Zaterdag 17 November, N°. 8663. A". 1894, Aohtenyeertigste Jaararans. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BtBKAC! BOTËRITK1AT 7 O. Buitenlandsche Berichten. F R A N K R IJ K. Bij de beraadslaging in de Kamerzitting tan gisteren naar aanleiding van de interpel latie, door Lamsudin ingesteld over de maat regelen welke de regeering denkt te nemen ter verzekering van liet lot der mijnwerkers, die na de werkstakingen in het departement Pas de Calais in 1893 ontslagen werden, ver klaarde Barthen dat de regeering over geen enkel wettig middel beschikt om in deze aan gelegenheid tusschen beide te komen. De een voudige orde van den dag, waarmede de regeering zich vereenigde, werd aangenomen met 393 tegen 107 stemmen. De Kamer weigerde over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling van het voorstel- Basly, strekkende om een krediet van 200,000 fr. toe te staan ten behoeve van de buiten arbeid geraakte mynwerkers. Den generaal Duchesne, die zich reeds anderscheiden had bij de expeditie der Fran- «che troepen in Tongkin, zal het opperbevel worden opgedragen over het expeditie-korps naar Madagascar. Mirman, de milicien-afgevaardigde, heeft aan de rednctie van een der bladen verklaard, dat zoodra hij verlof verkrijgt de kazerne van het 29ste bat. jagers te Yincennes te ver laten, hij zich in uniform naar het gebouw der Kamer zal begeven, om te zien of de toegang hem geweigerd wordt. Gebeurt dit laatste, dan zal Mirman een collega verzoeken, een stembriefje met den naam van den afgewezen afgevaardigde in de bus te werpen, teneinde op die wijze het incident weder op te rakelen. S I O 1 E. De Kamer heeft tot onder-voorzitters ge kozen de heeren Tack en Snoy. De socialis tische candidaten verkregen slechts 28 stemmen. Er is in den laatsten tijd veel gesproken over plannen tot instelling van een ministerie van den arbeid. Zoo ver zal het nu komen. Waarschijnlijk echter zal de regeering een afdeeling i Arbeid" toevoegen aan het ministerie van landbouw, dat dan heeten zal ^Ministerie van landbouw, nijverheid, arbeid en openbare werken". Be afdeeling Arbeid" zal alles omvatten wat betrekking heeft op de wetgeving, de regeling, de uitvoering en het toezicht. De sociale wetsontwerpen en die in het bijzon dere belang van den werkman zullen door dit bureau in gereedheid gebracht worden. buitschland. V eigens de Nordd, Allg. Zeitg, heeft de keizer het bi; den bondsraad in te dienen ontwerp tot bestrijding der omwentelings partijen reeds goedgekeurd, zoodat men hoopt het nog dit jaar aan den Rijksdag te kunnen voorleggen. De nieuwe minister van landbouw, Von I ammerstein-Loxten, heeft zijne portefeuille reeds aanvaard. ENGELAND. Het ministerie voor Indië te Londen ont kent beslist dat aan den vlootvoogd in de Chineesche wateren viee-admiraal Fremantle, bevel zou zijn gezonden zich meester te ma ken van de Chusan-eilanden, maar bevestigt, dat de regeering besloten heeft eene brigade infanterie uit Calcutta naar Hongkong te te zenden en aan het daar vertoevend regi ment infanterie, dat eerstdaags zou huiswaarts keeren, bevel heeft gezonden zijn vertrek uit te stellen. Yolgens bericht uit Ottawa is de Engel- sche regeering voornemens een nieuwe inter- koloniale conferentie bijeen te roepen. De wetgevende vergadering van Nieuw- Zuid-Wales heeft een motie aangenomen waarbij een federatie van de Australische koloniën dringend noodig wordt genoemd. RUSLAND. Het huwelijk van keizer Nicolaas is thans bepaald op 23 November. Onmiddellijk na de bijzetting van het lijk zijns vaders wordt een groot amnestie-besluit verwacht. Ter eere van de nagedachtenis zijns vaders heeft de keizer bepaald, dat de regimenten, wier chef keizer Alexander was, ook verder diens naam zullen dragen. Dinsdag, den dag waarop het lijk van den czaar te Petersburg aankwam, is aan 50,000 arme lieden op negen verschillende plaatsen een kosteloos middagmaal verstrekt. Lepels, glazen, kruiken en wat verder bij die maal tijden gediend heeft, mocht door de aanzitten- den ter herinnering worden medegenomen. De keizerin-weduwe zal, alvorens den zieken grootvorst-troonopvolger in de Krim te gaan bezoeken, eenige weken bij hare ouders te Kopenhagen gaan doorbrengen. De rechtbank te Riga heeft weer een pro- testantsch predikant, die twee gemengde huwelijken heeft ingezegend, voor vier maan den in zijn ambt geschorst, terwijl de echt- genooten tot twee maanden gevangenisstraf werden veroordeeld met bepaling dat de kin deren, die uit hunnen echt voortspruiten, bij bloedverwanten, tot de orthodoxe kerk be boerende, zullen worden opgevoed. O O S T E N R IJ K-H O N G A R IJ E. Bij de beraadslagingen over de begrooting in het Hongaarsche Huis van afgevaardigden vestigde de minister-president, Wekerle, er de aandacht op dat de regeering in de laatste aren geen enkele uitgave had gedaan welke niet vooraf wettelijk was goedgekeurd, en wees op het wetsontwerp aangaande de kas saldo's. In zijn rede had hij reeds geconsta teerd, zeide hij, dat er meer goud in kas is dan men voorloopig noodig heeft voor de munthervorming. Hij was zelf de eerste ge