Binneli 1 «iii(1 sclic Berichte 11. ben aangesloten, word en beschuldigd inbreuk te hebben gemaakt op de macht van den staat en de vrijheid in gevaar gebracht te hebben. De commissie betoogt de wenscheüjk- heid van oprichting eener permanente staats commissie voor werkstakingen, die ten doel zou hebben bij alle botsingen tusschen spoor wegmaatschappijen en hare beambten be middelend op te treden. De begroot ingscorn missie uit de Brazili- aansche Kamer raamt de ontvangsten voor het volgende dienstjaar op 258,000 en de uitgaven op 209,000 conto's de reis. Zij be veelt de uitgifte aan eener leening van G millioen p. st., intrekking van het papieren geld, invoering eener inkomstenbelasting, her ziening der invoerrechten en overigens de grootst mogelijke zuinigheid. Op het laatste oogenblik zijn nog verande ringen in het lïraziiiaansclie ministerie aan gebracht, Senator Ubaldino, afgovnai digde Rosa E Silva en admiraal Abreu hebben ge weigerd een portefeuille aan te nemen, In plaats van deze lieeren zijn benoemd Gon- zalves Ferreiia tot minister van biunenland- sche zaken, Gtu los de Carvalho tot minister van builenlandsche zaken en admiraal Elizario Barbosa tot minister van marine, In het belang van het borstel der orde heeft president Moiaes den gouverneur der provincie Rio Grande verzocht ontslag te nemen. A F It I IC A. Eonige Kaapsche spoorwegambtenaren zijn thans in Pretoria, om daar regelingen tc maken voor het internationaal verkeer. Zn zijn daarin geslaagd, als men althans eer JYmes'-telegi am uit Pretoria geloeven mag. Wanneer de lijn van Natal geopend wordt, zal eeno nadere conferentie gehouder worden van de hoofden der Kaapsche, Nederlandsche en Na tal---pooi'wogen, om liet tarief definitief vast te stellen. Men gelooft, dat er thans alle kans is om een tarieven-oorlog te voorkomen. C II I N A. Een bericht uit Shanghai meldt dat de bevelhebber der Chineesehe troepen in Mand- sjoerije zijn plan om Mukden te verdedigen heeft opgegeven en met zijne troepen naar het zuiden is getrokken teneinde Port Arthur te ontzetten, De zedelijke uitwerking, welke de val der heilige stad Mukden op de bevolking zal hebben, zal hij daardoor echter niet kunnen verminderen. Met het oog op den opstand van de sekte der Tonghaks in Korea heeft de Japansche regcering eene afdeeling troepen tegen hen af gezonden, die den 1 lil dezer eene veel sterkere strijdmacht der oproerlingen nabij Tientsin heeft aangevallen. De Tonghaks werden totaal verslagen en lieten 180 doodeu bene vens vele wapenen en munitie op het slag veld achter de verliezen der Japanners wa ren slechts gering. "Volgens een bericht uit Tientsin kruist er eerie grjote Japafpehe vloot bij Wei-flai- Wci. De Chineesehe admiraal Ting moet be vel hebben ontvangen om de Japansche vloot ten spoedigste aan te vallen. Volgens Chinee sehe berichten lijden de Japanners in Maiul- stjoeiijc meer en meer onder aanvallen van guerilla-benden, zoodat het openhouden voor de gemeenschap moeilijker wordt. j a r a if. Volgens beticht uit Hiroshima is Zaterdag door de Japanners een begin gemaakt met de beschieting van Port-Arthur. Ook de vloot der Japanners voor de haven maakte ma noeuvres als van aanval. Op Amerika's bemiddelings-voorstellen is door Japan nog niet geantwoord. SCHIEDAM, 20 November 1894. