noemd beginsel nog onlangs door te weigeren aan den patlementairen arbeid deel te nemen, teneinde do clericale meerderheid te weer houden, eerste levensbehoeften te belasten. Door de zeven candidate!» der «Ligue libé rale" is in een Donderdag gehouden bijeen komst besloten, de voorwaarden der werk liedenpartij te verwerpen. EN GELAND. Koningin Victoria beeft hare toestemming gegeven tot het huwelijk van prins Adolf van Teek, broeder van de hertogin van York, met lady Margaret Grosvenor, dochter van den hertog van Westminster. Tot lid van liet parlement voor Birkenhead is gekozen do conservatief Elliot Lees, met een geiinge meerderheid opzijn tegenstander, den Gladstoniaan Lever. Daar Birkenhead van ouds een conservatief district is, brengt deze verkiezing geen veiamlering in de verhouding der pastijen. Volgens IJ a Hi/ Netos heeft het kabinet, gisteren kort na zijne bijeenkomst, berichte» ontvangen, waaruit zou blijken dat China zich gereedmaakt tot het aauknoopen van ■vredesonderhandelingen op zekere voorwaar den. Daarop zijn door de regeering oproepingen gedaan aan de mogendheden met het doel gemeenschappelijke vertoogen te richten tot Japan, liet resultaat dier stappen is nog niet aan het licht gekomen. Door Japan is nog geenerlei antwoord gegeven, maar de voor stellen zijn niet verworpen. Do meerderheid der mogendheden is het met de Britsche re- geeriug eens. Volgens de laatste berichten te Simla uit Kaboel ontvangen was de toestand van den emir van Afghanistan den *13n dezer beter. RUSLAND. Uit Petersburg wordt gemeld De Nord. Telegr. Agentur meldt dat tot gisteravond zeven uur in den toeestaud van den czaar geen verandering is gekomen. Professor Mershejewski, eene specialiteit in zenuwziekten, is ontboden en naar Livadia vertrokken. De laatste berichten uit Livadia luiden zeer zorgwekkend. Volgens de laatste berichten uit St.-Peters- burg is de toestand van" den ezaar hopeloos. Het bericht in de Köln. Ztq. omtrent het ontbieden van den beroemden zenuw-arts Mershejewski naar Livadia wordt in verband gebracht met de tijding dat de czarin, ten gevolge van de inspanning en zorg der laatste dagen, geneeskundige behandeling behoeft. ontmoet, en sedert beminden zij elkander heimelijk en hopeloos, als de spruiten uit twee vijandige geslachten Montecchï en Capulelt'i «En," zeide ik «als ik zoo vrij mag zijn te vragen hebben jullie elkaar je liefde beleden 1" Neen maar we! hadden zij elkaar gekust. «Mooi zoo! en verder?" Daarop was hij naar Berlijn in garnizoen gegaan, en zij hadden niets meer van elkaar gehoord. Want aan elkander schrijven, dat durfden zij. niet. En toen kwam het overlijden van don ouden Putzlitz er tusschen, en mijne poging om de veete bij te leggen. En toen ik op Krakowitz verschenen was, had Jolanthe eerst de hoop opgevat, mij tot den vertrouwde van baar hartsgeheim, ja, misschien wel tot haren bemiddelaar te kunnen maken. Ongelukkig echter was ik, daar ik hare veelzeggende blikken ver keerd begreep, zelf begonnen den verliefde te spelen. In het eerst had haar dit verdroten maar van üoveilede was zij in hare wanhoop tot het besluit gekomen, het éenig mogelijke middel aan te grijpen om ten minste in de nabijheid van haren aangebedene te geraken. «Maar, zeg eens, mijn hartje, dat was toch eigenlijk gemeen bracht ik haar ouder het oog. «Och, ik verlangde ook zoo naar hemgaf zij mij len antwoord, alsof er tegen zulk een argument nu niets viel in ta brengen. «Komaan! Hoe langer hoe mooierMaar O O S T E N R IJ K-H O N G A R J E. Het plan fier regeering om den verkoop van sterken drank in het groot tot een staats monopolie te maken, heeft nogal bedenkin gen uitgelokt. Het wordt aanbevolen om de fmancieele gevolgen, namelijk een bate van 74 millioen florijnen, bij een verhooging van 40 florijnen per hectoliter boven den inkoops prijs. Oostenrijk zou daarvan 40, Hongai-ije •34 millioen krijgen. Men wil echter tevens door dat monopolie de vervalsching tegen gaan en liet drankgebruik trachten te ver minderen. Velen vreezen echter dat van dit laatste niet veel zal kunnen koinen, als men het monopolie voornamelijk invoert ter wille van een ruime bate voor de schatkist. Do vei tcgeuwoordigiiig zou daarom slechts onder ernstige waarborgen van drankbestrijding, haar toestemming verkenen. In de Oostenrijksche Kamer van afgevaar digden ontwikkelde Pernerstorfer gisteren een voorstel betreffende de urgentie eener kieswethervorrning. Hij viel heftig de politie aan wegens hare houding bij het Donderdag op de straat voorgevallene. Hierop protes teerde de