A°. 1894. Vrijdag 26 October. N°. 8647. A. ch tenveertig-ste Jaargang'. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsclie Berichten Binnenlandse lie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pose, door het geheele Rijk Aftonderhjke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. II P K B it tl i BOTEIISTBAAT 7 0. Advertentieprijs: van i10 gewone regels me inbegrip van eene Courantf 1.10» Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAN». De Beichsanzeiger bevat een keizerlijk be sluit, waarbij de heropening van den Rijks dag op 15 November wordt bepaald. Naar de Nordd. Mig. Zeitg. verneemt, zal die plech tigheid gepaard gaan met de feestelijke leg ging van den sluitsteen van het nieuwe Bijksdagsgebouw. Betreffende de conventie, Woensdag tus schen keizer Wilhelm en den rijkskanselier Caprivi gehouden, deelt de Berlijnsche cor respondent der B"ólnische Zeitung nog mede, dat de keizer bij het geschil tusschen Caprivi en den Pruisischen minister-president, graaf Eulenburg, zeer beslist de zijde van den kanselier beeft gekozen. Naar men weet, loopt het geschil over de maatregelen, welke namens de rijksregeering tot bestrijding van het anar chisme moeten genomen worden. Het blad Berliner Neueste Nachrichien heeft Dinsdagavond laat een telegram ont vangen uit de Patersburger hofkringen. Daarin worden de berichten over verbetering in den toestand van den czaar aldus verklaardals de dood niet komt binnen de eerste 36 tot 48 uur, dan is hij waarschijnlijk voorlangen tjjd niet te vreezen. F R A N K R IJ K. De president der republiek heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan het instituut Pasteur, waar hij, door de heeren Pasteur en dr. Roux rondgeleid, het laboratorium heeft bezichtigd. "Vervolgens heeft hij zich naar het hospitaal Trousseau begeven, waar hij de zalen heeft bezocht, in welke de patiënten met het middel van dr. Roux tegen de croup ingeënt worden. De president der republiek heeft dr. Roux gelukgewenscht met zijne gewichtige ontdek king, die zulke groote diensten aan de mensch- heid kan bewijzen, en heeft hem het com mandeurskruis van het Legioen van eer verleend. Dr. Roux antwoordde den heer Casimir Pélier, dat dr. Behring en dr. Loeffler doelen in de eer hem door den president bewezen. 2ij toch waren de eersten, die het anti- diphtheritische serum ontdekt hebben. De heer Casimir Périer voegde daarop aan dr. Roux eenige vleiende woorden toe wegens zijne zedigheid. B E t G I E. Allé Daens, de tegenstander van Woeste te Aalst, heeft zich wat te veel geweerd in de dagen voor de verkiezingen. Hij heeft daarom een brief gekregen van mgr. Stille mans, bisschop van Geut, waarbij hem het opdragen der mis in de kerk of in een open bare zaal wordt verboden, met bedreiging dat bet hem geheel zal worden verboden als hij voortgaat «het priestergewaad in onbehoorlijke -n rumoerige bijeenkomsten in opspraak te brengen". De Independence mag lijden voor den bis schop dat, na de vernietiging der gehouden verkiezing door het parlement, de allé niet gekozen wordt. Die verkiezing zou niet alleen voor Woeste, maar ook voor den bisschop en de katholieke kerk een klap in 't gezicht wezen. Hedenavond wordt in het Hotel Continental te Brussel de nieuwe vrije universiteit ge opend. In deze eerste openbare zitting zullen drie redevoeringen gehouden wordende heer Paul Janson zal spreken over liet doel, de strekking en de inrichting der Vrije School voor Hooger Onderwijs", de heer Bou- lengier over den cursus in natuurkundige wetenschappen en de heer Camilie Lemonnier over den cursus in aesthetics. R S L A N Reuters agentschap te St.-Petersburg meldt van gisteren, dat den czaar de laatste sacre- menten der stervenden zijn toegediend. Het bulletin van gistervoormiddag 10 ure meldt, dat de keizer 's nachts eenige uren Siiep. Slaperigheid werd niet waargenomen eetiust was aanwezig. O O S T E N It IJ K-H O N G A R IJ E. De Hongaarsche minister-president heeft in de Kamer verklaard, dat de regeering de onderhandelingen over een vergelijk met de verbonden partijen betreffende de kieswet hervorming hervat heeft, en dat de regeering al hare krachten zal aanwenden om tot een goed resultaat te komen. Maar de heer Weckerle waarschuwde hen, die geneigd mochten zijn het volk tot onwettige daden op te zetten, nadrukkelijk, dat de vertegen woordigers van het gezag de openbare orde zouden handhaven en de vreedzame burgers krachtig zouden beschermen. Te Tarnopol, in Galicië, zijn wegens «hoog verraad" en socialistische stoutigheden 21 studenten gevangengenomen. 