!j A° 1894. Woensdag 14 November. N°. 8660. Eerste Blad. Achtenveertigste Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bnilcnlandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. PROCES-VERBAAL van de opening der stem briefjes, die ter benoeming van vier leden voor de Kamer van koophandel en fabrie ken te Schiedam, den 12n November 1894 zijn ingeleverd. In de Kamerzitting van Zaterdag werd het incident-Cempuis ter sprake gebracht door den socialislischen afgevaaidigde voor Parijs, Lavy. De heer Lavy voerde gedurende 234 uur liet woord en hield een lange lofrede op den directeur Robin en het gesticiit te Cempuis, maar kon niet veel nieuws te berde brengen. De minister Leygues beantwoordde de gemaakte opmerkingen op overtuigende wijze. Aan de hand der rapporten van zeer geloofwaardige personen bracht de minister een aantal feiten in herinnering, of aan het '•ebt, die van de instelling een geheel ander beeld gaven dan de heer Lavy gemaakt had. De heer Leygues voegde er bij, na het in gestelde onderzoek, besloten te zijn af te tre den, indien de Kamer den heer Robin mocht willen bandhaven. Een motie van den heer Chasdey, waarbij de maatregelen van de regeering eenvoudig werden goedgekeurd, werd na een verward debat met 466 tegen 40 stemmen aangeno men. Het gerucht loopt dat de heer Buisson, directeur van het lager onderwijs, zijn ontslag zal nemen, in verband met de afzetting van den heer Robin. Nog is de credietaanvrage voor Madagas car niet by de Kamer ingekomen, of reeds duiken aan alle zijden wenken, waarschuwin gen en voorspellingen op, door brochures en interviews, waarin in 't koit Madagascar wordt afgeschilderd als een tweede Tongkin. Admiraal Miot, die in 1885 aan de expeditie naar Madagascar deelnam, zou verklaard hebben, dat men minstens 200 miliioen frs. noodig zal hebben om de Hova's tot rede te brengende heer Brut beweert in een bro chure dat het expeditiecorps minstens 20,000 man zal moeten tellen, en dat deze van de kust tot aan Tananarive gevoed zullen moeten worden door eigen middeleneen ander wijst op het gemis van bruikbare wegennog een ander op het klimaat, dat in de kuststreken, van October tot Mei moorddadig moet zijn, enz. enz. De regeeringsgezinde bladen stellen hier tegenover, dat men opzettelijk de moeilijk beden der expeditie overdi ijft en opnieuw een heftige oppositie wil voeren tegen de koloniale ondernemingen. In de Kamer heeft de heer Prudent Der- viUiers de regeering gisteren geïnterpelleerd over de maatregelen tegen de werkloosheid. O. a. heeft hij eene wijziging van het geheele economische stelsel gevraagd. Dupuy heeft de voorgestelde middelen verworpen en het hel pen door werkverschaffing aanbevolen. Werk stakingen heeft de minister afgekeurd en het vaststellen van een normalen arbeidsdag ver worpen. De kapitalen zeide hij schuilen weg voor de socialistische dreigementen. Met 69 tegen 380 stemmen is een motie aangenomen, waai in de verklaring der regee ring werd goedgekeurd. In de couloirs der Kamer zegt men, dat de regeering 65 miliioen francs en 15,000 man troepen voor Madagascar zal vragen. De meerderheid der Kamer zou daarvoor zeker gunstig gezind zijn. duitsciiiand. Naar de jReichsanzeiyer meedeelt, heeft de keizer het verzoek om ontslag van den Prui- sischen minister van landbouw Von Heydeu aangenomen, en hem den Rooden Adelaar met eikenloof verleend. Tot zijn opvolger is benoemd landesdirektor Von Ilammerstein-Loxten. Vrijheer Von Hammerstein Loxten is een volbloed agrariër en beslist tegenstander van de staatkunde der handelsverdragen. Zelfs diende hij in 1890 bij het landbouwkundig college van Hannover, waarvan hij onder voorzitter is, een