A0. 1894. Zondag 21 en Maandag 22 October. N°. 8644, Eerste Blad. AoIiten¥eertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVErT J. ODÉ. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Schiedam, 20 October 1894- Voor het aangevangen seizoen, dat men niet ongepast* <en naam van leesseizoenkan geven, ontbreekt ook dit jaar de leesstof niet. Wie leest niet, met een glimlach, over de brutale verkrachting van liet spreekwoord ïGoede wijn beiioeft geen krans", die aan biedingen van allerlei meesterwerken, met de kans om bij den aankoop daarvan een paar diamanten oorknoppen, zelfs een premie- lot of iets dergelijks te winnen, als lokvogel op den koop toe. Wie heeft ze ook niet met telkens verhoogden afkeer gelezen, die aan biedingen van boekwerken, welke onder cou vert worden toegezonden, en waarvan de koopers vooral gevonden worden onder een geslacht, dat door kennismaking met den verpestenden inhoud gevaar loopt te verdrin ken, eer het met water kenni' heeft g^rn^lJ. Gelukkig, we kunnen ook op betere dingen wijzen. Zonder de minste reclame, in een allereenvoudigst uiterlijk, verliet zoo pas eeu werkje, onder den titel >Zedelijke Opvoeding", geschreven door een dame, mejuffrouw Kooi- stra, de pers. »Zedelijke Opvoeding" 1 Zal dit boek koopers vinden, koopers in dien wijden kring van ouders en opvoeders, die zich in het bezit van kinderen verheugen, en die geen enkelen dag behoeven aan te vangen, zonder de vraag te doen»Wat zal toch dit kindeken zijn We twijfelen. Boeken, die een der hoogste aangelegenheden behandelen, boeken over opvoeding, beleven bij uitzondering een heidruk. Zelfs de niet genoeg te waardeeren nPaedagogische Fragmenten" van dr. Ritter, zoo aantrekkelijk om vorm en inhoud beide, hebben niet dien grooten kring van lezers gevonden, als waarop ze zonder eenig voor behoud aanspraak mogen maken. Mejuffrouw Kooistra heeft niet geaarzeld het aantal boeken over opvoeding met éen te vermeerderen, en zij heeft een goed werk gedaan. Wat ze zich bij het schrijven voor stelde, drukt ze duidelijk in haar voorbericht uit: Weten hoe een kind moet worden op gevoed, staat ver beneden het toepassen van dat weten. Maar het weten is toch de eerste voorwaarde voor het toepassen. Aan die voorwaarde voldoen, Volkomen, absoluut, is onmogelijkhet is een ideaal, waar naar elk opvoeder moet streven. Zou iemand durven zeggen»Ik zal u leeren, hoe gij uw kind moet opvoeden" Wie het durfde, zou meenen, het ideaal, het onbereikbare, bereikt te hebben. Dit boek wil niet zeggen>Zie, zóo moet ge doen", het vraagt alleen»Zou 't zoo ook kunnen Een uitnemend bescheiden standpunt waarop de schrijfster zich heeft geplaatst. Wat we gaarne zouden willen, is, dat dit boekje in geen gezin, waar gelezen wordt, ontbreken mocht, en dat vooral de moeders er kennis mede maakten, 't Is zoo waar, wat de schiijfster opmerkt: sHet is opmerkelijk, hoe in ons land de zaak der opvoeding, waarvan toch grootendeels de toekomst van ons volk afhangt, als een kleinigheid wordt behandeld. De vrouwelijke handwerken zijn als leervak in de lagere school ingevoerdkookscholen en cursussen voor naaien en verstellen worden opgericht, allesom de meisjes te vormen tot degelijke huisvrouwen. Goede huisradsrs en huismoeders schijnen de menschen van zelf te worden, tenminste van onderwijs in de pedagogiek aan jongens en meisjes hoort men niets. Wel zijn er ouders v.ooral moeders, die door eigen studie dat onverantwoordelijk verzuim trachten goed te maken maar hoe weinigen zijn er onder haar, die geleerd hebben, in dergelijke lectuur smaak te vinden en dergelijben kost te ver teren »De studie der pedagogiek is bij veel ouders en zelfs bij onderwijzers in discrediet. »On- zin, die opvoedkunde", zegt men, ïgeen twee menschen zijn gelijk ieder moet worden be handeld naar zijn bijzonderen aardbepaalde regels zijn niet te geven." Maar zoo redenee- rende, zou men ook de medische wetenschap een onding moeten noemen want ook de dokter moet elk geval op zich zelf beschouwen in verband met het gestel de lichamelijke individualiteit van zijn patiënt. Er zijn voor de opvoeding wel degelijk vaste regels te geven. Bij alle onderscheid is er immers in de geestelijke openbaringen van verschillende menschen -óoveel overeenkomst, dat zij kan leiden tot zekere algemeene regels. De ziel kunde I; judt zich bezig met die overeenkomst, dat algemeen kenmerkende van den geeste lijken mensch de pedagogiek trekt daaruit hare conclusies voor de practijk der opvoeding. De verstandige opvoeder maakt zich ten nutte die resulta.en van studie, gegrond op waarne ming; getoetst aan, gewijzigd door zijn eigen oordeel, geven zij hem de vaste begin selen, die een stevig fondament vormen voor 't gebouw der opvoeding van ieder kind. De pedagogiek geeft de hoofdlijnen, de schets voor ieder opvoedingsplande aanvulling, de uitweiking alleen hangt af van de eigenaardig heden van elk kind in verband met de omstandigheden en met de persoonlijkheid van den opvoeder. sMet de beroepsopvoeders, de onderwijzers, is het ten opzichte van de pedagogische op leiding wat beter gesteld. Maar laten wij ons ook omtrent hen geen te mooie