A0. 1894. Zondag 28 en Maandag 29 October. N°. 8649 Tweede Blad. Feuilleton. Onder de Camorristen, Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Biiiiieiilandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. i. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTER8TBAAT ÏO. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 27 October 1894. Namens den minister van oorlog zijn de commandanten der schutterijen uitgenoodigd tot invoering met 1 Januari 1895 van een ten gebruike bij de schietoefeningen dier schutterijen bij het departement vastgesteld scliietboekje, bij de inrichting waarvan zooveel moaelijk rekening is gehouden met door ver schillende commandanten, betrekkelijk een vroeger ontwerp, gemaakte opmerkingen, en vooral gevolg is gegeven aan den wenk om voor de dienstdoende schutterijen geene bin dende bepalingen omtrent de schietoefeningen te maken, zoolang de wet van 11 April 1827 (Stil. no. 27) nog van kracht is. Onder de rog altijd vigeerende schutterijwet van 1827 is het niet mogelijk het voor de infanterie van kracht zijnde schietreglement te volgen. Ais beginsel is in de algemeene bepalingen vooropgezet dat het streven van de comman danten der dd. schutterijen moet zijn, met de middelen, die hun ten dienste staan, zooveel mogelijk goede schutters te vormen. In verband met de berichten, die over de ■zending van den oud-minister Van Dedem naar Siara in de dagbladen voorkwamen, wordt ons van vertrouwbare zijde medege deeld, dat de heer Van Dedem van de regee ring niet meer aannam dan eene vergoeding voor hetgeen zijne reis van Britsch Indië naar Singapore, tengevolge van den omweg over Siam, meer zou kosten, een bedrag dat uit den aard der zaak niet hoog kon zijn. Het aannemen van deze vergoeding geschiedde uit vrees, dat de regeering anders zich mis schien gehouden zoude achten den heer Van Dedem op een of andere wijze voor zijne zending te beloonen. Na het geschrijf echter, dat deze zaak heeft uitgelokt, heeft de heer Van Dedem aan den minister van koloniën doen weten, dat hij er de voorkeur aan geeft de extra onkosten voor de reis naar Siam zelf te betalen, indien de regeering daarmede genoegen wil nemen, zonder dat er van beloo ning of onderscheiding op eenigerlei wijze sprake zij. Wij voegen aan deze mededeeiing toe, dat ieder, die den heer Van Dedem kent, onge twijfeld met ons van den beginne af aan niet aan diens belangeloosheid getwijfeld heeft. (N. B. Cf.) Uit de jaarlyksche statistiek van ia-, uit en doorvoer over 1893 blijkt ten aanzien der handelsbeweging in het algemeen, dat m 1893 heeft bedragen de algemeene invoer 16,378,127,269 KG; de invoer tot verbruik f 1,408,723,754; de algemeene uitvoer 9,599,048,714 KG; de uitvoer uit het vrije verkeer f 1,116,617,933; de doorvoer met overlading 696,903,175 KG en de doorvoer zonder overlading 2,649,662,750 KG. Uit de cijfers over 1893, vergeleken met die over 1892, blijkt, dat de algemeene invoer is vermeerderd met bijna 4,25 pCt.de in voer tot verbruik met bijna 9,70 pCt.de algemeene uitvoer met 6,55 pCt. en de door voer met overlading met 11,50 pCt.daaren tegen is de uitvoer uit het vrije verkeer ver minderd met ruim 1,55 pCt. en de doorvoer zonder overlading met ruim 2,38 pCt. Thans is verschenen het verslag over de verrichtingen van de rijks-spaarbank over 1893. Dit zeer uitvoerig verslag bevat tal van opgaven, uit den aard der zaak grootendeeis in cijfers betreffende de uitkomsten van den dienst. Zij betreffen: a. De toeneming van het gemiddeld saldo-tegoed, voor elke provin cie afzonderlijk; l. De verhouding tussclien het aantal inleggers en de bevolking, mede voor elke provincie afzonderlijk; c. Het getal boekjes, uitgegeven geheel afbetaald en per saldo in omloop, in het garische rijkd. Het bedrag der inlagen, der terugbetalingen en van het saldo-tegoed, over het gansche rijk; e. Het aantal in omloop zijnde boekjes, be nevens het saldo-tegoed der inleggers weder om voor elke provincie afzonderlijk; f. De