Binnenlandsche Berichten. kelijke ceremonieel geopend. De koning werd levendig toegejuicht. In zijne troonrede verklaarde hij dat de verhouding tot alle mogendheden vriendschappelijk is, dat Rume- nië's wijze politiek door alle gouvernementen wordt gewaardeerd en dat alle Europeesehe landen de handhaving en bestendiging van den vrede wensciien. Z. M. bracht eene gevoelvolle hulde aan den czaar en aan Carnot. Ten slotte kondigde hij de wetsontwerpen aan, door de Kamer te behandelen. B L G A E IJ E. Het gouvernement heeft ia de Kamer een ontwerp ter tafel gelegd tot afschaffing van alle bijzondere wetten en beperkende maat regelen tegen de pers. S E R T I E. Koning Alexander moet tijdens zijne aan wezigheid te St.-Petersburg met den vorst van Montenegro eene langdurige, vriendschap pelijke bespreking hebben gehad, waardoor verscheidene smisverstanden" moeten zijn uit den weg geruimd. EGYPTE. Tengevolge van de daling der katoenprij- zen heeft het bestuur van de kas der open bare Egyptische schuld op voorste! van sir Palmer besloten de inning der grondbelas ting, ten bedrage van 260,000 pd. st. uit te stellen, tot liet volgende jaar. Niettegenstaande deze verdaging zal het overschot van het loopende jaar nog een tamelijk groote som beloopen. A M E R I K A. De minister van financiën der Vereenigde Staten heeft het aanbod van het syndicaat, om de geheele leening te nemen, aangenomen. Het syndicaat zal al liet goud voor de leening verschaffen en verbindt zich, dat tot dit doel geen goud uit de «chatkist zal worden genomen. De Times vei neemt uit Buenos-Ayres dat het Argentïjnsehe kabinet weder oveihoop- ligt met liet congres, en wel over de kwestie of de Kamer liet constitutioneele recht heeft de miniawtn nul! .i !ue**l voor zich te ont bieden om opheldei ingcn te geven. De regee ring loochent zulk recht. Maandag heeft de minister van Linnenlandsche zaken aan eene oproeping van de Kamer geweigerd gevolg te geven. AFRIKA. De Times verneemt uit Kaapstad, dat de Swaziland-conferentie den 7n December zal worden geopend. AUSTRALIË. Uit Port-au-Prince, de hoofdstad van Haïti, komt bericht, dat eene nieuwe samenzwe ring is ontdekt tegen het leven van presi dent Hippolyte, waarin o. a. diens eigen schoonzoon was betrokken. Door de vlucht heeft deze zich aan het over hem uitgespro ken doodvonnis onttrokken. Op initiatief van den premier van Nieuw- Zuid-Wales, lord Reid, zullen de premiers van de Australische koloniën en Tasmania den 29n Januari bijeenkomen om te beraad slagen over de federatie van Australië. CHINA. Blijkens de nadere berichten omtrent de inneming van Port Arthur door de Japanners, bedroeg hun verlies slechts 250 man aan doo- dea en gewonden, terwijl de Chineezen, die zich ditmaal met waren heldenmoed verdedig den, 1100 dooden kregen en bovendien ver scheidene duizenden krijgsgevangen vVerden gemaakt. Behalve 80 moderne kanonnen en eene groote hoeveelheid munitie, maakten de Japanners een rijken voorraad levensmiddelen buit en vielen de in de haven liggende Chineesche ooi !og.«chepen alsmede de werven en dokken in volkomen bruikbaren staat in hunne handen. De Chineezen hebben dus het plan om die schepen in de luchtte doen springen wijselijk laten varen. DeJapanneis zijn thans bezig de torpedo's op te ruimen, welke vóór en in den mond der haven ge legd waren, Een gedeelte der Japansche troepen, die aan de inneming van Port Arthur hebben deel genomen, heeft zich reeds ingescheept en zal thans, in vereeniging met het derde leger korps, dat de vorige week van Hiroshima vertrok, trachten zich meester te maken van Wei Hai Wai, de sterke vesting welke de overzijde van den ingang der golf van Petchili verdedigt en waar het overige deel der Chi neesche vloot ligt opgesloten. Evenais Port Arthur is die vesting van de zeezijde on neembaar te achten, maar van de landzijde wordt hij hoogst onvoldoende verdedigd, ter wijl bovendien het garnizoen in grooten ge tale gedeserteerd is. Heeft Japan ook deze sterkte in bezit, dan ligt de weg naar Tient sin en Peking zoogoed als open en kan het aan China elke vredesvoorwaarde afdwingen. Wel dringt het grootste deel der Engelsche pers er thans bij de mogendheden op aan, een eind aan den oorlog te maken en in geen geval toe te laten dat Japan China voor jaren uitput, maar de Japansche regeering weet zeer goed dat de belangen der Europeesehe mogendheden in het Oosten te veel uiteenloo- pen, dan dat maar terstond tot een gemeen schappelijk optreden zou besloten