illusies maken. De wet bepaalt uitdrukkelijk, dat het onderwijs dienstbaar moet worden ge maakt aan de opleiding der kinderen tot alle maatschappelijke en Christelijke deugden, d. i. aan de zedelijke opvoeding. Zeer mooi en zeer moeilijk. Nu vei klaart diezelfde wet tot het geven van lager onderwijs be voegd: achttienjarigen en ouderen, die aan zeer matige eischen voor hunne kennis ook van pedagogiek voldoen en verder een schiif- telyk bewijs van zedelijk (dat is niet al te openlijk en grof onzedelijk) gedrag overleg gen. Of zij dan nog half kinderen, of zij aartsleugenaarsdriftkoppenliefdelooze schepselen, practisch onbekwame menschen zijn dat doet er niet toetoch zijn zij bevoegd. De wet legt de school een zwaren plicht op, maar geeft haar niet de middelen, om dien naar behooren te vervullen. Rijp en groen wordt tot de taak der schoolopvoe- ding toegelaten en voor een goed deel als groen bezoldigd. Wel zijn er veel onderwij zers, die, geholpen door een goeden aanleg, door groote krachtsinspanning zich vormen tot hoogst bekwame opvoeders, maar nji "'geen wordt nooit een bekwaam onder wijzer, al was 't alleen doordat hij als mensch te laag staat, om zijne leerlingen op te voe den door de macht van 't voorbeeld." "Voor heden genoeg. We meenen reeds nu te hebben aangetoond, hoe ernstig de schrijfster haar onderwerp heeft opgevat. Met aandrang bevelen we de lectuur van het boekje aan. Voor allen, voor wie de opvoeding van kin deren meer is dan een bezigheid, bevat het woorden als van edel metaal. Ons zal het een genot zijn, er onzen lezers nu en dan beschouwingen over te leveren. Binrienlandsclie Berichten. SCHIEDAM, 20 October 1894. De pogingen van »Eenige vrienden der lotelingen" om de lotingsdagen voor de natio nale militie kalm en ordelijk te doen voor bijgaan zijn wederom met den besten uitslag bekroond. Gisteren en heden werd n.l. van de gelegenheid tot gezellig samenzijn in het Lokaal voor Evangelisatie" aan de Broers- vest door zeer vele lotelingen gebruik ge maakt, waar men met muziek, zang en voor drachten aangename uren doorbracht, onder het genot van brood, koffie en sigaren. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op dein dit nummer voorkomende advertentie van nDe Huisvriend", een maandblad, dat ruim 50 jaar bestaat, en dat, terwijl het steeds met den tijd gelijken tred gehouden heeft, zoowel wat uitvoering als inhoud betreft, met de eerste tijdschriften van het binnen- en buiten land mag vergeleken worden. Aan alle gezinnen kunnen wij »De Huis vriend" als een degelijke lectuur met het volste vertrouwen aanbevelen. Bij besluit van den minister van binnen- landsche zaken is ingetrokken de benoeming van buitengewone gemeente-veldwachters, die tijdelijk door de commissarissen der Koningin als zoodanig waren aangesteld, belast met het beschrijven, merken en con troleeren bij het heerschen van bet mond en klauwzeer onder herkauwende dieren. De burgemeesters in de provincie hebben daarvan aanschrijving ontvangen. De heeren Viruly Verbrugge en Waldeck, afgevaardigden van Nedei land op het porno- logisch congres in Rusland, hebben heden over Berlijn de reis naar Petersburg aan vaard. Aan het centraal-comité voor het Nationaal fonds te 's-Gravenhage werd door de soeiëteit sMomus" te Maastricht verzonden de som van f 460, zijnde een gedeelte der netto opbrengst van de kindervoorstelling,j.l. Zon dag aldaar gegeven onder leiding van eenige dames-leden. Eene uitvoering, te Amersfoort gegeven ten voordeele van het »Fonds tot ondersteu ning der nagelaten betrekkingen van gesneu velde militairen in Indie, heeft een som van ruim f 700 opgebracht. De inzameling bij het loodswezen op Ter schelling, ten behoeve van het nationaal fonds, heeft f 100 opgebracht. De JV. R. Ct. ontving heden van haren correspondent te Batavia het volgend tele gram Er heeft eene uitbarsting van den Galoeng- goeng nabij Garoet plaats gehad, gepaard met een aschregen, die duisternis veroor zaakte. Volgens gerucht zouden dorpen bij Singaparna verwoest zijn. De Galoenggoeng, die volgens bovenstaand telegram thans weer in werking is, is een vuurspuwende berg in de Preangerregent- schappen op Java, ten oosten van Garoet en ten zuid-oosten van den Telaga Bodas gelegen. Bekend zijn de vreeselijke uitbaistingen op 8 en 12 October 1822, waardoor groote ver woestingen werden aangericht. Het aantal der toen v rnielde kampongs wordt op 114, dat der omgekomen menschen op 4011 geschat. Singaparna is de hoofdplaats van het tot de residentie Preangerregentschappen behoo- rende district Singaparna, en ligt ten zuiden van den Gaioenggoeng. (N. R. Ot.) Men meldt aan de N. R. Ct. dat blijkens bericht uit Pretoria de nieuwe spoorweglijn naar de Delagoabaai gereed is en op 1 Januari a.s. voor het publiek verkeer zal worden opengesteld. Door de politie te Delft is in beslag geno- meu een valsche gulden, dragende den beeldenaar van Koning Willem III en het jaar tal 1863. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. franco per post, door het geheele Ryk2.50. Afzonderlijke nommers0.10. 8 r K R A O BOTBR8IK1AT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1