Letteren, Kunst en Wetenschap. Land- en Tuinbouw, OlTd erw Ij s. bond werd besloten een adres aan de beide Kamers der Staten-Generaal in te dienen, om deze te wijzen op wat ze acht den eer sten plicht van ieder vrij volk. Het adres eindigt met de woorden »Wij zullen ons niet beklagen over de talrijke pogingen, die wij zonder practische vrucht gedurende de negentien jaren van ons bestaan hebben aan gewend om het gezonde beginsel, dat wij voorstaan, tot wet te doen maken, doch wij achten, bij het voorbeeld gegeven door de jonge mannen, die naar Lombok wilden ver trekken, bij dit nieuw bewijs, dat mannen met moed en vaderlandsliefde bezieid ons volk niet ontbreken, het opnieuw onzen plicht bij de vertegenwoordigers van het volk aan te dringen op het zoo noodig nemen van initiatief, om van de regeering te verkrijgen wat nationaal is en wat bijna het gansche volk verlangt»Eenc goede regeling onzer levende strijdkrachten, met invoering van persoonlijken dienstplicht." Het adres is onderteekend door de leder, van het dagelijksch bestuur, de heeren Norman MacLeod, P. A. van Rees, J. Telting, R. A. Klerck, H. Vreede. Terwij! de opbrengst der bedrijfsbelasting 5 ton minder bedraagt dan die der patent belasting. zal, naar men verneemt, de ver mogensbelasting bijna negentig duizend gulden minder bedragen dan het vorige jaar. Bij de directie der Nederl. Zuidafrikaansche Spmij te Amsterdam is het bericht ontvan gen, dat liet personen-verkeer op den spoor weg van Pretoria naar de Delagoa-baai, sedert 48 Nov. geopend is. Ter drukkerij van de N. R. Ct. zuilen zetmachines in werking gebracht worden. Zondagavond omstreeks 6 uur sprong de 68-jarige lieer J. J. V. uit 's-Gravenhnge nabij de Nieuwslraat te Delft van de in beweging zijnde stoomtram. Hij viel en geraakte onder de tram, met het treurig gevolg dat zijn lin kerbeen tot onder de knie werd verbrijzeld. Hij werd eerst ten huize van dr. Thomee opgenomen en daarna per brancard naar liet gesticht Bethel overgebracht, waar het been tot onder de knie werd geamputeerd; zijn toestand is redelijk. De gemeenteraad van Schipluiden heeft aan de Westlandsche stoomtramwegmaat schappij voor den aanlegeener lijn van Naald wijk over Schipluiden naar Delft en Maassluis een subsidie verleend van f200 per jaar voor 20 jaar. Te Haarlem is Zaterdagochtend een geval van cholera asiatica geconstateerd bij eene 50-jarige dienstbode. De hoofddader in liet valsche-bankbiljetfen- proces Krause is Vrijdag in de bijzondere strafgevangenis (cellenvleugel) te Leeuwarden overgebracht. Ontvang de groeten en bij voorbaat den dank van uwen trouwen Atttlio." Langzaam en in gedachten vouwde Cesina het papier weer op, scheurde het in kleine stukjes en wierp die door het raam in het patk. rAVeet gij. wat de biief bevatte, mijnheer Castaldi?" vioeg zij. »lk meen te weien, daMiet een klein voorschot betreft, waarom mijnheer uw broeder u verzoekt, omdat hij zich in tijdelijke geldverlegenheid bevindt," antwoordde Don Luigiagij kunt echter van mijne indiscretie verzekerd zijn, her togin. Daar ik begtijp, dat gij met dergelijke zaken mei geheel op de hoogte zijt, zou ik, wanneer gij van mij gediend wenscht te zijn, u gaarne met mijnen raad bijstaan." sEn wat zoiidt gij mij dan wel in znik een geval radon, mijnheer Castaldi Don Luigi waagde het, tenminste zoo scheen 'hef,' een eeuigszins vertrouwelijke» toon aan te Bij de laatste herstemming in Helder moet iets gebeurd zijn, dat een onderzoek dringend eischt. In den winkel van den heer Staalman moeten op een avond, te ongeveer