A0. 1894. Woensdag 24 October. N°. 8645. Tweede Blad. .A. cli tenveertigste J aargan g. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, üITGe"y~ËE: J. ODÉ. Binnenlamlsclie Berichten. Koloniën. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.H'. Franco per post, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. SS ST EU Fl l 3 SJOT E 57. «Ta.ï.lT 7 O. Aui.ki'tNTiLi'KiJb van 1 iO gewone legels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. li ui i. aai. gephairt wordt tegen TWFjEK*. u, berekend. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. In de najaarsvergadering der Staten \an Zuid-Holland, die op Dinsdag 0 November, te 11 uur, zal worden geopend, zullen o.a. behandeld worden 'lo. een voorstel van Ged. Stateu tot verhooging van de aan den polder Duivenwaard toegekende subsidiën in de kosten van verbetering van wegen, en wel tot een maximum van f5100; 2o. een voor stel tot toekenning aan den polder Dirksland voor de begrinding van den Westdijk een subsidie van ten hoogste f 4000 en aan de polders Oud-Meliszanl en Diederik voor gelijk doel een subsidie van ten hoogste f 800 3o. een adres der vergadering van stemgerech tigde ingelanden van den polder Oude fried (gemeente Stad aan het Haringvliet) om subsidie in de kosten van verbetering van wegen 4o. een voorstel van Ged. Staten om aan de Rotterdamsche tramwegmaat schappij, provinciaal subsidie te geven ten behoeve van den aanleg eener stoomtram-, verbinding tusschen Rotterdam en de Hoek scha Waard, indien het rijk een renteloos voorschot van een derde in de aanlegkosten verdient, en behoudens goedkeuring der plannenI van een derde in de kosten tot een maxi mum van f 266,066, verminderd met f30,772, onder nader vast te stellen voorwaarden 5o. voorstellen van Ged. Staten, in verband staande met het in beheer nemen der Gouwe met 1 Januari 1895; 6o. voorstel van Ged. Staten tot uitbrei ding van het aantal brugknechts bij de brug gen over de verbeterde vaart tusschen Rijn en Schie met vier 7o. een adres van C. J. de Rooy. te Stel lendam, om vaststelling van den afstand voor de afpaling eener aldaar door hem op to richteu eendenkooi,, met voorstel tot regeling dier afpaling8o. voorstel tot verkoop van grond tusschen het nieuwe kanaal en de Nieuwe Laan te Delft aan het rijk en aan de gemeente Delft a f2.75 per M'. 9o. idem aan de gemeente Vrijenban van een stukje grond voor den bouw van een brandspuit huisje lOo. voorstel tot wijziging van de provinciale verordening op de stoomvaart in de boezemwateren, teneinde onder stoom- vaartuigen ook te begrijpen de vaartuigen die niet aan eene stoommachine, maar aan eene petroleummotor hunne beweegkracht ontleenen llo. voorstellen tot wijziging van reglementen van de polders Oud-Huinenoord, den Gecornbineerden Yeenpohler, Hoonaard, Oud- en Nieuw Schaaijk en Kostgerecht 12o. voorstellen tot voldoening uit de onv. uitgaven van lie» subsidie aan de vereeniging «Landbouwonderwijs" te Middelharnkj Blo een missive van Ged. Stateu. voidiui uit brengende orntient liet onderzoek door hen ingesteld naar de behoefte aan plaatsruimte voor de verpleging van in de/B provincie wonende of vei blijvende kiank/inniiren f welke missive nog niet in druk i.s rondgedeeld) '14o. een tooi stol om eene gratificatie te ver kenen aan den lieer II. J. Enke van GiK eervol ontslagen adjunct-commies dm' ie kb tor piovineiale griffie en '15o. een voorstel om eene gratificatie ineens van f 350 te ver- leenen aan de weduwe van H. F. Polbarst, in leven bode bij het provinciaal bestuur. SCHIEDAM, 23 October IS!U. SHoor:3 ie