minister voor den inlander te platonisch en rneenc dat zij zich moet uiten in bezuiniging en den inlander van lasten ontheflen. Hij Weid vol, nat wij anderhalf jaar geleden het recht hadden gehad, tegen Lombok op te tre den en daartoe in staat zijn geweest. De heer Goeman Borgesius hield vol dat de eeiSie expeditie naar Lombok onvoldoende voorbereid is ondernomen en bleef vreezen, dat deze nïüibter de inlandsche bevolking te zwaar zou treffen en diens financieele politiek nadee- üg zou wezen. De beer Rutgers van Rozenburg houdt ziju financieel stelsel vol. De heer Donner dringt nader aan op herzie ning tan artikel 1-3 van het regeerin^sre^le- ment. De heer Crcmer meent, dat de minister zoo veel toenadering toonde, dat met gerustheid zijne verdere daden kunnen worden afgewacht. Moigen voortzetting. SCIfJEDA.lt, 22 November 1894. Door de officieren der d d. schutterij alhier, gisteravond feestelijk bijeen, is het voigend telegram vei zonden: II. 31. de Eoningin-Begentes, Loo. De officieren der schutterij te Schiedam bieden Ilare Majesteit de Koningin en Uwe Majesteit hunne eerbiedige gelukwenschen aan met de schitterende overwinning van Uwer Majesteirs leger en vloot in Indië. Be waarnemende Commandant G. Meijfr. Daarop werd heden het volgende regeerings- telegiam ontvangen Commandant Schutterij MeïJFR Schiedam. ilare Majesteit de Koningin-Regentes diaagt mij op U en Uwe ofheieren, ook namens de Koningin, hoog,stderzelver dank te betuigen voor de aangeboden gelukwenschen. De adjudant, Van Tets. Op verzoek van vele beursbezoekers is heden door den voorzitter van de Kamer van koophandel aan de Koningin en Koningin- Regentes verzonden liet ondeistaande tele gram De Schiedarnsclie Handelaren, ter Beurze vereenigd. wem-ellen U geluk met de zege, op Lombok door onze dapperen behaald. Zij smeeken God voorspoed af over U en hen. De T' oorziltcr der Kamer van Koop handel en Fabrieken Jac. J. G. Nolet. Door verscheidene stadgenooten werd heden, ten toeken van groote vreugde over de be slissende overwinning door ons dapper Indisch leger op Lombok behaald, de vadc-rlandsche driekleur ontplooid. Ook het gymnasium en de hoogd e burgerschool namen deel aan dit vreugdebetoon, doch laatstgenoemde werd daarin 7.onderling genoeg getemperd, doordien, naar men ons verzekerde, op last van het dagelijkse!) bestuur, de vlag welke op bet gebouw was geheschen, daarvan werd verwijderd, terwijl de vlag van hetgymnasiurn ongehinderd bleef wappeten. De officieren der d.d. schutterij alhier heb ben zich aangesloten bij het telegram, dat hedenmiddag door de hoofdredacteuren van het JSieitws van den Bag en het Algemeen Handelsblad en verdere belangstellenden aan generaal Vetter te Lombok is gezonden, waarbij dien generaal en zijn dapperen hulde wordt gebracht. was geheel Het beriuur van het Nut had gemeend in het belang van het departement tl handelen, door in de gewone werkzaamheden, n.l. de lees vergaderingen, eeuige wijziging te bren gen, wc-halve het berioten had een voor- drachtenavond te organiseeren. En dat hier mede gehandeld was overeenkomstig den wemch der leden, mag worden afgeleid uit de bijzonder talrijke opkomst op gisteravond de zaal van sMusis Sacrum' gevuld. Na een hartelijk welkom van den voor zitter, den heer A. A. Beekman, die met vol doening de schitterende zege op Lombok lier- dacht en onder een daverend applaus opwekte tot een algemeen vreugdebetoon door het uitsteken van het nationaal dundoek, werd tot de werkzaamheden