Gemengde Berichten. PEK TEL EG B A AF. Post en Telegraphie. Koloniën. Land- en Tuinbouw. Armenzorg. Reeh tzalcen. Letteren, Kunst en Wetenschap. I Daar herinnert men zich hoe een makker met drie zonen den dood in de golven vond, waardoor twee weduwen broodeloos zijn ge worden, en aanstonds besluit men om ook deze weduwen een gelijk deel af te staan als ieder der visschers kan krijgen. Te Amersfoort geraakte, juist op de plaats waar de Heiligenbergerbeek in de Eera uit mondt, en waar bij hoogen waterstand een zeer sterke stroom heerscht, eene vrouw, die bezig was goederen te spoelen, in liet water. Ongetwijfeld zou zij verdronken zijn, indien niet de heer J. W. Ising, ambtenaar bij de Centraal-spoorwegmaatschappij aldaar, den moed had gehad, op dat gevaarlijk punt te waier te springen en haar, met groot gevaar "voor eigen leven, te redden. Dit is de tweede maal, dat de heer Ising bewijs geeft van moed en naastenliefde. Voor eenige jaren redde hij een niensch uit een brandend perceel te Arnhem, en daarvoor ontving hij van Koning Willem III eene gouden medaille met loffelijk getuigschrift. Te Vierlingsbeek (N.-Cr.) is Maandag, be dekt door bladeren, in een bosch het lijk ge vonden van een onbekend man. Dr. Ander- egg aldaar heeft het lijk, dat reeds in verge vorderden staat van ontbinding verkeerde, geschouwd tot dusver heeft men echter nog niets van den uitslag daarvan vernomen. Men vermoedt, dat hier eene misdaad gepleegd is. Te Siltard zijn Dinsdag van den uit Venlo naar Maastricht loopenden goederentrein no. 767, op het achtereinde der tongbeweging van wisse! A, vier wagens ontspoord, waar van twee geheel. De treinenloop werd hierdoor belemmerd en de weg geheel versperd. De reizigers moesten aldaar overstappen, .waardoor alle treinen vertraging ondervonden. Er werden gelukkig geen menschen gekwetst. Bij het passeeren van den te 1 u. 30 min. n.m. van Maastricht naar Venlo vertrekkenden per sonentrein, was te 3 u. 50 min. n.m. te Sit- tard de versperring der spoorweglijn opge heven. De treinen berijden aldaar een aan gelegd hulpspoor. De dienst en de treinenloop gaan wederom geregeld voort. Men schrijft uit Vlissingen aan het N. v. d. D.\ Aangaande de ramp op de reede te Vlissin gen met de Belgische loodssloep zijn verschil lende verhalen in omloop, betreffende het al of niet schuldig zijn van den gezagvoerder van het stoomschip Seagull. Volgens het eene verhaal zou door dien kapitein niets en vol gens een andere lezing alles in het werk ge steld zijn, om de schipbreukelingen te redden. Wij laten hier volgen wat Het Laatste JVicuves, te Brussel verschijnende, dienaangaande uit Gent verneemt: »De stoomboot Seagull had door het slechte weder geen zeeloods kunnen verkrijgen, en de kapitein dacht ook niet, toen hij voor Vlis singen kwam, dat een rivierloods hem zou worden toegevoegd. Toon hij echter de loods boot zag komen aanzeilen, stopte hij dadelijk zijne machine en wachtte op de boot. Het schip had hoegenaamd geen gang meer en dreef enkel met den stroom, toen de loods boot op hot schip liep, lek kreeg en zonk. >Het ongeval heeft niets met den kapitein of het scheepsvolk der Seagull te maken, en in plaats van deze lieden anu te vallen, zou men ze moeten prijzen voor den spoed, dien zij hebben bijgezet, om de ongelukkige dren kelingen te redden en te verzorgen. »De geredden hebben dan ook in warme bewoordingen don kapitein en scheepsvolk der Seagull hartelijk bedankt, luidop verklarende, dat er hoegenaamd geen de minste fout of schuld aan de Seagull te wijten was, maar door hun toedoen toch vier menschenlevens werden bewaard. »Die verklaring, ganseh ter eere van de bemanning der Seagull, werd door die onge- lukkigen verscheidene malen en aan verschei' j dene personen vernieuwd. Dit zal wel een onderzoek bewijzen. »Wij voegen er bij, dat het ook niet de j schuld geweest is der Seagull, indien niet allen werden gered". Uit Terneuzen meldt men, dat het beslag op het Eng. ss. Sea Gull is opgeheven. Het stoomschip is Dinsdagavond vertrokken, tegen een borgstelling van f 20.000. 