SBoeJfcIicni. Nader meldt men uit Doeticlimn aan de -V. R. Cl. De moord, hier gepleegd, onderscheidt zich hierdoor, dat er bijna 3 weken verliepen vóór de afschuwelijke daad aan liet licht kwam. Eeist toen kwam liet den buien verdacht voor dat de lieer Brouwer, een alleenwonend, eenzelvig persoon, met ietwat zonderlinge manieren, zich in den hialsten tijd niet huilen vmloond had. De burgemeester van Ambt- Docticliem en de marechaussee alhier werden gewaarschuwd, en gezamenlijk werd het huil opengebroken. Wij deelden reeds roede hoe het lijk daar gevonden werd en dat men wel aan misdaad dacht, dóch eerder aan emi natuurlijken dood, bloedspuwing wilde ge- loovcn, vooral daar op hut eerste gezicht geen wonden zichtbaar waren. L)en volgenden dag vve''d uw correspondent in het huis toegelaten. De ondiaaglijke lucht werd getemperd duur carbol, en nadat men licht gemaakt had, zag ik den ongelukkige in een hoek der kamer uitgestrekt liggen. IIij lag nog in zijn oor spronkelijke positie, geheet scheef en slechts een gedeelte van liet lichaam zichtbaar, het overige gedeelte was door een mat bedekt. Oai hem heen stonden 2 stoelen, terwijl een overgordijn over liet raam gespannen, ver hinderde dat het lijk van de straat zichtbaar was. Op tafel stond een hord met voi k, een stuk vleesch geheel verschimmeld, terwijl op een petroleuminachirie een pan met eten stond. Daar de heer B. volgens verklaring der werk vrouw gewoon was tegen half wee uren te eten, houdt men het er voor dat omstreeks dien tijd liet misdrijf gepleegd is. Daar overal de grootst mogelijke orde hecrsclite, mag men aannemen dat de moordenaar, wetende dat hij niet overvallen kon worden, zeer kalm is te werk gegaan. j Inmiddels kwamen de beide geneeslieeren, do lieereu Ilardel en lluber Nordt, om op last der justitie liet lijk te schouwen. Eerst werden nauwkeurig de bioedspalten in de gang en op de deur beschouwd en consta teerden zij dat man die spatten getracht had af te vegen. De spatten waren zeer verspieid en kon men bmnerken dat de deur tijdens liet misdrijf gepleegd is, geopend \va-. De/e deur was met een sleutel gesloten, welke bentel in de achterkamer is gevonden. Met het oog op den grooten plas bloed welke bij liet lijk lag achtten de geneesheeren, ook zonder onderzoek van het lijk zelf, bloedspu wing of zelfmoord uitgesloten, daar dan de deur niet weder gefloten was kunnen worden en ook aan de stoelen zich bloedvlekken moesten bevinden. Bovendien kon de deur niet van binnen gesloten worden. Daarna be gon men liet met liet lijk zelf. liet gelaat was bedekt met bloed en schimmel en onher kenbaar. Nadat het gereinigd was, vond men al spoedig een wond boven het hoofd, waarna men tot de inwendige schouw overging. Toen eerst bleek overtuigend dat men bier met een moord te doen had. De hersenpan was geheel verbrijzeld, op éen plaats was er een geheel gal in. terwijl scheuren, welke zich naar alle kanten vertoonden, wederom ver brokkelingen veroorzaakten. Ook in de huid kwamen gaten voor. Deze wonden welke den dood waarschijnlijk direct verooizaakt hebben, zijn vermoedelijk inet een hamer of ander zwaar voorwerp toegebracht. De schouwing werd hierna voortgezet en duurde tot laat in den avond. Het resultaat moest voorloopig geheim blijven. InniiddHjl per telegram op de hoogte ge bracht kwamen Zaterdagmorgen fih/s uur hier aan mr. Schelleina, officier van justitie, baron Van flaer-olte. rcehter-commissari.s, en de grif fier van Arnhem. Zij stelden een onderzoek in en gaven last in den omtrek van het huis te zoeken naar een voorwerp waarmee liet misdrijf