Binnenlandse lie Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENER \AL. Zitting van 15 November. Ingekomen is een ontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrechten naar de waarde der goederen. Onder de heden aangenomen wetsontwer pen van geringen omvang behoort dat tot onteigening ter bevordering van de bebouwing van Amsterdam aan de zijde van den Stads en GasthuEpolder, door aanleg van kaden, grachten, straten en bouwblokkendat tot bekrachtiging eener provinciale heffing, na een debat tus'-chen den minister van binnenl. zaken en den heer Smeenge over de al of niet goedkeuring dezer belastingen vooronbepaal- den tijd. in welk laatste geval de lieer Smeenge moeilijkheid vreesde voor de afschaf fing der tollen op wegen en wateren. Van den mmi«ter vernam tnei| dat afschallng van lollen niet zal omvatten de heffingen voor werken en diensten; de machtiging tot vei evening van niet in uitgaaf aangenomen pensioen, na toezegging door den minister van marine aan den lieer Veegens, dat voortaan geen pensioen recht zou pjoidett toegekend aan in burgerlijke rijksbetrekking overgeplaatste militairen, en mededeeling dat instelling van een militairen pensioentaad vvoidt voot bereid; de ovet een- komst met Pruisen tot vei betering vari bet grensgedeclte van den Ouden IJ sol. Bij de aanvullingsbegrtjoiïng, regelende de uitgaaf voor den bouw van het nieuwe post en telegraafkantoor te Amsteidam op het daar voor besclukhaie terrein, bepleitte de heer Gerritsen ten behoeve van de arbeidende klasse bet opnemen in de bestekken van aan besteding voor dit werk van bepalingen om trent loon- en arbeidsduur, vooral in liet be lang echter der Amsterdamsche werklieden en de a.itimnneis der hoofdstad, wier bestuur reeds dei gelijke bepalingen heeft ingevoerd. Hiermede instemmende, had de heer Kei dijk bedenking tenen den bouw zelf op het be staande tenten, wegens zijn vrees, dat het gebouw later geheel onvoldoende zal blijken, en daai 0111 vioeg hij den minister niet de definitieve gunning der aanbesteding te vvach ten totdat de Kamer nader ingelicht zal zijn omtrent deze verbouwing en het gerucht dat de postpnket verplaatst moet vvoiden. De heer Ruigeis van Rozenbutg bestreed den vvensch van den heer Gerritsen, dewijl de regeling te Amsterdam vermeerdeling der werkloosheid ten gevolge had, inaar beaamde dat het postgebouvv niet zal voldoen aan de behoefte en dus half werk wordt gedaan. Hij gaf in overweging hit nieuwe postkantoor té bouwen op het Damrak ten noorden van het naar de geruchten willen te vei lengen beurs gebouw. De lieer Hehlt, den aandrang van den heer Gerritsen kiachtig ondersteunende, betoogde, tegenover den heer Rutgers de voordeden van hoogere loonen en korteren werktijd en verdedigde de vredelievende pogingen der Amsterdamsche werklieden om de nalatige patroons te bewegen het voorbeeld der ge meente te volgen. Met belangstelling wachtten de voorstanders 's ministeis antwoord in zake de loonregeling, maar de lieer Van der Sleyden, met alle er kenning van het belang van den staat bij goed vveik, verktpaH'5 dit punt niet vatbaar voor inculenteele beslissing en verschoof een debat over de hoofdkwestie in het algemeen tot later, in overeenstemming ook met het gevoelen van den vooizitter. Wat den bouw van bet postkantoor betreft, deze kan geen langer uitstel lijden en de minister vei zekerde, dat een aan alle eischen voldoend gebouw, dat een doorloopend ge heel opleven, zal vvoiden gesticht. De heer Gerritsen ontkende dat hier de kwestie in haar algemeenheid wordt gesteld en bestreed den lieer Rutgers, maar, een meer afdoend resultaat vvenschende, stelde hij een motie voor, waarbij de Kamer de vvensche- lijkheid uitspieekt, bij