1 T A 1 1 E. De paus heeft gisteren de eerste bijeen komst der conferentie over de Oostersche kerken gepresideerd. Hij' hield daarbij eene belangryke rede over de Oostersche kerken de katholieke eenheid. SPANJE. Aan maarschalk Martinez Campos, den be dwinger der Kabylen, is door de regeering de post van kapitein-generaal van Cuba aan geboden. De gouverneur der Philippijnsche eilanden meldt aan zijne regeering, dat op Mindanao een aantal aanzienlijke hoofden zich onder worpen hebben. Het katholieken-congres te Tarragona, dat door den nuntius, vier aartsbisschoppen, 22 bisschoppen en 6000 priesters en leeken werd bijgewoond, werd Dinsdag gesloten. In de redevoeringen en de goedgekeurde motiën heerschte zulk een vijandige toon tegen Italië, dat de regeering aan hare ambtenaren ver bood, de feesten tot sluiting van het congres brj te wonen, en aan het Italiaansch gezant schap hare afkeuring betuigde wegens de op het congies aangenomen motie tot herstel van 's pausen wereldlijk gezag. AMERIKA. President Cleveland is van Buzzard Baai, Rhode Island, waar hij tot herstel van zijne gezondheid vertoefd heeft, op weg naar Was hington. Gisteren werd hij te New-York ver wacht. Hier blijft hij om den 6n November mee te kunnen stemmen in de verkiezing voor mayor van New-York. De gezondheid van den president schijnt er op vooruitgegaan. In Brazilië heeft de Kamer van afgevaardig den het nieuwe kieswetvoorstei aangenomen. De Peruaansche Kamer heeft de beraad slagingen over het wetsontwerp betreffende eene schikking met de «Peruvian Corporation", dat reeds door den Senaat was aangenomen, tot de volgende zitting uitgesteld. Vïlgens berichten, met de mail aangekomen, heeft te Rio-de-Janeiro in deze maand eene ontploffing plaats gehad. Men had in de nabij heid van het Etigelsche kerkhof een onder- aardsch magazijn ontdekt, waarin de opstan delingen uit den laatsten burgeroorlog kruit, granaten en dynamiet hadden opgestapeld. Eene afdeeling soldaten werd er heengezon den om de bewaarplaats te leegen. Een hoop volk stond het werk der soldaten aan te kijken, toen op het vallen van een granaat de ontploffing volgde. Zestig menschen moeten op de plaats gedood zijn. CHINA. Te Shanghai loopt een gerucht dat de vloot Wei-hai-Wei Dinsdag verliet om de Japansche schepen aan te vallen, die by het zuidoostelijke voorgebergte kruisen om trans portschepen op te vangen. Uit eene officieele Chineesclte bron komt het gerucht, dat er den 22n dezer een slag bij Wi-Tju geleverd ismen zegt dat de Ja- panneezen naar Ping Yang met een verlies geschat op 3000 gedooden en gewonden terugtrokkende Chineezen zouden bijna ■4000 man verloren hebben. De positie van het Japansche leger aan de Yalu-rivier schijnt enkelen deskundigen niet zeer gunstig toe. Achter zich heeft het een land, bijna zoo groot als Engeland, met ongeveer 11 millioen inwoners, een land vol moeilijke bergstreken en bijna zonder ver keerswegen. De taak om in zulk een land de orde te herstellen, is zeer moeilijk, en het bericht, dat een opstand tegen de Japanners uitgebroken zou zijn, klinkt niet onwaar schijnlijk, wanneer men bedenkt, dat de be richten van de vriendschappelijke gezindheid der Koreanen jegens hunne bevrijders steeds uit Japansche bron kwamen. Yóor zich hebben de Japanners aan de Yalu-rivier het Chineesche leger, dat hen volgens de laatste berichten uit China en Japan, na een bloedigen strijd teruggeslagen heeft, zonder dat een vart beide partijen zich de eer eener beslissende overwinning kan toeëigenen. En zelfs indien maarschalk Yama- gata er in slaagt den Chineeschen opperbe velhebber op de vlucht te jagen, is zijn positie niet veel verbeterd. Het Japansche leger kan dan naar Mukden oprukken, maar de tijd nadert snel waarop in deze streken de winter invalt. Waarschijnlijk is het ook niet dat nog in het najaar tot zoodanigen tocht zal wor den overgegaan. Hoogstwaarschijnlijk is het den Japanschen opperbevelhebber te doen om eerie veilige haven, van waar uit hij zijne troepen uit Korea naar de golf van Pelchili kan zenden. Het gevecht bij de Yalu-rivier moet slechts een schermutseling geweest zijn tusschen Chineesche voorposten en eene Japansche verkennings-patrouille, welke zich na vol brenging harer taak terugtrok. Uit Chemulpo wordt van 19 dezer gemeld Eene nieuwe krijgsmacht uit Japansche en Ivoreaansche troepen bestaande, is van Seoul afgezonden tegen den opgestanen stam der Tonghaks, welks weerstand en propaganda onder de bevolking zeer de pogingen der Japanners tot pacificatie van het land be lemmeren. De Japanners deglen veel geld onder de iuboorlingen uit om zich populair te maken. JAPAN. Volgens berichten te Jokohama ontvan gen zou er Dinsdag een gevecht bij Port Arthur plaats gehad hebben tusschen Chi neezen en het Japansche leger dat onlangs Hiroshima verliet naar een onbekende be stemming. Er had een aardbeving plaats in de arron dissementen Sakala, Jamagata en Akanir, waardoor veel schade en verlies aan men- schenlevens veroorzaakt werd. SCHIEDAM, 25 October 1804. Op de aanbeveling voor gemeente-ontvan ger alhier zijn door burgemeester en wet houders geplaatst de heerenlo. E. Vincent, gemeente-ontvanger te Enschede2o. H. Reeling Brouwer, gemeente-ontvanger te Harlingen. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer of onderwijzeres der 3e klasse aan de openbare school met uitgebreid leer plan voor jongens zijn geplaatst1. mej. E, van Biene, te Brielle2. W. A. Bouman, te 's-Gravendeel3. mej, S. J. Heukers, te Gro ningen. Gistervoormiddag te halftwaalf is door het snel voorbijstoomen van het stoomschip Veettdam der N. A. S. M., de modderbak welke

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1