Letteren, Kunst en Wetenschap. (xemengdo Berichten. Land- en Tuinbouw. Rechtzaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Het mooie zelfportret van Rembrandt, dat door de groothertogin van Saksen-Weimar gedu rende den afgeloopen zomer in het Koninklijk Kabinet van Schilderijen te 's-Gravenhage ten toon gesteld was, zal daar nog slechts enkele jagen Maandag 22 October voor het laatst te zien zijn. Dinsdag 23 October zal het door den directeur weder naar Weimar worden terug- Aangespoord door den aan haar opgedragen ïSang an Aegir", van de hand van den Duit- schen keizer, moet ook koningin Margherita van Italië een »Hymne van den dood" gecomponeerd hebben. De beroemde componist Verdi is te Parijs zeer gevierd bij de eerste opvoering van zijne opera sOtelIo" aldaar. President Casimir Périer, die de voorstelling bijwoonde, noodigde hem, gelijk men weet, ter maaitijd, en van alle kanten ontving de grijze toondichter in de Fransche hoofdstad blijken van sympathie. De Italiaansche minister Ciispi betuigde zijn vreugde daarover in een telegram aan Yerdi's vriend en uitgever Ricordi. Hij ziet in dat eeren van een Itaiiaanschen naain een voorteeken van een bioedeiltjke genegenheid tusscben de beide nabuurvolken. IIij zegent de kunst, die daartoe gelegenheid gaf, en brengt hulde aan Verdi, die ïdoor zijne melodieën over de Alpen heen een weg heeft gebaand tot een verbinding der harten". Hermann Ganswindt, uitvinder van een vlieg machine of bestuurbaar luchtvaartuig, heeft zijn uitvinding waarop hij al in de meeste landen patent nam ongeveer half gereed. Hij noodigde dezer dagen een aantal vertegen woordigers der pers tot het bezichtigen van zijn machine in zijn werkplaats te Schöneberg, bij Bei lijn, en het oordeel der bladen is vol «aardeenng en groote verwachtingen van het vliegtoestel, waarmee men door de lucht zal zweven op twee groote vleugels van aluminium. In het aanstaande voorjaar hoopt Ganswindt het geheel gereed te hebben. Te Halle is zekere Wetzenstein wegens moord, op twee vrouwen gepleegd, ter dood en wegens poging tot moord op een derde vrouw, nog eens tot 15 jaar tuchthuis veroordeeld. Het museum van natuurlijke historie te Parijs zal verrijkt worden met een witten panter, die bet eenige exemplaar van dien aard in Europa zal zijn. De gouverneur van Turkestan heeft hiervan mededeeling gedaan aan den directeur van het museum. De gouverneur heeft het zeld zame dier, afkomstig uit Centraal-Azié en ge vangen in Punrir, ten geschenke gekregen van prins Gargarine. Het dier is achttien maanden oud en zal te Batoem ingescheept worden naar Marseille. De emir van Aighamstan heeft een vrouwelijke arts, mevrouw L. Hamilton, tot geneeskundige van zijn serail benoemd. Zij heeft eene lijuvacht van zes soldaten, om voor hare veiligheid te waken, waarvan drie haar overal volgen, waarheen zij zich ook begeve. Naar de Alkm. Cf. meldt, wordt door den beer J. Visser, gediplomeerd veearts te Oudkarspel, ter voorkoming van tongblaar een alleen hem bekend voorbehoedmiddel aan het vee toegediend, dat tot heden zeer gunstige uitkomsten heeft opgeleverd. Van de bijna 400 koeien, door den heer Visser behandeld, kregen slechts enkele tongblaar en dan nog In lichten graad. Koeien, die reeds door de ziekte waren aangetast, vonden bij aanwending van het middel veel verlichting. ZaakKeffers, gewezen gemeente-ontvanger te .Schiedam. Vervolg van de gisteren gehouden sitting der arrond.