de uitvoering van rijks werken, in gemeenten waar liet gebruikelijk is bijzondere bepalingen omtrent loon en arbeidsduur in bestekken op te nernen, met dat gebruik tekening te houden. Op voorstel des voorzitteis werd besloten de behandeling te vetdagen tot later, bepaaldelijk tot bij de behandeling der begroeting van waterstaat, hebbende de minister zich tegenover den heer Heldt bereid verklaard de aanbesteding uiterlijk tot na de beslissing der motie op dat tijd-tip uit te stellen. Na cemge driemsie werd de op den bouw betrekking hebbende post goedgekeuid. Verder kwam de heer Kerdijkop tegen de premiëD, uitsluitend voor ambtenaren der rijks postspaarbank, als ongemotiveerd en onbillijk. De minister van waterstaat hield vol, dat er redenen bestaan om het prerniënstelsel te behouden. Het onteigenings-ontvverp voor eene haven en zvvaaiplaats te 's-Gravenhage bestreed de heer T. Mackay, omdat de onteigening veel verder ging dan volstrekt noodig is. De heer Borret wilde zekerheid, dat alleen de perceelen zouden worden aangewezen, noo dig voor een haven en de gemeentewerken. De heer Conrad verdedigde het ontwerp, evenals de minister, op grond dat de haven in een passende omgeving moest komen en bij een bepeikte onteigening vele kleinestrooken zouden overschieten. Een toezegging als de heer Borret verlangde wilde hij niet doen. Het ontwerp werd hierop aangenomen met 46 tegen 22 stemmen. Het ontwerp totafschaffing der scheepvaart rechten aan de oude sluizen op hr t Zederik- kanaa! te Yianen aan den Arkelschen dam en te Gorinchein werd aangenomen met 51 tegen 7 stemmen, na eene discussie, wacrin de hee- ren Smeenge, De Beaufort (Wijk bij-Duur stede) en Van Kerkwijk kluchtig aandion- gen op algemeone afschaffing der rijkstollen, waarvan de minister zich een groot voor stander betoonde. Morgen is de Indische begrooting aan de orde. SCHIEDAM, IC November 18!)4. Door de commissie voor de drinkwater leiding alhier werd iiet verdiepen van de voorhaven en het aanbrengen van oevervoor ziening van rijspakwerk met bijkomende wer ken aan den minsten inschrijver den heer Adr, Lodder te Oud-Beierland opgedragen. Het bedanken tan den onlangs benoemden gemeente-ontvanger te Schiedam moet een gevolg zijn tan de onlangs in den gemeente raad vastgestelde instructies voor den nieuwen gemeente-ontvanger. Ook no 2 van de be staan hebbende voordracht zou te kennen gegeven hebben dat bij niet meer in aanmer king wenscht te komen. {N. v. d. D.) Bij kon. besluit is, met ingang van 1 De cember, aan A. Ie Comte, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeranr aan de polytechnische school. Stil. no 168 bevat een kon. besluit van deu 29sten October tot aanwijzing ter ont eigening van perceelen, noodig voor tveiken aan de watei keering van Delfland te Vijf sluizen. Uit de residentie wordt aan de Tijd van particuliere zijde gemeld, dat een hoogst be langrijke nota van het Tweede-Kamei lid den heer Farncombe Sanders over het tekort van oorlog is ingediend. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. maakt het den minister van koloniën tot een grief, dat hij zoo weinig denkt aan be zuiniging op zijn departement, vooral ten aan zien van bezoldigingen en pensioenen van hoofdambtenaien. Hij laat dan volgen Bezuiniging is des te meer noodig, omdat bij de kosten van A tjeh nu ook nog de kosten van het oorlogvoeren op Lombok zullen komen. En dat zal geen kleinigheid zijn. Juist gis teren is vanwege het departement van kolo niën een telegram gepubliceerd, waarin men lezen kan, dat er nog twee bataljons naar Lombok zullen worden gezonden, omdat gene raal Vetter bericht heeft, dat de thans op dat eiland gelegerde macht onvoldoende is om Tjakra Negara in te nemen. Wat