worden. JAPAN. De keizer heeft tot leger en vloot, die Port Arthur vermeesterden, de volgende procla matie gericht: ïPort Arthur, dat de vijand beschouwde als het bolwerk van zijn land, is door u ge nomen. Wij prijzen uwe diensten. Doch daar de koude toeneemt en het einde der opera tion nog ver weg is, zoo rnoogt gij u in goede gezondheid bewaren, teneinde uwe krijgsbe drijven voort te zetten". De Times verneemt uit Yokohama van den 26n dat de Japansche regeering zich bereid vei k laai d heeft, vredesvoorstellen van China door bemiddeling van de gezanten der Ver eenigde Staten te Tokio en te Peking tot haar gericht, in overweging te nemen. Uit Yokohama wordt gemeld, dat het ver lies der Chineezen bij de inneming van Port Arthur bedroeg3000 man; velen ontvluchtten gedurende den nacht van den 21n. De Japan- neis lieten den weg vrij voor de vluchtelingen. De voorhoede van Oyama's leger is naar Newchang opgerukt. SCHIEDAM, 28 November 18114. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, op Vrijdag 30 November 1894, des namiddags ten 1% ure. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van burgemeester en wethou ders tot het aangaan eener geldleening ten behoeve der gemeente, groot f21,000, ren tende 3'/s pCt. 'sjaars, ter bestrijding der koopsom en'kosten van het pand nde Neder landen". Het is ons aangenaam te kunnen mede- deelen dat onze vioegere stadgenoot de heer C. H. Bakkes, thans leerling aan de sKönig- liche Akademie der Ktinste" te Berlijn, naar aanleiding van eene door genoemde academie den 26n Juni j.l. gegeven uitvoering van Baih's sPassions Musik nach dem Evangeüum Johannis", waarbij hij optrad als tenor-solist in de rol van evangelist, een uitnoodiging heeft ontvangen om op Goeden Vrijdag a.s. ook als zoodanig op te treden in de dom keilt te Riga, welke uitnoodiging door den heer Bakkes is aangenomen. De cadet J. D. P. Rijneke, van het le studiejaar bij de cadettenschool te Alkmaar, is geneeskundig voor den militairen dienst afgekeurd. Bij kon. besluit is de heer jhr. C. H. A. van der Wijck, gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, bevorderd tot comman deur in de orde van den Nederlandsehen Leeuw. Bij het bestuur der centrale watersnood commissie in Overijsel is ingekomen van Hare Majesteit de Koningin eene gift van f500 en van Hare Majesteit de Koningin-Regentes eene van f250. De gewone audiëntie van den minister van marine op Vrijdag 30 dezer zal niet plaats hebben. Als het Vaderland welingelicht is, dan is onder het vorig ministerie de fout ontdekt met de 14 ton van oorlog, en zijn toen reeds maatregelen voorbereid, om haar goed te maken. De tegenwoordige minister van finan ciën, aan de verkeerde praktijken een eind makende, volgde den weg, door zijn voorgan ger reeds ingeslagen. Men schrijft uit 's-Gravenhage aan de N. JR. Ct.: Naar men verneemt is er thans ernstig sprake van dat gevolg zal worden gegeven aan een reeds eenigen tijd geleden door baron Gericke van Herwijnen te kennen gegeven yerlangen om van zijne betrekking als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Brussel wegens zijn Imogen leeftijd te worden ontheven. Tevens wordt gemeld dat de heer Zilcken, secretaris-generaal bij het departement van buitenlandsche zaken, wegens zijn gezond heidstoestand, weldra 's lands dienst zou gaan verlaten. Naar het Ildil. verneemt, is de minister van marine voornemens een commissie te benoemen, welke hem zal moeten voorlichten omtrent eene herziening der loodstarieven. Bij de marine wordt een nieuw type tor pedo ingevoerd. De lengte is korter dan die van de tot op heden in gebruik zijnde torpedo, waardoor het toipedokanon, waaruit gelan ceerd wordt in genomen stand aan boord van het oorlogsschip kan blijven. De Kortenaer, Piet Hein en JEvertsen worden met deze torpedo's bewapend. {Tel.) Teneinde de soldaten op militaire marschen in het zingen wat te oefenen, is bij het regiment grenadiers en jagers een onderoffi cier belast met het geven van zangonderwijs. Volgens den Amsterdamschen correspon dent van de Indépendance helge zal Brussel weldra telephonisch verbonden zijn met Am sterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. De onderteekening van de desbetreffende overeen komst tusschende Nederlandsche en Belgische regeeringen is ophanden. Lombok. De kapitein D. M. Slangen, die aan de bij de bestorming van Tjakranegara bekomen wonden overleden is, begon zijne militaire loopbaan by het instructie-bataljon te Kampen. Als