-rechihank te Rotterdam.) Getuige Maas verklaart nader dat in 1893 oen tekort van f23,000 bestond, maar dat het tot f81,000 is geklommen, is een gevolg van do ver- valschingen in de boeken, welke vervalschïngen reeds jarenlang zijn gepleegd. Op de vraag van den voorzitter of get. van meening is dat de fou tieve optellingen au de doorhalingen inderdaad met opzet gepleegde vervalschïngen waren, ant woordt get. beslist bevestigend. Get. verklaart verder dat hem is gebleken dat bekl. do gelden van de drinkwaterleiding maanden lang in huis had zonder die gelden in het kas- journaal te brengen. Deze geiden gebruikte bekl. dus als kasversterking en om zijn tekort in schijn te verminderen. Bekl. had den kassier der drink waterleiding bepaalde order gegeven om het kas boek geheel anders te honden dan oorspronkelijk dit hoek was ingericht. Do bedoeling en het gevolg daarvan waren dat aan de boekhouding der water leiding geen touw was vast te makea. Do bekl. ontkent dit laatste, doch geeft toe dat hij het geld in kas, van do waterleiding afkomstig, gebruikte om het tekort te dekken. De conclusie waartoe getuige komt is, dat allo vervalschïngen, foutieve optellingen en foutieve transporten zijn geschied met het uitsluitend doel bij de kasopname het bedrag der voorhanden gel den met het kasjournaal to doen sluiten. Eeckter Van der Leek do Clercq vraagt of de kassier der waterleiding de verpliehting had de ontvangen gelden bij den ontvanger te storten. Get. antwoordt bevestigend. Zoodra het bedrag in kas zekere som bedraagt, moet de kassier aan den ont vanger afdragen. Op eene vraag van den rechter of er nog uit het kasjournaal andere boekingen zijn gebleken, antwoordt get. dat er gelden, retributies b.v. voor het hebben van rails, en andere recognities, zijn geboekt als ontvangen, terwijl zij in werkelijkheid niet betaald zijn. Die belastingplichtigen hadden in de laatste jaren niets betaald. Dit was natuur lijk in het nadeel van beklaagde. De advocaat van bekl. wenscht gevraagd tc zien of get., die erkent dat bekl. in zijn nadeel boe kingen deed, ook niet in zijn nadeel heeft gekre gen een post van f 17000. Deze f 17000 is door de firma Rijnbende geleend aan de gemeente Schie dam en gestort op 31 December 1877, doch ge hoekt op 3 Januari 1878. Hieruit volgt dat do vorige ontvanger, dio 31 December "77 aftrad, f 17,000 to veel had en dc tegenwoordige reeds terstond een tekort. Get. is van meening dat bekl. dit bedrag niet had moeten boeken. Dc officier vraagt nog aan getuige of bij niet van meening is dat burgemeester en wethouders hebben geweten dat die bewuste geldlceuing later is geboekt dan gestort. Get., die nog slechts be trekkelijk korten tijd wethouder is, beeft daar over nooit gesproken. De president vraagt aan bekl. hoe bij het ver klaren kan dat hij in zijn nadeel boekte postjes die niet betaald waren. Bekl. weet daarvoor geen andere reücn aan te geven dan slordigheid. De nu volgende getuige is de heer Montfoort, sinds 1861 chef van de afdeeling financiën to Schiedam. Desgevraagd verklaart hij, nooit de boeken te hebben gezien op bet kantoor. Wat dc verificatie der kas aangaat, bi' meent te weten, dat vroeger wél, maar in bet .atste jaar de ont vanger niet vooraf gewaarschuwd werd. Wel weet bij dat dc boekon soms 4, 6 weken na de telling van bet geld werden nagezien. De bekl. zoowel als de burgemeester, hierover ondervraagd, spreken dit beslist tegen. Op verzoek van den verdediger wordt get. ge vraagd of bij zich niet herinnert dat een vroeger ontvanger meer hulp dan de bekl, had. Get. be vestigt dit. Of hij niet heeft opgemerkt dat meermalen als bekl. bij den burgemeester werd gebeld, de brand kast bleef openstaan Get. stemt dit toe. Heeft get. niet vroeger eene memorie opgesteld om te bewijzen dat bet beheer vau den ontvanger niet deugde, en is dat boekje niet voor den dag gekomen bij de catastrophe met dezen bek!. Get. antwoordt dat dit boekje betrof bot beheer van den heer Kerdel, en dat dit bij toeval is terechtgekomen bij het opruimen der lessenaars. Heeft get. niet bij gelegenheid van de 25-jarige ambtsvervulling van bekl. een vers gemaakt dat van groote gehechtheid aan bekl. en van minach ting voor het bestuur getuigenis aflegde? Get. antwoordt bevestigend, en zegt dat die min achting slechts twee personen, wethouders, gold. De bekl. balt in woede de vuist tegen getuige en zegt dat bedoeld vers, dat gevoegd was bij twee kannen, hem door getuige thuis gestuurd toen hij 25 jaar in betrekking was, in