A". 1894. Donderdag 1 November. N°. 8651 Achtenveertigste Jaargang-. guitenlandsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U IT GE V EU: J. ODÉ. BPRRAD: BOTER8TBAAT 7 O. buitschlao. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Ryk AfionJerlijke ncimmers t 1.85. 2.50. - 0.10. Advertentieprijs van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Vorst Hohenlohe-Langenburg is tot stad houder van Elzas-Lotharingen benoemd. Vorst Hermann Ilohenlohe is een der «rootste Zuidduitsche magnaten, met eene Badensche prinses gehuwd, een ijverig voor stander van de Duitsche koloniale politiek, piesident van densDeutschen Koloniaiverein", enz. Hij is dus in het openbare leven wel bekend. Zijn leeftijd is 63. Haidnekkig handhaven zich de geruchten, <lat, zoo al niet terstond, dan toch spoedig verdere veranderingen in het personeel der ministers te verwachten zijn. He keizer zou het daarover met den nieuwen rijkskanselier reeds eens geworden zijn. Eveneens zou Z. M. met hejn reeds het regeeringsprogramma in hoofdtrekken hebben vastgesteld. Terwijl de pers der rniddelpartijen zich «ver de jongste wending volmaakt tevreden toont en op een weloverlegd samenwerken tusschen de regeering en de gematigd liberale •en gematigd conservatieve pariijen hoopt, wordt de taal in de bladen van het centrum merkbaar wantrouwiger. Evenzoo houden zich de hoog-conservaueven, zooats de Ercuzzei- tung, zeer gereserveerd. Zij duchten een her leven van de gehate kartel-politiek. Bijzonder bezorgd maken zich de radicale liberalen, die reeds lucht willen hebben van eene aanbre kende rpactie. Naar de Kolnische Zeitung uit Berlijn ver neemt, heeft de keizer Marsciiall tot staats- secietaris benoemd, waarbij deze in zijn ambt van Pruisisch staatsminister gelaten wordt. De benoeming van prins Hohenlohe-Schil- lingsfurst tot rijkskanselier wordt door de vrijzinnige en liberale organen met meer ver trouwen opgenomen dan door de conservatieve, agrarische en de overige tegenstanders van Caprivi, ofschoon ook dezen den ouden staats man over het algemeen hunne achting be tuigen. De vraag of er verandering in het regee- ringsstelsel, wat het binnenland betreft, te wachten staat, wordt door de meeste bladen ■opengelaten. De Kreuzzeitung verzekert, dat zonder te letten op de persoonsverwisseling, de politiek der conservatieven en agrariërs dezelfde blijft. In de gisteren gehouden vergadering van het centraal-comité der rijksbank is mede- deeling gedaan van de opheffing, door den rijkskanselier, van het verbod om Russische waarden als beleenings-onderpand aan te nemer.. Als zoodanig zuilen nu voortaan worden aangenomen alle Russische staatspapieren met vaste rente in goud en voorts ook de Russische spoorweg-obligatiën in goud, te Berlijn betaalbaar, In de vrije steden Hamburg, Bremen en Lubeck is, op aandringen van den vorigen rijkskanselier, de invoer van levend rundvee en van rundvleesch uit Amerika verboden. Ongetwijfeld is dit te beschouwen als de ■eerste represaille-maatregel der regeering tegenover de hoogere rechten, welke de Unie heft van suiker uit landen, die een uitvoer- premie betalen. He gouverneur van Oost-Afrika, majoor Von Scheele, is van zijn veldtocht tegen de Wa- hehe's teruggekeerd, zonder eenïg resultaat bereikt te hebben, daar de expeditie gebrek Jtfeeg aan levensmiddelen. FRANKS IJ K. De Kamer hield zich gisteren bezig met de interpellatie betreffende de inlijving van afgevaardigde Mirman bij het leger. De motie ter goedkeuring van de verklaring der regeering dienaangaande, door Dupuy aan vaard, werd met 307 tegen 215 stemmen aangenomen, De zitting, zeer woelig, werd door heftige interrupties van radicalen en socialisten gestoord. Dupuy verklaarde dat elk burgei den krijgsdienst moet doorlonnen ,<?n te gflijker tijd geen legislatief mandaat kan vesivullen. V olgens de Standard is de koloniale groep m de Kamer ten hoogste ontstemd over de benoeming van Gorst aan het ministerie van binnenlandsche zaken in Egypte. Eene interpellatie is dienaangaande in wording. De begrootingscommissie heeft het onder zoek voortgezet van het wetsontwerp