vergelijking, per maand, van het bedrag der inlagen met dat der terugbetalingen over het gansche rijk. Het verslag constateert, dat de percentsge wijze verhoudingen tusschen het algemeen totaal der aan bet einde van dit jaar in om loop zijnde boekjes, op dat tijdstip ten name van werklieden staande, voor de meeste pro vinciën aanmerkelijk gunstiger was dan in liet vorige jaar. Over het geheele rijk genomen bedraagt de percentsgewijze verhouding 25.7 tegen 23.3 in het vorige jaar. Van de 62,623 personen, in 1893 als nieuwe inleggers toegetieden en als zoodanig behou den, heeft naar verhouding de jeugd liet grootste contingent gevormd. Daarna bleken de dienstboden, alsmede de bedienden van allerlei aard verreweg het sterkst vertegen woordigd, terwijl verder met een bevredigend percentage volgen enkele andere categorieën van personen, welke nog gerekend kunnen worden tot die maatschappelijke kringen te behooien, uit welke de rijkspostspaarbank bare deelnemers bij voorkeur dient te trekken. Het gemiddeld saldo-tegoed der inleggers in het geheele rijk beliep over 1893 f80.405, tegen f 76.88s over 1892. Zooals reeds vroeger door ons werd mede gedeeld, zal er in 1895 te Amsterdam van 1 Mei tot 1 November eene wereldtenteonstel- 1:Ug gehouden worden, van alles wat op het hotel- en reiswezen in den uitgebreidsten zin betrekking heeft. Die tentoonstelling zal plaats hebben op de terreinen achter het Rijksmu seum in daarvoor te stichten gebouwen. Gedurende den tijd, waarop de tentoon stelling is geopend, zullen verschillende con gressen worden gehouden over belangrijke vragen het hotel- en reiswezen betreffende. Het uitvoerend comité zal tevens zorg dragen dat door het arrangeeren van verschillende feesten de aantrekkelijkheid van de tentoon stelling worde verhoogd. De lentoonslellingsopperviakte bedraagt in terreinen pi.m. 160,000 M" en in gebouwen pl.m. 30,000 M1. Aan het hoofd der tentoonstelling staat een comité-generaal, bestaande uit een uitvoerend comité en eene commissie van bijstand, ter wijl het uitvoerend comité wordt vertegen woordigd door eenen directeur. De ten toon te stellen voorwerpen zullen worden geiangschikt in groepen, welke zijn onderverdeeld in klassen, zonder inachtne ming van nationaliteit der inzenders. Op bij zondere aanvragen kan van deze laatste be paling worden afgeweken. De Ned. R-K. Volksbond, opgericht in 1888, telt 14 afdeeliogen en 6 vakbonden. Het centraal bestuur heeft concept-statuten ontworpen voor een R.-K. Boerenbond waaraan, naar zijn meening, ook in ons land groote behoefte bestaat. Het centraal bestuur is aldus samengesteld W. C. J. Pastoors, voorzitter, Amsterdam A. C, Scheerder, vice-voorzitter, Rotterdam B. Lammers, secretaris, AmsterdamJac. P. van Term, 2e secretaris, RotterdamJ. W. Smit, penningmeester, AmsterdamJ. H. B. Loots, 2e penningm,, Haarlem; N.J. Appel man, 's-Gravenhage, en G. J. Willeman, Schie dam, commissarissen; G. W. Konings, pastoer, Amsterdam, geestelijk adviseur. In den te Frankfort gehouden partijdag der socialisten is een brief van Nederland- sche socialisten voorgelezen, waarin zij hunne ontevredenheid er over aan den dag leggen, dat het bestuur der socialistische partij in Duitschland zich heeft gemengd in het ge schil tusschen de parlementair en de niet- parlementair gezinde Nederlandsche socialis ten, door een bedrag van 2500 mark over te zenden ten gunste eener socialistische min derheid in Nederland. Na voorlezing van dit schrijven verklaarde de voorzitter der algemeene vergadering, Mat het verwijt alsof de socialistische partij in Duitschland zich mengde in buitenlandsche geschillen ten eenenmale ongegrond was. Het bestuur heeft, op aanzoek van Nederlandsche socialisten, 2500 mark toegezonden ter ondersteuning hunner pers. Dat was alles. In de Maandag 29 October te Groningen te houden vergadering van den geneeskun digen raad voor Groningen en Friesland, zullen worden behandeld lo. De geneeskundige raad, overtuigd dat het