's-Gravenbagc, De zaakgelastigde van i Venezuela alhier, de heer Veloz Go'iticoa, is j' na eenigen tijd in het buitenland te hebben I vertoefd gisteren alhier in het sHotel den Ouden Doelen" teruggekeerd. Dordrecht. In de Dinsdag gehouden i eerste vergadering van den arbeidsraad zijn benoemd tot voorzitter mr. F. N. Sickenga, tot secretaris de heer A. J. Angelino, en tot penningmeester de heer A. van Drooge. De 300e gedenkdag van den dood van den j beroemden toondichter Patestrïna wordt te Parma gevierd met een driedaagse)! muziekfeest (20 tot 22 Nov.), in verband met liet daar verga derend nationaal congres voor kerkmuziek. Figaro's inschrijving voor bet croup serum van Roux heeft in het geheel 443.214 francs opgeb» acht. Volgens den bekenden majoor Waelput zullen wij in den aanstaanden winter veel sneeuw heb ban en meer dan 20 graden koude. De havens zullen door 't ijs bedreigd worden. De firma Krupp, te Essen, beeft een nieuw bewijs gegeven van ware belangstelling in het lot harer arbeiders. Zij heeft n.!. in het kanton Zurich voor 80,000 maik een logement met uit gestrekt park aangekocht, om dat in te richten als herstellingsoord voor haar personeel. Nu de overstrooming in de Theetnsvallei langzamerhand wegzakt, begint eerst teb'ijken. welke schade er door is aangericht. In verscheidene steden en dorpen heerscht nood. De Koningin gaat voor met liet mild verieenen van hulp, vooral in Windsor en de omgeving. Zij zond van haar boerderijen melk en ook water, wijt de gewone waterleidingen niet werken. Naar de Times uit Rome verneemt, zijn vol gens nadere berichten aangaande de aardbeving op Sicilië de verwoestingen nog erger dan men eerst dacht. Men rekent uit dat voor vele mil- lioenen verloren is gegaan. Gedoe! zijn er i 'iim 400 menschen, van wie 200 in het stadje Procopio, dat nu geheel in puin ligt. Het in aanbouw zijnde paleis van den gou verneur van Croatia is gisteren ingestort. Een groot aantal werklieden zijn onder het puin be dolven, velen zijn gedood. Twee Amerikaansche schroefstonmschepen, do Hajecn en de Royal Welsh, met eene lading katoen van New-Orleans naar Liveipool vertrokken, zijn onderweg in brand geraakt. De Royal Welsh moest bezuiden Key West, om den brand te kun nen biusschcn, op het strand gezet worden. Men vermoedt dut de brand door de werkstakonde kvtoenarbeidors te New-Orleans aangestoken is. Zj hadden daarmee gedreigd. Te Chicago is een stalen schoorsteen, CO voet hoog, staando op de Universiteits Sociëteit, om gevallen en op een groot gebouw in de buurt neergekomen. Meer dan 125 personen in het huis en op straat zijn gewond. Onder de zwaarst gewonden is de millionnair Handy, eigenaar van liet getroffen huis. 's-<RKAVEA'MAOE, 22 November. Tweede Kamer. Tot toelating van den heer Staalman werd besloten. Woensdag sectie- onderzoek van het voorstel-Lob man tot wijzi ging der schoolwet. Bij het debat over de Indische begrooting werd de noodzakelijkheid der Lombok-expeditie en hare behoorlijke voorbereiding verdedigd door den lieer Pijtler- sen tegenover de heeren Goeman Borgesius en Pijnacker Hordijk. De heer Bahlmann, afkeurende de misbruiken bij de suiker-cul tuur, heeft eene motie voorgesteld om aan te dringen op betere handhaving der suikerwet. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoöfnschip Imjcrid van Rotter dam. De laatste buslichting aan bet postkantoor te Rotterdam is bepaald op 23 November, des voormiddags ten 4.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeid te worden. Batavia, 23 October. De correspondent van de J.