overgegaan. Mevrouw Anna Rüssing-Sablairolies en de lieer Jan Malherbe, beiden van het Nederl. Tooneel te Amsterdam, gaven een reeks van letterkundige ao achten, zoo vol afwisseling en zoo wel gekozen, dat zij hun auditorium den geheelen avond boeiden. Ingeleid door een interessante causerie over de 17de-eeuwsche dichters Breder oo, IJooft en Vondel, waarbij een lans werd gebroken voor do zoetvloeiendheid en kernachtigheid onzer moedertaal, bood het pi ogianima verder eenige ernstige, humoris tische en luimige producten onzer vaderland- sche dichters en prozaschrijvers, welke met veel naïveteit en stembuiging werden gedecla- meeid. Deed de beer Malheibe zich in de voordracht van zijn gunstigste zijde kennen, mevrouw Rósring Sablairollcs bleek de «kunst van zeggen" uitmuntend te verstaan, getuigen de causerie, «De Kinderstem" en Komen en gaan"deze beide gaven ver- lenigden zich in bet fragment uit De Veer's I rou-vingh' «Hoe een verstandig vrouwtje haar zin krijgt hetwelk het glanspunt van den avond vormde. Het herhaaldelijk bisseeren der verschillende nummers toonde de groote ingenomenheid van het publiek met de voor dracht daarvan. Het succes van dezen avond Zdi ongetwijfeld voor het dopartementsbestuur een spoorslag zijn om op den nieuwingeslagen weg vooi t te gaan. Het vertrek van de Koninginnen van liet Loo naar 's-Gravenhage is bepaald op 30dezer, des namiddags omstreeks hal ft wee. In de maand December zal H. M. de Ko ningin aamangen met de studie van de Duit- sehe taal. Het onderricht in die taal is door de Koningin-Regentes opgedragen ami dr. E. F. Kossrnanu, leeraar aan het stedelijk gymnasium te 's-Gravenhage. Be overwinning op lombok. Er is groote blijdschap in Ie pers over de heuglijke tijdingen uit Lombok. Bijna alle bladen schreven een paar regels achter de telegrammen, om hulde te betuigen aari het Indische leger. Het Handelsblad houdt een meer uitvoe rige beschouwing. Daarin zegt het blad onder meer "Dank zij de krachligon maatregelen, door dan gouverneur-generaal genomen, het krijgsbeleid van genei a.d Vetter en zijn stiffen de dapperheid on/er tioepen. zijn nn de gevolgen van het ver laad van Angnsms zooveel mogelijk nitgewisclit en is den Bahéis do overmacht van liet Neder landse!) gouvernement op gevoelige wijze getoond. Bun overheersrhing op Lombok is gebroken en dit zal door geheel Indie heen, en niet het minst op Bali zelf, een diapen indruk maken. »Er zal nn moeten worden beslist wat met den gevangen vorst'en met Lombok zelf gedaan moet worden. De vorst zal vemmedelijk zijn zwakheid moeten bieten met verbanning. Hem na al het gehemde genade te schenker, en in welken vorm ook te handhaven, zal wel ieder onmogelijk achten, »Van rneer betoekenis is de beslissing over de vraag zal ir. Lombok een ander inlandsch vorst gesteld dat die te vinden is, onder oppergezag van het gouvernement Worden aangesteld"? of zal eiland onder rechtstreeksrh bestuur woiden gebracht Het is bekend dat men het over deze kwestie niet eens is daarom stelt het Han delsblad den minister van koloniën voor, de Tweede Kamer te raadplegen, aleer hij een beslissing neemt. Toch gelooft het blad, dat de oplossing veel eenvoudiger is geworden, nu liet vroegers stamhuis door de gevangen neming van den vorst en het sriouvelen°van zijn opvolger feitelijk reeds gevallen is", r>De kansen dat een ander inl.iudsclio vorst te noodige Kiachtzal bezitter, om een regelmatig en vreedzaam bestuur te voeren, schijnt zeer gering. De invoering van rechtstreeksch bestuur is daardoor, naar alle waarschijnlijkheid, niet meer een vraag van meerdere of mindere wen- scbelijkheid, maar van noodzakelijkheid gewor den. Alleen de Indische regeering is in staat daar- ovei juist ie oordeelerj maar het is we! raadzaam dat hare inzichten en de redenen van beslissing intijds ter icennis van de Tweede Kamer worden gebracht." 