voorstel in, om aan de regeeiing te verzoeken de hooge invoerrech ten op granen en vee te behouden, omdat alleen daardoor aan den nood der grondeige naars een einde zou zijn te maken. De nieuwe minister is zelf eigenaar van 5500 morgen land, waarvan 1500 morgen bosch. Wat men van hem te wachten zal hebben is vrij dui delijk en even natuurlijk is het dat de natio- naal-liberale pers, die zooveel bijdroeg tot Gjprivi's tal, zich thans ongerust maakt over de richting die het vernieuwd Kabinet zal volgen. De conservatieve Post deelt mede, dat bij den Bondsraad een ontwerp tot verandering der tariefwet is ingediend. Veel opzien verwekt te Berlijn een bericht uit Munchen aan de Köln. Zeitung, volgens hetwelk de rijkskanselier Hohenlohe onder goedkeuring des keizers binnenkort Bismarck zou opzoeken, wiens raad en zaakkennis hij voortaan niet ongebruikt zou willen laten, te meer omdat hij met Bismarck steeds in aan raking was gebleven. Daarmede vervalt ook het iu omloop gebrachte politieke sprookje, volgens hetwelk Hohenlohe als grootste vijand van Bismarck indertijd tot diens val zou hebben medegewerkt. Een telegram uit Dar-es-Salaam meldt dat er den 13n October by Kongo een treffen heeft plaats gehad tusschen een compagnie Duitsche koloniale troepen en de Wahehe's. De Duitschers bleven overwinnaars, doch leden zware verliezen. O. a. werd luit. Von Bofch- iner, hevelhebber van het station van Tabora, gedood. De oorzaak van liet mislukken der expeditie tegen den stam der Wahelie, in Duitsch Oost- Afiika, blijkt te zijn, dat de sprinkhanen die streek zoodanig hadden verwoest, dat de troe pen geheel moesten teren op den medege nomen x'oorraad levensmiddelen, daar eene poging om met behulp van een stoombootje en een lichter verschillende verplegings-sta- tions langs de rivier Rufiji te vestigen, schip breuk had geleden en bovendien slechts een geriug aantal dragers was medegenomen. Na de overwinning by Kongo op 13 October, waarbij een luitenant gedood en vier officieren gewond werden, moest de troep dan ook terugtrekken. R S I A S I). De begrafenis van keizer Alexander III is eenigszins vervroegd en thans bepaald op a.s. Zaterdag. Gistervoormiddag kwam de rouwstoet te Moskou aan, welk feit ter stond door herauteu, vergezeld door secre tarissen van den Senaat, eene afdeeling ruiterij en trompetters, den volke werd verkondigd. Nadat in de wachtkamer een lijkdienst was gehouden, werd de kist opgenomen door den czaar, de grootvorsten, de ministeis en de generaals-aides de camp en zette de stoet zich te 10 uur in beweging onder het voortdurend bulderen van het geschut van bet Kiemlin. De stiaten daarheen waren door een dubbele rij troepen afgezet, waarachter zich eene ontelbare menigte verdrong. De geestelijkheid in groot pontificaal en met heiligenbeelden en vaandels ging den stoet vooraf. Alle straatlantaarns waien ontstoken en met krip omwoeld alle huizen waren in rouw gehuld de straten met zand bestrooid. Door de poort van Iverts- kaia en Spasskaia, waarboven het beeld prijkt van Onze Lieve Vrouw van Herië, die in gansch Rusland als heilige vereerd wordt, trok de stoet het Kremlin binnen naar de kathe draal van den aartsengel Michael, waar hij werd ontvangen door den gouverneur-gene raal van Moskou, den inetropolitaan met de ganscbe hooge geestelijkheid, den directeur van het keizerlijk paleis te Moskou, bene vens tal van andere autoriteiten, die niet aan den stoet hadden deelgenomen, en geplaatst op de reusachtige katafalk, waarop liet lijk eenige dagen blijft ten toon gesteld. Terwijl de gansche kerk, met inbegrip van de graven der czaren, die hier van 1333 tot 1696 werden ter aarde besteld, in zwart