halfelf, twee marine-officieren zijn gekomen, zoogenaamd om sigaren te koopen. Deze twee officieren zouden de vrouw van den heer Staalman be- leedigd en zelfs aangegrepen hebben, daarbij toespelingen makend op de cnndidatuur van haar echtgenoot. Een en ander wordt in Helder druk be sproken, en ook des heeren Staalmans blad Extra Tijding maakt er melding van. Het Vad. zegt van dit geval Do beide officieren het waren geen zee officieren, maar officieren van de landmacht verkochten een paar misschien minder ge paste aardigheden over de candidatuur van den heer Staalman, maar van beleedigen, veel minder van aangrijpen, was geen kwestie. Nu aan de zaak zooveel ruchtbaarheid wordt gegeven, is een onderzoek zeker gewenscht. Een geval dat aandacht trekt heeft zich in oris leger voorgedaan. Sergeant Messaert, van de infanterie, te Deventer in garnizoen, had verkeering met Helena Gerritsen, die door den luitenant Moll herhaaldelijk lastig werd gevallen. De luitenant, die wist dat de sergeant met het meisje verloofd was, maakte het Messaert zeer lastig, en teneinde hiervan ontslagen te worden, dicteerde hij zijn meisje den volgenden brief. »MenheerZoo u nog langer de sergeant Messehaert en met hem zijne collega's lastig valt en beleedigt, zal ik hem de vrijheid geven u ten zeerste te compromitteereu. De mid delen daartoe iieb ik hem verstrekt en hij heeft ze nog niet aangewend, omdat hij, zoo 't schijnt, beter met de manier vaneen fatsoenlijk mensch op de hoogte is dan u. Maar een ploert moet men met ploerten- middelen behandelen. Helena Gerritsen." Messaert zelf schreef op de tweede blad zijde van den brief: »Messaert weet alles en zal als 't hem noodig duukt gebruik maken van genoemde middelen. Hij is in 't bezit van alle brieven, die u haar geschreven heeft." De brief werd verzonden en op de aan klacht van luitenant Moll werd de sergeant door den krijgsraad tot 3 maanden militaire detentie veroordeeld. De krijgsraad qualifi- ceerde dit feit als het als onder-officier met woorden schriftelijk dreigen van een '2e-luit., zijn meerderen in rang, misdrijf ten aanzieu van het misdadige, de meeste overeenkomst hebbende met het misdrijf omschreven en met straf bedreigd bij art. 94 van het Crim. Wetboek voor het krijgsvolk te I." De advocaat-fiscaal kwam van dit z. i. te strenge vonnis in hooger beroep en vandaar dat de zaak voor het Hoog Militair Gerechtshof werd behandeld. De verdediger, slaiin, doch daarmede kwam hij geen enkelen stap nader aan zijn doel. De jongedame bleef afgemeten en koel. Langzaam en met eenigen nadruk sprak hij sAllereeist moet ik u doen opmerken, dat de som, die uw broeder vraagt, te hoog is, om zoo maar voetstoots aan zijn aanzoek gevolg te geven, al ware liet maar alleen om hem een weinig bang te maken voor eene het haling van dergelijke aanvragen. Loopt alios glad af, dsr is tiet den tegen éen of.uw bioeder komt weldra met nieuwe leeningen, en nu behoef ik u niet te zeggen, niejiriliouw, wat dan het einde zou zijn." ïZoo hernam Cesina. sGij zoudt liet dus voor practiscli houlen, mijn broeder in verlegen heid te laten 7" «Dat heb ik niet gezegd ik wilde u alleen duidelijk maken, dat hem niet te gemakkelijk moet worden gemaakt, achter den rug van zijn vader om, geld op te nemeri hij zou er misbruik van kunnen maken. Ik durf er gerust bijvoegen, dat op die wijze uw eigen belang er op ge- mr. A. H. M. van Berckel, schetste in een warm pleidooi de verkeerde handelwijze van den luitenant en meende dat beklaagde een schitterend figuur zou maken, indien ook de luitenant