamer heeft zich vereenigd met de door het Magnntenhuis in het ontwerp rakende den godsdienst der kinderen gemaakte veranderingen. De partij der linkerzijde in Hongarije heeft besloten bij eene aanvullingsverkiezing voor de Kamer Frans Kossuth candidaat te stellen. De regeering heeft dien zoon van den grooten patriot van de kiezerslijsten doen schrappen. Graaf Kalnoky heeft Dinsdag een onderhoud gehad met de Hongaarsche ministers Wekerle, Lukacs en Fesietits, waarin onder anderen gesproken werd over de klachten van Frank rijk betreffende de invoerrechten en de aan Italië toegestane voorrechten. De commissie voor justitie van het Hon gaarsche Huis der afgevaardigden heeft de wijzigingen, door de magnaten aangebracht in de wet op den godsdienst der kinderen, aan genomen. Die wijzigingen hadden, zooals men zich herinneren zai, alleen betrekking op de artikelen waarin van de confesrieloosheid wordt gesproken. De uiterste linkerzijde in Hongarije wil Frans Kossuth, zoon van den grooten volks man, candidaat stellen bij een aanvullings- vei kiezing voor het Huis der afgevaardigden, maar de regeering heeft hem geschrapt van de kiezerslijsten, en men vreest dat er stand jes over zullen komen. ITALIË. De minister-president Crispi heeft, naar aanleiding van de schitterende ontvangst, die te Parijs aan Verdi te beurt is gevallen bij de vertooning van zijne opera uOthello" (hij is onder anderen benoemd tot grootkruis van het Legioen vau eer), aan den heer Iticordi, uitgever van Verdi's werken, den volgenden brief geschreven »Trotsch als ik er op ben, dat de Italiaan- sche naam hoogelijk vereeid is in die groote en sympathieke stad, zie ik daarin de vooibode

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1