1 J Zondag 28 en iVSaandag 29 October. IN!0. 8649. Derde Blad. A0. 1894 A. oh tenveert i gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandsclie Berichten, Laatste Berichten. UITGEVER: T. ODÉ. JHdbel CD UB I Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pose, door het gchcele Rijk Afionderlijke nommers f 1.85. 2.50, - 0.10. Blinetl): BOTBKSTK A AT ff O. Advertentieprijs: vau 110 gewone regels me inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Dries*.».!, geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. TwiÊDEKAMER DER STATEN-GENERA AL Aan het afdeelingsverslag over de begroo ting van justitie is het volgende ontleend Algemeen werd aangedrongen op maat regelen tegen verijdeling van den publieken verkoop bij executie ter zake van belasting schuld en andere wanbetalingen, omdat dit kwaad den eerbied voor het staatsgezag ondeimijnt en de maatschappelijke orde bedreigt. Voorts werden gewenscht bespoediging der berechting van politie-overtredingenhet brengen van de gerechtskosten ook bij ver oordeeling, ten laste van den staat, hoewel andere leden zich daarmede geenszins inge nomen betoonden en een wijziging wenschten, waardoor de kantonrechters niet langer hulp officieren van justitie zouden zijn. Enkelen bepleitten wederinvoering der doodstraf en van lijfstraffen, maar anderen betwijfelden de afschrikwekkende kracht van de doodstraf. De vervangende hechtenis wenschte men zooveel mogelijk te beperken of althans de kosten daarvan op de goederon van den veroor deelde te verhalen. Verscheidene leden dron gen aan op vei hooging van den leeftijd, waarop kinderen strafrechterlijk kunnen ver volgd worden tot 12 of 14 jaar. In alle afdeeiingen werd geklaagd over de opruiende taal, in sommige vergaderingen en bladen geuit, en over de rustverstoringen, waartoe de bedoelde samenkomsten en het venten dier bladen aanleiding geven, waaruit telkens ongeregeldheden voortvloeien, tot grooten overlast van de rustige ingezetenen. Groot verschil van gevoelen heerschte over de maatregelen, tegen het aangeduide kwaad te nemen. Aanbevolen werd een wetgeving tegen de misbruiken der absolute vrijheid van drukpers en van die van vergaderen, door o.a. te bepalen dat alle dagbladartikelen on derteekend moeten zijn, waaiin echter andere leden weinig heil zagen, die hunnerzijds ongaarne de grondwettig gewaarborgde vrij heden wilden prijsgeven. Sommigen vestigden de aandacht op het strafbaar stellen niet alleen van opruiing tot strafbaar feit, doch ook opruiing tegen de rechtsorden, zooals b.v. aanzetting tot het niet-betalen van belasting. Van uitbreiding van de bevoegdheid des bur gemeesters, om het venten van aanstoot gevende blaadjes ter verbieden, werd wegne ming van de aanleiding tot wanordelijkheden verwacht. Verscheidene leden zochten de lorzaken van de onrust in de te zachte be handeling, die de gevangenen ondervinden. Ten slotte verzocht men den minister wat hij denkt te moeten doen om de opruiingen en rustverstoringen tegen te gaan. Tot wegneming der onveiligheid in som- raige steden werd de vorming van een goed korps detectives aanbevolen. Ook het wange drag van jeugdige personen kwam weer ter ïprake. Als middelen tot beteugeling van de baldadigheid der jeugd werden aangeprezen uitbreiding van de macht der onderwijzers, om tegen waogedrag der kinderen buiten school te kunnen opkomen, en het straffen met lichamelijke kastijding bij betrapping op seterdaad. De toenemende bedelarij en hndiooper: leidden mede tot het verzoek om maatregelen tegen die plagen. De steun van den minister werd ingeroepen voor het be vorderen der uitzetting van zoodanige vreemde kellnerinnen, die feitelijk van het plegen van ontucht hare kostwinning maken. In zake het notariaat werd v.eder geklaagd over te hooge rekeningen der notarissen en over de misbruiken in hunne bemoeiingen, tegen welk kwaad als eenig afdoend middel werd aanbevolen het maken van de notarissen tot staatsambtenaren met een vast tl aktement. Nog werd in verschillende afdeeiingen geklaagd over de vertraging der burgerlijke piocedures, door te lange termijnen voor getuigenverhooren en pleidooien