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 20 November '1S94, des namiddags ten 1V* uur. Voorzitter de fungeerende burgemeester, de heer G. Viseer Bz. Tegenwoordig waren 19 leden, afwezig de heeren Knappert en Brillenburg, de eerste met kennisgeving. Ingekomen waren o. a. de volgende stuk ken, welke reeds voor de leden ter inzage hadden gelegen. Missive van den minister van binnenlandsche zaken, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 0 dezer, waarbij L. P. J. Vermeulen benoemd is tot leeraar in de Eransehe taal aan het gymnasium kennisgeving; missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, eonige opmerkingen bevattende waartoe het onderzoek der aan hun college ingezonden rekening dezer gemeente over 1S93, heeft geleid; ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende verga dering idem, daarbij terugzendende het raadsbesluit van 40 October j.l., tot on- derimndsche ingebruikgeving van de ter reinen der scheepstimmerwerf »de Nijver heid"; onder opmerking dat eene regeling, als daaibij bedoeld, valt onder de besluiten be doeld bij art. 238 der gemeentewet; burge meester en wethouders deelden mede dat zij, gevolg gevende aan de opmerking, eene be- lastingverordening op het in gebruik nemen van dien grond hebben ontworpen, welke straks aan de orde zal worden gesteld missive van de commissie van toezicht op het lager onderwijs alhier, daarbij drie dubbel tallen aanbiedende, ter vervulling van even- zooveel vacatures in haar college, ter visie gelegd om in eene volgende vergadering tot eene benoeming over te gaanop deze aan beveling zijn geplaatst de heeren: a. dr. N. M. Kam en F. Visser; b. J. M. A. Zoetmul der en dr. K. Heeringa; en c. mr. D. Lodder en J. L. Lie/.enberg; missive van den heer J. G. Doorman, waarin hij bericht, dat hij wegens verandering van woonplaats, met ingang van 1 Januari 1895 zijne betrekking van lid, tevens secretaris der commissie van toezicht op het lager onderwijs, nederlegt, onder dankbetuiging aan den heer Doorman voor de in die betrekking aan de gemeente-» bewezen diensten, werd deze missive aange nomen voor kennisgeving; dankbetuiging van den heer I,. P. J. Vermeulen voor zijne be noeming tot leeraar aan het gymnasium en de hoogere burgerschool, met bericht dat hij den 'In Januari as. zijne betrekking zal aan vaarden, kennisgeving; adres van het bestuur der Schiedainsche wielrijdersvereeniging »de Postduif" om des Zondags van 9 tot 12 uur des voormiddags de stads-exercitieschuur aan haar in gebruik te willen afstaan, voor de oefeningen dier vereeniging om onder zoek en rapport in handen gesteld van den commandant, der d.d. schutterij, bij vvien ge zegde exercitieschuur in gebruik isbe zwaarschriften van A. van Dorp, II. J. IIodes, A. den Ouden en wed. E J. Aenineij geb. Sanders, tegen hunnen aanslag in de plaatse lijke directe belasting naar het inkomen, dienst '1894/5, om onderzoek en rapport in handen gesteld der commissie voor de plaatselijke belastingen. De later ingekomen stukken zijn: van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, missive ten geleide van een exemplaar der goedge keurde begrooting voor de d.d. schutterij, dienst 1895; idem, missive houdende goed keuring van het raadsbesluit van 16 Octo ber j.l., tot vaststelling der jaarwedde van den nieuw te benoemen directeur der burger avondschool idem, missive, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van G dezer tot betaling uit, den post voor onvoorziene uitgaven der gemeentebegrooting voor 1894 welke werden aangenomen voor kennisgeving; mis sive van de landsteden de heeren Van Ilarwegeu den Breams, Prins eu De Groot, aan wie door burgemeester en wethouders werd opgedragen de zitting bij te wonen der arrondissements rechtbank te Rotterdam van 18 en 19 Octo ber j 1., waarin de zaak van den ontslagen gemeente-ontvanger AV. Boffers is behandeld. Bij dat schrijven legt