gepleegd kan zijn. Dit onderzoek luid geen resultaat. Zaterdagmiddag werden eenigo personen verhoord, docli dit had weinig gevolg. De aanleiding van don moord is niet bekend. Vermist zijn tot nog toe een gouden hor loge, beurs en ring, terwijl de trommel met effecten in de vliegenkast werd gevonden. De moordenaar had ze daar zeker niet gezocht. Het. lijk van den ongelukkige is Zaterdag middag om 5 uur ter aarde besteld. Als vermoedelijke dader \an den moord is te 's-Gravenhnge in arrest genomen zekere II. Deze is oen tijdlang bewaarder geweest op het gesticht »De Kruisberg" en werd de laatste dagen vóór den moord dikwijls gezien in bijzijn van den vermoorde. Hij is reeds naar Arnhem overgebracht. Reeds terstond toen de moord vaststond vatte de justitie ernstige verdenking op tegen dez.en persoon, die in de laatste dagen voor den moord dikwijls met den verslagene was te zinnen gezien en den dag na den moord weder naar zijne vroegere woonplaats's-Gra- ullage was teruggekeerd. Daar do heer Brouwer zeer wantrouwend wa«, fiat hij slechts bekenden in zijne woning toe, terwijl ook uit alles blijkt dat de moord gepleegd is door iemand, die de gesteldheid van het lniis kende. Ook moet de slag, zooals ook de doctoren met het oog op do uitwerking vermoeden, toegebracht zijn door iemand, die met kracht een zwaren hamer weet te hanteeren, en daarbij denkt men natuurlijk in de eerste plaats aan een smid. In al deze aanwijzingen, waarbij wellicht nog andere ons nog onbe kende gevoegd mogen worden, heeft de jus titie aanleiding gevonden om dezeu persoon voorloopig in arrest te houden. De familie van den verslagene is hier Zaterdag aangekomen. Ilaar verzoek om het lijk naar Groningen te mogen vervoeren, kon met liet oog op der. verren staat van ont binding, waarin liet reeds verkeerde, niet worden toegestaan. Het lijk is daarop, zooals gemeld is, te 5 uur op de begraafplaats te Ambt-Doelicliem in alle stilte ter aarde besteld. Tamelijk veel personen waren bij de plechtigheid tegenwoordig. Vermelding verdient nog dat het varken vau den heer B., dat bijna 3 weken zonder eten was geweest, op liet oogenblik der ont dekking nog leefde. Men is er in geslaagd het in 't leven te behouden. Gisteren werd te 's-Gravenhage door de recherche het onderzoek voortgezet in zake den moord. Men zoekt naar voorwerpen, aan den verslagene toebehoord hebbende, om daaruit het bewijs te leveren voor de schuld van den vermoed el ijken dader. Deze, ongeveer 34 jaar oud, beweerde Zaterdag bij zijne arres tatie eenvoudig van niets te weteu. liet slachtoffer van den moord te Doeti- chem, de heer Brouwer, woonde een paar jaar geleden eenigen tijd (hij kon het nergens lang uithouden) in de gemeente Zuidbroek stond daar als een zeer zonderling heer bekend, erg wantrouwend en met allervreemdste be grippen, zonder dat men nu juist zeggen kon dat hij niet bij zijn verstand was. Hij leed blijkbaar aan eene soort vervolgingswaanzin, alsof ieder het op zijn geld gemunt had. BataviaIS September. Aan het verslag omtrent de voornaamste ge- beuitenissen in hot gouvernement Atjeh en Onüerhooriglieden, loopen le van 19 Augustus tot en met 2 dezer, wordt in de Jctv. Cl. het volgende ontleend Groot-Atjoh. Op den 31 n Augustus ontving de civiole en militaire gouverneur van Atjeh en Omlerhoorigheden liet ceremonieel bezoek van de officieren der zee- en landmacht, van de burgerlijke ambtenaren, de geestelijkheid en de ingezetenen, van de Atjehsche hoofden, do in- landsche ambtenaren en de hoofden der vreemde

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5