Zaterdag 20 October. N°. 8643, A0. 1894. Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgeverTj. odé. jBuHenlatidsehe Berichten. t - Mgr* RANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afiouderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. rniKBAC: BOTERURAAt 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. 1.10, Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A Pi K R IJ K. De president der republiek heeft Diusdag grootvorst Wiadimir, broeder van den czaar, ten gehoore ontvangen. Het onderhoud duurde «en geruimen tijd. Volgens VEclair zal in het rapport der «xtra-parlementaire commissie van enquête naar den toestand der marine, vooral de aan dacht gevestigd worden op het gevaar, dat gelegen is in de tegenwoordige regeling, waarbij de kustverdediging onder het minis terie van oorlog gesteld wordt. De regeering heeft besloten, het blad I. Chambard te doen vervolgen wegens belee - ging van den president der republiek. Op voorstel van den voorzitter Rouvier heeft de begrotingscommissie besloten, in «verleg met den minister van onderwijs, een bedrag van 100,000 frs. op de begrooting te brengen ten dienste der organisatie van de geneeswijze der diphteritis volgens het stel* selRoux. De gemeenteraad van Parijs heeft 50,000 frs. beschikbaar gesteld. En er wordt door het geheele land een beweging op touw ge zet, om van de regeering een jaarlijksch subsidie te verkiijgen. Te Toulon loopt het gerucht dat een pant serschip naar Corfu gezonden zal worden tot begioeting van den czaar bij diens komst op dat eiland. Tot commandant van het eskader der Mid- delJandsche zee is aangewezen de vice-admi- raal Gervais, vroeger commandant van het Noorder-eskader, en laatstelijk chef van den generalen staf der marine. In eene te Montpellier gehouden verga dering van belanghebbenden bij den wijn bouw, heeft de heer Méline eene redevoering gehouden tot verdediging der beschermende taiieven. Het afgeloopen jaar was ongunstig geweest, erkende hij, maar met de verzeke- kering dat liet zonder de tarieven nóg ongun stiger zou uitgevallen zijn. Ook de lage koers van het zilver drukt de markt. En eigenlijk zijn de invoerrechten ook nog niet hoog genoeg. DUITSCHLAND. De keizer heeft koning Alexander van Servië de orde van den Zwarten Adelaar geschonken. Uit Darmstadt wordt van gisteren gemeld De van buitenaf verspreide geruchten vol gens welke de groothertog met zijne gemalin reeds naar Livadia vertrokken zouden zijn, vinden geen bevestiging. Prinses Alix van Hessen vertrekt lieden over Berlijn en War schau naar Livadia. Zij wordt tot Warschau vergezeld door prinses Victoria, waar de prinsessen de Russische vorstelijke personen zullen ontmoeten. Nopens het vertrek van den groothertog met zijne gemalin is tot dusver nog niets bekend. Het gerechtshof te Potsdam heeft den eisch van het Openbaar Ministerie tegen den oud kanselier van Kameroen Leist toegewezen. De pers zoowel als de publieke opinie is ont stemd over dit lichte vonnis, dat weinig meer is dan een vrijspraak. Het gemeentebestuur van Dantzig heeft den rijkskanselier Von Caprivi tot eereburger benoemd. BELGIË. De Ligue libérale (de groep der gematigde liberalen) heeft geweigerd, de voorwaarden te aanvaarden, door de werklieden gesteld voor de herstemming te Brussel op Zondag. De Indépcndance berekent dat op de onge veer 1,797,500 stemmen, bij de verkiezingen van Zondag in het geheele land uitgebracht, 915,000 stemmen aan de clericals caudidaten werden gegeven533,000 aan de liberalen, 318,000 aan de socialisten. De heer Frère-Orban, candidaat te Luik, heeft verklaard, niet te willen treden in een door de clericalen voorgestelde schikking waardoor zijne herkiezing verzekerd zou zijn, op voorwaaide dat 5 clericalen door de libe ralen gesteund zouden worden, waar zij met socialisten in herstemming komen. ENGELAND. De heropening van het Parlement is op nieuw verdaagd tot 29 December, De Schotsche mijneigenaren zullen een weerstandskas vormen, groot 4 miilioen pond sterling, tot onderlinge schadeloosste'ling voor verplichte sluiting der mijuen, indien werkstakingen dit uoodig maken. Uit Calcutta wordt van gisteren gemeld Ofschoon het gerucht van het overlijden van den emir van Afghanistan nog niet be vestigd is, heersclit alhier ongerustheid over den toestand te Kaboel, omdat er reeds sedert eenige dagen van de aldaar vei blijf houdende Engelschen geen berichten ontvangen zijn. Uit Simla wordt gemeld dat de regeering geen enkele bevestiging van den dood van den emir van Afghanistan heeft ontvangen. EÜSLASD, De Nordische Telegrafen Agentur meldt, dat de toestand des keizers aanmerkelijk verergerd is. De algemeene verzwakking en de zwakte van den hartslag zijn toegenomen. De reis van den keizer naar Corfu is opgegeven. Naar uit St.