woorden, te onkiesch om hier te herhalen, minachting aan den dag legde voor den burgemeester. Op de vraag of aan get. niet was opgevalion dat beU. in den laatsten tijd zoo dikwijls afwezig was, antwoordt get. toestemmend. Als laatste getuige voor heden verscheen de heer De Wolff, kassier der drinkwaterleiding. Ilij gaf volledige inlichtingen omtrent zijne boekhou ding, en bevestigde dat hij deze, vroeger op dc gewone koopmanswijze gehouden, op last van bekl. moest veranderen. De gelden boven het bedrag van f500 in kas had hij, ingevolge zijne instructie, steeds bij den ontvanger gestort. Hedenmorgen te halfelf werd de openbare zit ting heropend en aangevangen met het verhoor van getuige A. J. Hessing, hoofdambtenaar ter gemeente-secretarie te Rotterdam, opgeroepen als deskundige. In hoofdzaak diende dit verhoor om getuige te doen bevestigen dc conclusiën, waar toe hij was gekomen bij zijn onderzoek van de ad ministratie van den gemeente-ontvanger, gedaan in opdracht van het gemeente-bestuur. De voor naamste dier conclusiën was dat getuige duidelijk was gebleken dat de bedoeling van de valsche hoeking geen andere kon zijn geweest dan jaar op jaar het tekort te dekken. Hierna verkreeg de officier van justitie hot woord tot het stellen van zijn requisitoir. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie ging na hoe beklaagde jaar op jaar valsche optellingen en ook valseko overschrijvingen t. eed, die niet kunnen worden gequalificeerd als abuizen, maar uitslui tend de bedoeling moeten hebb 'n gehad, om het kastekort te bedekken. De O. v. J. verheelde niet de overtuiging to heb! en verkregendat toen beklaagde ontvanger werd er reeds een kastekort bestond van f 9000, maar niettemin is hij blijven voortgaan met knoeie- rije*1 en is onder zijn administratie dat tekort belangrijk toegenomen. De vraag was niet aan de orde waar die f82,000 gebleven konden zijn. Dit was voor den O. v. J. duister, gelijk er in deze zaak meer punten waren, die in het duister bleven. Ook gaf de CU v. .1. toe, dat hij den burgemeester een groot deel ligt van de schuld dat dat alles tc Schiedam is voorgevallen, en dat deze naar zijne meening in de publieke opinie ook wel kan rekenen to hebben afgedaan. Maar dat alb s nam niet weg, dat daardoor de schuld van beklaagde vaststaat, cn waarbij vooral van gewicht is, dat de gelden der drinkwaterleiding vele maanden later werden ge hoekt dan ze waren ontvangen, alleen om daar mee het tekort in de kas te kunnen aanvullen bij dc kasopneming door burgemeester en wethouders. Hoe werd de kas opgenomen Hoe werd de ad ministratie gevoerd? Eenvoudig schandelijk. Do burgemeester verklaart kortweg dat hij heeft ver geten dat hem is medegedeeld, dat er een tekort van f81,000 is. Als het bestuur van Schiedam slechts eenigszins zijn plicht had gedaan, dan had deze valsehheid niet zoo lang bedekt kunnen blij ven. Ten slotte meende de O. v. .T. den hoogsten eisch tc moeten stellen voor do heide aan beklaagde ten laste gelegde feiten, den eisch van twee jaren gevangenisstraf met veroordeeling van beklaagde in de kosten. Do advocaat ving daarna zijn pleidooi aan met er aan te herinneren, dat beklaagde in een zeer moeilijke periode in functie getreden was, eu dut kÜ was bezweken voor de verleiding om promotie te maken, die hij niet zou hebben gemaakt wan neer hij had gesproken. Pleiter noemt het een treurig beeld van ge meente administratie dat dc rechtbank voor oogcu heeft gekregen. Hierbij moet spr. onmiddellijk hulde brengen aan den getuige Maas. die dit alles aan het licht heeft gebracht. Ook brengt spr. hulde aan den ambtenaar van het O. 31. voor zijn uit voerig doch gestreng requisitoir, dut «pr. noemt de morccle overwinning van den beklaagde. V\ aar het parket zelf vraagt buitcnvervolgingstclling voor verduistering, moot pl. zoo spreken. Hij wijst cr op, dat hij dezen beklaagde de hand uiet zal onthouden, omdat hij geen cent heelt gestolen uit de kas vau Schiedam Op ziju moreel