-B. vraagt vergun ning om nog even terug te mogen keeren tot de verovering van Mataram Daar hebben zegt hij diie Eurnpeesche fuseliers een feit van heldenmoed verricht, dat aan de vergetelheid dient ontinkt te worden. Zij behoordtn bij de 4e compagnie van het 0a bataljon, o.»t, zooals ik liet u ïeeds beschreef, mot zoo groote onstuimigheid over den weg van het zuiden af den poerie bereikte. De terug trekkende vijand bad geen tijd een poortje ach ter zich te sluiten, en daar vlogen onze drie mannen in, om zoo te zeggen met de Bahers mede. Men behoeft niet te vragen hoeveel trom pen van repeteergeweren daar op hen geiicbt waren. Op die groote open binnenplaats zaten de Baliérs gedekt achter elke terrein vei hooging. en ofschoon niemand dat zeker weet, is liet hoogst waarschijnlijk, dat Ketoet daar zat, be schermd door honderden lansen, die men over den muur liaen als een busch zag naar boven steken. In dien dichten bundel van kogels valt de voorste fuselier. Terpstia, ai neer, nadat hij éen pas door de deur gedaan heeft. Een kogel doorboorde zijne beide handen, terwijl hij bet geweer richtte. De tweede ontvangt naast hem een koge! midden tegen het voor hoofd hij heet Raas en is van ziino verwonding gelukkig her steld. De derde. Nelk (zijn makkers noemen hein natuurlijk »Melk" en denken ook in gemoedo dat iiij zoo heet), wordt o wonder, niet getroffen. Daar staat hij in die ruimte. Van alle kanten vliegen de kogels op hem aan, en toch blijft de man ongewond De luitenant Muller, die zijne mannen volgen wil, wordt van achteren aan de jas vastgehouden. Hij was te roekeloos. Dat ziet de luitenant zelf ook in, en begeleid door een krachtige sol latenilitdimkina, schreeuwt hij Nelk het bevel toe terug te komen En heel huids komt de wakkere kei el het poortje weer Uit, na een keer of acht, lichtend en mikkend, zijn geweer te hebben afgeschoten. In datzelfde poortje is later de kapt. Janssen binnengestormd, nadat duor handgi anaten die over den muur gewei peil weiden, en door vuren van uit de nabijheid over een lagen muur, do vijand zoo geschokt was, dat hij heL idee van zich dood te vechten begon op te geven. Mi— schiet) ook was Ketoet toen al gewond. Wellicht is het een der schoten van Nelk geweest, dat in die vorstelijke horst is terecht gekomen. Nie mand kan liet zeggen, maar waarschijnlijk is het. Een berichtgever van het Socr. Hand. ver nam van eenige van Ampenan aangekomen Ara bieren, die veischeidene jaren op Lombok ge woond hebben, dat geweldige bandjirs er in den westniousson nog al eens voorkomen, in den regel plotseling en geheel on vei wacht. Ampenan en andere plaatsen slaan in den regentijd dik werf onder water en hot is poen zeldzaamheid de menschen erin prauwtjes pa.-.sarwaarts te zien trekken. De brieven in de Java Bow' en de Locomotief geven uitvoerige beschrijvingen van EEN BANDJIR 01' LOMBOK. Nadat Op 14 October twee bataljons als ge woonlijk waren uitgetrokken om bet vernielings werk in Mataiam voort te zetten, en ditmaal ook om den nieuwen post te Karang Bedie (ten O. van Mataram) geducht te verstel ken, keerden die troepen tegen den avond vermoeid en hongerig naar het bivak terug. De coirespondent van de Loc. schrijft hierover: Om 5 uur sloeg de brug in den grooten weg naar Mataram weg. zoodat de nog niet temg- gekeerde colonne onmogelijk weer in liet bivak kon komen. Do livier zelve was zoowel door diepte als door zwaren stroom onduorvvaadbaar. Aan den overkant vertoonden zich do majoor Hamster en do kapiteins Fchmidlmroer en Ruempol, die een weg voor de colonne hadden willen zoeken, maar ook daar stond alles onder water en was liet we! voor een enkel persoon mogelijk er doorheen te komen, maar niet voor eene colonne, nog minder in den nacht, al was het ook heldere maan. Het water bleef bovendien nog steeds rijzende. Tot ov ei maat van ramp begon om half zeven regen te aanvallen, die aanhield tot elf uur. In het zuidelijk bivak- gedeelte te Ampenan stond te 7 uur 's avonds 1.20 meter water. Enkele nieuwe officiershutten zijn op palen gebouwd, en daar zaten ze, ais kikkers op een kluitje-, onder een verbazende hurrie, maar toch lieerschie er vroolijkheid en werd om toepasselijke aardigheden hartelijk gelachen. Van koken kon geen sprake zijn, en er werd dus gedineerd met brood, kaas, van 's middags overgebleven frikadel en wijn. De kameraden op den linker oever hadden hot ir:- tusschen