Binnenlandseïie Berichten. POKTU GAL. Uit Lissabon verneemt dr Times dat de voortdurende moeilijkheden in de Kamer ge leid hebben tot het aannemen van een de regeering welgezinde motie, waarbij de voor zitter gemachtigd wordt het reglement van orue te wijzigen teneinde de kabalen voortaan onmogelijk te maken. Immeis de president zal nu de al te ongezeggelyke Kamerleden kunnen gelasten de zaal te verlaten. GRIEKENLAND. In antwooid op een voorstel in de Kamer om de regeering uit te noodigen tot over legging van alle stukken betreffende de fmaneieele onderhandelingen, heett de minis ter-president Tricoupis eene motie ingediend, waarbij woidt goedgekeurd dat de regeering slechts een deel dier stukken zal neerleggen, welke motie met '105 tegen 79 stemmen weid aangenomen. Onder de studenten der hoogeschool te Athene zijn ernstige onlusten uitgebroken wegens het vei plicht stellen van het bijwonen der colleges in de Latijrische taai voor de studenten der rechtsgeleerde faculteit. De hoogeschool is tijdelijk gesloten. Naar men te Washington verneemt, heeft China aan den Amenkaanschen gezant te Peking formeele vredesvoorstellen mede gedeeld. De gezant zal ze aan zijnen ambtgenoot te Tokio overbrengen* Egusguiza. heeft het ambt van president van Paiaguay aanvaard. Te Knfferspruit is opgericht eene vereeui- ging, zii li noemende sBuigei wacht, de ko- ningsstem der Zuidafnkaansche Republiek." Zij stelt zich ten doel le de onafhankelijk heid der Z. A. republiek met woord en daad te beschermen en in stand te houden 2e in de veranderde omstandigheden, waarin de republiek thans verkeert, de regeering kracht- dadiglijk bij te staan en te ondersteunen in al hare handelingen, die recht en billijk en over eenkomstig de bepalingen van de grondwet zijn3e wat de nieuwe bevolking betreft, de regeering en de volksraden bij te staan in het maken en uitvoeren van zoodanige wetten hen betreffende als een gevoel van rust en tevredenheid bij hen zullen verwekken. Als leden mogen toeti eden, mits behooi lijk voorgesteld en gesecondeerd en de meer derheid der ter vergadering aanwezige leden op zich veieenigd hebbende; ie alle ten volle stemgerechtigde burgers der Z.-A. re publiek 2e alle genaturaliseerde burgers dia den eed van getrouwheid aan de Z.-A. republiek hebben afgelegd, en als zoodanig aangeleekend staan. De officieele taal der vereeniging is Hol- landsch. CHINA. Bij keizerlijk decreet wordt Li Hung Chang ontzet uit al zijne rangen en waardigheden. Alleen zijne positie a's onderkoning van Pet- chili zal hij behouden. Volgens belichten uit Shanghai, gisteren te Londen ontvangen, brengt eene door 120 hooggeplaatste Chineesche ambtenaren onder- teekende beschuldiging tegen Li Hung Chang groote opschudding teweeg. In dat stuk wordt den onderkoning ten laste gelegd veilheid, bedroe, verduistering, hoogverraad. Met den taotai Wei en anderen zou hij staatsgeheimen en mi!itaiie*plainen aan de Japanners ver kocht, hy zou tot omverwerping van de regee- rende dvnastie ,:ia men co Win n enen onderwijl geheele kapitalen naar Japan verzonden hebben. Kapitein Von Hanneken is dezer dagen naar Slmnhaikwan vei trokken om de forten te inspecteeien en te verbeteren. De Japanners hebben bij het binnenruk ken van Port Arthur de verminkte lijken gevonden van Japanners, die door de Chi- neezen gevangen waren gehouden. Aan de Times wordt uit Chefoo van 26 dezer gemeld, dat, na het gevecht te Port Arthur op 21 dezer, de Japanners aan de Chineezen veroorloofd hebben om zich terug te trekken met hunne wapenen bij zich. Sommigen vluchtten in jonken naar het Wes ten, maar het