Biniieiilamlsche Bericht en. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Londen ontvangen kan de aanval op Port Arthur niet voor het einde der week ver wacht worden. De Japanners zetten de ver volging van de uit Iviuren-Ching gevluchte Chineezen niet voort, wijl zij voorloopig niet nog meer krijsgevangenen willen maken. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERA AL. Suppletoire begrootln; marine. In zijne memorie van antwoord geeft de minister eene gedetailleerde opgave van kos ten voor den aanbouw van de Keinier Claes- zen en de Koningin WiUielmina. Het eerste schip kostte f ijl,000, het laatste ruim f 200,000 meer dan geraamd was. De billijk heid eischt echter in aanmerking te nemen de ongunstige omstandigheid, dal de bouw der beide genoemde schepen begonnen werd op de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam en ten gevolge van de liquidatie dier firma door 's-rijks werf moesten overgenomen worden. Niettemin kan de minister niet outkennen dat de oorspronkelijke ramingen voor de sche pen te laag zijn geweest. Gaarne geeft de minister de toezegging dat hij, voor zoover hem dit mogelijk is, voor overschrijding van ramingen zal waken. De minister zegt voorts dat voor een vol doenden normaal-voorraad voorde magazijnen wordt gezorgd. SCHIEDAM, 31 October 1834. Naar wij vernemen, heeft de heer P. J. van Dijk van Matenesse ontslag aangevraagd als burgemeester van Schiedam. Aan de leden van den gemeenteraad is kennisgegeven dat ten raadhtiize ter inzage zijn nedergelegd 1o. een aanbevelingslijst van benoembaren tot leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool, en 2o. een aanbevelingslijst van benoembaren tot leeraar in de Fransche taal aan het gymnasium. Op beide aanbevelingslijsten zijn geplaatst de lieeien: 1. L. P. J. Vermeulen te Goes, 2. H. de Leeuw te Winschoten. De heden door den notaris mr. H M. C. Poortman gehouden verhuring van 12 per- ceelen weiland enz. toebehoorende aan het weeshuis der Hervormden alhier, heeft opgebracht f3515, zijnde ongeveer f200 minder dan de som waarvoor deze perceelen vóór 7 jaar werden verhuurd. H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes, heeft den 29n dezer de terugroepingsbrieven ontvangen van den heer Taktthira, als minis ter-resident van Z. M. den keizer van Japan bij het Nederiandsche hof. De Koningin-Regentes heeft als bewijs van sympathie, aan bet bestuur van het geheel onthoudersgebouw, te Groningen, f200 ge schonken. De minister van koloniën brengt in her innering het in de Staatscourant van 14/15 dezer, no. 241, gedaan verzoek om de giften, die men verder voor de nagelaten betrekkin gen van gesneuvelde militairen mocht willen schenken, voortaan rechtstreeks te zenden aan het centraal-comité, dat te s-Graven- hage voor het bijeenbrengen van het hooger- bedoeld ^Nationaal Fonds" is opgericht. (Sï.-CG) De gewone audiëntie van den minister van koloniën op Vrijdag den 2a November zal niet plaats hebben. De heer H. C. Bergsma, consul-generaal voor de Zuidafrikaansche republiek te Pre toria, thans met verlof te 's-Gravenhage, zal medio November naar zijn post terugkeeren. Blijkens mededeeling van den consul-gene raal van Denemarken te Rotterdam, beeft de Deensche regeering op de oostkust van Groen land, nabij Angraagssalik op 65° 36' N.br. en 37° 3U' W. L. een zendings- en han delsstation opgericht. Naar de «7.