A0. 1884. Vrijdag 16 November, N°. 8662. Achtenveertigste Jaargang. uitgevërTj. odé. Bh it enlandselic Berichten. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, DülTSCHIA ND. De keizer heeft het door den minister van justitie Von Schelling ingediende verzoek om onNag ingewilligd, onder toekenning van de brilUnten tot het grootkruis der orde van den Rooden Adelaar, en den oberlandesge- richtspresident Sehönstedt benoemd tot minis ter van justitie. De geruchten aangaande verdere wijzigin gen in het ministerie zijn alle onwaar. De Pruisische minister van binnenl. zaken "Von Botticher moet, op aandringen van den nieuwen minister-president, prins Hohenlohe, hebben afgezien van zijn voornemen om zijne portefeuille neer te leggen. De Chineesche gezant te Berlijn bezocht Zondag j.l. den minister van buitenlandsche zaken, den heer Von Marschalk De gezant herhaalde zijn verzoek om de bemiddeling te verkrijgen der Duitsche regeering tot herstel van den vrede in Oost-Azië. De gezant ont ving geen gunstig antwoord, want de Duit sche regeering is niet voornemens, ter wille van China tusschenbeiden te komen. De toestand van prins Von Bismarck blijft steeds onbevredigend. De oud-kanselier wordt gekweld door hevige neuralgische pijnen. Wel is waar bestaat er geen onmiddellijk levens gevaar, maar toch is men in Von Bismarcks omgeving volstrekt niet gerust over den loop, dien deze ziekte zal nemen. Te Hannover is het antisemitische lid van den Rijksdag Hans Leuss o"p bevel der recht bank in hechtenis genomen onder verdenking van meineed, waaraan hij zich zou hebben schuldig gemaakt in een echtscheidingsproces van een vroegeren vriend van hem, in welk proces Leuss eene tot dusver niet genoeg zaam opgehelderde rol heeft gespeeld. De benoeming van een Badensch gezant bij de hoven van Beieren en Wurtemberg blijkt niet in verband te staan met de tegen woordige crisis. Reeds in Juli van dit jaar werden de onderhandelingen daarover geopend en deelde de groothertog van Baden zijn plan aan den keizer mede, die het volkomen goed keurde. B E L G I E. De Kamerzitting van Dinsdag werd geheel ingenomen door het onderzoek der geloofs brieven, waarbij niets bijzonders plaats had. Alleen omtrent de verkiezing te Aalst, waar de verkiezing van den heer Woeste bestreden wordt, is nog niets beslist. In den Senaat ging de zitting op dezelfde wijze voorbij. De Kamer heeft gisteren als haren voor zitter herkozen den heer De Landsheere met v van de 131 stemmen. Léon Defuisseaux, socialist, bekwam 26 stemmen, terwijl er 18 blanco briefjes waren. De heer Frère-Orban, vroeger liberaal af- geoorloofde grenzen van gnvaardigde voor Luik, lijdt niet aan longont steking, zooals gemeld was, maar werd eenige dagen geleden aangetast door een verkoud heid, waarvan de grijsaard nu reeds nagenoeg hersteld is. E S G E I A S D. Koningin Victoria is Dinsdagnamiddag van Balmoral naar Windsor teruggekeerd. Naar aanleiding van de verklaring van den Franschen minister van buitenlandsche zakeu Hanotaux in de Kamer, dat n.l. de Fransche regeering Madagaskar als eene voorspoedige Fiansche kolonie wenscht, hetgeen schijnt aan te duiden, dat Frankrijk het eiland be zetten en inlijven wil, verklaart de Standard, dat Engeland zoo iets nooit bedoeld of goed gekeurd heeft. Het blad hoopt, dat de Fran sche regeering de Madagaskar niet overschrijden zal De Times verneemt uit Indië, dat 6000 man grenstroepen gereedstaan om eiken ver deren aanval der Waziri's af te wijzen. Er gaat echter geen expeditie naar Waziriland. De Engelschen bezetten een paar sterke kam pen. De Waziri's blijven echter weg. RUSLAND. De Kreuz-Zeitung beweert te weten, dat de voltrekking van het huwelijk tusschen czaar Nicolaas en prinses Alix van Hessen bepaald is op 22 November. De minzame taal, onlangs door lord Rose- bery en lord Salisbury beiden ten opzichte van Rusland gebezigd, heeft in eenige voor name Russische bladen weerklank gevonden. Da PeterslurgsTciya Viedomosti en de Novoe Yremya erkenden volmondig dat eene goede verstandhouding tusschen Groot-Brittannië en Rusland eene zeer gewenschte zaak is en de Navosti bemerkte met voldoening dat de Britsche pers bereid schijnt haar traditioneele veroordeel en wantrouwen tegen Rusland te laten varen. Het Berl. Tagellatt weet mede te deelen, dat na de begrafenis van czaar Alexander III, maar nog tijdens het verblijf van den prins van Wales aan het Russische hof, de Engel- sciie gezant te Petersburg officieel zal pogen met de Russische regeering een vergelijk te treffen in zake de houding der beide mogend heden in de Pamir-kwestie. Te Petersburg zou men aan den goeden uitslag van deze poging niet twijfelen. Een buitengewoon correspondent van het zelfde blad voorspelt een ommekeer in de binnenlandsche staatkunde van het czarenrijk. Hij meldt daaromtrent in hoofdzaak het volger Er nieuw ambt geschapen worden, dat vereenkomst zal hebben met het am' ijkskanselier. Deze post zou bezet wf graaf Miljutin, voormalig minis- tr '"«wens zal een ministerraad -•n het beginsel van i ,er doorgevoerd zal worden dan tot dusver in de commissie der ministers het geval was. Graaf Miljutin zal de voornaamste