Gemengde Berichten» PER TEL E G II A A F. O li tl e v w ij s. V s s c h e r ij. Kerknieuws. Stekel ij It i e u w s. morden, dat de vrijstelling telkens slechts v0or ter. hoogste een jaar worde verleend en njet dan na een vernieuwd onderzoek mag verlengd worden. Ook missen wij het voor schrift, dat Gedep. Staten en het rijksschool- ioeziclit vooraf moeten worden gehoord. Vooral schijnt dit noodig, omdat de uitdrukking Seen behoorlijke jaarwedde" zeer vaag is. Een andere vraag is echter, of met dit voorstel de zaak als afgedaan kan worden be schouwd. Het doel moet immers zijn, te zor gen dat een voldoend getal onderwijzers in alle openbare en gesubsidieerde scholen aan wezig is. De heer Lobman is van oordeel, dat in 1895 en 1897 het getal onderwijzers nog onvoldoende, maar in 1899 thans als uiterste termijn gesteld volkomen vol doende" zal wezen. Waarop die laatste mee ning berust, wordt door hem niet toegelicht. Zou men op tien duur het ouderwijzend per soneel voltallig kunne», houden, zonder ver hooging van de maxima der jaarwedden en tevens van liet rijkssubsidie V' Lombok. Hare Majesteit de Koningin heeft gisteren van Hot Loo een telegram naar Indië doen afzenden, waarin IJ. M. den opperbevelheb ber der Lombok-expeditie, generaal Vetter, zijn officieren en troepen gclukwenscht met de schitterende overwinning, door hen behaald. Aan den opperbevelhebber op Lombok is gisteren uit Rotteidam 't volgende telegram gezonden Generaal Vetter, Lombok. Namens Rottenlamschen handel hartelijk gelukgevvensclit met behaalde overwinning. Voorzitter Kamer Koophandel. Ook is het volgende telegram verzonden door generaal Van der Ileyden en 31 in Den Haag gevestigde oud-vlag- en opperofficieren. ïGeneraal Vetter opperbevel hebber Lombok. Trotsch tot leger of vloot in Indië te heb ben behoord, drukken de oud-vlag-en opper officieren te 's-Gravenhage uwe hand voor flinke houding en schoon succes. Uwen dapperen strijders hulde voor be toonden Moed, Beleid en Trouw." Te gelijk met het telegram aan de Koning innen is gisteren door de Leidsche studenten een telegram van gelukwensch gezonden aan generaal Vetter. Het telegram van hulde aan generaal Vetter en zijne dapperen, uitgegaan van de hoofd redacteuren van het N. v. d. D. en het Hhld., is met 223 namen onderteekend verzonden. "Woensdag is bij den aanvang van bet jaariijksche diner van de reeders van zeil schepen op de groote vaart, in het Amstel- Hotel, te Amsterdam, een dronk gewijd aan het Indische leger, er. werd te 7 uur het volgend telegram verzonden: Generaal Vetter, loraboïc, Vereeniging Nederlandscho Zeilree/Iers brengt hulde aan het Indische leper, Onderscheidene hoofden van missiën, ge accrediteerd bij ons hof, deden Woensdag var, hun belangstelling blijken in de schitterende overwinning op Lombok, door aan het depar tement van koloniën hun naamkaarten af te geven. Gistermiddag herdacht prof. Blok te Leiden, vóór hij zijn gewoon college in de vaderland- sclte historie begon, in enkele woorden de gewichtige overwinning door onze wapenen op Lombok behaald. Hij meende geen goed hoogleeraar in de geschiedenis van het vaderland te zijn, zoo hij niet, na deze roemrijke zege, hulde bracht aan het dappere Indische leger, dat de eer van het vaderland zoo schitterend heeft ge handhaafd. ij wees op bet eervolle, niet alleen van de overwinning, waardoor het verraad werd gewroken, maar tevens van den geheelen oor log, die de bevrijding van de verdrukte Sasaks van hun Baiineeseh juk ten doel had. Aan het slot van zijne vaderlandlievende woor den verzacht prof. Blok den aanwezigen dames en heeren een oogenbük van hunne zetels op re staan en met hem een sieve de Koninginuit te roepen, aan welk ver zoek met geestdrift gevolg werd gegeven. In de kazerne van het koloniaal werf depot te Harderwijk bad Woensdag eene kleine plechtigheid plaats. i.oodra was het telegram omtrent de over meestering van Tjafcraaytra niet bekend, of de commandant van het depot gaf bevel om die heuglijke tijding aan den troep bekend te maken. Aan die opdracht werd voldaan bij monde van een der kapiteins, die. nadat de vlaggen waren geheschen, in welgekozen woorden op bet belangrijke van dat wapenfeit wees en daarna, terwijl de vlaggen halfstok waaiden, eerbiedig hulde bracht aan hen, welke bij die gelegenheid hun leven hadden gelaten voor Vaderland en Koningin. Een driewerf hoezee besloot