-2?. verneemt is besloten om van landwege de schade te vergoeden, ge leden door hen, die het slachtoffer zijn ge weest van de Lombokramp. Aan Fried. Krupp te Essen is door het dep. van koloniën de levering opgedragen van ruim 400 granaten van 10.5 duim, bestemd voor de Borneo in Oost-Indië. Volgens de laatste mailberichten is onze marine te zwak om op Lombok clandestie- nen invoer eenigszins volkomen te beletten en het oversteken van Baliërs naar Bali te verhinderen. Daarom zendt onze regeering de Friso en de Van Speijk naar Indië om de Kaap. Dat is de manier om die schepen eri de manneljes, die men ook wel gebruiken kan, spoedig in Indië te krijgen. Op 3 Nov. gaan ze en 4 maanden later zijn ze misschien te Batavia. Ken burgermandie onlangs in ons blad vroeg, waarom ze niet door 't kanaal van Suez werden gezonden, moest spoedig daarna door seen zeeofficier" om zijn onkunde be spot worden. Toch kunnen wij verzekeren, dat niet alleen vele burgers, maar ook vele zeeofficieren als de burgerman denken. Vad Lorob ok. In de Nedsrl. Zendingsbode komt een schrijven voor van den zendeling Wijnveldt, geschreven te Ampenan 18 Septembfr. Hij heeft een beschrijving van den toes'and in het bivak na den overval, roemt de houding van de troepen, en doet andermaal uitkomen dat het kampement aldaar in de eerste dagen nog voortdurend werd verontrust. Uit het epistel blijkt ook, welk een buitengewone inspanning deze brave geestelijke zich gaarne getroostte in het belang der gekwetsten. In het verhaal over de inneming van Pagasangan in de Loc. werd medegedeeld, dat een Europeesch sergeant, die ter hoogte van zijn hart een horloge droeg, in het uur werk een kogel kreeg, die het geheels werk vernielde doch in den zilveren achterwand bleef zitten. Een horlogemakersfirma te Am sterdam zond nu aan het Handelsblad een zilveren horloge om het den dapperen strij der te doen toekomen. De reis van Ilr. Ms. korvet Sommelsdijk naar Delagoabaai gaat niet door; het voor nemen bestaat met 1 November zee te kiezen, om eenige havens op de westkust van Afrika (St. Vincent, Monrovia, Kongo etc.) aan te doen, en voorts koers naar Curapao te zetten. In een adres, gericht aan de Tweede Ka mer, verzoekt de j> Vereeniging van en voor Nederiandsche Industrieelen" goedkeuring te willen verleenen aan het door de regeering ingediende wetsontwerp tot wijziging van het Ned.-Indisch tarief, doch geeft in overweging het stelsel van vrijstellingen los te laten van alle goederen, aangevoerd ten behoeve of voor rekening van het gouvernement. Zij zou art, 2 der wet van 1872 willen gelezen hebben Ti alle in Nederland niet verkrijgbare goederen, aangevoerd door, ten behoeve of voor reke- rn'ng van het gouvernement." In een ander adres aan de Tweede Ka mer dringt diezelfde vereeniging opnieuw aan om, ter wille van de algemeene belangen des volks en van de welvaart des lands, voor goed te breken met het vooroordeel, alsof Nederland alles gelegen ware aan het vast houden aan de leer van den vrijhandel, en het Nederlandsch tarief van invoerrechten te herzien. Voorts heeft dezelfde vereeniging in een adres aan den minister van waterstaat, han del en nijverheid hare bezwaren uiteengezet tegen de bestaande verhouding tusschen het binnenlandsch briefport en het port van druk werken, circulaires en dagbladen. Zij meent dat het binnenlandsch briefport diende ver laagd te worden, daar nu de 5 cents port betalende briefschrijvers feitelijk eene belas ting betalen ten gunste van lezers van cou ranten, enz. Tevens zou zoodoende de lastige, onaangename, schadelijke, ja gevaarlijke aan wending van briefkaarten worden tegengegaan. De commissie, door de ^Nederiandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst" benoemd voor het onderzoek van het vraag stuk der staatsapotheken, bestaat uit de hee- ren P. H. van Eden, J. F. Th. Hers en A. W. Tresling. Te Vlaardingen is overleden de oud-strijder P. Zuidgeest, oud 89 jaar, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Te 's-Gravenhage zijn Maandagavond de gebouwen en de inventaris van liet zeebad- Loosduinen gemijnd in het venduhuis der notarissen. Voor 3 weken werden de ge bouwen geveild voor f13,000. Maandagavond werden zij afgemijnd voor f 18,060. De eigenaren hielden de gunning echter in beraad en na een half uur werd het zeebad andermaal voorgehangen en afgeslagen op vijftig duizend gulden. Thans werd kooper voor f 25,000 