zittingen van den ininis- tenaad bijwonen en den czaar daarover verslag uitbrengen. Aan de verandering van regeeringsstelsel zal eene verandering van ministers voorafgaan. De minister van binnenlandsche zaken Dur- nowo zal vervangen worden door den heer Von Plehwe, een man die ais geen ander het ministerie van binnenl. zaken kent en begaafd is met een geweldige werkkracht en werk lust. Von Plehwe staat bekend als een verlicht staatsman, en voorstander van hervormingen. Behalve de minister van binnenlandsche za ken zullen nog vervangen worden de minister van oorlog Wannoffski door generaal Bro- brikoff, en de minister van buitenlandsche zaken Von Giers door den gouverneur- generaal van Kieff, graaf Paul Ignatiefl'. OOSTENRIJ K-II O N G A R IJ E. Frans Kossuth agiteert in Hongarije voor de onafhankelijkheid van zijn land: dat wil zeggen, de afscheiding van Oostenrijk. Hierop heeft Moritz Jokai, de bekende novellist, tot hem een open brief gericht, om uiteen te zetten hoe groote voordeelen Hongarije door eene dergelijke afscheiding verbeuren zou, en welke bedenkelijke gevolgen er aan den ande ren kant uit zouden voortvloeien.- De beide fracties der Hongaarsche onaf hankelijkheidspartij hebben zich vereenigd onder leiding van Frans Kossuth. ITALIË. De regeering gaat voort, een ruim gebruik te maken van de bevoegdheid, die haar door de z.g. wet van het catanaccio, tegen mis dadige vereenigingen enz. gericht, gegeven wordt. Ook worden in den laatsten tijd ver scheidene radicale en socialistische afgevaar digden verentrust. Dit heeft ten gevolge ge had dat drie afgevaardigden, de heeren Pram- politii, Ferri en Aguini, naar Zwitserland uitgeweken zijn, om zich aan deze onaange naamheden te onttrekken. Men vraagt zich af, of de regeering zal toelaten dat die afge vaardigden vrijelijk deelnemen aan de parle mentaire werkzaamheden die, naar men ver wacht, op 28 November hervat zullen worden. Het blad Roma verzekert dat de prins van Napels bij zijn terugkomst van Petersburg, waar hij de koninklijke familie gaat vertegen woordigen bij de begrafenis van den czaar, zich eenige dagen te Berlijn ophouden en een bezoek afleggen zal bij keizer Wilhelm. Het gerucht loopt dat in een der eerstvol gende zittingen van den Romeinschen ge meenteraad een manifestatie zal plaats hebben ten gunste der Italiaansche bevolking van Istrië. SPANJE. De Senaat heeft den oud-minister Montero Rios tot voorzitter benoemd en de Kamer van afgevaardigden den oud-minister van buiten landsche zaken Vega de Armijo. T U R K IJ E. Daar de ambtenaren alles zooveel mogelijk geheim houden, is het niet doenlijk juiste berichten te krijgen over een moord op groote schaal op Armeniërs, te Sassoun, nabij Moosh. Maar volgens geruchten zijn er 25 dorpen verwoest en drie duizend personen, waai onder vrouwen en kinderen, omgebiacht. De Weener Polit, Corresp. bevestigt het gerucht, dat niettemin slechts ond^r voorbe houd is aan te nemen, dat te Sassoun, in Armenië, 6000 inboorlingen door de Bachi- bouzouks zouden vermoord zijn. Door het Britsche gezantschap te Konstan- tinopel is een onderzoek ingesteld. Van president Cleveland verwacht men in December een boodschap aan het Congres, waarin hervorming der muntcircuiatie zal worden voorgesteld. De secretaris der schatkist (minister van financiën) der Vereenigde Staten heeft nu bekendgemaakt, dat inschrijvingen op eene nieuwe 5-percents-leening van 50 millioen dollars den 24sten a.s. zullen worden open gesteld. De stukken zullen den datum van 1 Februari dragen, Omtrent den prijs van uitgifte wordt niets gemeld. Er loopt een gerucht, dat een machtig syndicaat, waartoe de Bank Drexel-Morgau behooren zou, de geheele uitgifte zou willen koopen op den grondslag der drie-percents schuld. De organen van Cleveland spreken tegen, dat er verschil van meening zou bestaan tusschen den president en den secretaris der schatkist nopens de nu aangekondigde stants- leening van 50 millioen dollar. Tot 24 No vember worden zonder minimumprijs inschrij vingen hierop aangenomen20 pCt. goud moet dan bij de inschrijving worden gestort; de datum der bonds is 1 Februari, maar de rente begint op 1 November. De goudreserve der Amerikaansche schat kist bediaagt 62,007,344 dollar. CHINA. liet heet dat de vredesonderhandelingen tusschen China en Japan mislukt zijn voor zoover de bemiddeling van de Europeesche mogendheden betreft. Alles hangt thans weer af van de bemiddeling der Vereenigde Staten. Volgens telegrammen van de New-Yorh Herald zou Li Hung Chang geneigd zijn rechtstreeksche vredesonderhandelingen te voeren met den Japanschen opperbevelhebber. Het bericht dat Port Arthur gevallen was, blijkt weder voorbarig te zijn geweest. Uit Tientsin wordt gemeld dat China in zake het Engelsche stoomschip Chung King voldoening heeft gegeven. JAPAN. De regeering sluit in Noord-Amerika op Abonnementsprijs, per kwartaal t 1-8&. Franco per pose, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. B Eli RA i BOTMiTRAAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels rne inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. A M E R I K A.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1