de plechtigheid. In de kazerne der koloniale reserve te Nijmegen werd gisteren ter eere van de over winningen op Lombok feestgevierd. De man schappen vermaakten zich met mastklimmen, zakloopen, ver- en hoogspringen. Voor elk hunner waren een aantal prijzen uitgeloofd, beslaande uit horloge, sigaren, tabak, pijpen, enz. enz. Van het gebouw wapperde de driekleur. Alen schrijft uit Breda aan het N. v. d. D. Zoodra hier de heuglijke tijding bekend was, werd van liet stadhuis, de kazernes en vele particuliere gebouwen de vlag uitgesto ken, des middags was er eene muziekuitvoe ring der stafmuziek van het 6e reg. inf. op de Groote Markt en des avonds van de schut terij. Er heerschte in onze zoo militaire plaats eene dankbare opgewondenheideen versierde wagen met een groot bord, waarop geschre ven: sHulde aan het Indische Leger", reed door de straten. liet volgende telegram is van hier verzon den Legercommandant Batavia, Koninicljke Militaire Academie biedt har telijk gelukwenschen en leioondering aan dap pere Indische troepen lijzonder Lombok. VAN BE SCII, Gouverneur. Nog geen 12 uur na het afzenden van het gelukwenschingstelegram van de koninklijke militaire academie te Breda aan den leger commandant te Batavia, ontving de gouver neur reeds van hem den hartelijken dank namens het Indische leger. Een concert, Maandag te Vlaardingen ge geven ten voordeele ran het Nationaal Fonds, heeft netto opgebracht f 184.37. De onlangs aldaar gehouden schaaleollecte voor dat doel bedioeg f 303,02 zoodat in het geheel aan Ac.', fonds I A87.39 A kan worden uitgekeerd. De te Amersfoort gegeven soirees hebben na aftrek van onvermijdelijke onkosten de som van f 780 opgebracht, welke som aan het cen- traal-comité te 's-Gravenhage is overgemaakt. Te Vlaardingen is "Woensdagavond een man, die op een logger werkzaamheden te verrich ten had, van de loopplank in de haven ge vallen en verdronken. Ilij laat eene vrouw eu 3 kinderen achter. Omstreeks 9 uur gistermorgen ontdekte men, dat de brievenbus, geplaatst aan de Delftschepoort te Rotterdam, in vlam stond. Een brugwachter bluschte den brand door een emmer water er in te gieten. De inhoud is óf verbrand, ot zwaar beschadigd, hetgeen vermoedelijk te dauken is aan den een of anderen kwajongen, die een lucifer in de bus heeft geworpen. (N. B. Ct.) Men meldt uit 's-Gravenhage aan de N. B. Ct.: Eenige bataljons van bet regiment grena diers en jagers rukten Woensdagavond lialf- acht uit, begeleid door jagermuziek en mee voerende ziekenwagens enz. Voorafgegaan door tal van militairen, die voor bun pleizier meegingen, en omstuwd door honderden nieuwsgierigen, die, getuige hun zing°n, in dit militair vertoon eene hulde zagen aan bet overwinnende Nederland- -fis ïndische leger op Lombok, trokken de troe pen langs de straten, welke vooral in liet centrum der stad scliier algemeen in vlaggen- tooi waren gestoken. Herhaaldelijk ging hier en daar een hoera voor liet leger op en de menigte groeide steeds aan, zoodat toen men aan het Hol- landsclie spoorstation kwam, liet daar zwart was van de menschen. Achter liet station werd halt gehouden de soldaten werden in liet gelid opgesteld een trein kwam voor en toen was het in dit avonduur zoo vlug mogelijk in- en uitstappen, want de troep was uitgerukt tot liet houden van spooroefeningen. Begeleid door eene nog groolere mensclien- massa dan waarmede zij gekomen waren, keerden de manschappen omstreeks 9 urn- naar de kazerne terug. In de Kal verst raat te Amsterdam werd Woensdag de volgende »E\tra-tijding ver-S koclit »Laatste buletien van Lombok. Lombok geheel veroverd. De One en zijn zoons binne al achter slot". Te Winschoten had mej. Eefting de on voorzichtigheid eene brandende lamp met petroleum te vullen, waarbij hare kleederen in brand geraakten. De ongelukkige kreeg zulke lievige brandwonden, dat zij dienzelfden nacht is overleden. Met liet oog op liet veelvuldig gebruik van sterken drank in de sluiswaehterswoningen te Drouwenermond en te Stadskanaal, beeft de »Christen-nationaal geheel-ontliouders-ver- eeniging" besloten een volkskoffiehuis op te richten. Te Maastricht is tegenwoordig de gevange nis zoodanig gevuld, dat vier gevangenen niet meer daarin konden opgenomen worden. Zij zijn naar Breda overgebracht. Te Hulst vond voor eenige dagen iemand bij het sioopen van een buis een vrij aanzien lijk bedrag aan oude muntstukkenin een aarden pot lag liet geld onder den grond begraven. 