Letteren, Kunst en Wetenschap. Post en Telegraphie, Koloniën. Lucchesi, die destijds den redacteur Bandi vermoordde, gearresteerd. Het voorloopig onderzoek in deze zaak moet aan het licht gebracht hebben dat de moord op Bandi het uitvloeisel is geweest van een anarchistische samenzwering. Donderdag werd de derde zitting gehouden van de conferentie der patriarchen, evenals de beide vorige onder voorzitterschap van den paus. Dezelfde leden der hooge geestelijkheid van de Oostersche en de Westersche Kerk namen ook aan deze conferentie dee!de volgende zitting is bepaald op 5 November, i 11 E It I K A. Uit New-York wordt van gisteren gemeld Een telegram uit Tacoma (staat Was hington) zegt dat het Engelsche oorlogsschip Boy al Arthur en vier andere oorlogsschepen naar Cailao zijn vertrokken, ten gevolge van den aanval der opstandelingen op het Brit- sche consulaat. De consul is gevangen, zijn vrouw en dochter zijn gedood en het consu laat verbrand. Uit Panama wordt gemeld dat de aan voerder der guerilla, Seminarie, manschappen zond naar de woning van den Engeischen vice- consul te Ciiiclayo (Peru), Fry genaamd, om 5000 sols te vorderen. Fry weigerde de beta ling en werd toen voor Seminario gebracht, die zich vei onlschuldigde over de handelin gen van zijn aanhangers, maar toch aandrong op de betaling der 5U0Q sols, waaraan Fry verplicht was te voldoen. Uit Lima wordt gemeld dat het gerucht van een aanval der opstandelingen op het Brit- sclie consulaat te Caliuo ten eenenmale onge grond is. AFEIKA. Naar de Times uit Kaapstad verneemt, stellen berichten van de Delagoa-baai den stand van zaken onveranderd voor. De in boorlingen durven de stad niet aantasten, terwijl de Portugeezen nog altijd versterkin gen wachten. De zaken staan stil. 0 11 1 K A. Uit Shanghai wordt van gisteren gemeld De Chineesclie blade, conslateeren, dat de Chineezen Kiuiencheng hebben hernomen en aan de Japanners een verlies van 3000 man hebben toegebracht. Kleine benden Chineesche deserteurs heb ben verscheiden stations op do Russische grens aangevallen en hebben zich van een aantal wapenen en minutie meester gemaakt. Een aanval werd afgeslagen, waarbij 00 Cldneezen gedood werden. Dertien bataljons infanterie uit de provincie Hunan zijn de vorige week uit Hankow naar Peking vertrokken tot versterking van het garnizoen der hoofdstad. De regeering heeft in de wapenfabriek van Herstal tienduizend geweren en een millioen patronen besteld. Volgens berichten, gisteren te Londen uit Die domme Checco heeft mij bijna laten verzuipen en dit zou jammer geweest zijn voor mij, maar ook voor de zaak, die ons bezighoudt." »Men moet dien kerel oppakken, als hij zijn vak niet beter verstaat. Hij kan niet zijne verrotte boot nog wel meer fatsoenlijke menschen in het ongeluk helpen." «Maar dit daargelaten," hervatte de brave zoon van dien eervvaardigen vader; sik ben er nog heelshuids afgekomen. Gij weet dat ik op Capri was. «Ja, en toen V' sik ontmoette er den jongen hertog Attilio dei Tibaldi. Hij was met eanige vrienden van Napels overgekomen en in het hotel Quisisana afgestapt. Zooals gij begrijpt, was het niet maar een uitv!u"htje. Het was afgesproken werk. De jongelui speelden en tegen hoogen inzet." ïEn hertog Attilio verloor." sNatuurhjk. Het was het doel hem te plukken. En dit is gelukt. Van morgen vertelde mij de hertog dat hij eene vrij groote som gelds noodig Shanghai ontvangen, hebben de Japanners over de Jalu-rivier drie pontonbruggen gebouwd 1500 man rukken daarover en slaan den weg noordwaarts in. De Chineezen moeten den Engeischen admiraal Fremantle het ernstige aanbod hebben gedaan om vier schepen van zijn eskader over te nemen. Zijne verklaring dat Engelsche oorlogsschepen niet te koop zijn, wilden de Chineezen niet gelooveo. Als zij hun bod maar verhoogden J i A J. Uit Jokohama