A". 1894, Zondag 21 en Maandag 22 October. N°. 8644 Tweede Blad, Feu lleton. Een verongelukt Huwelijk. .A. ch. tenyeertigste Jaargang. Versch at dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: .T. ODÉ. BiiüenlcTiidsclie Berichten. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal f 1.8a. JVobco per pobC, door het gaheele Rgk2.50. Afzonderlijke nomrners- 0.10. B r K K A |1 BOTBRlTRA AT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. U I T S C H 1 A N D. Donderdag, de verjaardag van den slag bij Leipzig, had te Berlijn op het plein bij het ruiterstandbeeld van Frederik den Groote, Unter den Linden, de wijding plaats van de Woensdag door den keizer aan de stokken genagelde vaandels, welke aan de 132 vierde bataljons worden uitgereikt. Voor het stand beeld was een altaar opgeslagen, waarvoor de keizer, omgeven door de Duitsche vorsten en prinsen, van zijn huis en alle bevelvoe rende generaals, had plaats genomen; ter weerszijden van het altaar stonden de depu- tatiën der verschillende bataljons met de nieuwe vaandels geschaard. Nadat de opper-aalmoezenier de vaandels had gezegend, werden zij door den keizer aan de regimenten uitgereikt met eer. itu- spraak, waarin hij herinnerde aan de laatste zegening der wapenen in 1861 en de roem rijke daden, door de Duitsche legers in 1870 en '71 verricht. Hij vermaande de leger commandanten, deze roemrijke traditiën voort te zetten door een toewijding tot aan den dood en een volstrekte gehoorzaamheid aan het legerhoofd, voor het geval het noodig mocht zijn, een buitenlandschen of binnen- landschen vijand te bestrijden. Veldmaarschalk Von Blumenthal dankte namens liet leger en gaf den keizer de ver zekering van de onwrikbare trouw der troepen. Van een balkon van het paleis van wijlen keizer Wilhelm I werd het indrukwekkende schouwspel door de keizerin en koning Alexan der van Servië gadegeslagen. Omtrent den toestand van den erfgroot- hertog van Saksen-Weimar wordt gemeld, dat de nierziekte stationnair blijft, de asthma vermindert en de gezichtsterkte toeneemt. De erfgroothertog zal geruimen tijd te Kaap St. Martin verblijven. De prins-regent van Beieren heeft op de jacht zijn pols gebroken. Thans zal ook de bevolking van Hannover een huldigings-bezoek gaan brengen aan vorst Von Bismarck. Nu de poging om een vergelijk te treffen tusschen de Berlijnsche bierbrouwers en de sociaal-democraten mislukt is, hebben de zaal eigenaars een vergadering gehouden, om de houding te bespreken, welke zij zullen aan nemen. Zij hebben besloten de socialisten ook voortaan niet in hunne lokalen toe te laten. De socialisten hebben eveneens op 27 verga deringen het besluit genomen den bierstrjjd tot het uiterste voort te zetten. Te Berlijn gaat een gerucht dat misschien het huwelijk van den grootvorst-troonopvol- ger met prinses Alice van Hessen zal worden verhaast en in stilte zal worden ingezegend aan het ziekbed van den czaar. Naar Russi sche gebruiken en begrippen is trouwens door de verloving reeds een onverbreekbare ver binding voltrokken. Maar de czaar wenscht blijkbaar ook nog de formeele inzegening van bet bruidspaar door den hofpriester persoon lijk te beleven, nadat de bruid tot de ortho doxe belijdenis is overgegaan. f It A S K I! IJ I Een langdurige kabinetsraad is Donderdag gehouden. Het is niet bekend over welke onderwerpen de ministers hebben beraad slaagd waarschijnlijk echter zal vooral de begrooting ter