J A0. 1894. Woensdag 7 November. N°. 8655. Eerste Blad. -A. ch. t n v© r t i g s t Jaargang. Verschi|nt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: ODÉ. BUKEitC: BOTGR1THAAT 7 O. guilenlandsche Berichten. i' esolasd. GOIIFii Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pose, door het geheele Rijk Afionderlijke nommers f 1.85. - 2,50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F K A N K R IJ X. In de Kamer las de voorzitter gisteren een schrijven voor van den minister Dupuy waarbij «an de Kamer mededeeling wordt gedaan van liet overlijden des keizers van Rusland. In diep bewogen taal bracht de voorzitter hulde aan de nagedachtenis van keizer Alexander en zeide dat nergens de slag, welke eene bevriende natie getroffen heeft, een dieperen weerklank zou kunnen vinden dan in de Fransche Kamer. Door ons leed wezen te betuigen met den rouw van Rusland, zetten wij slechts onze traditiën voort en be vestigen wij de gevoelens, welke door de gansche natie worden gedeeld. Algemeens ieehenen van instemming.) De zitting werd daarna ten teeken van rouw opgeheven. De begrootingscommissie heeft een amen dement van de heeren Doumer en Cavaignac aangenomen, strekkende tot vermindering met de helft, van het successierecht, dooi den minister voorgesteld op erfenissen beneden 1000 francs. De zending van den heer Le Myre de Vilers naar Madagascar is, zooals te verwachten was, mislukt. Uit een telegram van den bui tengewonen gevolmachtigde aan zijn regeering te Parijs blijkt, dat de heer Le Myre tot den 26n October te Tananarive is blijven wachten op een antwoord op Frankrijks ultimatum, maar tevergeefs, dat hij toen aan den eersten minister der Hova's kennisge geven heeft van zijn vertrek naar Tamatave, met de bijvoeging dat hij tot zijn aankomst in die havenplaats nog mededeelingen van het gouvernement der Hova's in ontvangst zoo nemen. Zoodra de Fransche regeeiing een nieuwe depêche van den heer Le Myre de Filers ont vangen heeft waarin zonder twijfel het échec der onderhandelingen zal worden be vestigd zal de kwestie door de regeering zelve in het parlement ter sprake gebracht worden. Ofschoon dus de betrekkingen met de Hova's nog niet officieel zijn afgebroken, kan men zich geen illusiën maken over het behoud van den vrede. Het lijdt nauwelijks twijfel of de Kamers zullen nog deze week, en met overgroote meerderheid, de noodige kredieten toestaan voor een expeditie naar Madagascar. Men verzekert dat de heer Le Myre, al vorens naai- de kust te vertrekken, maat regelen genomen heeft, om alle Fransq^hen het binnenland van Madagascar te doen verlaten. Naar gisteren uit Zanzibar aan de Temns werd geseind, heeft de eerste minister Oer Hova's op het ultimatum van Frankrijk ge antwoord dat hij slechts door geweld tot toegeven is te bewegen. Betreffende de zaak-Dreyfus loopen allerlei geruchten, maar daaraan is weinig waarde te hechten, wijl de instructie in het diepste ge heim gevoerd wordt. Zeker is intusschen deze omstandigheid, dat den kapitein de gelegenheid gegeven is, zich te dooden, indien hij aan de schande had willen ontsnappen. Men had een wapen onder zijn bereik gelaten, vóór zijn inhechtenisne ming. Dreyfus moet dus óf een verharde be drieger zijn óf hij stelt vertrouwen in de uit komst van het onderzoek. DUITSCHLAND. De Beichsanseiger van 3 dezer bevat een bevel waarbij het bevel van 23 October be treffende den dag van bijeenkomst van den Rijksdag wordt vernietigd en deze tegen den 5n December wordt bijeengeroepen. De Nordd. Aïlg. Zeitg. deelt mede dat het wetsontwerp tot bestrijding der omwentelings- propaganda in Duitschland in de laatste zit ting van het ministerie in hoofdzaak goed gekeurd is. Nadat nog enkele punten omge werkt zullen zijn, zal men den keizer machtiging vragen het ontwerp als voorstel van den president bij den Bondsraad te mogen indienen. Na de verzekering dat de keizer in zake de te nemen maatregelen tegen de omwentelings partijen geheel aan de zijde stond van den thans afgetreden rijkskanselier Von Caprivi, klinkt het zeker vrij zonderling dat deze een zeer kort afscheidsgehoor bij den keizer ge had heeft, terwijl hij den afgetreden Pruisi- schen minister-president, graaf Eulenberg, die voor veel krasser optreden gestemd was, aan zijne particuliere ontbijttafel heeft genoodigd en dat de als aanstaand minister van justitie aangewezen procureur-generaal Tessendorf bekendstaat als een hijzonder heftig socialis tenjager en een onverbiddelijk streng ambte naar, zoodat van hem zeker geen halve maat regelen te wachten zijn. Graaf Caprivi zal den winter in het Zuiden doorbrengen en zich daarna gaan vestigen op het landgoed van een zijner familieleden bij Grossen. B E L G I E. De Zondag gehouden herstemmingen voor de provinciale raden hebben den uitslag van Zondag 28 October volkomen bevestigd. De katholieken hebben in Brabant de liberalen verdrongen. Te Londen is Zondagavond een bom ge sprongen voor een huis in Tilneystreet, bij het Hydepark, een aristocratische wijk. Het huis heeft aanmerkelijke schade geleden en van de aangrenzende huizen zijn vele glazen verbrijzeld. Volgens een gerucht, dat