Binnenlandse lie Berichten. D.) slechts op een geschikte gelegenheid om de stad aan te tasten door kruisers worden de troepen beschermd tegen een overval uit zee. Een gemakkelijk werk zullen de Japanners hier niet hebben. Port Arthur wordt, zoowel iian de land- als aan de zeezijde, verdedigd door sterke forten, die van zwaar geschut van de nieuwste constructie zijn voorzien. De stad heeft een garnizoen van 7000 man, op Eu ro- peesche wijze gedrild de haven is afgesloten door onderzeesche torpedo's, en bovendien zijn hier gewoonlijk een dozijn torpedobooten gostationneerd, SCHIEDAM, 19 October 1894. De notaris Lau te Schiedam, die zich zon der verlof van zijn standplaats verwijderde en tot lieden niet is teruggekeerd, heeft thans eervol ontslag aangevraagd. Vadj De quarantaine-maatregelen, die tot dus- verre in Spanje toegepast werden op herkom- sten van Rotterdam, zijn thans opgeheven. II. K. H. de groothertogin van Saksen- Weimar, prinses Sophia der Nederlanden, heeft aan het centraal comité voor onder sleuning van nagelaten betrekkingen van Indische krijgers doen toekomen eene gift van f1000. Gisteren kwam de commissie van rappor teurs der Tweede Kamer over het hoofdstuk waterstaat vnn de staatsbegrooting hijeen lieden vergadert de commissie voor liet hoofd- stuk oorlog en Maandag die voor de algerneene beschouwingen over de staatsbegrooting. i De minister van ooi log heeft goedgevonden dat het detachement aanvullingstroepen, dat den 20n dezer per stoomschip Kouingin- Begentes naar Oost-Indiii vertrekt, uitgeleide zal worden gedaan door het muziekkorps van het koloniaal werfdepot. De Indische Qids spoort de regeering aan om voort te gaan op den weg tegenover de Balineezen op Lombok ingeslagen, en vooial met de verstel king van het leger met krach- tige geoefende soldaten en het zuiveren van j de moreel en physiek waardeloozen. j Lombok moet weder een Sasaksch land worden, maar onder Nederlands leiding met een organisatie, die in hoofdzaak overeen- j stemt met de organisatie van liet inlandsch bestuur op Java. Nog éen Balinees, in welke ondergeschikte betrekking ook, gezag te laten voeren op Lombok, ware trouweloosheid ten aanzien der Sasaks en ware een spotten met Nederlands prestige. Voor de verrader lijke Balineezen, wat wij bidden mogen, geen genade 1 Men moge dat onmeedoogend noe men, met een Engelsch staatsman, die niet berucht is om zijn wreedheid, gelooven wij adat het wezen van den oorlog geweld en dat matiging in den oorlog onnoozelheid is", en deze tijd vasi rouw over de ongelukkige slachtoffers van het laaghartig verraad der Balineezen schijnt ons al zeer slecht gekozen voor het prediken van zachtmoedigheid en vergevensgezindheid. De legatie van Venezuela te 's-Gravenhage deelt het volgende mede a De Venezuelaansche regeering heeft met verwondering kennis genomen van de onge gronde berichten, door eenige d.tgbladen in Europa verspreid omtrent eene verstoring der openbare orde in enkele plaatsen van Vene zuela, en te meer, daar de belangen van den vrede nooit beter dan thans in alle deelen des lands verzekerd zijn. aDe grondwettige voorschriften nemen iiun gewonen loop, en onder bescherming van de wet, de orde en de vrijheid gaat de vooruit gaande ontwikkeling van de krachten der natie ongestoord voort. aTegenover deze geheel onjuiste geruchten wordt de meest besliste tegenspraak noodig geacht, wegens het nadeel, dat zjj zouden kunnen toebrengen aan het crediet, den voor uitgang en de welvaart van deze Staten". De Kamer van koophandel en fabrieken te Enschede heeft besloten door middel van een adres aan de Tweede Kamer hare be zwaren kenbaar te maken tegen de ver hooging van het invoerrecht van 6 op 8 pCt. der waarde van manufacturen in Neder- landsch Indië. In de meetbrieven voor stoomschepen, na September 1893 in Noorwegen afgegeven, is de aftrek voor de werktuigen en kolen bergplaatsen berekend overeenkomstig de daaromtrent in Groot-Britannië geldende voorschriften. De volgens art. 3 van boven genoemd besluit uit te reiken meetbrieven zullen dus in den regel een grooteren netto inhoud vermelden dan de Noorsche. De meting van het schip hier te lande wordt nu volgens resolutie van den minister van financiën niet verder uitgestrekt dun noodig is om voormelden aftrek overeenkomstig ge noemd artikel 3 te berekenen. Lombok. Van den gouverneur-generaal van Neder landse!! Jndio is bericht ontvangen dat bij de krijgsverrichtingen tegen Mutaram op 29 Sep tember ook nog zijn gesneuveld: sergeant J. "Woudstra en fuselier M. F. van Hoek. 