sprake gebracht zijn. In de begrootingscommissie werd bij de behandeling van het koloniale budget en de uitgaven voor Tongkin, een levendige discussie gevoerd. Eenige leden, vooral de heer Maurice Lebon, oud-staatssecretaris voor koloniën, verklaarde geen centime meer te zullen toe staan ten behoeve van Indo-China, zoolang geen liervormingen waren aangebracht in het civiele bestuur dezer kolonie. Andere leden wezen op het zonderlinge feit dat meerdere gelden voor militaire uitgaven worden aan gevraagd, terwijl men tegelijkertijd beweert dat de rust in de kolonie volkomen hersteld is. Op voorstel van Thomson en Ferry werd besloten, geenerlei besluit te nemen alvorens de minister van koloniën gehoord zal zijn. Voor de nieuwe posten in Dahomey zijn de gelden van 1,300,000 frs. op 900,000 frs. teruggebracht, daar men berekent dat ten gevolge der organisatie, door generaal Dodds ingevoerd, de kolonie zelf bijna een halfmil- lioen zal kunnen afwerpen. Door den Algemeenen Raad der Seine is met algerneene (92) stemmen besloten, de regeeriug om nadere ophelderingen te ver zoeken ten aanzien van het ontslag van den heer Robin als directeur van het opvoedings gesticht te Cempius. De prefect verklaarde echter deze inlichtingen alleen \an vertrouwe- lijken aard kunnen zijn, hetgeen een storm van verontwaardiging onder de raadsleden deed losbarsten. Het correctioneele gerechtshof te Nimes heeft zekeren Vernat, een 47-jarig bakkers knecht, tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens het schrijven van dreigbrieven aan den president der republiek en andere hooggeplaatste personen. B E L G I E. De heeren Paul Janson, Jules Janson, Emile Feron, Eugène Robert, Prosper Hanrez, Louis Rieiiaid, Auguste Lambiotte, Maurice Lemon- nier, Hemi ilollevoet, Van Wilder en Louis Morichar, allen candidaten door de «Association libérale" gesteld, hebben schriftelijk verklaard, de door de werkliedenpartij voor de herstem mingen gestelde voorwaarden aan te nemen. Zij konden dit schrijven zij te eerder doen, wijl hun werkzaamheid op politiek ge bied overtuigend uitwijst hoe zij altijd de beide beginselen eenvoudig algemeen stemrecht, ook voor provinciale en gemeenteraden, en vrijen handel, hebben voorgestaan iaatstge- (Vervolg en slot.) Nu geleidde ik haar door al de verlichte vertrekken naar de eetzaalZij keek noch rechts, noch links. Gp al dat moois, dat toch voor haar alleen was aangebracht, sloeg zij geen oog. Twee-, driemaal wankelde zij aan mijnen arm. En telkens moest ik naar der. jongen ■omzien, of die er ook nog was. Goddank 1 Hij volgde ons. Komaan, gaat nu zitten, kinderkens 1" riep ik, heel joviaal, alsof ik mij volkomen in mijne dingen voelde. Ik zie het nog alles vóór mij. liet witte tafellaken, en bet Meissener servies, en den ouden zilveren suikertrommel, en de koperen hanglamp or boven. Rechts van mij zij, bleek, strak met halfgesloten oogen, als eene slaapwande laarster. Links h ij, met zijn krulhaar en zijne gebruinde wangen en zijnen donkeren knevel, zwijgend, roerloos, met een gezicht als een moordenaar. «Kijk hem nu eens goed aan, Jolanthe," zeide ik«want zooals wij hier nu zitten, zoo hoop ik dat wij nog heel dikwijls met ons drieën samen zullen zijn 1" Zij knikte langzaam, en sloot de oogen geheel. Arm schaap Arm schaap En terwijl de angst mij schier den adem benam, schreeuwde ik zoo hard als ik kon «Komaan, kinderkens, weest eens fideel 1 Lothar vertel