schoolartsen-stelsel een dringende eisch des tijds is, wende zich tot de i egeering, met het verzoek maatregelen te beramen, ten einde genoemd stelsel ook bij ons te lande Roman van WALDEMAR URBAN. EERSTE HOOFDSTUK. Het was een drukkende dag. De Julizon ■scheen brandend heet op den oever, en hare .stralen, weerkaatst door de blauwe wateren van De Camorra is een geheim genootschap in zuidelijk Italië, dat zijne leden onder alle stonden telt en ene macht geworden is, waarmede zelfs de tegeering rekening heeft te houden. Tegen de vast aaneengesloten veieeniging is de politie onmachtig bijna ongestooid gaat zij voort van de gegoeden terlei schatting te heffen, legt belasting op de in üapels ingevoelde levensmiddelen, steunt de smok kelaars, perst fabrikanten en kooplieden een deel hunner winsten af, vormt, om kort te gaan, een staat in den staat. De wanregeering, waaraan het •ongelukkige land onder de regeering der Spaansche Bourbons eeuwen lang ten prooi was, heeft de vestiging van het genootschap der Camorristen mo gelijk gemaakt. de golf van Napels, hadden zelfs de bezoekers van het zeestrand verdreven om elders eene meer lommerrijke plaats te zoeken. De gewone drukte en beweging had plaats gemaakt voor stilte en rust. Opgesloten in de donkere woningen, smachtte ieder naar de verkwikkende avondkoelte. De bestendig uit den Vesuvius opstijgende rookwolken trokken in de zwoele atmosfeer slechts langzaam en traag op en gaven bijwijlen aan de zon een roodachtigen gloed. Aan de haven van het eiland Capri, van waar men een vrij uitzicht op de stad heeft, stapte een jonkman op en neder, die al evenzeer als de anderen door de hitte werd gekweld. Nu en dan droogde hij zich het voorhoofd met zijn fijnen zakdoek en stiet eene verwensching uit. Zijne kleeding kenmerkte hem als lid van de Napoli- taansche jeunesse doréomaar op dit oogenblik scheen ze hem tot last. Hij staakte zijn achteloos spel met zijn monocle of zijne lichtkleurige handschoenen en zijne gladgewaste laarzen brandden hem aan de voeten. Zijn gang was een weinig hinkend, en hoeveel moeite hij gewoonlijk deed om dit gebrek te verbergen, heden scheen bij er zich niet aan te storen. z Checco riep hij tot diiernaal toe. Eindelijk richtte zich bij dit geroep een jong schipper in een der zeilbooten overeind, 't Was eene krachtige, forsche figuur met donkere, vurige oogen, zwart haar, gespierde armen cn beenen, bijna dreigend uitkomende onder de opgestroopte mouwen en broek. Maar ofschoon uit zijn geheele gestalte kracht en jeugdige overmoed spraken, toch had hij iets over zich dat aantrok. Eene vergelijking tusschen beide jongelieden kon niet dan ten gunste uitvallen van den eenvoudigen varensgezel. »Wat is er, Don Luigi?" vroeg deze. »Wij moeten weg. Er is niets aan te doen. Maak je maar gereed." ii Wij krijgen stormweer op zee." »Praatjes Waar zal nu storm vandaan komen. Je bent bang voor da hitte. Maar een zweetdrop meer of mindbr, het helpt niet, Checco Wij moeten weg, zeg ik je. Er zit twintig soldi drinkgeld op." »Zoo iets laat zich hooren, Don Luigi; maar bij zulk eene hitte doet men het natuurlijk niet voor de gewone vracht. Toch zeg ik nog eens, er is storm aan de lucht en die zal ons over vallen nog voor wij Positano bereikt hebben, ja misschien nog voor wij onder de kust van Sorrento zijn." »Nu, Iaat die komen. Maak jij de boot maar gereed. Ik moet van avond nog op het slot zijn en morgen weer in Napels terug. Vooruit dus Checco keek nog eens naar de lucht, waaraan voor een leek niets onheilspellends te bespeuren was. Alleen de blauwgekleurde rookwolken braken het heldere zonnelicht, »iDon Luigi, het kost vandaag zes lire," zei Checco. »Ben je een Camorristï" vroeg de andere half boos. Hebben wij niet voor vier lire ge accordeerd V' »Dat is bij dit weer te weinig." »Kom kom, 't is wat warm, maar gevaar is er niet. Je bent een deugniet, die mij wil afzetten, omdat ik je noodig heb."

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5