korporaal-titulair overgeplaatst bij het 3e bat. 4e reg. inf. te Haarlem, werd hij daar sergeant en vertrok in 1877 naar Indië, waar hij reeds in 1881, na zijn opleiding te hebben genoten aan de militaire schooi aldaar, tot 2n luitenant werd benoemd. Wegens het deelnemen aan de krijgsver richtingen op Atjeh sierde het kruis voor belangrijke krijgsbedrijven zijn borst. Hier te lande met verlof zijnde, werd hij gedetacheerd bij de koloniale reserve. Even voor zijn vertrek naar Lombok was hij tot kapitein benoemd. Kapitein Slangen laat een jeugdige weduwe achter. Aan een particulier schrijven van den veldprediker Rogge aan het JN. v. d. JD. is het volgende ontleend sTiians nadert de tijd, dat ik hoop niet ver lof te kunnen gaan. Was ik niet naar lichaam en ziel ziek geworden, ik zat nog op Lombuk. Doch die overstelpende gemoedsaandoeningen en uitputtende vermoeienissen, en die verschrik kelijke nachten van 25 en 26 Aug., tmddet» langzaam, maar zeker, mijn gezondheid geknakt. De herinnering aan die menschensiachting ver vult me nog met ontzetting. Het was of de heF f was losgebroken. De kogels vlogen mij nm de ooren, en als door een wonder kwam ik behou den terug. Nu doet bet mij leed, dat ik het, zoo ik hoop, schitterend succes niet mag aan schouwen. Maar ik was zoo verzwakt en uit geput, dat ik niet langer kon en mocht blijven. Daarom verheugt het mij, dat ds. Oflerhmis, een krachtige, gezonde man, pas van verlof terug, mij heeft willen vervangen. Het papier van telegrammen vergaat in betrekkelijk korten tijd, het perkament trot seert eeuwen, daarom is van ons telegram met de 214 onderteekening aan generaal Vet ter een afschrift op perkament gemaakt, dat heden in een metalen koker aan den opper bevelhebber der zegevierende Lomboksche- troepen toegezonden is. De heer Ant. Grevenstuk, de welbekende calligraaf, te Amsterdam, heeft het afschrift vervaardigd en daarbij op ons verzoek een strenge eenvoudigheid in acht genomen, waardoor een sclioone, waardige oorkonde ontstaan is. (N. v. d. JU.) De correspondent der N. B. Ct. te Parijs meldt: Eenige hier gevestigde landgenooten, over tuigd aldus te handelen in den geest der Nederlandsche kolonie te Parijs, hebben uit haren naam een telegram van gelukwensching j afgezonden aan generaal Vetter op Lombok, Te Berkhout werd Zondag in het kei kge- bouw der Ned.-herv. gemeente eene feeste lijke samenkomst gewijd aan de overwinnin gen op het eiland Lombok. Een zangkoor zong het Wilhelmus", naar de oude toouzetting, sMijn Vaderland", en iSta pal", van fleije. De predikant hield eene rede. De nationale driekleur hing af van het orgel. Denzelfden dag waren van tal van woningen de vlaggen uitgestoken. De feestviering wekte- groote belangstelling. De kerk was propvol. De Westminster Gazette spreekt zeer vleiend over de verovering van Tjakranegara, Het schrijft Wij wenschen Holland geluk met het einde van den Lomboksehen veldtocht. De expeditie had moeilijkheden te overwinnen, waai van jJ de Pall Mall en anderen zich kwalijk een goede voorstelling hebben gemaakt, Ze zouden- anders niet gespot hebben met de lang zaamheid van den Holiandschen bevelhebber. Al nam hij er den noodigen tijd voor, ge neraal Vetter was in zijne campagne tegen de Balineezen even gelukkig, als tegen Malaboeh generaal Joubert, wien men ook zijn weinige voortvarendheid verweet. Dan ook mogen sommige bedillers nog wel eens een paar pun ten overwegen. Toen een gedeelte van de troepen in een hinderlaag werd gelokt, raakte men in Holland niet het hoofd kwijt en schreeuwde men niet om vervanging van generaal Vetter. Ieder zei eenvoudigsop dit oogenblik geen critiekeerst weer goedma ken, wat verloren wezen mocht". En generaal Vetter kreeg zooveel troepen en berioodigd- heden als hij vroeg, terwijl zijne officieren en manschappen vertrouwen bleven stellen in het beleid. Niets van eene paniek, zoodat de overwinning maar eene kwestie van tijd werd. Een tweede punt is, dat, ofschoon er in Tjakranegara minstens een millioen aan geld en schatten aan edelgesteenten, aan gedegen goud en zilver werd gevonden, alles behoor lijk aan de bevelhebbers werd uitgdeverd- De Sasaks mogen wat hebben geplunderd, maar het legerHollanders, Javanen, Madu- reezen, Amboineezen en de hemel weet hoe vele andere stammen, plunderden niet. De betweters mogen zeggen wat ze willen, maar dit ziet er niet naar uit, of Holland, als kolo niale mogendheid, al op zijn eind is. j

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2