'Stct Bij het Amsteidamsche comité tot stichting van een fonds voor de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden in Indië is tot Dinsdag in gekomen f 50,600, Opbrengst van Lombok-collectenSassen- lieirn f87 06; Vlaardinger-Arnbacht f84.75. Van den lieer Julius Schramm, te Dillen burg (Nassau), is ten behoeve van de ver zameling in het Prinsenhof te Delft ten ge schenke ontvaugen een door een storm in Juli j.l. afgerukte tak van den ouden histori- schen lindeboom op het slot te Dillenburg (de liViliieimsliude). Aan het grootste stuk van dien tak is eene verklaring van de herkomst gehecht, gewaar merkt door den burgemeester dier plaats en met het stadszegel voorzien. Vooi ts zond hij de photographieön van den AVilIemstoren, van het stadje en van het kasteel Dillenburg. De heer J. A. Heuff, te Tiel, door wiens tusschenkornst deze geschenken werden aan geboden, heeft aan de verzameling eene col lectie documenten afgestaan, betrekking heb bende op de stichting en inwijding van den "Wiliemstoren, te Dillenburg. Voor het zilveren feest van deu hoofdcur sus te Kampen is het volgende programma vastgesteld 31 October, 8 uur 's avonds bijeenkomst der reünisten en genoodigden in de gehoor zaal. Soiree variée. 1 November, 8 uur 's vrn. Reveille met muziek12K uur, Revue op de Nieuwe Markt; 1 Ja uur, feestrede in de Bovenkerk, afgewisseld door orgelspel en een zangkoor van dames en heeren 3 uur. Matinée musi- cale in het hoofdcursusgebouw; 6 uur. Reunistendiner in de buitensociëteit; 9 uur, Groote militaire taptoe. 2 November, '1012 uur. Bezichtiging van het Raadhuis24 uur, Matinée musi- cale in de buitensociëteit, 's Avonds bal. Ook uit de burgerij te Kampen heeft zich eene commissie geconstitueerd, met het oog op het zilveren feest van den hoofdcursus. Een paar jaar geleden bood eeu Engelsche combinatie ruim f 200,000 voor het zeebad Loosduinen. Thans wordt dit bij executie ver kocht en staat het in trekgeld op slechts f 13000, zijnde 11 cent per Ms bouwgronden het badhuis op den koop toe. Afslag heeft plaats 29 October. Het lage bod is vrij zeker een gevolg van te zuinige publiciteit, want de vooruitzichten op eene voordeelige exploi tatie en verkoop van de 120,000 M* bouw grond zijn gunstiger dan ooit te voren, daar er alle kans bestaat op den aanleg van tram van 's-Hage, Laan Van Meerdervoort, naar Loosduinen. De afstand is korter dan van Den Haag naar Scheveningen, Te Haarlem, waar zich bij bijna alle vee stapels aan de Zomervaart mond- en klauwzeer vertoont, zijn verschillende personen, op de boerderijen werkzaam, lijdende aan mondziekte. Voorzichtig zijn met het drinken van onge kookte melk blijft dus aan te bevelen. Dat visschers zonderling te werk kunnen gaan, blijkt uit 't volgende. Op een der Scheve- ningsche sloepen, die Zondagmiddag te IJmui- den binnenkwamen, was zes dagen te voren een man overleden. De bemanning van de sloep dacht aan cholera en had het lijk daarom bewaard in zout. De rijke bedelaar te Hilversum, J. Vos ge naamd, heeft twee lange nachten en dagen onder den blooten hemel doorgebracht met i de wacht te houden over zijne aardsche goe- deren, terwijl zijne kinderen bij familie in Laren (N.-Heen onderkomen hadden ge vonden. Twee veranderingen waren bij den man duidelijk waarneembaarhij had zich de weelde veroorloofd een ovetjas aan te trekken, en zijn gelaat vertoonde duidelijk de sporen van vermoeienis eu afmatting tengevolge van het voortdurend verblijf in weer en wind. Dat hondenweer heeft hem eindelijk doen besluiten van zijn jsrommel" eeu groot deel te ver oopen, alleen het beste te behouden, en daarmede een goed heenkomen te zoeken, na eerst zijn geldkist en trommel, die (echter niet zonder vooraf door de politie verzegeld te zijn) bij eeu der buren waren binnengebracht, weder in ontvangst te hebben genomen. Dinsdagavond heeft hij zijn geld gedeponeerd ten kantore van notaris K. J. Perk, te Hilver sum. In de kist en in den trommel bevonden zich f400 aan rijksdaalders en guldens, f 100 aan kwartjes, f 150 aan dubbeltjes, f33 aan 2x-cent-stukken en ruim f300 aan centen. Bovendien bezit hij nog 2 zilveren horloges met zilveren kettingen, een bloedkoralen hals snoer met gouden slot en 2 gouden oorbellen. Tusschen het geld lag, in stukken verdeeld, ongeveer 10 ponu spek verspreid. I Ter-Apel wordt om zijn natuurschoon j jaarlijks door vele reizigers bezocht. Een ander aantrekkingspunt van het zuidelijkste plaatsje van Groningen zijn nog de overblijf selen van het klooster in het oude St.