huwelijks leven valt niets aan te merken, hij leefde doodeen voudig, hij deed heel veel goed. eu hij werkte vim 's morgens tot 's avonds. Waar is nu die 8mille gebleven? Spr. weet het nier. Het is treurig voor do goede gemeente Schiedam, maar men vergete ook niet dat beklaagde's voorganger ook ceu tekort had. van 7 mille. Waarom heeft hij niet gesproken Spr. begrijpt niet, dat do ambtenaar van het O. 31., zoo goed hekoud in Schiedam, dit vraagt. Pc burgemeester, geparenteerd aan allo wethouders, is daar alleen- heerscher. en toen de bekl., om te komen op ec-n hoogcre sport der maatschappelijke ladder, het ontvangerschap aanvaardde, durfde hij niet spreken uit vrees dat de burgemeester hem dan zou weren. De verdediger deed daarbij uitkomen, dat duidelijk gebleken was alle gemis van hebzucht bij den be klaagde. Door overlading van werkzaamheden en door herhaalde afwezigheid van zijn kantoor was het beklaagde onmogelijk gemaakt geregeld dc ad ministratie bij tc houden. Verder was gebleken, dat beklaagde ook fouten heeft gemaakt die in zijn nadeel waren, en dat vooral grond voor die groote abuizen gevonden worden moest in den tijd van de veepest, toen de ontvanger buiten zijn ge wone werkzaamheden eene rekening had te ver antwoorden, die liep over anderhalf milliocn. Het zou bepaald groote verwondering baren in dien er geen fouten waren gemaakt, nu de gelden voor de veepest in en uit de algcineene kas gingen. En welk voorbeeld kroeg nu de ontvanger van het college vau burgemeester en wethouders? Dc rechtbank heeft het ondenkbare gehoord van ge tuigen Loncq, Montfoort en Elzevier Dom, die zelfs aan geen kasopneming meer wilde deelnemen. Het college van burgemeester en wethouders gaf een verfoeilijk voorbeeld. Uit het vers van Mor "oort blijkt blinde eerbied voor beklaagde, minachting voor het dagelijksch bestuur „een oefenschool voor leugen, een valseh bestuur". Dat teekent. Vervolgens ging de verdediger na. dat noch foutieve optellingen, noch verkeerde transporten konden worden aangevoerd als bewijsbare feiten dat ook de gemeenterekening niet kon worden ge bracht onder de benaming register. Ook betoogde verdediger vooral, dat de dagvaarding geen ver- oordceltng toeliet, want dat daarin niet was ver meld dat aangenomen dan de vervalschïngen moesten worden genciit te zijn bewezen ^be klaagde die valsche boeking had gepleegd in zijne qualiteit van gemeente-ontvanger, dus ook niet van gemeente-ontvanger van Schiedam. Uitbot verhoor van den burgemeester, dien verdediger eigenlijk niet kon aanmerken als getuige, was duidelijk ge bleken, dat beklaagde in alle opzichten de waar heid had gesproken. Ten s'otto vestigde de verdedi ger alle aandacht op het feit, dat beklaagde tot dek king van het tekort f4500 uit zijn privé in de gemeentekas had gestort, waarvoor hij zich had moeten ontdoen van zijnpolis vau levensverzekering. Hij had daarmede ook burgemeester en wethou ders gespaard en zichzelf, maar vooral zijne vrouw en zijne kinderen een groote schade toege bracht, waarom de verdediger de rechtbank ver zocht hem aan zijn gezin terug te geven. De ambtenaar van het 0. M., opnieuw aan hot woord, brengt ook hulde aan don getuige Maas. Spr. erkent verder den toestand in Schiedam te kennen. Daardoor stemt hij toe, dat bekl. in de eerste jaren van zijn betrekking heeft gezwegen, daar hij toen toch niet zou zijn geholpen. Maar spreker is er van overtuigd, dat het nu anders was. Had hij niet bij sommigen gesproken^ dan waren er wel geweest om hem te steunen bij het reddereD. Ging men met pleiter mee, dan zou bekl. geheel vrij hier vandaan gaan. Spr. gelooft hem echter schuldig aan strafbare valsehheid in geschrifte. Strafbaar, ook al is zij alleen gepleegd in de trans porten. Bekl. moest administrateeren, hij moest dus ook weten hoe zijn kas stond, en daarvoor moest hij optellen. Burgemeester eu wethouders moesten die administratie slechts controlecren. Vorder is er geen sprake van een afschrift, maar