bepaald. Het denkbeeld om tegenover de uitbreiding der marechaussees de rijksveldwacht in te krimpen vond krachtige bestrijding. De nadeelige gevolgen van de wet op de jachten visscherij voor de landbouwende be volking weiden wederom uiteengezet en men vroeg of de minister bereid is aan hare be zwaren te gemoet te komen. In verschillende afdeeiingen werd de wen- schelijkheid betoogd van de invoering der stiafbladen, liefst met toepassing van het stelsel van lichaamsmeting. SCHIEDAM, 27 October 1894. Donderdagmiddag had in «Krasnapoisky" te Amsterdam eene ledenvergadering plaats van de Zuiderzee-vereeniging. De voorzitter, de heer A C. "Wertheim, bracht een warm woord van hulde aan de nagedachtenis van den overleden stichter der vereeniging, den heer A. Buma, die met zoo veel kracht de belangen der vereeniging heeft behartigd. Verder herinnerde spr. er aan, dat de ver eeniging haar eerste periode volbracht heeft het tweede tijdperk staat voor de deur: de voorbereiding van de droogmaking zelve. De heer H. C. van der Hou ven van Oordt, secretaris, bracht vei slag uit over den toestand der vereeniging. Het ledental is in de laatste twee jaar belangrijk achteruitgegaan. In 1894 bedioeg het aantal leden 466, terwijl voor 1895 niet meer dan 452 mogen worden aan- geteekend. Er zijn echter in den laatste* tijd mannen tot de vereeniging toegetreden, wier namen een goeden klank in ons land hebben. Het buitenland blijft steeds zijne belang stelling aan het vraagstuk wijden. Men let er op of Nederland het grootsche plan zal ten uitvoer brengen. In alle deeien zal het vaderland in kracht toenemen, als het eenmaal tot de droogma king komt. De penningmeester deelde mede, dat het batig saldo op dit oogenblik vermoedelijk bedraagt f750. Als leden van het algemeen bestuur werden gekozen de heerenLely, oud-minister van waterstaatLemans, voorzitter van de tech nische afdeeling der staatscommissieVer maas, provinciaal ingenieur te Leeuwarden Deking Dura te ZwolleJ. Breebaart te Winkel Aug. Hendrichs, W. Hovy, beiden te Amster dam H. A van Beuningen te Utrecht; Jacob Boeke te Groningenprof, Telders, te Delft Van Nagell van Ampsen, te Laren. De vereeniging zal zich in verbinding stellen met de regeering, om van haar te weten wat zij van de Zuiderzeedrooglegging denkt. Op de scholen zal getracht worden pro paganda te maken voor de zaak om haar meer bekend te doen worden. Ook zullen er voor drachten in de verschillende deelen des lands gehouden worden, de droogmaking der Zui derzee betreffende. De te Overschie gehouden collecte voor Lombok heeft opgebracht f 236 54te Breda bedioeg de collecte f 855 10, Opbiengst van Lombok-collecten: Schie- broek f30 Scherpenzeel f57 Angerlo f 128; Ouderkerk-a/d-IJsel f 136.50 Oud- en Nieuw- Loosdrecht f73; Koudekerke f 179 Nieuw en St-Joosiand f'20; Zoutelande f28. De liberale kiesvereeniging s Vooruitgang", op Terschelling, heeft als candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den oud-minister tan marine J. C. Jansen. Een aantal firma's te Amsterdam en te Rotterdam hebben aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zij de voorgestelde wijzi ging der Indische tarieven aau critiek onder werpen en der Kamer verzoeken haar adhaesie aan bedoeld wetsontwerp te onthouden. Hr. Ms schoener Suriname vei trok Donder dag vau Helletoetsluis om zijn winterkruis- tocht in de Noordzee aan te vangen ter be scherming der visschers. llijksntonopolie van gedistilleerd. Het alcoholmonopolie in Zwitserland schijnt gunstig te werken, indien men de betvering var. Confidentia geiooven mag. Terwijl in 1886, het jaar voor het in werking treden van het monopolie, 90.000 HL gedistilleerd a fr. 60.verbruikt werd ter waarde van fr. 5.400.000, bedroeg het verbruik in 1892 slechts 64 000 HL a fr. 85.d. i. voorfr. 