heeft men zich toch deerlijk vergist! Eerst heette het, dat de expeditie, die men zond, terstond van dien omvang zou zijn, dat den Baliërs alle lust zou vergaan om zich te verzetten, of dat het althans niet moeilijk zou zijn dat troepje Balineezen tot het besef te brengen, dat tegen zulk een troepenmacht verzet van eenige be- teekenis niet was vol te houden. En nu blijkt het, dat onze vijanden daar, geheel afge scheiden van den verraderlijken overval, veel sterker zijn dan men vermoedde. Generaal Vetter beschikt thans reeds over eenige hon derden manschappen meer dan toen hij begin Augustus zijne operatiën begon, en des niettemin moet hij thans nog weer telegra- feeren om twee bataljons meer een tele gram, dat hij zeker niet dan bij dringende noodzakelijkheid zou afzenden, omdat hij toch weet, dat de Indische regeering er zeer on gaarne toe overgaat Java nog meer van troe pen te ontblooten. Het schijnt in een opzicht weer dezelfde historie te zijn als op Atjeh. Men gaat oorlog voeren zonder het land, dat men voor oorlogsterrein bestemt, goed te kennen, zonder dat men weet hoeveel vijan den men tegenover zicli zal hebben, boe deze gewapend zijn,: hoe sterk de versterkingen zijn, die men moet nemen, enz. enz. Het (Amsterd.) Dagblad wijst op de mil- lioenen door het departement van marine uitgegeven voor het bouwen van schepen, die na erkele jaren verklaard worden niet meer geschikt te zijn. Het blad zegt nDaar komen dan nog allerlei extra ongelukjes bij, zooals bijv. met de Johan Willem JFriso. Dit schip heeft ongeveer 3 millioen gekost en hoewel het pas 7 jaar oud is, verklaart de minister nu reeds, dat het voor een verblijf van eenigen duur in Indil ongeschikt en wegens zijn geringe »oor- logswaarde" niet eens meer waard is om hersteld te worden. Alleen dit éene vaartuig kwam ons dus elk jaar op bijna een half millioen te staan Las men ook niet dezer dagen van de Suma tra, die van Lombok naar Batavia moest terugkeeren omdat zij hersteld moest worden, terwijl een ander bericht er bijvoegde, dat dit eenige maanden zou duren. En genoemd vaartuig is het eenige dat geschikt was voor den dienst die er van geëischt werd. Dat schip is, meent men, slechts vijf jaar oud »Bij zulke toestanden, zegt het Dagll., is het werkelijk curieus, en zou het ook komisch zijn, als het niet zoo droevig was, te zien op welk een toon van gezag de heeren in de Kamer nog over marinezaken durven spreken. Daar wordt gepraat over type A, over kruiser type, over den svverkingskring" van schepen en wat niet al meer door sommige leden, andere leden, vele leden zelfs, terwijl er mis schien in het geheel maar twee of drie leden zijn die van deze zaken eenig begrip hebben Het is de groote fout van het parlementaire stelsel, dat alle leden hun oordeel moeten laten gaan over zaken waar zij zoogoed als niets van weten. Het is nu eenmaal onmogelijk dat een mensch, zelfs al heeft hij voor advocaat of dominee gestudeerd, verstand heeft van alles." Lombok. De vierde lijst van giften ontvangen bij den secretaris-penningmeester van het centraal- comitë voor het bijeenbrengen van een natio naal fonds ter ondersteuning van de nage laten betrekkingen van militairen van leger en vloot in of door den strijd in Indië ge sneuveld of overleden, bedraagt f25,162,04Vs, makende met de eerste drie lijsten een totaal bedrag van f 76,139,28Vj. De Lombok-collecte heeft te Rozendaal 1134.38 opgebracht. In de maand October zijn bij het koloniaal werfdepot aangenomen 411 personen, waar onder 358 Nederlanders, terwijl van de korp sen van het leger hier te lande werden over genomen 330 onderofficieren en minderen, zoodat de werving 741 man bedroeg, aan wie aan handgeld is uitbetaald f 199,640. In