tot be lasting der dranken. Zij heeft het denkbeeld van den minister van financiën, strekkende om aan de groothandelaars een belasting op te leggen van 5 centimes per HL verkochte goederen, verworpen. Daarentegen zijn die voorstellen der regeering met betrekking tot den azijn aangenomen, en evenzoo die betref fende de bierbelasting, met uitzonderingeven wel van het voor deze laatste vastgestelde bedrag dat van 40 centimes per HL en per graad alcohol teruggebracht is op 30 centimes. B L G I E. De uitslag der verkiezingen voor de Pro vinciale Raden is voor de liberale partij heel wat gunstiger uitgevallen dan die der Kamer- en Senaatsverkiezingen. In Antwerpen, de beide Ylaanderens en Limburg, zeer clericale streken, komen zij in herstemmingte Brus sel hebben alle liberale candidaten gezege vierd. Zooals wel te verwachten was, heerschte onder de anti-liberalen bij deze verkiezingen veel minder eenstemmigheid dan bij den par lementairen strijd. Op vele plaatsen werden de stemmen der katholieken op verschillende candidater. versnipperd. Wegens het groote aantal herstemmingen kan omtrent den definitieven uitslag dezer provinciale verkiezingen nog niets gemeld worden. De socialistische afgevaardigden, gisteren te Brussel vergaderd, hebben een parlemen tair programma aangenomen, bevattende de volgende punten Algerneene amnestie rege ling van den arbeidsduur; organisatie der verzekering tegen ziekten, ongelukken en in validiteit der arbeiders; herziening der be lastingwetten; organisatie van delandbouw- verzekering, en inspectie van den arbeid. Zij zullen eene spoedige behandeling verlangen van de ontwerpen der regeering op de be roeps-syndicaten en de arbeids-contracten, ENGELAND. Op dringend telegrafisch verzoek van de keizerin van Rusland vertrokken de prins en de prinses van Wales hedenmorgen vroeg naar Livadia. Zij reizen dag en nacht zonder oponthoud door. Op 20 dezer is te Simla bericht ontvangen, dat de emir van Afghanistan de behande ling der regeeringszaken had hervat. Per Kaapsche mail is te Southampton een gezantschap uit Zwaziland aangekomen. Het bestaat uit zes indUnas (ministers), waar van twee prinsen zijn. Allen zijn statige, rijzige gestalten een is wel zeven Eng. voet lang. Zij komen protesteeren tegeu de over gave van Zwaziland aan de Boeren. Na lange verhandelingen en processen is men bet thans eens geworden over de ver deeling van het Iersche partijfonds, dat door Parnell bij een Parijsche bankinstelling werd gedeponeerd. Ter voldoening aan een gerech telijke beslissing zijn thans aan den leider der anti-Parnellisten Mc. Carthy 40,000 p. st. uitbetaald. Het geld zal worden besteed tot ondersteuning van uitgezette Iersche pachters, onder toezicht van een commissie, bestaande uit Parnelhsten en anti-Parnellisten. BDSLiO. Volgens het bulletin van gistermorgen 11 uur is in den toestand van den czaar een ernstige wending ten kwade gekomen. Hetbloedspuwen, Maandagavond aangevan gen, heeft zich, bij voortdurend hoesten, des nachts verergerd en bij onderzoek bleek de linkerlong eenigermate te zijn ontstoken. De toestand des keizers is gevaarlijk. Naar de Times uit St.-Petersburg ver neemt, zal het huwelijk van den troonopvol ger niet te Livadia voltrokken worden. Trouwens het formeele internationale staats- c mtract tusschen Rusland en Hessen moet ei nog aan voorafgaan. Naar de Daily News uit Odessa ver neemt, heeft de censuur den invoer van eenige Duitsche bladen, die onbetamelijk over de ziekte van den czaar zouden hebben gesproken, verboden. O O S T E N It IJ K-I! O N G A R IJ E. De tot lid der Hongaarsche Kamer verko zen zoon van den grooten patriot Kossuth, die bij zijne aankomst te Buda-Pest door een groot aantal aanhangers zijns vaders werd begroet, antwoordde dat hij buigt voor den wil des volks, dat zich met het vorstenhuis verzoend heeft en een sluier over het ver- ledene heeft geworpen. Hij wil de onafhan kelijkheid van Hongarije op wettehjken grond slag gevestigd zien. Het ontkennen van den bestaanden toestand heeft zijn vader niet in staat gesteld iets uit te richten. Hij koestert volkomen