5.440.000. Eene zoo geringe vermeerdering in uitgave, in verhouding tot de toeneming der bevolking, pleit gunstig voor het volk in massa. Zou er ook in ons land geen kans op zijn door een staatsmonopolie èn de branders ón het volk in zijn geheel te baten In Duitschland (zie volgend bericht) schijnt men dit te tvillen beproeven. Volgens een bericht in de N. Bott. Crt. is er in Duitschland spiake van een rijks monopolie op gedistilleerd. Reeds is een commissie gevormd uit leden van de volgende lichamen 1. Vrije econo mische vereeniging in den Rijksdag2. Landbouwersbond 3. Vereeniging van Deut sche spiritusfabnkanten. De beraadslagingen dragen een voorloopig en particulier karakter. Het doel is niet zoozeer vermeerdering van de rijksinkomsten, als wel verhooging van de door de branders te ontvangen prijzen. De branders zouden volgens dit plan hun fabrikaat tegen een vasten prijs aan het rijk verkoopen, dat op zijn beurt de houders van dranklokalen enz. zou voorzien. De prijs door het rijk aan de branders te betalen, zou telkens worden geregeld tusschen de regee ring en den Rijksdag. In verband hiermede wordt gesproken van een uitvoerpremie op het gedistilleerd. Ook in Hongarije wordt door den minister van financiën voorgesteld een staatsmonopolie in sterken drank in te voeren. Aan de par ticulieren wordt de productie van ongezuiver- den sterken drank overgelaten, doch zij mogen hun product alleen aan den staat verkoopen, onder verlof evenwel om het artikel naar andere landen uit te voeren. De alcohol zal in staatsfabrieken worden geraffineerd. Waar schijnlijk zal, als dit ontwerp in goede aarde valt, eeu dergelijk monopolie in bier worden voorgesteld De regeering meent in staat te zijn de staatsloterij daarna af te schaffen. Te Alfen-a/d-Rijn is gisteren weder iemand aan cholera asiatica, na slechts enkele uren overleden. Tot heden deden zich aldaar 8 cholera-gevallen voor, waarvan 5 met doode- lijken afloop. Sinds enkele dagen zijn er in de Martha-stichting, waar 6 der lijders zijn, geen nieuwe bijgekomen, terwijl de nog lij dende vooruitgaan. Te Kampen is j.l. Dinsdag het huwelijk voltrokken tusschen den heerP. H. J. Kruger uit Transvaal (kleinzoon van den president der Znidafrikaansche republiek) ert mej. M. van 'tOever, uit Kampen. Rotterdam. Uit Harderwijk arriveerde hier hedenochtend weer een troep ter sterkte van ISO man, om met de Ardjoeno naar Indiè te vertrekken. Zij werden aan het Maas station opgewacht door den overste Cadet met tal van officieren en de volksliederen van de kapel der weerbaarheid. De troepen werden toegesproken door over ste Cadet, wiens rede geestdriftig werd toe gejuicht en door kapitein De Voogt met een dankbetuiging beantwoord. Te ruim halfeen vertiok de Ardjoeno, evenals hare voorgangsters uitgeleide gedaan door een menigte belangstellenden. Leeuwarden. Hier baart het ontslag van verschillende gemeente-ambtenaren nog al eenig opzien. Voor een paar maanden vroeg de hoofd opzichter der gemeentewerken ontslag uit die betrekking, hetwelk hem dadelijk werd verleend. Niet lang daarna kwam ook de directeur met hetzelfde verzoek, hetwelk ook werd ingewilligd, reeds ingaande 1 Novem ber a. s. Dit laatste wekte minder gunstige vermoedens bij de buigerijer deden ge ruchten de ronde, dat de zaak bij «gemeente werken" met in orde was, en dat beide ontslag aanvragen onvermijdelijk waren gewordend Thans is ook de hoofd-inspecteur van politie verplaatst, wat ook al niet de vorige zaken in verband wordt gebracht. Eindelijk gaan er nog geruchten, dat ook de burgemeester en de secretaris ontslag zuilen aanvragen. {Stand.) Prins Hohenlohe, de stadhouder in Elzas- Lotharingsn, heden te Berlijn aan het Wild park-station aangekomenwerd door den keizer ontvangen em inet de grootste voor komendheid begroet. Te gelijk met Hohenlohe kwam de onder-secretaris van staat Kölleraan, die eveneens door den keizer vriendelijk be groet werd. De keizer reed met prins Hohen lohe in een open rijtuig naar het nieuwe paleis, en Koller met den adjudant graaf Moltke. Ook de aanwezigheid van Köller wordt met- de crisis in verband gebracht. Depêches, heden te Jokohama uit Wi-Tju ontvangen, melden dat, na de Yalu-rivier over gestoken te zijn, het geheele Japansche leger noordwaarts trok en het kasteel Kiuren, dat door eene Chineesche troepenmacht van 20,000 man met de grootste dapperheid werd verdedigd, van alle zijden aanviel. De uitslag

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 9