-Anto- niusbosch enkele cellen, benevens een vleu gel met gangen en kelders. Ook de kerk, thans bij de herv. gem. in gebruik, maar vroeger bij bet klooster behoorende en dag- teekenende van het jaar 1568, is zeer beziens waardig, vooral wat snij- en beeldwerk be treft. Thans is men bezig, het laatste weder zooveel mogelijk aan het licht te brengen en de fraaie oorspronkelijke kleuren van het verfwerk in hare oorspronkelijkheid terug te roepen. Een vrouw uit Drouwenermond (bij Stads kanaal) heeft zich, toen haar man wat laat van de kermis aldaar huiswaarts keerde, zoo boos gemaakt, dat ze plotseling ineenzakte en een lijk was. De heer T. Taconis, te Heerenveen, laat in de nabijheid van het Friesche dorp Lange- zwaag eene groote uitgestrektheid woesten grond tot bouwland ontginnen, waardoor aan vele arbeiders werk verschaft wordt. In de gemeeute Schoterland doet zich het geval voor, dat een der hoogstaangeslagenen gaat verhuizen naar eene woning, op nog geen 10 minuten afstand van zijne huidige woning, door hem voor korte jaren nieuw gesticht. De woning, die hij thans betrekt, huurt hij en ligt in de gemeente Haskerland, waar de percentage van den Iioofdelijken omslag niet- progressief en niet zoo hoog is als in Scho terland. De heer, die verhuist, is mede-eige naar in eene fabriek, die in do gemeente Schoterland geëxploiteerd wordt, terwijl hij groote eigendommen bezit in de aangrenzende gemeente Opsterland. Een en ander levert een bijdrage in zake de forensen-kwestie. De klok uit den toren te Drempt (gem, Hummelo en Keppel), welke geacht wordt te dagteekenen uit den tijd van Karei den Groote, is aangekocht voor het museum van oud heden, te Amsterdam. Te Limmen is de heer M. Kuis, met een vriend op de jacht zijnde, bij ongeluk door dezen in den rug geschoten, tengevolge waar van hij eenige minuten later overleed. Te Weerdingerrnond is "Woensdagavond de 18-jarige dochter van den heer L. Hof op ergerlijke wijze aangerand door eenige jon gelui in beschonken toestand, die het meisje drie sneden in den rug en in de zijde hebber» toegebracht. Zij werd door eenige buren be wusteloos thuisgebracht. De daders, die de vlucht hebben genomen, zijn bekend en er is reeds door de politie proces-verbaal opgemaakt, De heer J. van 't Lindenhout, directeur der weesinrichting te Neerbosch, schrijft Onze boeren of liever zy die voor het land bouwbedrijf worden opgeleid, zijn dagelijks bezig met bet delven van de aardappels Der schoone herfstdagen begunstigen dezen arbeid zeer. Voor onze melkkoeien is het van groote beteekenis, dat er zooveel gras is, wij kunnen ons geen herfst herinneren, dat de weilanden zulk een overvloed van gras hadden. Onze veestapel is gelukkig gezond. Onze tuinman is met zijn jongens zeer druk bezig, om de kool binnen te halen. De opbrengst is nog: beter dan het vorige jaar. Ook de knollen ontwikkelen zich gunstig. De gezondheids-1- toestand van de weezen is nog imrner zeer gunstig. Enkele zwakken bevinden zich in het ziekenhuis. In een Russisch tijdschrift komt voor eene lichtdruk-photografie van II. M. de Koningin in de Friesche kleederdracht. Om appels en peren lang in den winter goed te houden, legge men ze op een zeer droge plek in den kelder, terwijl men ze met papier toedekt. Nog beter is het de vruchten stuk voor stuk in papier te wikkelen. Bij de 72-jarige wed. A. te Kapelie a d, IJsel doet zich een geval van Aziatische cho lera voor. De toestand van de lijderes is hope loos. Te Waddinxveen hebben zich verschijselefr van cholera asiatica voorgedaan bij eene 56- jarige vrouw. Men meldt uit Koudekerk a/d. Rijn aan de IT. B. Ot. Gisterochtend bezweek een vijfenzeventig jarig heer aan de cholera. Eene der jonge vrouwen, in ons vorig bericht vermeid, is- stervende, terwijl ook de toestand van den daar bedoelden werkman bedenkelijk blijft, In het geheel hebben zicli tot heden zever» gevallen voorgedaan, waarvan vier met doode- lijken afloop. Te Weesp is Dinsdag weder in 2 gezinnen, wonende aan den Heerensingel, cholera ge constateerd. De slooten, voor en achter dezen Singel gelegen, onderscheiden zich door verre gaande vuilheid en zijn een broeinest voor aiïe- mogelijke oorzaken van besmettelijke ziekten. Da eerste twee lijders,, die in de barak zijn opgenomen, zijn herstellende. Uit Koudekerke (Zeeland) wordt thans me degedeeld, dat zich daar geen geval van cho lera heeft voorgedaan.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2