-Petersburg aru de Kbln. Ztrj. gemeld wordt, schijnt de toestand van den czaar snel achteruit te gaan. Aile leden van de keizerlijke familie bevinden zich thans op weg naar Livadia. Het heet, dat daar de overgang van prinses Alix van Hessen tot de orthodoxe belijdenis en, in alle stilte, het huwelijk met den troonopvolger, zullen plaats hebben. Het huwelijk zal in ieder geval voor den 20n November, het begin der groote vas ten, voltrokken worden. Met stelligheid ver neemt men dat Pobedonoszew acht dagen geleden zijn verzoek om ontslag heeft inge diend, hetwelk evenwel niet aangenomen werd. Men verwacht van uur tot uur de proclamatie waarbij het regentschap opgedragen wordt aan den troonopvolger. De regeering heeft, om den schijn te ver mijden dat zij misbruik zou maken van de moeilijkheden, waarin China door zijn oorlog met Japan verkeert, de onderhandelingen be treffende de Pamir-vlakte verdaagd tot na het sluiten van den vrede. Te Odessa zijn de vorige week meer dan 200 verdachte Polen gevangengenomen. ITALIË. Volgens de Daily Chronicle zou de Italiaan- scbe gezant te Londen, graaf Torinelh di Ver- gano, door den gezant te Brussel, den heer De I'enzis, vervangen worden, daar eerstge noemde niet genoeg steun geeft aan de plan nen tot een gemeenschappelijk optreden van Engeland en Italië. SPANJE. - Sa&asla heeft het voorzitterschap van den Senaat aangeboden aan Montero Rios, die dit heeft aangenomen. De heer Moret, minister van buitenlandsche zaken, is naar Parijs vertrokken, waar hij, naar gemeld wordt, bij de Fransche regee ring werkzaam zal zijn ter ondersteuning van de stappen, die de Spaansche gezant, de heer Leon y Castillo, gedaan heeft om den op 31 December 1894 eindigenden modus vivendi te vernieuwen ten aanzien der han delsbetrekkingen tusschen de beide landen, die aan Frankrijk de behandeling op den voet der meest begunstigde natie verzekert. De zitting der Cortes zal waarschijnlijk den 12n November geopend worden. De weinige tijd, die er tusschen dien dag en Kerstmis overblijft, zal, naar men nu reeds kan voor zien, ingenomen worden door staatkundige debatten en de handelskwestie. De leening en de zaak der spoorwegen zouden eerst in behandeling Komen in de zitting van het vol gende jaar, ah wanneer ook de begrooting in discussie zal komen. PORTUGAL. Uit officieele brou wordt gemeld, dat Portu gal geen militaire hulp van de Tiansvaalsche regeering zal aannemen tot het dempen van den Kaffer-opstand. Het stamhoofd Gungun- huna, die met eene aanzienlijke strijdmacht naar Lorenpo Marquez op weg is, heeft zich niet by een opstand aangesloten, maar is integendeel voornemens de Portugeezen te helpen. De regeering heeft van den gouverneur- generaal van Lorenpo Marquez bericht ont vangen, dat de daar aanwezige troepen vol doende zijn tot verdediging van die stad en voor de veiligheid der inwoners. Behalve eene vrij aanzienlijke macht van geregelde ir.land- sche troepen, bevinden zich in die stad 200 Europeanen, artillerie en cavalerie. Vele Euro- peaansche vrijwilligers zijn met repeteerge weren gewapend. In den laatsten tijd zijn verdedigingswerken aangelegd. Op de reede bevindt zich de korvet Beinha de Portugal met 300 matrozen en artillerie aan boord, die bereid zijn, in geval van nood aan wal te gaan. Dinsdag is uit Lissabon een transport van vier oorlogscompagnieën en eene batterij artillerie naar Lorenpo Marquez vertrokken ook zullen oorlogsschepen daarheen gezonden worden, terwijl uit Angola 300 man inland- sche troepen derwaarts op weg zijn. De ver dediging der stad is mitsdien voldoende ver zekerd en de regeering zal in geen geval de landing van vreemde troepen toestaan. Volgens de laatste berichten heeft een lriein gevecht plaats gehad, waarin de Kaffers wer den teruggeslagen. EGYPTE. De werkstaking der baggerlieden van het Suez-Kanaal is geëindigdde Grieksche werklieden zijn ontslagen en zullen naar hun land worden teruggebracht, met uitkeering van eene maand loon als schadeloosstelling. AFRIKA. Uit Tanger wordt aan een Parijsch blad gemeld, dat de toestand in de oude hoofdstad Marakesj zeer ernstig blijft. Muly Abbas zou in zijn paleis belegeid worden, nadat hij den Kaid van den Rehamna-stam in hechtenis had doen nemen. De gouverneur van Casablanca is wegens ongeschiktheid afgezet. CHINA. Volgens een telegiam uit Poit Arthur del. 16 dezer te Tienstin ontvangen hebben de Japanners Thornton Haven, in de baai van Korea, vei laten en hebben zij zich naar Taitong Gat begeven en versterken zij zich daar. Er gaat een gerucht van een grooten veldslag, die den 15n in het noordelijk stroom gebied van de Yalu zou geleverd zijn. Bij- zondeiheden ontbreken. De Chineesche over heid zegt er mets van te weten. De Times ontvangt het volgende bericht uit Tientsin van 16 dezer De Japansche bladen betoogen, dat het gerucht van het vertrek van een legei korps uit Huosirna een krijgslist was. daar eene deigelijke expeditie onmogelijk is tengevolge van den toestand der Japansche vloot. Rusland zendt nog elf schepen, waaronder dt ie panUei schepen, zoodat het de geduehtste vloot zal hebben, welke zich ooit verzameld heeft ten oosten van Suez. Het gerucht van de verovering van Port Arthur door de Japanners is nog niet be vestigd maar volgens een telegiam uit Shanghai is een Japansche macht van 15,000 man weinige mijlen ten noorden der stad gelegerd, op de smalle strook land, welke op de Engelsche kaarten staat aangegeven als Regent's Sword. Deze legermacht wacht

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1