wordt van gisteren gemeld, dat de Japanners Port Arthur hebben inge nomen. Naar thans verzekerd wordt heeft de regee ring op de vredesvoorstellen, welke haar door Engeland gedaan werden, geantwoord, dat zij zich onmogelijk met een geldelijke ver goeding tevreden stellen kan, daar de bodem van Korea vruchteloos met Japansch bloed gedrenkt zou zijn, wanneer de Japanners Korea eenvoudig weder ontruimden. De on afhankelijkheid van Korea zonder meer, leverde, had Japan verklaard, geen waarborg op tegen latere pogingen van China tot herovering, en voor de bescherming der Japansche belau- gen op het schiereiland. Een gemeenschap pelijk toezicht, waarbij ook de onzijdige mo gendheden een stem zouden hebben, zou slechts tot voortdurende twisten enoneenig- heden leidon. Japan houdt onvoorwaardelijk vast aan een feitelijke beschermheerschappij over Korea. Te Tokio gelooft men dat deEuropeesche mogendheden zich daartegen niet ernstig zul len verzetten, wanneer Japan op zijn stuk blijft staan. NederlandLombok. Bij de firma F. B. van Ditmar, te Rotterdam, is een gedenkboek «NederlandLombok" vei- schenenten voordeele van do nagelaten bel rekkingen van de op Lombok gesneuvelden. Dit gedenkboek bevat een groot aantal bij- diagen, fac-similé's, teekeningen, letterkundige bijdragen in proza en poëzie, enz. Velen weiktan aan het tot stand komen van dit werk mede. II. M. de Koningin-Regentes gaf liet goede voorbeeld. Hare bijdrage prijkt op de eerste bladzijde; in een duidelijk, krachtig sprotend handschrift de woorden: «Een dankbare hulde aan de gevallenen in den strijd voor het Vaderland". Op deze bijdrage volgen er een groot aantal van hooggeplaatsten in den lande, man nen en vrouwen, uitblinkend boven velen door hooge positio of door talent; lettelkundigen toekenaais en schilders, toonkunstenaien, mili tairen, staatslieden, allen belangstellende in Nederland en zijne koloniën. De inleiding tot dit werk is van de hand van den vice-udiniraal jbr. De Casembroot, die in deze voorrede, zich wendend tot het geheele Nederlandsciie volk, zegt dat de beleodigde eer onzer natie hersteld moet worden, maar dat er tevens dient gezorgd voor de dapperen, die in Indié dat eerherstel zullen bevechten. Op het Nederlandsciie volk rust de plicht om al die dapperen geiust te stellen omtrent het eventueel noodzakelijke zorgen voor hun achtergelaten had, die hij op zijn woord van eer beloofd had morgen te Napels te betalen." En hoe groot is die som wel «Dat heeft hij mij niet gezegd, maar ik meen te weten, dat het bedrag niet minder dan hon derd duizend lire zal zijn." «Waarom meent gij dat?" «Ilc hoorde het van Gianino. Dien kent gij toch «Zeker. Maar gij weet toch ook, dat ik zoo maar geen honderd duizend lire uit de mouw kan schudden 1" «Dat vraag ik ook niet, papa. Ik ken allen, met wie de jonge hertog gespeeld heeft; 't zijn allen lui van zaken, zooals wij, uitgenomen graaf Tozzo, dat een domkop is. Er valt met die lieden te praten. Het komt er maar op aan den hertog een wissel van honderd duizend lire te doen tcekenen en het dan verder met de vrienden af te maken." «Hm, ik begrijp je. Als maar de oude hertog Cesare geen streep door die rekening haalt. Je weet, Luigi, dat ik mijn geld niet in de waagschaal betrekkingen. Wenschelijk zou het zijn daaren boven, met behulp van den staat, nog een vast fonds in te stellen, om alle militairen, die reeds sedert jaien het Indische leger op wettige wijze hebben moeten verlaten, jaarlijks met hunne gezinnen te ondersteunen. In geen geval, zegt jbr. De Casembroot, mag het bijeengebrachte geld thans dienen voor het oprichten van een monument of naald, hieraan kan altijd later nog gedacht worden. Op dit oogenhlik dient hulp verleend, waar die het dringendst noodig is. Ook de ministers zonden een bijdrage in. De minister van buitenlandscne zaken, jbr. Rnëll, schreef o. a.