de commissie het stenografisch verslag over dier zitting, en voegt daaraan enkele beschouwingen toe werd met het stenografische verslag tot de eerstvolgende vergadering voor de leden ter inzage gelegd missive van de afd. Schiedam en omstreken der sNederlandsche Maat schappij tot bevordering der geneeskunst", ten geleide van het verslagaangenomen voor kennisgeving, zullende dit verslag ia het jaarverslag der gemeente over 1894 wor den opgenomen adressen van J. O. Beth te 's-HageM. Bossen, gemeente-secretaris te ZijpeII. J. Pot, gemeente-secretaris te Medemblik, en L. J. Vallentgoed, gemeente ontvanger te Haarlemmerüede en Spaarn- woude, om benoeming tot ontvanger dezer gemeentein verband met een bij bur gemeester en wethouders ingekomen schrij ven van den nieuwbenoemden gemeente-ont vanger, den heer E. Vincent, waarin deze mededeelt dat de benoeming door hem niet wordt aangenomen, werd op hun voorstel be sloten op die adressen, voor zooveel noodig, te letten wanneer het doen eener nieuwe be noeming aan de orde zal zijn. De heer Van Erpecum achtte het wen- schelijk met het oog op de gewijzigde instruc tie van den gemeente-ontvanger eene nieuwe oproeping te doen. De voorzitter antwoordde, dat geen voordracht zal worden opgemaakt voordat de voorgedragenen met die instructie in kennis zullen zijn gesteld. Tot leeraar aan de hoogere burgerschool in geschiedenis eu aardrijkskunde werd met algemeene stemmen benoemd de heer dr. J. van Leeuwen te Utrecht, en zulks op de gewone voorwaarden, terwijl tot grondslag van zijn uensioen werd bepaald het volle be drag ziji.er jaarwedde ad f 1900de heer Poortman zou gaarne zien, dat de heer Van Leeuwen tevens werd benoemd als leeraar in dezelfde vakken aan de burger-avondschool. Daar daartoe nog geen voordracht was opge maakt, kon dat geen punt van beraadslaging uitmakenhet ontwerp-besluit tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeentebegrooting voor 1894 werd vastge steld het strekt om te kunnen voldoen het door II. J. van den Berg te Leiden geleverde stenografisch verslag der zitting van de arron- dissements-rechtbank te Rotterdam op 18 en 19 October j.l.bezwaarschriften van D. Henke- mans e. a. tegen hunnen aanslag in de plaat selijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1894/5overeenkomstig het advies der commissie voor de belastingen, vervat in haar rapport no. 38, werd ontheffing verleend aan: D. Henkemans, T. J. Siemes, Th. Pen ning en J. Th. J. Melchers terwijl, overeen komstig het advies dier commissie, in haar rapport no. 39, op de verzoeken van W. Geerling, W. A. Hoek, J. B. M. Coebergh, F. H. J. Sas, J. L. Gouka, A. P. Holterman, J. Feteris, T. Govaart, P. Ia Verge, C. H. "Vlek, A. Slagmolen, G. M, Ham, J. F. Gudde, C. Wendt, J. C. de Mos en F. J. Smit afwij zend werd beschiktaan N. van der Slu'js, sluis- en brugwachter aan de groote schut sluis, werd, op zijn verzoek, vergund, op grond van het bepaalde in art. 29 der pensioen verordening, met ingang van 18 Januari a.s. nog een jaar in functie te blijven, daar uit de door burgemeester en wethouders gedane information, zoowel bij de commissie voor gemeentewerken als bij den commissaris van politie, bleek dat adressant nog geheel ge schikt is voor de waarneming dier betrek kingen aan B. van der Zee werd voor een jaar op dezelfde voorwaarden en voorgelijken huurprijs in huur afgestaan het door hem bewoonde buis aan lie* Broersveld no. 146; burgemeester en wethouders stellen voor, in overleg met de commissie voor gemeente werken, aan den opzichter over de gemeente werken, A. Bubberman, eene gratificatie van f 