president vau den ministerraad tegen de betichting, als zouden de door de ambtenaren ontvangen bevelen bij de betoo gingen op Donderdag gegeven zijn met eenen heiroelijken toeleg. Hij verklaarde dat de oveiheid krachtdadig alle ongeregeldheden zal weten te ondeidrukken en de burgers te beschermen, liet voorstel van Pernerstorfer werd met 120 tegen 43 stemmen verworpen. De Hongaarsche Kamer van afgevaar digden heeft met groote meerderheid het voorstel van "Wekerle aangenomen, hiertoe strekkende, dat het wetsontwerp betreffende de vrije uiloefening van eeredienst in den oorspronkelijken vorm zal worden terugge zonden aan de Kamer der Magnaten, tot eene nieuwe discussie. ITALIË. Naar gemeld wordt zullen de Kamers ter hervatting harer werkzaamheden niet voor 4 of 5 December bijeengeroepen worden. De regeering heeft een besluit genome», bepalende dat voortaan de weduwen en kinde ren van officieren alleen dan aanspraak zullen hebbeu op pensioen, wanneer dezen ook burgerlijk gehuwd zijn. Het rapport der commissie van generaals, betreffende een onderzoek naar de mogelijk heid van verdere bezuinigingen in de leger- organisatie, komt tot de slotsom, dat zulke bezuinigingen niet mogelijk zijn zonder te schaden aan de landsverdediging. gij, mijn zoon, waarom zijt ge niet gekomen en hebt gezegd «Oom ik heb haar lief zij heeft mij hef handen af van haar' s Wel, ik wist immers niet of zij mij nog liefhad," antwoordde hij mij. «Bravo 1 zoo'n paar onnoozele lammeren! En wanneer, als ik het vragen mag, ben jullie met elkaar in het reine gekomen «Van middag terwijl u sliep." Nu kwam de aap uit de mouw. Na tafel, bij het welhekome-'t-u-wenschen, had een enkele stomme handdruk deze beide hartjes aan elkander verraden. En aangezien zij er geen van beiden raad op wisten, zoo hadden zij besloten nog in dezen zelfden nacht te sterven. «Wat? Jij ook, Jolanthe?" Bij wijze van antwoord haalde zij een fleschje uit den zak, van hetwelk een doodskopje mij heel minzaam aangrijnsde. «Wat is daarin «Blauwzuur «Wel verduiveld En hoe kom je daaraan Een goede kennis van de dansles, die chemicus en daarbij smoorlijk op haar verliefd was, had haar voor jaren, op haar smeeken, dit aangename likeurtje present gedaan. «En dit tuig had je willen drinken, jou kwaje meid, jou Zij keek mij met groote, wilde oogen aan en knikte roet het hoofd. Ik begreep haar. Eene huivering liep mij over den mg... Dat had Sommige dagbladen te Rome maakten voor eenige dagen gewag van het gerucht, dat een bevel was uitgevaardigd om den gewezen minister-president Giolitti en den heer Ro- sano voor het gerecht te doen verschijnen wegens het verduisteren van papieren in de zaak der Banca Bornana. Maar dit gerucht is door een paar bladen onder invloed van Giolitti tegengesproken. Als zeker kan gemeld worden, dat tot nu toe alleen eene dagvaarding te dier zake is gericht tot de ambtenaren van politie, aan wie de huiszoeking was opgedragen. De Tribnna bevestigt het gerucht van graaf Tornielli's aftreden als gezant te Londen. Emilio Castelar, de leider van de gema tigde republikeinen in Spanje, bevindt zich nog in Italië. Castelar is nu te Napels, waar hij een bezoek bracht aan den heer Crispi, die weer naar Napels is teruggekeerd. Crispi gaf een feestmaal ter eere van zijn gast, waar menig warm woord werd gesproken over de verbroedering tusschen Spanje en Italië. SPANJE. De koningin-regentes heeft bevolen eene vervolging in te steller» tegen sommige katho lieke bladen, die beweerd hebben, dat zij den kleinen koning onder de vrijmetselaars had doen opnemen. Te Tarragona is een katholiek congres ge houden, waarop met eenparige stemmen is besloten een adres aan deu paus te richten, waarin het herstel zijner wereldlijke macht als eene noodzakelijkheid wordt voorgesteld. P O i I 1) (J A l. De correspondent der Indépendance te Lissabon deelt mee dat de ofüeieole berichten uit Lorenfo-Marquez geruststellend zijn In militaire kringen is men overtuigd dat de plaats met de gegeven hulpmiddelen best kan worden verdedigd. De gouverneur van Augola zendt bovendien 400 man verster king, die vóór de troepen uit Lissabon zullen aankomen. De Portugeesche regeering sclirijft de som bere tijdingen in de Engelscbe bladen een voudig toe aan het streven om het bewijs te geven dat Portugal zijn eigen koloniën niet kan verdedigende Engelsehen zouden zo zoo graag hebbenDe mogelijkheid dat dit vermoeden juist is, kan niet worden geloo chend. Men denke maar eens aan de infame berichten die de Engelsche bladen, een enkel eerlijk niet te na gesproken, over