«Gelukkig het volk, dat, ook bij tegenspoed, zich zijner roeping bewust blijft en niet aan eigen toekomst gaat twijfelen." De minister van binnenl. zaken, mr. Van Houten, zegt«Uit de vereeniging van macht en recht wordt de orde geboren, zonder welke geen beschaving denkbaar is. Tegenover dwinge landij en onrecht past geen onthouding." Iets verder weer een kort gedichtje van Nicolaas Beets. Ga waar men lijdtwees waar men tranen [droogt Help waar gij kunt met wat gij hebt en mougt Het hart gekwetendank noch lof beoogd. Zoo zijn er tal van bijdragen, toepasselijk en niet toepasselijk, op rijm en niet op rijm, en daar- tusscben door tal van grootere en Kleinere teekeningen, afbeeldingen van handschriften en handteekeningeneen rijke verzameling van schoone gedachten, een uiting van wat er omgaat in de harten en huofden van die uïtnemendsten onder ons. Om zijn kortheid en eigenaardigheid treft o. a., om éen uit veie te noemen, een spreuk uit den koran «En indien gij verraad van een volk vreest, zoo verwerp zijn verbond, maar blijf rechtvaardig." Het behoeft haast niet gezegd, dat aan de uitvoering «au dit werk groote zorg is besteed. De druk is fiaaï en duidelijk en dereproducties der teekeningen voortreffelijk geslaagd. De geheele uitvoering doet de drukkerij Elsevier alle eer aan. De prijs van dit gedenkboek is niet iioug ge steld. Hij bedraagt éen gulden en valt dus binnen hot bereik van veien. Maar wil deze uitgave aan haar doel beantwoorden, dan is ook de hulp van velen noodig en dan kan het misschien zijn nut hebben, hier te wijzen op de woorden die de minister van justitie, mr. Van der Kaay, als bijdrage tot dit gedenkboek schreef «Aan wie de schuld Is er een schuldige? Zoo wordt gevraagd. Eéne scbuid zij onbetwistdie van het Neder landsciie volk aan de weduwen en weezen". Een door de firma wed. J. W. Bronsveld, te Amsterdam, fraai in kalfsleder gebonden exem plaar is aan H. M. de Koningin gezonden. De omslag, waarop de koninklijke wapens in hoog druk zijn aangebracht, alles met de hand, maakt een voortreffelijken indruk door zijn waardigheid en gneden toon. Evenais het hoofdbestuur der «Nederl. Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst," heeft ook de «Ned. Maatschappij tot bevordering dor Fliarmacie" eene commissie benoemd om een onderzoek in te stellen aangaande de mogelijkheid en de wenschelijkheid van staats-apotheken en heeft zij prof. dr. H. Wefers Bettink te Utrecht tot voorzitter en dr. P. A. Vos te Rotterdam tot secretaris dezer commissie aangewezen. In da universiteits bibliotheek te Gent houdt men zich bezig met het maken eener zoo vol ledig mogelijks bibliographie van Erasmus. Rembrandts hoofdwerk in Engeland, de be kende «Reinier Alsloo," is door lord Ashburnham stel met kans op verlies. De schuldbekentenis van den j'ongen hertog heeft enkel waarde, ais zijn vader er goed voor spreekt, en deze zal daar niet zoo gemakkelijk toe overgaan." «Papa, gij kent den ouden hertog Cesare. Hij is zoo trotsch, dat hij zijne eigene schaduw ter nauwernood nevens zich duldt. Uit die dwaasheid is munt te slaan. Ik houd mij overtuigd, dat hij de schulden van zijn zoon betalen zalmaar men moet het op de rechte wijze weten aan te pakken. Bovendien, wat vanzelf spreekt, wij betalen aan de schuldeischers geen stuiver, voor de oude afdokt. Gij ziet dus, er is heeleinaal geen risico aan verbonden." «Hm, ja, ais de lui daar genoegen mee nemen." «Laat Gianino daar maar. voor zorgen. Hij deelt natuurlijk in de winst. Zijn aandeel kunnen wij hem niet onthouden." «Met hem zuilen wij het wel klaarspelen. Ik heb meer met hem gewerkt." «Nu, luister dan verder. Zoodra Gianino mij op de hoogte van zaken gesteld had, heb ik mij verkocht aan het rijksmuseum te Berlijn. Do lord had dit schilderij eerst enkele maanden