persoonlijk had moeten verschij nen. De pleiter betwijfelde of hier inderdaad een misdrijf tegen de subordinatie, die vol gens art. 80 van het Crim. Wetboek het wezen en de ziel van den militairen dienst is, is gepleegd waar bet een meerdere geldt, die eigen rang niet geëerbiedigd en aan hem ondergeschikten gegriefd heeft. De advocaat-fiscaal, die verklaarde in de beschouwingen van den verdediger omtrent het gedrag van den luitenant te deelen, achtte bekl. niet strafrechtelijk, maar wel krijgstuch- telijk schuldig; z. i. was met éen maand detentie het feit voldoende geboet. De uitspraak zal op een nader te bepalen dag geschieden. (HU.) Uit Drunen (N.-Br.) wordt nader gemeld, dat het gerucht, als zouden op het lijk van den verdronken L. 3. I. een paar wonden gevonden zijn, veroorzaakt door eenige hagel korrels, bij nader onderzoek gebleken is onwaar te zijn. De ongelukkige had waar schijnlijk door een val eenige kneuzingen bekomen. Van een gerechtelijke schouwing is geen sprake geweest. De M. Ct. verneemt, dat de van Gent komende Engelsche stoomboot Sea Gull Zaterdag, met rechterlijk verlof, te Terneuzen in beslag is geuomen. Dit beslag staat in verband met eene vordering tegen genoemde stoomboot van nagelaten betrekkingen der bij de aanvaring ter reede van Viissingen op 14 November verongelukte personen, die deel uitmaakten van de bemanning der Belgische loodssloep. Men maakt tegenwoordig baleinen van alluminium. Deze zijn bijzonder buigzaam, zoodat zij niet spoedig brekende uitvinder beweert, dat men er zelfs een knoop in kan leggen. De prijs is daarbij zoo laag en de bevestiging in de japon zoo practiseh, "dat zij waarschijnlijk spoedig de nu gebruikelijke soorten zullen hebben verdrongen. De Deutsche Mcd. IVoclienschrift bevat een artikel van prof. Behiing, waarin nieuwe belang rijke mededeelingen vooikoiwen omtrent het vraagstuk van immuniseering (vooibe hoeding tegen gevaar van infectie) t e g e n d i p h- t h e r i t i s. Hij had reeds vroeger gezegd, dat een zeker gedeelte (ongeveer i/10) der tot gene zing vereischte dosis van zijne anlitoxine in het algemeen voldoende was ter immuniseering van gezonden voor eene zekere tijdruimte. Deze op gave wordt door zijne nieuwe mededeelingen aangevuld en verbeterd. Inzonderheid kan als nieuw resultaat worden vermeld, dat, om in alle geval, ook bij dezulken die zich reeds in het incubatie-'tadium der ziekte bevinden, eene alles voeiige wijze in betrokken zou kunnen worden." Don Luigi meende het zeer slim overlegd te hebben. Hij geloofde, dat het eigenbelang, het welk in zijn kring als de hoogste wetgever gold, ook bij de hertogelijke familie wel zwaar zou wegen. Het verlies, dat de jonge hertogin in het vervolg zou te lijden hebben van de speelzucht haars broeders, moest haar weerhouden hem bij te springen. Om den fraai besneden mond van Cesina speelde oen verachtelijke glimlach. sGij zijt. wel vriendelijk, mijnbeer Castaldi," zeide zij op gemaakt kalmen toon, »met mij op deze wijze op mijn belang indachtig te maken en ik stel die vriendschap op prijs, hoezeer ik nog niet begrijp, waaraan ik die te danken heb." »Neem mij niet kwalijk, mejuffrouw, als ik »Ik neem niets kwalijk," viel zij hem kortweg in de rede, «maar zou liever over dit punt niet varder uitweiden. Wat betreft de aanvrage van mijn broeder Zij hield plotseling op, want buiten de deur zins voldoende en zekere bescherming te verkrij gen, eene verhooging der immuniseerende dosis tot op ongeveer V-i der gezonde dosis wordt vereiscbt en dat de aldus aangebrachte immu