barder te verantvvooi den. Aan die zijde verspreidde het water zich ook tot op pi. in. 000 meter van den oever. De geheele colonne nines! dus zoover terug tot Kapitan, waar ze op "s open sawah beeft gebivakkeerd, 's M >rgeus vroeg uitgegaan zijnde met hard brood en liet een of ander er bij, hadden zo dus nog geen warm eten gehad. Al spoedig weiden 's avonds twee Sasaks gevonden, die met een klein vlei kprauwBl de communicatie over de rivier oudei hielnen. Generaal Segov was den gaitsi hen avond aan de kali en zorgde dat met dit piauwtje werd overgebracht hard brood, fiikadel in bi „aas en jenever, voor al de soldaten on dwangai bidders aan de overzij. Dat files over te bi ongeil duurde tot elf uur. Met den generaal waren aan de rivier kapitein Willemstijn en de Je luitenant De Wijs, doch zij werden te elf uur afgelost door kapt. Otken en De Ivlerck. Die officieren gingen van tijd tot tijd tot aan de knieën in liet water. Tegen twee uur begon liet water te zakken, maar zeer langzaam, 's Morgens 15 October stond er nog slechts weinig water in het bivak, waarvan trouwens alleen liet zuidelijk deel ïln'-r bandjir heelt geleien; ten noorden van den groolen weg, die het bivak van west naar oost doorsnijdt, was alles droog, wijl liet daar ln>og»r ligt. Tegen 7 uur was de waterstand in de tiwer zoodanig, dat de colonne kon beginnen baar te doorwaden. Daartoe werd van den oenen nair den anderen oever een kabel gespannen, waaraan men zich vasthield bij liet doot waden der rivier, die nog tot onder de urmen reikte. De paaiden werden ontzadeld of onuuigd. de «ivier ingelei i en dan maar losgelaten, waarop zij van zelf naar den oveikant zwommen en daar werden opgevangen, wat uitstekend ging. De artilletie- munitie werd in een tiental thans aanwezige prauwtjes overgebracht de kanonnen, unl< die der veld met de voorwagens, werden met touwen door de rivier getrokken. Het volk van Uil landingsdivisie hielp daaraan duchtig mee. ü-jk waren de Jantjes voortdurend in de rivier om de landrotten te helpen met het ovei brengen van wapens, dan wei iemand tot steun te ver strekken bij het doorwaden. Zij worden voor een en ander met een fernieu dikkop beloond. Tegen II uur van den 15n was ailes in liet bivak terug. Voor majoor Willems (opvolger van Blommestein) was dit de entiée de cainjiagne. Den 15n werd een staten iros yan de matins over de rivier gespannen en den IGn werden twee pontons (groote hou ten piauweu met een dek) uit zee over land naar de rivier gobiaehi, om als pont of vlot te worden gebruikt, als li-t water weer zoo hoog i«. Ook is men den Ibri begonnen met liet slaan van een hulpbrug en heeft alles, voor zoover het is aangebiadit, gereed gelegd voor het maken van een btugop ijzeren scbrijfpalen. De marine bad den I4n nog getracht, met een stoom barkas en sloepen ue kali in te stoomen, maar kon er onmogelijk in komen. Als een deugzuam gebleken middel tegen de varkensziekte wordt in de Veldpost aangeraden, de zieke dieren eenige keeren met stei k kalk wa ter af te wassclien. Na een paar dagen zijn de dieren weder gezond. Door mej. Maria Hollemans, wed. J. Nieuwland, onlangs te Fijnaait overleden, is aan de diaco nie der liorv, gemeente van Zevenbergen eu aan die te Fijnaart ieder een legaat vermaakt groot f 500, vrij van successierechten. Aan de »Prins. Hendrik-Stichting", te Egmond- aan-Zee, is vermaakt een legaat van f2000, door nu wijlen den heer Romer, onlangs te Groningen ovet leden. De heer G. Naaf*, dezer dagen te Enschede overleden, heeft t/j van zijn vermogen verma ikt aan het Ned. henweeshuis, aldaar. De directeur der weesh richting te Neei bosch ontving, behalve meer giften door ds. J. B. te fiedel, eene gift gront f500 voor zijn geslicht, on vail S. v. L. F., te E. I 500, voor aai,keep van ameublement voor het nieuwe ziekenhuis. Geheimhouding in zake vermogensbelasting. De Ilooge Baai liee;: Maandag oen belang rijke beslissing genomen met betrekking tot de

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3