loyaliteit voor den koning van Hon garije, die een toonbeeld is van trouw aan de grondwet en dien hij hoogacht als heer- scher en als mensch. Hij hoopt, dat de ko ning zal inzien dat een onafhankelijk Hon garije de beste steun is van den troon. Een Czechisch blad te Pilsen, dat in zaken betreffende het geheim genootschap Omiadina steeds goed ingelicht blijkt, is het onderzoek in zake den aanslag, waardoor de spoorweg brug bij Rosenthal tijdens de reis van keizer Frans Jozef van Praag naar lieichenberg in 1891 in de lucht sprong, thans zoover ge vorderd, dat de smidsleerling Ottokar Dole- zal, een der moordenaars van Mrva, en twee andere veroordeelde Omladinisten, onder zware verdenking in verhoor zijn genomen. SPANJE. Na eene beraadslaging die vier uur duurde, besloot bet geheele kabinet gisteren ontslag te nemen. Sagasta ging dit ontslag indienen bij de regentes. Nu het den protestanten in Spanje vergund werd hun eerste bisschop te wijden, zullen de joden toestemming zien te krijgen een synagoge te mogen bouwen, die zij te Madrid willen oprichten. PORTUGAL. Hinze heeft een begrooting ingediend, loo- pende tot 30 Juni 1895. De ontvangsten zijn geraamd op 47508 contos, de uitgaven op op 47323 contos. Het afgeloopen jaar gaf een tekort, dat 45 pCt. minder was dan men had geraamd. De schatkist is aan dePortu- geesche bank nog 503 contos meer schuldig dan in October 1893. De minister kondigde een ontwerp aan tot wijziging van de inko mende rechten, en verwacht daarvan ver meerdering der ontvangsten met 1351 contos. De nieuwe leening voor den bouw van sche pen /.al waarschijnlijk niet voor de zitting in het volgend jaar worden vastgesteld. S E R V I E. Niet de heer Nicolajevvitch maar Nicola Clirislitsch, die reeds meermalen minister president was, is door den koning tot voor zitter van het hervormde ministerie benoemd. Geen der nieuwe ministers schijnt bij eene bepaalde paitij te zijn aangesloten. B U L G A R IJ E. Vorst Ferdinand blijkt in zijn jongste troon rede ook nog herziening van het belasting stelsel en bevordering van landbouw en nijver heid te hebben toegezegd, dit laatste door de instelling van iandbouwbanken en kamers van koophandel. De rede werd zeer toege juicht. T R K IJ E. De regeering heeft bepaald dat den 13n Maart van het volgend jaar liet tiendeelig stelsel van maten en gewichten in het gansche rijk definitief moet zijn ingevoeld. Naar de Standard uit Konstantinopei ver neemt, zijn zes van de voornaamste Londen- sche bladen van 23 October in beriag geno men, wijl zij eene mededeehng aangaande Turksche beambten behelsde. Gelijk, bekend is, had de Turksche regee ring den Amerikaanschen patriarch Azarian verboden naar Italië te gaan. Door van Fran- sche en Engelsche zijde geoefenden invloed is het verbod thans opgeheven. CHINA. Volgens berichten uit Tientsin zou de jeugdige keizerin Jehonala overleden zijn. De bekendmaking daarvan en het uitschrijven van den volksrouw zouden uitgesteld worden tot de zestigste verjaardag der keizerin- weduwe gevierd was. Naar de Times uit Shanghai verneemt, zal de toestand van het te Port Arthur ingesloten leger welhaast onhoudbaar zijn. In particuliere brieven uit Mukden wordt weder ontkend, dat het Chineesche leger te Pingjang vernietigd zou zijn. Integendeel ontkwam het grootste deel en vormde zich om generaal Niéh de kern tot een nieuw leger. Men gelooft te Mululen, dat de Japan ners veel grooter strijdkrachten voor hunne verdere operatién noodig hebben. JAPAN. Uit Jokohama wordt van 29 dezer gemeld Een tweede Japansch leger ontscheepte zich beneden Talien-baai en rukt naar Port Arthur op. De Chineezen die zich te King- chow, Port Arthur en Talien-baai bevinden, tellen 13,000 man, waarvan 4000 reciuten. De tweede Japansche divisie is uit Sendar naar de oostkust van Niphon gezonden. Onder de troepen en de bevolking heerscht ontzag lijke geestdrift. Aan de Times wordt uit Jokohama van 29 dezer gemeld, dat een derde leger, sterk 24,000 mar te Hiroshima wordt bijeengebracht. Volgens berichten gisteren uit Tokio te

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1