A". 1894. Woensdag 31 October. N°. 8650 Eerste Blad KENNISGEVING. chtenveert gste Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Buit enl and sclie Berichten. CtURJil! Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pose, dopr het geheele Rijk Afionderlijke nommers t 1.85. - 2.50. 0.10. K UK KACi BOÏERITBAAT 7 O. Advertentieprijs: van i10 gewone regels me inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade ot hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester ex wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van H. DEN BRINKER, om vergunning tot oprichting van een broodbakker!) in het pand aan de Oerrit- Verboonstraat no. 9, kadaster sectie C no. 767. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 staatsblad no. 95); Doen te weten: Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Maandag den 12den November a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zij n ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar li^t behoort, den 29sten October 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VISSER, L.-B. Be secretaris VERNÉDE. II I T S C H L A N D. De Be.'chsanzeiger bevat het keizerlijk be- ■sluit, waarbij Caprivi van het ambt van rijks kanselier en van minister van buitenlandsche zaken. en graaf Eulenburg van dat van minister-president en minister van binnen- landsche zaken worden ontheven; zoomede de benoeming van den tegenwoordigen stad houder van Elzas-Lotharingen, vorst Hohen- lohe, tot rijkskanselier en minister-president en minister van buitenlandsche zaken, en van den onder-staatssecretaris Koller tot minister van binnenlandsche zaken. Aan Caprivi is de orde van den Zwarten Adelaar met briljanten, aan Eulenburg het -kruis en de ster van het grootkiuis der Huis orde van Hohenzoliern toegekend. Hohenlohe en Koller aanvaardden gisteren hunne posten. Talrijke geruchten maken mel- •ding van nog andere ministerieele wijzigingen. -Zoo zou de Pruisische minister van justitie Schelling reeds zijn ontslag ingediend hebben. Voorts zou de minister van landbouw Ileyden hetzelfde willen doen. Even hardnekkig houdt het gerucht stand, dat nu ook wel spoedig de «jkssecretaris van binnenl. zaken Boettieher -aftreden zal. Het optreden van den grijzen staatsman .prins Hohenlohe als rijkskanselier beschouwt men vrij algemeen, dat deze niet zal blijken ■opgewassen te zijn tegen de moeilijke taak die hem wacht, ook al is een herstel van het oude Kartell thans weer mogelijk, slechts als een tijdelïjken maatregel. Prins Hohenlohe is geen partijman maar een gematigd katho liek, wat hem vooral van den steun der Zuid- duitsche bondsvorsten verzekert, terwijl hij bij den keizer hoog staat aangeschreven. Bij de eenwording van het Duitsche rijk heeft hij, als eerste minister van Beieren, een be- langiijke rol gespeeld. Met Von Bismarck verkeert hij op zeer goeden voetzelfs heeft hij dezen Indertijd als minister van buitenl. zaken geruimen tijd vervangen. De nieuwe Pruisische minister van binnenl. zaken, Ernst von Koller, is een 54-jarig man, verwant aan den ganschen hofadel en de aristocratische agrariërs, ook aan den minister van het keizerlijk hof Von Wedell Pisdorff, terwijl hij vroeger politie-president was te Frankfort tijdens het opperburgemeesterschap van den tegenwoordigen minister van finan cien dr. Miquel. Van hem verwacht men in de eerste plaats dat hij de lastige jonker-partij met d» regeering zal weten te verzoenen. B E L G I E. Zondag hadden in het gbheele land de verkiezingen voor de Provinciale Raden plaats. In Vlaanderen hebben de katholieken al hunne zetels behouden en nog 3 nieuwe verworven. Te Gent komen zij in herstemming met 14 aftredende liberalen. In de provincie Antwer pen behielden ook de katholieken hunne zetelsdaar komen zij in herstemming met 23 aftredende liberalen. In de provincie Namen is herstemming tusschen 13 aftredende katholieken en 13 liberalen. In Brabant won nen de katholieken 11 zetels daar zijn vele herstemmingen tusschen aftredende liberalen en katholieken of socialisten. In de provincie Luik winnen de katholieken een zetelvoor de stad Luik komen 23 aftredende liberalen in herstemming met 23 socialisten. In Hene gouwen wonnen de katholieken 8 en de socia listen 15 zetels op de liberalenook daar zijn verscheidene herstemmingen tusschen aftredende liberalen en socialisten. In de andere provinciën zijn geen belangrijke veranderingen. E B A N K R IJ K. De Ivamer hield zich Zaterdag bezig met het door den Senaat gewijzigde wetsontwerp betreffende het landbouwkrediet, dat nu uit voerige discussie met algemeene stemmen werd goedgekeurd. In den loop der beraadslaging over de staats rekeningen van 1889/1890 en 1891 wees de rapporteur in de Kamerzitting van gisteren op de buitensporigheid in de uitgaven van Jules Roche, destijds minister, en zijn kabi netschef. Het was eene zeer woelige verga dering. Eene motie van Jaurès, door commissie en regeering aangenomen, waarbij de Kamer de stukken aan de regeering terugzond, werd met 516 stemmen tegen 1 aangenomen. ENGELAND. De