ons eens een paar grappen uit het leven te Berlijnik zal je helpen." En in mijnen nood liep ik regelrecht naar mijne eigene kamer, waar de sigarenkist stond, alsof een geurige Havana hier alles in het gereede brengen kon. Maar, mijne heeren, toen ik daar nu met het kistje onder den arm terugkwam, toen zag ik iets, wat mij het bloed in de aderen deed stilstaan De beide luidjes stil en stijf op hunne stoelen, net als te vorenmaar zij hadden hunne oogen om zoo te zeggen in elkander geboord, met zulk een wilden, wanhopigen, waanzinnigen gloed, alsof zij elkaar er mede verteren wilden Verbeeldt u 1Daar hadden wij dus het lieve leven 1 Nog was zij feitelijk niet mijno vrouw en reeds had mijn vriend, mijn zoon, mijn lieveling mij met haar verraden. De echtbreuk zat al in mijn huis, nog vóór de echt feitelijk was voltrokken. Mijne gansche toekomst een bestaan vol argwaan en angst en verbittering en belachelijk heid, vol grauwe dagen en slapelooze nachten, lag door dien éenen blik als een landkaart voor mij uitgerold. Wat te doen, mijne heeren Het allerliefst had ik haar bij de hand genomen en tot hem gezegd: «Ziedaar! Neem haar. Ik heb geen recht meer op haar." Maar verplaatst u in mijne positie 1 Een blik is immers iets ontastbaars en onbe wijsbaars. En bovendien kon ik mij ook niet vergist hebben? Terwijl ik dit zoo dacht, hingen die twee - Jgenparen nog steeds aan elkander, in volslagen vergetelheid van alles in het rond. En toen ik daarop binnentrad, knipten zij niet eens met de wimpers, maar keken slechts verbaasd en wrevelig naar mij heen, alsof zij vragen wilden. «Waarom stoort hij ons, die vreemde, oude man V' Ik had het wel willen uitbrullen, als een aangeschoten wild dier. Allerlei roode vlammetjes begonnen mij voor de oogen te dansen Doch ik hield mij in en zeide eenvoudig«Ga naar huis, mijn zoon. Het is tijd." Hij stond met loome leden op, reikte mij eene ijskoude hand, maakte voor haar zijne luitenants- buiging, en wendde zich naar de deur. Daar hoorde ik eenen gil eenen gil die mij door merg en been sneedEn wat zag ik Mijne vrouw, mijne jonge vrouw lag aan zijne voeten; hield hem bij zijne jas met beide handen vast en jammerde «Je moogt niet sterven je moogt niet sterven 1" Een oogenblik stond ik als voor den kop geslagen, maar terstond daarop had ik hem bij zijnen kraag. «Halt, mijn zoon," zeide ik «nu is het genoeg. Zóo laat ik nog niet met mij sollen En ik trok hem zachtjes naar zijne plaats terug, sloot de deuren, en tilde mijne vrouw, die krampachtig snikkend op den vloer lag, op eene sofa. Zij echter kreeg mijne hand te pakken, be dekte die met kussen, en jammerde onophoudelijk «Laat hem niet wegHij wil zich ombrengen hij wil zich ombrengen 1" «Zoo zoo En waarom dat Waarom wilt ge je ombrengen, mijn zoon zeide ik. «In geval je oudere rechten had, waarom heb je die dan niet doen gelden Waarom bedroog je je besten vriend Hij drukte zich de vuisten tegen de slapen en zweeg. Nu begon mijn bloed toch te koken, en ik beet hem toe«Spreek 1 of ik sla je neer als een dollen hond 1" «Doe dat!" zeide hij, en hij breidde zijne armen uit«Ik heb niets beters verdiend." «Verdiend of niet verdiend ik wil weten wat er van is 1" Wel, mijne heeren, zoo vernam ik dan van hen beiden, onder tranen, zelfverwijtingen en voetvallen, hoe de vork hier in den steel zat. Zij hadden elkaar vóór jaren in het woud

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5