de heer A. Stigter, aldaar, die de gebouwen ook in veiling had gekocht. Hij kocht later ook den inventaris, als huismeubelen, tafels, strand stoelen enz., voor f 7700. Door den gemeenteraad van De Lier is besloten aan de Westl. stoomtramweg-maat schappij eene subsidie te verleenen van f 2000 tot uitbreiding van haar net. De historie van den heer Op de Laak is nog niet tot het einde gekomen. Als hoofd der parochiale school te Noordwijk is hij ontslagen en door een ander vervangen. Op de Laak wil echter de onderwijzerswoning niet verlaten en men zal moeten wachten totdat hij, als een verlaten soldaat, deze vesting zal moeten ontruimen, uitgeput van den honger, want niemand wil hem uit de woning helpen zetten uit vrees voor volksoploop. HU Tusschen Woerden en Bodegrave, nabij eerstgenoemde gemeente, sloeg Zaterdagnacht tusschen twaalf en éen uur een vrouw, die aan bet roer stond van een 12-tons-vaartuig, dat bloemen naar Den Haag moest over brengen, vermoedelijk door een windstoot, overboord zonder dat haar man het bemerkte. Eerst later zag hij het roer verlaten, opmerk zaam geworden door de verkeerde richting, welke het Rijnscheepje nam. Het lijk dei- ongelukkige, moeder van drie kinderen, heeft men nog niet kunnen ophalen. L1)61.) Te Dordrecht ontspoorde gistermorgen een bagagewagen, waardoor verschillende goede rentreinen aanmerkelijke vertraging onder vonden. Ook de personentrein 251 in de richting naar Zwaluwe kreeg dientengevolge 24 minuten vertraging. Zondag is bij de justitie te Amsterdam het telegrafisch bericht ontvangen, dat de voortvluchtige ex-commissaris van politie te Hilversum, Van Tuinen burg, te Monaco gevat is, in gezelschap van de jonge vrouw, met wie hij indertijd het vaderland verliet. Op het oogenblik der arrestatie trachtte hij zich met een revolver van het leven te beroovea en verwondde zich zwaar, zoodat zijn toestand bedenkelijk is. De Fransche justitie heeft aan de Neder iandsche regeering gevraagd, of deze uitleve ring wenschte, waarop bevestigend is geant woord. Te Koog-a/d.-Zaan heerscht in éen gezin mondzeer bij vier kinderen. In verband met bet aldaar sterk heer- schende mond- en klauwzeer wordt voor be woners van besmette gemeenten nogmaals sterk aangeraden geen ongekookte melk te gebruiken. Te Delfzijl is uit Odessa aangekomen, met bestemming naar Groningen, een stoomschip, groot 1700 ton, met 900 last gerst. Dit is het eerste stoomschip met graan van de Zwarte zee, dat aldaar binnenkomt. Dat ook de burgemeester en de gemeente secretaris van Leeuwarden er aan zouden denken ontslag te nemen vindt tegenspraak. De werkstaking te Sneek is geëindigd. Al de stakers zijn weer rustig aan den arbeid getogen, zonder dat de patroons éen der zes eisclien hadden ingewilligd. Onder Nieuw-Amsterdam (Dr.) zijn twee personen tengevolge van dronkenschap te water geraakt. Een van hen werd met moeite gered, doch de ander, vader van een talrijk gezin, is verdronken. In eene Maandagavond gehouden vergade ring van de werkstakende gezellen van de gebr. Van de Weijer te Utrecht, is weder eenparig besloten vol te houden. Er is in den stand der staking nog niet de minste verandering gekomen. Te Arnhem is Zondag, ten nadeele van de weduwe v. G., wonende in de Spijkerstraat, diefstal gepleegd van effecten tot een bedrag van pl.m. f1700, alsmede van f 13 aan geld en tien zilveren theelepeltjes. Met deze waarden zijn tegelijkertijd ver dwenen een Duitscher en diens vrouw, die sedert 1 October bij de weduwe op kamers woonden, zoodat deze met grond van den diefstal kunnen worden verdacht. Een eenigszins vreemd geval, waarbij de naam van den heer K. Heres Brouwer, on langs te Deutichem in zijn huis vermoord gevonden, genoemd wordt, is oorzaak ge weest dat j.l Vrijdag de officier van justitie te Arnhem en diens ambtgenoot te Win schoten benevens een der rechters van eerstgenoemde rechtbank zich met een rijks