echter nog bevestiging vereischt, zou de aanslag gericht zijn tegen den rechter Hawkins, die in het naastbijstaande huis woont. Onlangs weiden eenige anarchisten door dien rechter tot verschillende straffen veroordeeld. Uit Bombay wordt van 4 dezer gemeld De Waziris-stammen, op de grens van Afghanistan en Punjaub, vielen de Indische troepen aan, die de commissie tot afbakening der grens begeleidden. De Waziris werden teruggeslagen na een verwoed gevecht en met een verlies van 250 man aau dooden. De Indiërs verloren 44 man aan dooden, terwijl een Engelsch officier gedood werd en vijf gewond werden. RUSLAND, Een keizerlijk manifest van 2 dezer maakt bekend dat de heilige zalving van prinses Alix van Hessen, de bruid des keizers, volgens den orthodoxen ritus heeft plaats gehad tot geruststelling van den keizer en van geheel Rusland. De prinses ontving daarbij de na men Alexandra Feodorowna, en de titels van grootvorstin en keizerlijke hoogheid. De geheele spoorweg, langs welken het lijk van keizer Alexander III van Lïvadia naar Petersbuig vervoerd wordt, zal door troepen als eerewacht worden afgezet. Volgens berichten aan de Bhein Bur. zal de hofrouw waarschijnlijk drie maanden duren. Bïj den dood van Alexander II was de rouwtijd acht maanden, doch dit was bij uitzondering. Het huwelijk van den nieuwen keizer zou plaats hebben kort na de be grafenis van Alexander, in ieder geval echter vóór 26 November. Van dien datum tot 18 Januari is volgens kerkelijk gebruik in Rus land het trouwen niet geoorloofd wegens de Kerstmisvasten. OOSTENRIJ K-U O N G A R IJ E. De keizer heeft het ontslag van graaf Hoyos als gezant te Parijs aangenomen. Frans Kossuth, de zoon van den Hongaar- schen patriot, is een rondr-is door Hongarije begonnen. Hij houdt overal redevoeringen, staande op dezelfde tafel van welke zijn vader in 1848 het volk toesprak. SPANJE. Het voornaamste verschilpunt tusschen het nieuwe ministerie en het afgetredene ligt hierin, dat de heer Maura als minister van koloniën is opgetreden en de heer Groizard den heer Moret ve< vangt als minister van buitenlandsche zaken. De heer Gamazo heeft geen portefeuille willen aanvaarden, maar wel het voorzitterschap der commissie voor de herziening der tarieven. De groote moeilijkheid en tevens de voor naamste taak van het ministerie zal zijn de regeling der handelsbetrekkingen. Zeker ïs het dat de in de laatste jaren gevolgde han delspolitiek prijsgegeven wordt. Waarschijn lijk zullen de denkbeelden van den heer Gamazo de overhand behoudendeze wil de minima-rechten van het tarief van 1892 wij zigen tot een vast tarief, dat de uiterste concessiën zou vertegenwoordigen, waartoe Spanje bereid zou zijn tegenover natiën, die in rui! haar minimum-tarief of de behandeling op den voet der meest begunstigde natie zouden willen geven. Intusschen zal de gelegenheid bestaan, den nu geldenden modus vivendi voorloopig voort le zetten. Men zal zich in elk geval niet kunnen ontveinzen dat met het nieuwe kabinet een belangrijke schrede is gedaan naar het pro tectionisme. Zeker zullen de ontwerp-verdra- gen die nog bij de Cortes aanhangig zijn, ingetrokken worden. PORTUGAL. De pers verzet zich met nadruk tegen het sluiten eener buitenlandsche leening van 12,000 conto's de reis ten behoeve van de overigens als noodzakelijk erkende uitbreiding der oorlogsvloot en verwacht dat de Cortes daartoe hunne toestemming niet zuilen ver- leenen omdat de jongste renteverlaging op de bestaande schuld zeker van hoogst nadee- ligen invloed zou zijn op den koers der nieuwe leening. Waar de minister van marine voor de eerstvolgende twee jaren 4000 conto's denkt noodig te hebben, wil men dat de regeering voor dat bedrag schatkistbiljetten zal uitgeven en trachten die in liet binnen- en buitenland te plaatsen. De aldus vermeer- deule vlottende schuld zou dan later, wan neer de omstandigheden gunstiger zijn, in gevestigde schuld kunnen worden omgezet. S E R V I E. Het regeeringsblad bevat een manifest van de ïegeering, gericht tot alle ambtenaren. Daarin wordt gezegd dat de goede bedoelingen van vroegere ministeriën door lagere ambte naren vaak werden te niet gedaan, daar zij vergaten dat het staatsbelaug boven alle andere belangen gaat. De regeering verklaart dat het de plicht is van alle ambtenaren stipte orde te handhaven en onpai tijdig hunne plichten uit te oefenen. Bovendien mag on voorwaardelijke gehoorzaamheid en trouwe toewijding aan den lening van een goed ambtenaar verwacht worden. Den openbaren beambten wordt onder liet oog gebi acht dat zij zich zoowel aan den geest als aan de letter van hunne instruction slipt moeten houden. AMERIKA. Telegrammen aan de Daily Ben-s uit New- York voorspellen den triomf der republikeinen bij de stembus op heden niet omdat de demo craten de tariefwet maakten, maar omdat zij zoo lang daarmee talmden. Naar uit de van boodschap den vice-presi dent der Braziliaansche republiek aan het congres blijkt, hebben de uitgaven ia het jaar, hetwelk sedert de optreding van Custodia als president is verloopen, dus van 1 Sept. 1893 l 9j

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1