'Iet Amsterdamsche Bagblad noemt de overwinning «volkomen", neemt aan «dat het verzet voorgoed gebroken is", dat de schatten van den radja, de kosten dezer expeditie voor een groot deel zullen dekken. Verder zegt het blad «Zoo schijnt het groot gevaar dat Lombok een tweede Atjeh zou worden, en liet eerste Atjeh nog noodlottiger voor ons zou maken dan hot leeds is, afgewend^ door liet doortastend hande len van het Indisch bestnur en door het moeds- betoon en de groote plichtsbetrachting van het Indische leger «Het Nederlandsche -"olk, in welks ai ofniei, begrepen belang deze expeditie ondernomen was, heeft alle reden tot dankbaarheid aan hen die hst hunne hebben gedaan om dezen strijd tot een goed eindo te brengen, en zal bereid zijn zelf de lasten te dragen die er het gevolg van mochten zijn. Zij mag die niet wentelen op de schouders van de Indische bevolking. En onder deze lasten, na kwijting van den plicht der dank baarheid, in het brengen van hulde aan de le vende krijgers, zal wel het eerst genoemd moeten worden de zorg voor de betrekkingen der gesneu velden en voor de in den strijd gekwetsten. «Moge de regeering nu toonen, dat de erken telijkheid van de natie een onbekrompen voor ziening eischt in de behoefte van alle, die door de Lombok-expeditie m liet ongeluk zijn gestort. Met een wetsontwerp tot hetere pensionneeiing van verminkten en tot voldoende ondersteuning van de achtergelaten betrekkingen van hen die in Indie in den dienst van het vaderland hun laven hebben gelaten, geve de regeering en de volks vertegenwoordiging blijk van de dankbaarheid der natie." Lombok. Naar aanleiding van de overwinning op Lombok heeft het Leïdsch Studentenkorps een telegram van gelukwensch gezonden aan H. M. de Koningin-Regentes, hetwelk beant woord is met eene dankbetuiging O O De oud-majoor der genie in Ned. Indië, K. F. Caspersz te Nijmegen, heeft namens »Nij- meegsche oud-Indische officieren" per tele graaf aan generaal Metter en zijne dapperen hulde gebracht. Door de hoofdredacteuren van het Nieuws van den Bag en het Algemeen Handelsblad en verdere belangstellenden, die zich bij hen tegen betaling van f 5 hebben aangesloten, is hedenmiddag te 2 uur het volgende telegram verzonden Generaal Vetter. Lombok. Aan geneneraal Vetter en zijne dapperen hulde Te Amsterdam, te 's-Gravenhage, te Leiden en te Haarlem hadden gisteren vele inge zetenen de vlag uitgestoken ter eere van de overwinning, op Lombok behaald. Te Haarlem wapperde ook van de kazernes de driekleur. In den schouwburg te Haarlem bracht het publiek gisteravond eene hulde aan de dappere strijders van het Indische leger. Voordat de uitvoering van de «Cavaleria" een aanvang nam, stond het orkest op en speelde het «Wilhelmus". Het publiek verhief zich van zijne zetels, hoorde eerst zwijgend het spel aan, barstte daarna in een onstuimig gejuich uit, en rustte niet voordat ten tweeden male het sWilhelmus" had weerklonken. Weder volgden toen daverende bravo's. De «Nederlandsche Vereeniging" te Londen zal hedenavond een vaderlandlievende betoo ging houden om de overwinning op