laken en iluweel was gehuld, is die katafalk met rood en goud bekleed, en gekroond door de bij het plafond opgehangen Monomaken-kroon. Ter bijwoning van de begrafenis van den czaar zendt de Fransche regeering ook eene deputatie van zes hoofdofficieren van leger en vloot naar Petersburg, allen kerels van meer dan 2 meters lengte. Volgens de Koln. Ztg. heeft prinses Alix van Hessen, bij haar overgang tot deGrieksche keik, alleen verklaard dat zij tot die kerk overging uit liefde voor haar toekomstigen echtgenoot. Haar werden een aantal artikelen ter onderteekening voorgelegd, waarvan som mige tot twijfel aanleiding konden geven, maai de prinses baalde, volgens genoemd blad, een streep door die artikelen en schreef met vaste hand onder aan het stuk Ik neem het orthodoxe geloof aan. Volgens een bericht aan de Toss. Zoitrj. hebben de Polen, die wegens deelneming aan het Kilinskifeest veroordeeld waien, een vei zoek om amnestie ingediend bij gelegenheid van de troonsbestijging van czaar Nicolaas II. Generaal Gouiko, die vroeger dergelijke ver zoekschriften zonder onderscheid afwees, heeft thans de petitie aangenomen ter opzending aan den czaar. Men beschouwt dit, te War schau algemeen als een voorteeken van een welwillende politiek tegenover de Polen. Het afleggen van den eed aan den nieuwen keizer is in de Poolsche taal geschied. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pobC, door het geheele Rijk Afiouderlijke nominers t 1.85. 2.50. 0.10. B V II R A B B O T K K i T 5i A A T 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels ine inbegrip van eene Corrant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Op heden den twaalfden November 1800 vier en negentig, in de gemeente Schiedam, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van •stembriefjes bestemde zaal plaats genomen, des na middags ten halftwee ure. Het bureau is samengesteld uit den heer GERRIT VISsER Bz., wethouder, fungeerend Burgemeester, Voorzitter, en de beent» JACOBUS HOEK en HENDRIK ADR1A.VN MARIOS ROELANTS, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel de sternbus, be vattende de ingeleveide stembriefjes. I De bus wordt geopend en bevonden vier en twintig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijst der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de bnefjes zijn ondereengemengd, worden 7ij door den Voorzitter een voor een geopend en oreiluid vcmgelozcn. Het bureau heeft van onwaarde verklaard éen stenibuefje, als zynde niet ingevuld. Het getal der geldig uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest due en twintig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren: H R XI. A. van Gent 10 stemmen. J. T. Wittkampf 21 Mr. XV. II. Jansen 20 D. F. XV. Piins 23 J. Tak 2 M. Kranen 2 XV. F. Tak 1 XX'. C. van der Schalk 1 J. 11. van Gent 4 P. C. Nieuwhof 1 a Hebben alzoo de volstrekte meesderheid van stemmen verkregen de heeren D. F, XV. Prins, J. T. XXiitkampf, mr. XV. II. Jansen en II. R. M. A. van Gent. En zijn derhalve veikozen tot leden van de Kamer van koophandel en fabrieken te Schiedam de heeren DANIËL FRANCOIS WILLEM PRINS, JOHANNES THI.ODOR0S XVLTTKAMPF, Mr. XVILHELMUS HENRICÜS JANSEN en HENDR1CÜS RAYMUNDUS JIARU ANTON1US VAN GENT. En zijn tegen deze opening van stembriefjes, door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingcbiacht. Eu is na afloop van dit een en ander proces verba il opgemaakt, in tegenwoordigheid van allen, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Schiedam, den 12n November 1894. VISSER, Voorzitter. JACs. HOEK, II, A. M ROELANTS J S(e>»°P»e™rs' F It A N K It IJ K.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1