N°. 8656. A°. 1894. Donderdag 8 November. .A. cli tenveertigste Jaargang. Verschifnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. düitsciiiand. i; IB L 10 CÉJIII Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BPlt KAUi BOTER8TKAJIT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Keizer Wilhelm heeft keizer Nicolaas II van Rusland benoemd tot chef van het le regiment grenadiers der garde, dat tot dus ver den naam van keizer Alexander voerde. Een nieuw ontwerp voor een tabaksbelas ting is thans aan de verschillende Bondsstaten voorgelegd, gematigder dan het concept van het vorig jaar. De meerdere opbrengst wordt thans op 30 a 35 in plaats van 45millioen mark gesteld. Voor vreemde ruwe tabak blijft de heffing van 40 mark per 100 kilogram, maar voor sigaren en sigaretten zal de ver hooging slechts 25 pCt. bedragen in stede van 33V2, voor pruim- en snuiftabak 33l/s in plaats van 50 pCt. en voor rooktabak 50 en niet 663/j pCt. Van inlandsche tabak wordt geen belasting geheven. Volgens de Post zal de krijgsraad binnen of 14 dagen de zaak der onderofficieren van de hoogere vuurwerkersschool te Berlijn in behandeling nemen. De National Zeiturtg, sprekende over de mogelijkheid dat de tegenwoordige president van de Rijksbank, dr. Kocli, tot Pruisisch minister van justitie worde uitverkoren, reclameert hem als politicus voor de gema tigde midden-partyen. Met het oog op de bimetallistische woelingen (zegt zij) zou de keus van eenen geschikten opvolger bij de Rijksbank bijzonder gewichtig en moeilijk zijn, want de waarde der Duitsche banknoten hangt af van den geest in welken de Rijks bank wordt bestuurd. In de Duitsche pers ontstaat allengs eene reactie tegen de buitensporige ophemeling van Rusland op dit oogenblik. Twee, in hunne kringen invloedrijke, doch volslagen tegen overgestelde bladen verhieven daartegen ge lijktijdig hunne stem. De links-liberale Vos- shche Zeitung is verontwaardigd over de som strijd voor Rusland kruipende Parlementen", vooral over het Oostenrijksche, dat volslagen den waren geest des volks verloochent, zoo dat het protest van Poolsehe zijde op gisteren gerechtvaardigd was. En de hoogconservatieve Keichsiote leest de les aan dat gedeelte der Duitsche pers, dat zich vervoeren liet tot méér dan waardige en ingetogen deelneming. Beide bladen stemmen hierin overeenrouw betoon volgens de hoofsche etiquette is ge noeg; al wat verder gaat, overbodig. F R A N K K IJ K. De president der republiek alsmede de re geering zullen bij de begrafenis van den ■czaar worden vertegenwoordigd door een buitengewoon gezantschap, aangevoerd door generaal Boisdeffre, bijgestaan door admiraal Gervais, In de begrootingscommissie is eene schik king getroffen ten aanzien der hoofdtrekken. In den Senaat voegde de heer Challemel- Lacour bij zijne hulde aan Alexander III den volgenden wensch »Wij wenschen Nicolaas toe, dat de wijsheid hem moge leiden, en zijn bestuur even waardig zij als de regeering van hem, wiens overlijden te midden van de algemeene droefenis heeft plaats gehad". In de Kamerzitting van gisteren werd de minister van oorlog geïnterpelleerd over het vervroegde huiswaarts zenden van een ge deelte van het effectief als zuinigheidsmaat regel. Hij antwoordde dat het effectief de voorziene grens overschreed. In weerwil van de pogingen der uiterste linkerzijde en socialisten werd de eenvoudige orde van den dag aangenomen, welke de regeering vooraf had goedgekeurd. In een onderhond met den Chineeschen gezant moet de minister Hanotaux te ver staan hebben gegeven dat Frankrijk geen initiatief zou nemen bij onderhandelingen over de vredesvoorwaarden met Japan, doch zijne houding met die van het Europeesche staten-concert zou overeenbrengen. De afgevaardigden Vaillant,Baudin, Chau- vière en andere socialisten hebben bij de Kamer een wetsvoorstel ingediend tot op richting van een ministerie van arbeid, van hygiëne en van openbaren onderstand. Een telegram uit Tamatave van 3 dezer meldt dat de regeering der Ilovas de eischen der Fransche regeering heeft afgewezen. De heer Le Myre de Vilers is den 2u dezer te Tamatave aangekomen. De Fransche kruiser Hugon vaart langs de kust tot het opnemen van vluchtelingen. De Britsche onderdanen blijven op het eiland, daar de regeering der Hovas hun hare bescherming heelt toegezegd. ISCfEIAO. In de Pall Mall Gazette wordt door eenen ooggetuige het vermoeden uitgesproken, dat de bom in de Tilneystraat wel degelijk voor den heer Brett, den bewoner van het beschadigde huis, kan zijn bestemd geweest, en bijgevolg met anarchisme niets zou heb ben uitstaande gehad, maar louter zou moe ten worden beschouwd als het werk eener persoonlijke wraakoefening. Rechter Hawkins toch woont drie huizen verder weg, en de bom was blijkbaar met het noodige overleg in de deurnis neergelegd. B S 1 A 1), Volgens de KoessMj Inwalid, het officieele blad van den minister van oorlog, heeft de keizer nog den dag voor zijn dood dagorders voor het departement van oorlog onderteekend. De weduwe van keizer Alexander, die al hare zorgen heeft gewijd aan de verpleging van haren gemaal, is zoo uitgeput, dat men eene herhaling vreest van