van het register zelf. Spr. gelooft ook dat sub l> voldoende is aangegeven wat bekl. is ten laste gelegd. De oft'. van justitie had verwacht dat pi. zou aanvoeren, dat bekl. niet strafbaar is, omdat iu de dagvaarding niet is gezegd, dat hij gehan deld heeft als ontvanger enz. Spr. wijst er echter op, dat wanneer hierdoor de dagvaarding nietig zou worcleu verklaard, daarna door dc bijvoeging van de omstandigheden, alleen verzwarende facto ren voor bekl. zoudcu voortkomen. Register is volgens spr. een lijst, waarin rtt- brieksgewijze, in zekere volgorde bepaalde zaken worden gemeld. Een klapper is een register. Registreeren is in bepaalde volgorde brengen. Onder die rubriek be hoort ook de gemeenterekeaing. Dat bcMaagiie geen onwaarheid heeft gesproken weet spreker niet, maar dat hij niet genoeg inlich tingen gegeven heeft over de vervalscliing, staat vast. Dit is ceu recht van beklaagde. Hij lu-rft getracht dit to doen door de aandacht van do naakte feiten af te leiden, door zich te bewegen op het terrein der gemeente-administratie. Aan het college laat spr. over hoever zij in aan merking willen nemen den druk waaronder bekl. heeft gehandeld, en het tekort in kas, dat bij het aanvaarden zijner betrekking bestond. De verdediger, nogmaals aan het woord, herin nert dat niet kan blijken uit do rekening wat de ontvanger heeft uitgegevendaarvoor dienen dc quiiauties. In elk geval is dc bestemming der ickc- ning nooit uitsluitend controle, hetgeen art. 360 behelst. Verder bestrijdt spreker nogmaals de dagvaarding. Het O, 31. beeft in zijn repliek overigens niet aangetoond dat een valsche optelling in een ka— journal strafbaar is. Een ontvanger is volkomen gerechtigd optellingen te doen op een vodje papier en die vodjes ook weer te vernietigen. Derhalve komt spr. tot de conclusie dat het be wijs voor Iu niet is geleverd eu dat. ook voor 1b en voor TI ontslag van rechtsvervolging mag worilen gepleit. De beklaagde is door de preventieve hech tenis ruimschoots getroffen. Pleiter vertrouwt dat het edelachtbaar college in dezen de gelegenheid niet zal iatcn passeeren om den beklaagde vrij te spreken. Hij toch heeft getoond de waarheid niet te schuwen. Zijne probiteit staat bij deu verdedi ger muurvast. Al heeft hij handelingen gepleegd, die zijn af te keuren, toch hoopt pl. dat de recht bank, op het voorbeeld van het Openbaar Minis terie de oude Code Pénal zal volgen, en bij gemis aan dc intention de mtire volgaarne tot vrijspraak zal concludeeren. Dc beklaagde, gevraagd door den president of bij nog iets heeft toe te voegen aan hetgeen zijn verdediger heeft gezegd, antwoordt ontkennend. Daarop worilt het onderzoek in deze zant ge sloten en de uitspraak vastgesteld op Donderdag 1 November. VLAARDINGEN, Statisiiek der haring- visscherij tot en met 17 October: Aangebr. door 868 loggers 259,35-2 j> 635 bommen 154,048 404,400 ton li uing Op dat tijdstip in 1893 door SOI) loggers '227,202 083 bommen 103,520 390,7S8 4892 door jagerij 1,027 n 791 loggers 231,4 75 $14 bommen 184,418 410,020 i) 1S91 door jagerij '2,026 527 loggers 437,234 502 bommen 409,517 248,774 s KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 20 zomerzaimen, die voor 10.80 tot 1.70 per Va kilo weiden verkocht. Nog werd aangevoerd 1 winterzalni, Neil.-Herv. Kerk. Beroepen: te Hendiik-Ido-Ambar.ht de heer J. Sohokking, cand. te Amsterdam te Zoelmond de heer A. de Pecker, cand. te Gorinchem. Bedankt: voor Etbergen door ds. H. Ger- brandy, te Woudsend, Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Olst ds. W. J. Tliijssen, te Spijkanisse; te Broek-op-Langendijk ds. Va- renkamp, te Tiei. Bedankt: vooi Sneelc dour ds. W. Rcuko- ma, te Rijnsburg, Door de ciassis Amersfoort is aan de boeren Van Lingen, doet. aan de theol. school te's-Gta- venhage, Wisse. pred. bij de chr. geref. geteem - te aidaar, Schotel, pred bij de chr. ger <re- meente te Utrecht, Wessels, pred. bij de cln.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3