weest om het Huis te waarschuwen voor optimisme, in welke richting dan ook. Ten slotte verklaarde hij het budget van Hongarije geconsolideerd te achten, en hij hoopte dat het op den thans gevolgden weg moge gelukken de noodzakelijke hervormingen uit een geldelijk oogpunt tot stand te brengen. Wekerle is weer naar Weenen vertrokken, waar ook Fejervary en Andrassv vertoeven. Allerlei gissingen worden geopperd over zijn herbaalde reis naar de Oosten rij ksche hoofd stad, maar men weet de ware reden niet. Het bestuur van de Hongaarsche steden Oejhely, Szentes en Nyiregyhaza heeft beslo ten Frans Kossuth bij zjjn komst niet plech tig te ontvangen, zooals elders is geschied, omdat zij de manier afkeurenwaarop Kossuth zijn politieke rol speelt. PORTUGAL. Een Portugeesch blad van de Delagoa-baai meent te kunnen verzekeren dat de opstand van de inboorlingen zacht jes vei loopt. De Portugeezen hebben thans troepen genoeg beschikbaar, maar ze wachten met aanvallen- derwijs te werk te gaan tot de regentijd voorbij is. R U M E N I E. De staatsrekening over het afgeloopen dienstjaar toont een batig saldo aan van '16 millioen francs boven de begrooting. A IR E R I K A. Uit Rio de Janeiro wordt van gisteren ge meld Moraes heeft het presidentschap aanvaard, en een manifest tot de bevolking gericht, waarin hij de bestaande moeilijkheden erkent, maar verklaart te rekenen op deu steun van allen om ze te overwinnen. Hij waarborgt de handhaving van alle toegekende vrijheden en zegt een gestreng toezicht op de geldmiddelen des lands toe. Er zullen verschillende bezui nigingen worden ingevoerd, welke de staats- begrooting in een toestand van evenwicht moeten brengen. Zoowel in bet binnenland als ten aanzien van het buitenland verheugt zich de republiek in een toestand van vrede. De Times verneemt uit Buenos-Ayres dat het nieuwe ministerie weinig vertrouwen inboezemt. De inkomsten van den staat bedragen in 't geheel slechts vijf millioen pond sterling, aanmerkelijk beneden de raming. De Peruaansclie regeeringstroepen hebben, volgens verzekering van president Cacerès reeds verscheidene overwinningen behaald op de opstandelingen onder generaal Pierola, zoodat hij verwacht dat de rust spoedig her steld zal zijn. AFRIKA. Te Fez zijn gunstige berichten uit het zui den ontvangen. Langzamerhand keert de rust onder de oproerige stammen terug. Het Britsche gezantschap werd door de bevolking welwillend ontvangen. CHIN A. Uit Tientsin wordt van gisteren gemeld Berichten uit Port Arthur, afkomstig uit Chineasclte bronnen, bevestigen dat twee for ten bij Taliën Wan nog altijd tegenstand blijven bieden. Er hadden hevige en bloedige gevechten plaats. De Japanners hadden de forten geleidelijk ingesloten. Do bedoelde be richten behelzen verder dat er zich geen Japanners in de buurt van Port Arthur be vinden. Het garnizoen zal zich in elk geval krachtig verweren. Kincltow zou hernomen zijn door troepen, welke afgezonden waren vaa liet leger van generaal Sung, en Motienting, aan den weg naar Peking, zou eveneens her nomen zijn, waarbij zelfs de Japanners eenige mijlen achtervolgd zouden zijn. De Times verneemt uit Ilirosiina dat maar schalk Jamagata zijn zegetocht door Mant- sjoeiije voortzet, al gaat dat niet zonder schermutselen en vechten. In een telegram, komende van Kiuliencheng en den 13n dezer te Hirosima ontvangen, rapporteert de maar schalk dat zijn leger in twee richtingen op trekt. De linkervleugel marcheert op Siujan af. Daar ligt een Chineesch leger van twintig duizend man, onder bevel van generaal Ma, die in het gevecht bij Kiuliencheng werd ge wond. De rechtervleugel is slaags geweest met een sterke vijandelijke ruiu-rmacht op den weg naar Linsankwan. De Chineezen werden verslagen en uiteengejaagd, en de Japanners bezetten Linsankwan. Toen het telegram werd afgezonden, rukten de overwinnaars op den bergpas van Mothianling af. Daar worden ze opgewacht door een Chineesch legerkorps ouder generaal Tho. Naar aan de Times uit Shanghai wordt gemeld, moeten de betrekkingen tusschen liet hof van Peking en Li Hung Chang thans weer vriendschappelijk zijn. Berichten uit Chemulpo loochenen dat de opstand van de Tonghaks is gedempt. Inte gendeel de vierhonderd Koreaansche solda ten die de Japanners tegen de opstandelin gen hadden uitgezonden zouden zich bij deze hebben aangesloten. De rebellen vaardigden zelfs twee manifesten uit, heet liet verder; het eene behelst een geheime koninklijke boodschap waarin de toestand als onhoudbaar wordt beschreven sedert »de Japansche roe vers" het koninklijk paleis hebben vermees- terd, zoodat de koning zijn getrouwen oproept om hem te helpen. JAPAN. Het parlement zal den 2n December zijne zittingen hervatten. Uit Tokio wordt gemeld dat den Japanneis de oorlog reeds dertig millioen pond sterling heeft gekost. Die zou China dus alvast moe ten vergoeden. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afioiiderlijko nommers f 1.85. 2.50. 0.10. gewone regels me Advertentieprijs: van 110 inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wo-dt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1