de hevige zenuw aandoeningen, welke enkele weken geleden hare omgeving zoo bezorgd maakten. Het hoofdhaar der keizerin isgeheelgrijsgeworden. Het Noiooje Wrem/a van Zaterdag, spre kende over het eerste manifest van Nicolaas II, zegt dat dit geheel overeenstemt met de gevoelens die alle klassen van Rusland bezie len. »De jonge keizer spreekt in zijn eerste woord tot zijn onderdanen minder van zich zelf dan van zijn ontslapen vader, hij spreekt als een teeder liefhebbend zoon en als een Russisch burger, vervuld van oprechte liefde, eerbied en erkentelijkheid jegens den over leden keizer." Het blad is zeer tevreden over hetgeen Nicolaas verklaart aangaande de hoofdtrekken van zijn vader, zijn Russisch hart, zijn liefde voor waarheid en vrede, en aangaande de voorschriften zijns vaders die hij wil volgen en zijn eigen voornemens. Op den jongen keizer zijn aller verwachtin gen gevestigd en men hoopt van hem 't beste. ZWITSERLAND. Het referendum, uitgelokt over het voorstel om in de grondwet een artikel op le nemen vaarbij de bond verplicht werd elk jaar aan de kantons 2 fr. per inwoner uit de opbrengst der douane te betalen de zoogenaamde Beutezug heeft tot resultaat gehad dat dit voorstel verworpen is inet 327,000 stemmen tegen 137,000. O O S T E N It IJ K-U 0S8ARIJE. Toen in het Oostenrijksche Huis van afge vaardigden de voorzitter Von Chlumecky Maandag aan de nagedachtenis van den over leden czaar een plechtig woord van hulde wijdde, riep de Poolsehe afgevaardigde Lewa- kowsky verontwaardigd nik vraag het woord, ik protesteer 1" Daarover ontstond groote opgewondenheid, zoodat de verdere woorden van Lewakowsky werden verdoofd. De voor zitter belde hevig en riepïU heeft het woord niet, er is nu geen debat 1" Van de banken der jong-Czechen werd de Polen toegeschreeuwd »Zelfs de dooden eeren jelui niet, barbaren I" Na afloop der vergadering betuigde de Polenclub haar leedwezen dat haar lid Lewa kowsky aan zijn opgewondenheid had toege geven, zonder te letten op het openbaar belang en het algemeen welzijn, en het woord had genomen zonder machtiging van de club, zoo doende de statuten dier club schendende. Trouwens, in vertrouwelijke voorloopige beraadslagingen waren reeds Zaterdag Pool sehe afgevaardigden opgekomen tegen de be tuiging van droefheid ia het parlement, ze vonden dat niet behoorlijk. Lewakowsky had aan de Polenclub vooraf aangekondigd dat hij zou protesteeren bijal dien een enkele Pool de vergadering zou bij wonen waarin den overleden czaar eer zou worden bewezen. Toen desniettegenstaande verscheiden Polen ter vergadering gingen, trad Lewakowsky ook de vergaderzaal binnen eu protesteerde. Naar men zegt, heeft Lewakowsky deelge nomen aan den opstand der Polen onder Cze- cliowsky, in 1803. Hij werd gevangengeno men en naar Siberië gezonden. Van daar ontsnapte hij op avontuurlijke manier. B L G A U IJ E. Vorst Ferdinand heeft czaar Nikolaas II een telegram gezonden, teneinde zijne deel neming te betuigen over den dood van czaar Alexander. De czaar antwoordde: »Ik dank u hartelijk". Men hoopt te Sofia, dat de verhouding tusschen den vorst en den nieuwen czaar beter zal worden dan deze voorheen was. De Sobranje iieeft Maandag met 134 tegen 25 stemmen een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. In de buitenlandsche politiek zal geen duim gronds noch een jota van de verkregen rechten worden prijsgegeven. T R K IJ E. De sultan heeft een bidstond voor het zieleheil van den overleden czaar aan alle kerkgenootschappen in zijn rijk bevolen. De talrijke verdreven Russische Israëlieten, die in Ivonstantinopel voor een groot deel armoede lijden, hebben nog geen bidstond gehouden en schijnen zich tegen dat gebod te willen verzet ten. Het is de eerste maal dat door de Porte ook aan niet-Mohammedaansche kerken een godsdienstoefening vooreen vreemden monarch wordt bevolen. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren ge meld dat de ministeis van buitenlandsche zaken en van oorlog ontslag hebben genomen. De Times verneemt uit Lima dat Pierola nabij Pisco geland is. Clnii heeft de korvet Esmeralda aan Japan afgestaan. Uit New-York wordt gemeld Yoor zoover de uitslag der staats- en ge meentelijke verkiezingen bekend is, hebben de republikeinen gewonnen in de staten New- York en Massachusetts en in de westelijke staten. De republikeinen hebben eeue schitterende overwinning behaald in alle twijfelachtige staten. De republikeinsche meerderheid in het congres zal ten minste 25 bedragen. Wil son, de man van de tariefwet, is geslagen. CHINA. Uit Tientsin wordt van gisteren gemeld De Engelsche autoriteiten hebben aan den onderkoning van Petchili een ultimatum ge zonden, waarin zij binnen zeven dagen eene regeling eischt in zake het stoomschip G7iwi King dat onder Engelsche vlag voer en met den Japanschen consul aan boord in Julij.l. werd aangehouden door Chineesche soldaten, die den consul wilden gevangennemen en zich zeer ruw tegenover de officieren en de bemanning aanstelden. Behalve eene schade vergoeding in geld, eischt het ultimatum de afzetting en degradatie van Sheng, den opper-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1