diezelfde maand werden naar Oost-Indië uitgezonden 4 detachementen sterk '15 offi cieren, 41 onderofficieren en 700 korporaals en manschappen, terwijl 16 officieren en 3 onder officieren afzonderlijk vertrokken. Van daar keerden te Harderwijk terug 15 miliciens, die 2 jaar bij het Indische leger gedetacheerd waren geweest en nu weder in het genot van groot verlof werden gesteld. Naar West-In dië vertrok 1 officier van gezondheid. Het schijnt dat van de munt, die met de beeltenis van Koningin Wilhelmina vervaar digd is, ook de dubbeltjes nu al vervalscht worden. Men toonde ons tenminste een dub beltje van 1894 dat er als zilver uitzag maar gemakkelijk te breken was en dan ook slechts van lood bleek te zijn met waarschijnlijk een dun laagje zilver. (Uil.) Aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is door het hoofdbestuur van den NederL vrouwenbond tot verhooging van liet zedelijk bewustzijn opnieuw een adres ingediend, met verzoek dat de booge regeeringaangespoord worde tot het nemen van de noodige maat regelen tegen de gereglementeerde ontucht en het kwaad zelf. Gistermiddag ontspoorden te Leiden eenige rangeerende goederenwagens, waardoor de weg naar Utrecht zoodanig werd versperd, dat de trein 192 van Utrecht niet binnen kon komen. Met vereende kracht is men druk bezig den weg weder vrij te maken. De post naar Amsterdam is achtergebleven. Ct.) Van het Czaar-Peterhuisje te Zaandam waait, ten teeken van rouw over den dood van den keizer van Rusland, de vlag halfstok. Het voornemen bestaat, het fraaie en uit gestrekte landgoed sOud-Bussum" bij Naar- den, bekend als mbosch van Bredius", dat onlangs uit de hand verkocht is, in exploi tatie te brengen als villa-park. Men rekent terrein te hebben voor een 50-tal villa's. Naar de Bolsioardsche Ct. meldt, heeft de directie der maatschappij De Philanthroop" te Bolsward besloten, om, onverminderd de aanspraak op uitkeering, gratis voor bij haar verzekerde lijders het heilserum beschikbaar te stellen. Tengevolge van een noodlottig toeval is de heer J. C. A., apotheker te Amersfoort, in eene sloot geraakt, en, hoezeer nog levend op het droge gebracht, weldra aan de gevolgen overleden. Volgens de Wint. Crt. zal de beer Lovink eerstdaags onderzoek komen doen naar de te "Winterswijk en in de omstreken gevonden mergel. Op de reede van Vlissingen is Woensdag middag een treurig ongeluk gebeurd. Een Belgische loodssloep die een loods aan boord van een binnenkomend Engelsch stoomschip zou brengen, is bij het aanleggen omgeslagen. De loods is meer dood dan levend gered met nog vier anderen van de bemanning, maar de schipper van de loodssloep de Kunnick en vier roeiers zijn verdronken. Bij J. Noorduyn en Zoon, te Gorinclicni, is het eerste nummer verschenen van In en om de Keukenorgaan van de Hollandsche kookscholen, een maandblad onder redactie van mevr. A. S. TydemanVerschoor, direc trice der Rotterdamsche kookschool, en met medewerking van de dames A. C. Manden en S. G. F. Meyboom, directrices te 's-Graven hage en te Amsterdam. In het prospectus wordt aangeduid, dat dit blad vooral bestemd is voor oud-leerlingen, om het geleerde te blijven onderhouden, en ook voor anderen, die geen cursus konden volgen. Het zal daar om ook vertrouwbare recepten bevatten, een en ander over voedingsleer, warenkennis, enz., maar het hoofddoel zal blijven het publiek in te lichten omtrent het doel der kook scholen, den aard barer werkzaamheden en de verkregen resultaten. Delft, De gemeenteraad verleende f20,000 subsidie en gedurende 38 jaar f700 jaarlijks aan de Westlandsche stoomtram voor de lijn Maassluis—Delft. 's-Gravealiagc. Graaf de Grello Roger,

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2