de com mando's in de Transvaal met den aankleve van dien hebben verspreid. mij een prettige bruidsnacht kunnen worden «En nu? Wat moet ik nu met juliie beiden doen?" «Red onshelp ons heb erbarmen met ons 1" Zij lagen voor mij op de knieën en kusten mijne handen. En aangezien ik zooals ge weet, mijne heeren van professie een goede kerel ben, zoo verzon ik een middel om mijn verongelukte huwelijk tot een spoedig einde te brengen. Johann moest inspannen en tien minuten later reed ik heel stil met mijne jonge vrouw naar Gorowen, naar mijne goede oude zuster, onder wier hoede zij verwijlen zou totdat de echtscheiding zou zijn uitgesprokenwant naar haren vader wilde zij in geen geval terug. Lotbar vroeg mij heel naïef of hij ons niet mocht vergezellen. «Jou aap zeide ik «maak jij dat je naar huis komt Want op de rechte plaats weet ik ook streng te zijn, mijne heeren. De klok sloeg halfvijf, toen ik thuis kwam. Ik was bekaf. De beenen hingen mij als blokken aan het lijf. Alles was doodstil, want ik had vóór ons afrijden het heele personeel naar bed gestuurd. Toen ik door de gang kwamwaar nog kaarsen brandden, zag ik een met groen om- T U R K IJ E. TVouck Bey, secretaris-generaal bij buï- tenlandsche zaken en zoon van wijlen graaf Chateauneuf, is benoemd tot ambassadeur ad interim te Weenen. De vrees voor eene omwenteling is nog steecis niet bedaard. Alle groote bijeenkom sten van personen zijn ten strengste verbo den zelfs soirees en partijen worden afgezegd op straat durft men zich niet in groepjes van meer dan vier personen vertonnen; de gan gen der officieren vooral worden zorgvuldir nagegaan. Dezer dagen is weer een hoogge plaatst ambtenaar, de staatsraad Tewfik bey- Ebuzzia, die wat al te rond voor zijne niee- ning uitkwam en daarom reeds vroeger hét- land uitgezet, maar later in eere hersteld waste San Stefano gevangengenomen terwijl zijne woning geheel doorzocht werd. Wat van alle geruchten van samenzweringen waar blijkt, is nog niet uitgelekt. De gelden, welke in verschillende landen van Europa zijn bijeengebracht voor de slacht offers der jongste aardbevingen te Konstan- tinope), schijnen weergrootendeels in verkeerde zakken te zijn terechtgekomen. Van de ruim f 500,000, welke beschikbaar waren, is nau welijks f 10,000 uitgedeeld, en daarmee schijnt het uit te zijn. A M ERIK A. Te Washington, in den staat Ohio, wilde het gepeupel een neger, die gevangengenomen was, wegens aanranding eener blanke vrouwr lynchen, maar de militie, die tot bewaking der gevangenis was opgeroepen, vuurde op de menigte van wie er twee gedood werden. Toen den volgenden dag de neger tot 20 jaar dwangarbeid was veroordeeld, deed de be volking opnieuw een aanval op de gevangenis, met het gevolg, dat de militie opnieuw vuurde en 5 der muiters doodde en 23 kwetste. Er heersclit thans zoo groote opgewondenheid, dat de gouverneur van Ohio, Mac Rinley, een geheel regiment militie naar Washington heeft gezonden, uit vrees voor oproer. "Volgens een gisteren te New-York ont vangen telegram uit Caracas is de plaatsver vangende president van Venezuela, Felician» Alvarez, overleden. CHINA. De onderhandelingen der regeering met ees Duitsch consortium over het sluiten eener leening zijn afgestuit op de bezwarende voor waarden en de hooge rente die verlangd werd. De regeering zal het nu in Engeland beproeven. kranste deur. Het was de deur van de bruidskamer, die mijne zuster ter verrassing tot op het laatste oogenbiik gesloten had gelaten. Nieuwsgierig opende ik haar en keek naar binnen. Een purperen grafgewelf, waarin mij de aden? verging van allerlei onbekende geurtjes. Alles- was met gordijnen afgesloten, en aan het plafond brandde een echte kerklamp. Op den achtergrond echter was op een paar treden eene soort van katafalk opgericht, met gouden kwasten et» satijnen dekens. En ridarin had ik moeten slapen 1 «Brrr!" deed ik en ik sloeg de deur dicht en ik liep weg, zoo snel als mijne moede beenen mij nog dragen konden. En toen kwam ik in mijne oude eigene kamer, en stak daar mijne mooie, heldere studeerlamp aan. Die lachte mij toe als de lieve zon. En in den hoek stond mijn oude, smalle bed met de vier rood gebeitste pooten, den grauwen stroozak en het verfrommelde elandsvel. Ik kleedde mij uit, stak een goede sigaar op, las nog een boeiend hoofdstuk uit de geschiedenis van den grooten oorlog, blies daarop mijne kaars uit, en wei te rusten Ik kan u verzekeren, mijne heeren, nooit heb ik beter geslapen, dan in mijnen bruiloftsnacht.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6