50 toe te kennen voor door hem verrichte buitengewone werkzaamheden tijdens de vaca ture van directeur der gemeentewerken. De heer De Bruijn stelde hiervoor, die grati ficatie te verhoogen tot flOO, welk voorstel wordt ondersteund door de lieeren Klein er> "Van Westendorp. De lieer Van Westendorp wilde daarmede den middelweg bewandelen, ofschoon hij het beginsel voorstaat dat in- zulke gevallen het volle traktement voor de waarneming wordt uitbetaald. Alsnu komt in behandeling: Ontwerp-besluit tot heffing eener belasting voor het gebruik van de terreinen der scheeps timmerwerf ide Nijverheid", tot het daarop nederleggen van koopmansgoederen; met de- verordening op de invordering dier belm-tin»* en bijbehoorende stukken. Na eenige discussie werden beide ontwerpen met algemeene stemmen aangenomen. Voor niet langer dan telkens vier weken kunnen die terreinen irs gebruik verkregen worden. Ontsverp-verordening regelende de samen stelling en den werkkring der commissie voor de gasfabriek en drinkwaterleiding dezer ge meente. Een uitvoerig debat werd gehou den over de vraag, of liet in overeenstem ming is met de gemeentewet, dat burge meester en wethouders in die commissie zitting zullen hebben. De groote meerderheid vereenigt zich met de beschouwingen van den heer Van Erpecum, volgens welke de in die commissie te benoemen vijf raadsleden de commissie van bijstand vormen, terwijl zij met burgemeester en wethouders de com missie van beheer uitmaken. Een tweede- punt van uitvoerige beraadslaging was de kwestie, of die commissie de loonen zou mogen vaststellen. De heer De Groot be twistte daarvan de wettigheid, wijl alleen den raad liet recht toekomt een salaris vast te stellen. In stemming gebracht werd dit voorstel, n.l. om liet artikel betreffende de toe te kennen belooningen geheel te doeu vervallen, verworpen met '18 stemmen tegen 4, die van den heer De Groot. De geheele verordening werd daarna aangenomen met 17 tegen 2 stemmen, die van de lieeren Poortman en De Groot. Ontwerp tot wijziging der verordening, waarbij de raad het benoemen en ontslaan van gemeente-ambtenaren en bedienden aan anderen opdraagt (art. 145 gemeentewet), werd zonder discussie en bij hoofdelijke stem ming met algemeene stemmen aangenomen. Goedkeuring werd geschonken aan het ver zoek van burgemeester en wethouders, dat de raad hun college zou machtigen tot open bare aanbesteding van bureau-materialen enz., waarna de vergadering werd gesloten. Tusschen G en 6j4 uur is gisteravond in een woning aan den Singel in het hofje van Hoogendam en in een aan de Baan, terwijl de bewoners niet thuis waren, een zilveren horloge en een spaarpotje met ongeveer f 0.50 r itvreemd. Ook daar heeft men zich door middel van valsche sleutels tot die woningen toegang verschaft. De St.-Ct. no. 271 bevat eenige wijzigin gen in de statuten der vereeniging sTabitlia", alhier. De ministers van binnenlandsche zaken en van waterstaat zijn gisteren ter audiëntie geweest bij de Koningin-Regentes. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag 23 dezer niet plaats hebben. Na overleg met de ambtenaren van liet veeavtsenijkundig staatstoezicht is door den minister van binnenlandsche zaken bepaald, dat de bestrijding van het mond- en klauw zeer, met aanvankelijke handhaving der afge sloten kringen, zoolang dit nog noodzakelijk voorkomt, thans, zooveel doenlijk, zal worden beperkt tot de gewone maatregelen, welke tegen die ziekte krachtens de wet van 1870 en het kon. besluit van 27 Maart 1888 Staatsblad no. G7) zijn voorgeschreven.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2