Lombok te vieren. (N. B. Ct.) Omtrent den weg van Tjakranegara naar Lingsar, waar Sosari, de plaats waar de radja werd gevangengenomen, schijnt teliggen, leest men in de bekende Aanteekeningen betreffende Lombok: Van Tjakranegara loopt verder eerst noord en vervolgens oostwaarts nog een weg naar Lingsar, gelegen op pl.m, 750 M N. N, W van Narmada en ook door een weg met laatstgenoemde plaats verbonden. Het Ls eer» lustverblijf van 's vorsten onechten zoon Anak Agoeng Madë. Evenals bij Narmada worden hier ook geen groote desa's aangetroffen. De weg is 9 a 41 M breed, voor wat betreft het gedeelte Tjakranegara—Lingsar en Batoe ■I cm bang, en 7 a 9 M van laatstgenoemde plaats tot Narmada. Hij ioopt door nagenoeg vlak terrein en is in den drogen tijd voor alle wapens bruikbaar. Naar de Telegraaf verneemt, bestaat bij de regeering het plan om Hf. Ms. Alkmaar bij de terugreis naar Nederland te dirigeeren naar Lorenfo Marquez, teneinde ons land te vertegenwoordigen bij de feestelijke opening van den spoorweg Pretoria—Delegoabaai. De brievengaarder P. II. te Pernis be weert dat liet bericht, als zou er door der» burgemeester van Pernis eene klacht tegen hem ingediend zijn wegens het ophouden van een dienstbrief, geadresseerd aan den officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Dordrecht, onwaarheid bevat. Bij verschillende ingezetenen van Den Haag meldde zich dezer dagen iemand aan, die beweerde «neef Piet" te zijn, zoon van »meue Sïentje", komende uit Lombok en daar ge wond. oor de aandoenlijke verhalen van dezen «verren neef" zwichtte menige goedgeloouge, die er dus inliep, want «neef Piet" was onder een anderen naam natuurlijk reeds gesignaleerd als oplichter. Gevankelijk uit Amsterdam overgebracht, is hij voorloojiigin Oen Haag in het huis van arrest opgesloten. De eigenaar van het Engelsche stoomschip Alice, dat de Seheveningsche bomschuit Be Batavier onlangs in den grond voer, heeft den reeder W. Verhey te Scheveningen eene schade van fiO.500 vergoed. Voor de maskerade van 1S93 te Lpiden heeft zich een voldoend getal deelnemers aan gemeld, die uitgenoodigd zijn om eene keuze te doen uit de kostumes. Uit Ridderkerk wordt aan de N. i?. Ct. gemeld Naar Dordrecht zijn Dinsdag gevankelijk weggevoerd twee jonge mannen, die Zondag avond eene gehuwde vrouw in hare woning hebben aangerand. Een gerechtelijk onder zoek heeft plaats. De instructie in zake den moord te Bus- sum zal weldra worden gesloten, zoodat de behandeling in openbare terechtzitting niet zoo lang meer zal uitblijven. In het geheel zijn meer dan 90 getuigen gehoord. Gisteren waren er nog acht gedag vaard. Het moet thans gebleken zijn, dat op den avond van den moord tweemaal poging tot inbraak heeft plaats gehad: kwart over acht en ongeveer kwart over negen, waarop de misdaad is gevolgd. Te Koog aM. Zaan is een ernstig geval van croup door dr, Vrendenberg met gunstig ge volg behandeld, door aanwending van lieil- serum, hettvelk hem juist bijtijds door dr. Pli. Kooperberg uit Leeuwarden was toegezonden. Dat bij de «arme visschers" zooaN die door De Genestet zijn bezongen nog steeds de geest van hulpvaardigheid voortleeft, bleek ook weer dezer dagen op Texel. In vele weken hadden de visschers van De Cocksdorp bijna niets verdiend. Nu onlangs strandde er een schip en daaiaan'werd f 4200 verdiend, om het vaartuig in vlot water to brengen. De vissc.iers zouden f30 per hoofd kunnen deeien.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2