niseering kan worden beschouwd als genoegzaam voor een tijd van ongeveer tisn weken. De kos ten van zulk eene dosis ter inspuiting zullen 1.25 mark bedragen. Het artikel bevat verder technische bijzonderheden, nevens belangwek kende mededeelingen omtrent de kwestie eener eventueele herhaling der voorbehoedende inspui ting enz. Voorts verdient nog bijzondere ver melding het gewichtig feil, dat op aanzoek van Behring de fabriek te Ilöchst binnenkort eene- speciale soort van flescbjes zal verkrijgbaar stel len, die eene dubbele volle immuniseering dosis (300 gram) en wel van 150-voudige normale sterkte zullen bevatten, zoodat reeds eene in spuiting van een kubieken centimeter daarvan toereikend zal zijn ter immuniseering. De Purmer boer »Nelis" komt in het //an- delsblad nog eens terug op de maatregelen, die van overheidswege worden genomen ter bestrij ding der ziekten onder het vee. Er zijn vreemde dingen gebeurd. Boeren de den aangifte bij den burgemeester hunner woon plaats dat het vee lijdende was aan de ziekte, bij wie toch geen districtsveearts, noch zijn plaatsvervanger, verscheen, om te consiaieeren of de ziekte weikelijk uitgebroken was. Bijge volg werden ook geen kenmerken geplaatst aan de weiden Het is voorgekomen, dat soms in éene ge meente reeds meer dan 20 boeren aangifte- hadden gedaan, en toch nog geen ambtenaar van het veeartsenijkundig staatstoezicht eer» onderzoek bad ingesteld. Elders moet men, dagen en dagen lang, wach ten, eer de afschouw van het herstelde vee kon plaats hebben soms zag men geheel tevergeefs naar den veearts uit. Nu is mijne bedoeling in het minst niet om den geachten rijksambtenaren iets onaangenaams te zeggen. Integendeel, waardeer zeer al hnr» zorgen. Mijn grief geldt hier het onmogelijke der wettelijke bepalingen, bij tongblanr in den weide- tijd, zooals die nu luiden. Laat er eens een proef worden genomen met afmaking der verdachte koppels. Mond- en klauwzeer is eene te ernstige ziekte, dan niet alles zou worden beproefd, om haar uit te roeien. De schade die de boeren dit jaar door deze infectie-ziekte lijden, is enorm. Ik vrees dat wij zullen hooren van treurige dingen Doordat vele boeren (tengevolge van lage zuivel-prijzen, ziekte onder het vee, te hooge pachten enz.) niet langer aan hunne verplichtingen kunnen voldoen, zal, vrees ik, tot menige executie moeten worden overgegaan. Een commissie, gekozen door de laatstgehou den vergadering der vereeniging tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid in Nederland, en bestaande uit de heeren J. Stam te Amster dam, A. Groeneveld te Rotterdam, J. C. Linde- hoorde zij de zware voetstappen van een man en dadelijk daarop trad haar vader in het vertrek- Hertog Cesare, het hoofd van bet geslacht Dei Tibaldi, was een man van zestig jaar, maar nog krachtig en forsch. Het kortgeknipte hoofd haar was tamelijk grijs, maar de baard nog zwart. Die hem in de oogen zag, begreep al dadelijk, waarom de jonge hertog er tegen op zag in de gegeven omstandigheden hulp bij zijn vader te zoeken. De man, van wien Don Luigi gezegd had, dat hij te trotsch was om zijne schaduw nevens zich te dulden, was blijkbaar van een colerisch temperament en een vastbe sloten karakter. sfla, gij zijt niet alleen, Cesina riep hij een weinig verrast»dat heb ik niet geweten en vraag verschooning, wanneer ik u stoor. 1 ïGij stoort ons niet, papa," sprak het meisje- een weinig verlegen. xiMijn bezoeker heet Luigi Castaldihij brengt mij eene boodschap van Attilio over." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6