veldwachter hebben begeven naar Oudedijk, gem. Finsterwold. Zekere daar wonende Hee- meijer was naar we vernemen 200 gulden schuldig aan den vermoorde. Nu is in ders loop der vorige week Heemeijer's zoon, land bouwer te Oudedijk, voor den dag gekomen met een door den heer Brouwer vroeger zijn buurman onderteekende verklaring, die hem na diens dood uit Groningen moet zijn toegezonden, naar hij, volgens zeggen, beweert. Zijn onze inlichtingen juist, dan moet volgens die verklaring den ouden Hee- meijer het verschuldigde zijn kwijtgeschol den en aan zijn zoon een legaat van 1000 gulden zijn vermaakt door den vermoorde. Twijfel aan de echtheid van dit stuk moet oorzaak zijn, dat de vrouw van Heemeijer Jr. j.l. Vrijdag naar 't huis van bewaring te Winschoten is overgebracht, verdacht van 't plegen van valschheid in geschrifte. Over den moord zal deze zaak echter wel geen licht doen opgaan. PrcvGr. Ct.) Te Schijndel (N.-B.) is door den luitenant der marechaussee te 's-IIertogenboseh een plaatselijk onderzoek ingesteld betreffende den aanslag om den sneltrein te doen ontsporen. Het bleek daaruit, dat ten minste drie per sonen de hand in dit gruwelstuk moeten ge had hebben, daar de boomstam, welke op nagenoeg 300 M van de spoorbaan lag en een aanzienlijke zwaarte had, kracht eischte om vervoerd te worden. Ook werden dienzelfden avond vier ruiten bij den in de nabijheid wonenden spoorweg wachter verbrijzeld. Men vermoedt, dat de bedrijvers van deze baldadigheid en van deo. aanslag dezelfden zijn. Te Baardwijk (N.-B.) zijn twee vreemde lingen aangehouden, die geld ophaalden door middel van een verlof tot het houden van eene collecte voor Lombok, welk verlof niet aan hen, doch aan een ander was verleend. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Te Waalwijk is bij den gemeenteraad in gekomen een adres van den heer Verhoeven, te Ginneken, om concessie voor den aanleg van een tramweg naar Heusden. Te Vlissingen heeft de gemeenteraad be sloten tot het doen voortduren van de heffing van belastiDg op het gemaal en het gedistilleerd. Leiderdorp. De heer A. Parmentier, meer dan 25 jaar lid van dan gemeenteraad en geruimen tijd wethouder, is gisteren in den ouderdom van 70 jaar overleden. Dr. Freymuth te Dantzig heeft proeven geno men met serum-inspuitingen tegen cholera. Hij nam daartoe bloedwei van menschen, die vier weken te voren genezen waren van de cholera. Van drie aldus hehandelde choleralijders bleven twee behouden. In de hospitalen te Brussel moeten in minder dan drie weken tijds twintig aan diphtheritic lijdende kinderen door middel van paardenserum gered zijn. De fabriek te Höchst, die het serum tegen diphtherilis levert en dagelijks 1000 flesschen verzendt, heeft het verzoek der Berhjnsche apo thekers, om daar een depot te vestigen, moeten afwijzen, omdat er geen voorraad is. De Courrinr dc Bruxelles bericht dat er weder verscheidene cholera-gevallen, waarvan eenige roet doodelijken afloop, zijn voorgekomen te Luik, Jupille en Herstal. De Berlijnsche politie zoekt ijverig naar een onbekenden grappenmaker, die zich de laffe scherts heeft veroorloofd, dadelijk nadat het ont slag van Caprivi bekend was geworden, bij ver scheiden verhuurders van verhuiswagens op Caprivi's naam groote meubelwagens te gaan bestellen. Zoo kwamen er op denzelfden tijd dertien reusachtige meubelwagens in de Wil- helmstrasse, om Caprivi's zeer bescheiden jong gezellen-huisraad in te pakken en er mede weg te rijden. De Grieksche rooverhoofdman Adam is met een der mannen van zijn bende door het gerechts hof te Patras ter dood veroordeeld. Omtrent de aardbeving in Argentinië wordt gemeld, dat de provincies San Juan en Roja in gelijke mate werden getroffen. Kerken, schouw burgen en een enorm aantal woningen werden verwoest, terwijl vele menschen omkwamen. De regeering zond hulp.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2