minister-president lord Rosebery ver klaarde sn zijne Zaterdag te Bradford gehou den ïede de politiek der regeering tegenover liet Iloogerhuis. Hij zeide, dat hij volkom'"1 instemde met het denkbeeld van een Tweede Kamer, maar liet tegenwoordige Huis der lords, hoofdzakelijk bestaande uit Tories, vormde een nationale bedreiging, zelfs een opwekking tot revolutie. De regeering zou daarom in de volgende zitting het Lagerhuis uitnoodigen om bij middel van een resolutie op de privileges van het Lagerhuis tegen over de onverantwoordelijke van het Ilooger huis nadruk te leggen, aangezien toch van de beide Huizen het Lagerhuis het voornaam ste was. Hij verklaarde verder, dat die reso lutie den gemeenscliappelijken eisch van de regeering en het Lagerhuis ter heiziening der grondwet zou uiten. Als de lords op dien eisch geen acht sloegen, dan zou de regeeriug een beroep doen op het volk, evenais in andere landen geschiedtook daar worden zulke kwesties aan een referendum onderworpen. ZWEDEN. Aan Stochliolms Dagblad wordt uit Chris- tiania gemeld, dat in eene volksvergadering bij Laurvik de leider der linkerzijde en tot hiertoe president van het Stoithing Ullmann als de eiscben zijner paitij heeft verkondigd: eerst eigen Noorsche gezanten, dan afschaffing der gezantschappen, eindelijk benoeming van gezanten voor korten tijd en voor bepaalde doeleinden. Ullmann zeide ook nog, dat hij republikein wasals de koning met geen afzonderlijken Noorschen minister van buiten landsche zaken genoegen wilde nemen, dan konden de Noren ook wel den koning missen. R U S L A N D. Het officieel bulletin van gistervoormiddag 11 uur meldt dat de keizer minder heeft geslapen, zijn eetlust goed is en de zucht in de beenen niet is afgenomen. Het bulletin van gisteravond 8 uur luidt In den loop van den dag heeft de czaar wei nig gegeten en zich zwakker gevoeld. Zijn gewone hoesten, waarvan de czaar tengevolge van eene chronische katarrh in strot en lon gen sinds lang last heeft, verergerde. In het opgebrachte vertoonde zich wat bloed. De grootvorst-troonopvolger heeft reeds sedert een week machtiging van den czaar gekregen om in diens naam regeeringsstuk- ken te teekenen. Betreffende de keizerin komen weder min der gunstige berichten. Het gerucht gaat dat zij eenige malen per dag in een rolstoel naar de ziekenkamer liaars gemaals wordt gebracht. Uit St.-Petersburg wordt aan het Berl. Tagellatt gemeld, dat de chirurg Sabbotni ijlings naar de Krim vertrekt om, naar men zegt, aan den czaar de operatie te verrichten, welke professor Grube zou geweigerd hebben te doen, maar volgens een ander bericht reeds gedaan heeft. De correspondent der Pall Mall Gazette seint uit Jalta, dat des czaars beterschap het gevolg is van eene operatie, door den Charkovvschen professor Grube Vrijdag be werkstelligd. Uit Petersburg wordt van gisteren gemeld Over den toestand van den czaar zijn uit de eerste hand de meest verblijdende berich ten ingekomen. Het analytische onderzoek van de aan liet oedeem ontnomen vloeistof gaf zeer bevredigende uitkomsten, zoodat zelfs het opzuigiogsproces intreden kon. Het huwelijk van den troonopvolger is weder verschoven, een nieuw teeken, dat het met den czaar beter gaat. Was er ernstig gevaar, dan zou de zieke het wachten niet gedoogen. Kon er spoedig op eene aanmerke lijke verbetering in den toestand uitzicht worden gegeven, dan kon het huwelijk nog verder verschoven worden, opdat niet het ziekbed zijne donkere schaduw op den feest dag wierp. De aartspriester van Kronstadt, Johann, die zich te Livadia bevindt, seinde reeds voor vier dagen aan zijne vrouw, dat God den czaar zichtbaar een nieuw bewijs van Zijne genade gaf en een wonder aan hem voltrok. Naar zijne overtuiging zou de czaar zeker genezen. De Daily News verneemt uit_ Livadia dat de aanhoudende beterschap van den czaar iedereen verbaast. Professor Zacharin ver klaarde Vrijdag dat de wetenschap onmach tig is dit keerpunt in de ziekte op te hel deren. De loop der ziekte logenstraft de diagnose volslagen. Van 1 Januari tot 1 September bedroeg de uitvoerhandel van Rusland 420,031,000 roebel tegen 332,984,000 roebel in hetzelfde tijdperk verleden jaar, terwijl de invocrhandel beliep 332,884,000 roebel tegen 273,069,000 roebel. SPANJE. Het blad El Correo, dat geacht wordt het orgaan van het kabinet te zijn, zegt dat de heer Moret, minister van buitenlandsche zaken, te Parijs een uitmuntenden indruk van de Fransche regeering heeft gekiegen omtrent hare geneigdheid, om den modus vivendi tusschen de beide landen te ver nieuwen en voorts ten opzichte van alles wat strekken kan om de betrekkingen tus schen de beide staten te verbeteren. PORTUGAL. De oorlogskorvet Alfonso de Albuquerque, bekend uit den laatsten Braziliaanschen bur geroorlog, is uit Lissabon naar Lourenco Marquez vertrokken. Het transportschip Africa en de kanonneerboot Bio Lima zou den gisteren met troepen en geschut volgen. B U L G A R IJ E. De Sobranje is Zaterdag door vorst Fer-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1