's-Gravenhage. In de daartoe bestemde registers ton paieize van IIII. AIM. de Ko ninginnen in het Noordeinde hebben gisteren eu Woensdag onderscheidene hooggeplaatste ingezetenen en civiele en militaire autoritei ten hun liandteekening gesteld, deels ter gelukwensching met de behaalde overwinning door het O.-I. leger te Lombok, deels ten bewijze van deelneming bij het overlijden\an Z. K. II. den erfgrootliertog van Saksen. Het Crédit Lyonnais is weder het slachtoffer geworden van een diefstal, ditmaal van 200,000 francs aan papier aan toonder. De dief, een be diende van het Kantoor der bank, is nog in liet be zit van een groot gedeelte der ontueemde waar den, doch wil die alleen teiugceven indien de directie zit h verbindt geen vervolging tegen hem in te stellen. Voortdurend worden er nog hoogst treurige berichten uit Sicibé ontvangen omtrent de ge volgen van de aardbevingen. Te Sun Prncopio zijn 48 lijken alleen onder de pumboopen der keik te voorschijn gehaald en 150 lijken uit ingestorte hui/en. Hoe gioot er liet aantal ge wonden is, is moeilijk te zeggen maat- zeker weet men dat het zeer groot is. Te Seminara zijn, behalve de dooden, een tweehonderd gewonden. Te Palmi telt men 28 dooden en meer dan 300 gekwetsten. De aldaar aangerichte schade wordt op 2 millioen lire geschat. 's-GRAVEHVIIAGE, 23 November. Tweede Kamer. Het debat over de Indische begrooting werd voortgezet. De mini-ter ver klaarde dat de uitkom-ten van liet besiag- stelsel op koffie moeten worden afgewacht. Hij zou nader onderzoeken de liei/icningder organisatie van de Indische kerk euveuledigde de spoorweg-politiek. Dinsdag is de afdeeling ooi log aan vle orde. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is lieden liet propaedeulisch examen afgelegd dooi den heer IJ. Dubbeld. Bij de gi-teren te 's Gi.ivonhago geh Irie men- voor de akte wi-kunJe (I. o) is geshaic I de lieer C. W. Smoor, te Schiedam, VLAARDINGEN'. Slau-tiek der -ring- visscherij tot en met 21 November: Anngob. door 1 OOI loggeis 2')O.S7S 86) bommen 202,720 403,007 ton hauiig Op dat tijdstip in 1893: dooi 908 loggers 209,209 884 bommen !'.I7, HO 406,133 -1892 door jngeiij 1,027 98i loggeis 270,897 n 993 bommen 209,135 iS7,079 v 1891 door jageiij 2,020 782 loggers 170,'998 789 bommen 110,100 325,430 Maiktprijs: lieden f 11.50 a 12, m IS93 f9.23 a -I0.25. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend werden ter markt alhier aangevoeld Livnntei- zalmen, die voor 11.80 tot 2.15 per i/a kilo werden verkocht. Ned.-Kerv. Kerk. Beroepen: te Steenwijkerwofd ds. \V. Voors, te Kuinre te Hirieh ds. D. Meinsmu, te Ouddorp te Lutten do heer II. Visser, cand. te Ijlst te Ren-woude ds. O. Nure! Rz., te Gaastmeer; te 's-Heerenhoek de heer F. O. Moeton, cand. te Haarlem. Aangenomen: naar Spijkenisse door den heer A. de Pecker, cand. te Gurinchern. Bedankt: voor Groote Lint door den lieer A. de Visser, cand. te Doidiecht; voor Waarder en Langeruigevveide door ds. J. Oo— teihuis, te Vriezen veen. Het algemeen college van toezicht op het be heer der keikehjke goederen heeft thans de pro vinciale kerkbesturen ungenoodigd, afgevaar digden bijeen te ïoepen uit de verschillende kei k- voogdijen, teneinde de Lden te kiezen voor een dubbel algemeen college. In de maand Maart e.k. zal aan dit dubbel college goedkeuring wmden overgelegd het con cept van een nieuw algemeen reglement. Gereformeerde Kerke». Beroepen; te Alblasserdam A. Toerink. te Werkendam. B U R G F. R L IJ K K S T A N 1). Geboren 21 Nov. Cliristiaan Adrinnus, zoon van D. Nels en J. van Batavia, Lauron- straat. Wilhelmus Johannes Antonius. zoon van T. P. Wir.vl en A. AL van Alphen, Boterstraat. 22. Leentie, dochter van ,T, "Vermeer en A. Verb Gijl Hoofdstraat. Anna Alaria. dochter van .T. Elderkamp en N. van Leeuwen. Lchestraat. Neeltje, dochter van J. Hoogland en C. Ktihne, Lange Singelstraat. 23. Maarlje, dochter van O. van Meurs ei. J. A. C. Feteris, Ie Tuinsingel. Overleden 21 Xev. Pieter Hitman, oud 81 jaar en 5 maanden, Lange Kerkstraat. 22. Alachiel Hendrik Yerhoeckx, oud 54 j.uu, Broersveld. 23. Cornells van der Kieij, oud 2 maanden, Stationsstraat. Ondertrouwd 22 Nov. J. W. van den - Oosten, 21 jaar, en A. E. Zweistra, 20 jaar. P. AL Koens, IS jaar, en AL Stolk, 18 jaar.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3