geleden geërfd bij den dood zijner moeder. Te MIadenovatz in Servië is een postkantoor opgericht, hetwelk mede voor den dienst der pak- ketpost is opengesteld. Terwijl het telegraalwezen in Spanje, zooais onlangs medegedeeld werd, zeer achterlijk is, schijnt het telephoonwezen daar meer te bloeien. Te Madrid is een nieuw telephoonkantoor voor intercommunale teiephoonlijnen opgericht, dat voortreffelijk uitgerust is. De inrichting der loka len is zeer sierlijk, zoodat het nieuwe kantoor een sterke tegenstelling vormt met de armoedige Spaansche telegraafkantoren. Welk eene beteekenis het postwezen in onzen tijd heeft, moge blijken uit de statistiek, opge maakt bij gelegenheid van het twintigjarig be staan der Wbioidpostvereeniging, in October 1874 tot stand gekomen. In 1892 bedroeg bet aantal zendingen 18 mil liard, dat is dus ongeveer 50 millioen zendingen per dag. Van die 18 milliard zijn S000 millioen brieven, 2000 mill, briefkaarten, 7300 millioen drukwerken en monsters zonder waarde, 2(30 millioen postwissels, ten bedrage van 72 milliard gulden, 330 millioen postpakketten, 68 nnllioer» aangeteeken brieven met geldswaarde en 45 mil lioen dienstbrieven. Het getal der postkantoren bedraagt 197,914. Batavia, 5 October. «Holland" schrijft van Lombok d.d. 19 Sept. aan de J.-B. .- Heden is het drie weken geleden dat onze troep om zoo te zeggan vernietigd werd, zegge drie weken. Als elk.idigen, van alles beroofd, dankten we dan liernel Ampenan bereikt te hebben. De overmoedige Baliër, steik door zijne mannen, zijne muien, zijne repeteergeweren en zijn groot succes, gaf toen den raad dat on? berooide boeltje maar weer aan boord zou gaan. En nu, na drie weken De Baiische kampongs- op Ampenan en Kapitan verwoest. Aroeng- Aroeng verwoest, Pangasangan en Pasinggnban verwoest, Pagoetan verwoest en vei laten, Matararn uitgebrand en door het invallen der projectielen onbewoonbaar, Poenia verlaten. Ntets rest de Baiische bevolking meer als schuilplaats dan Tjakranegara, waar nu alles- is heengevlucbt. Daar wonen thans dertig dui zend menschen en ijzingwekkend is de gedachte hoeveel verwoesting eike invallende granaat onder die opeengehoopto menschenmassa bren gen moet! En onbarmhartig gaat het ooilogs- werk voort. Terwij! ik dit schrijf, gaat het boem, boem uit Aroeng-Aroeng en uit de benting bij Pagasangan. En iets later boort men daar, heel in de verte, uit Tjakranegara, het antwoord boem boem Dat zijn de pro jectielen die springen. En 's nachts en overdag gaat het schieten door. Wat zullen ze hun verraad diep, diep betreuren l Met hoeveel menschenlevens zijn onze gevallenen nu al betaald Inderdaad, het is raadselachtig hoe dit alles in drie weken tijd is kunnen be reikt worden. Een kleinen uitweg heeft de vijand nog naar het noorden. Aan de zeekust, zoowat een uurtje noordwaarts van Ampenan, heeft hij drie kleine bantings aangelegd. Waarschijnlijk is zijne bedoeling, ten laatste van daar uit naar Baii over te steken. Nu zou ik u wel eens gaarne in mijn schrijven een denkbeeld willen geven van ons leven te ter beschikking van hertog Attilio gesteld om de aangelegenheid te regelen. Hij begon mij op heel voorname, aristocratische manier op te nemen. Ik heb hem echter gauw mak weten te krijgen en ten slotte scheidden wij ais dikke vrienden." «Ha, ha!" Die lach klonk vreemd genoeg en het gezicht van den ouden Castaldi nam daarbij een aiier- zonderlingsten vorm aan. Maar Don Luigi werd er door aangemoedigd om voort te gaan «Ik kreeg de opdracht de zaak voor hem in orde te maken en daartoe allereerst naar zijne zuster, de jonge hertogin Cesina te gaan. Hij vertelde mij, dat zij, als zij wilde, zeer goed in staat zou zijn het geld los te krijgen; ik moest haar verzoeken zich tot hare moeder te wenden." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6