meerendeel naar het Oosten. Het gerucht loopt dat na de inneming van Port Arthur de Japanners 200 Chineezen vermoordden om de mishandelingen te wre ken, den Japanschen gevangenen aangedaan. De Japanners vonden in Port Arthur o.a. vijftienduizend ton kolen en vierduizend ton rails, voor den aanleg van spoorwegen be stemd. Admiraal Ito bevindt zich te Port Arthur. Eenige Japansche officieren keerden naar Taliën terug, anderen naar Japan. Port Arthur is weinig beschadigd. De Chineezen hadden bijna onneembare stellingen, waarvan de verstel king bijna vijftien milüoen taels heeft gekost, maar zij wisten ze niet te ver dedigen, ofschoon een voortreffelijk geschut, o.a. Krup"'s veelsooitige achtei laders, ten dienste van geoefende soldaten waren. Het Chineesche leger onder Sung viel den 21n dezer Taliën wan aan maar weid waarschijnlijk teruggeslagen. Er zijn nieuwe tiansportsche- pen met Japanners te Port Arthur aangekomen met de laatste reserves. In Manbyoeijje heeischt ware anarchie. Rooverbenden trekken door het land, deser teurs voegen zich bij hen. Het verkeer is overal gestremd. Uit Tientstin wordt gemeld dat het »Roode Kruis" zes dokters naar Port Arthur heeft gezonden. Engelsche rniütaiie attaché's bege leiden hen. JAPAN. Uit Jokohama wordt gemeld: Detring, de Chineesche gezant tot onder handeling over den vrede, is te Kobe aan gekomen en heeft een onderhoud met den Japanschen eersten minister gevraagd. Te Hirosima is gisteren het bericht ont vangen, dat het eerste Japansche legerkorps in Mantcjoerye de Chineezen bij Mothianling verslagen heeft. De Japanners zouden 40 man aan ilooden en gewonden verloren hebben, de verliezen det Chineezen daarentegen moe ten zeer aanmerkelijk wezen. Detring, de Chineesche afgezant, is drager van een brief van Li Hung Chang aan de regeering. De regeering zou echter ongeneigd zijn met Detring in onderhandelingen te tre den, tenzij hij in het bezit eener volmacht ware. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Door de afdeeiingen der Tweede Kamer zijn benoen d tot rapporteurs o. a. over de hierna te noemen wetsontwerpen verlenging van de wet van 1892, houdende voorziening der tijdelijke versterking van de nationale militie de heerenVan Limburg Stirum, De Beer, Smidt, Van den Bercli van Heem stede en Drucker tot vaststelling der begrooting van Suri name voor 1895 de heerenT. Mackay, Veegens, Pijttersen, Bastert en Guyot; houdende nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde der goederen de heeren Beelaerts van Blokland, Rink, Dobbelman, Bahlmann en Plate en over het wetsvoorstel van den heer De Savornin Lohman tot wijziging van artikel 54lis der wet op het lager onderwijs, de heerenF. van Bylandt, Goeman Borgesius, Lely,en De Beaufort (Amsterdam). SCHIEDAM, 29 November 1894. De variation op het thema: »De geschie denis van het vlaggen te Schiedam", in de afgeloopen week, nemen steeds in aantal toe. We hebben daarom een onderzoek ingesteld naar hetgeen werkelijk heeft plaats gehad en kunnen daaromtrent het volgende mede- deelen. Het gemeentebestuur heeft zich onthouden van vlaggen, nadat het zekerheid had beko men, dat in Den Haag en in Rotterdam van gemeentewege insgelijks geen vreugdebetoon zou plaats hebben. En wat nu het inhalen of wegnemen der vlaggen betreft, daarmee is het aldus gesteld. Een lid van het dage- Ijiksch bestuur heeft werklieden der stad bezig gevonden met het uitsteken eener viag van een school. De lieden bleken niet in het bezit van eenigen, 't zij mondelingen of schrif telijken last van een hunner chefs, om vlag- gestokken of vlaggen van de stadswerf te mogen vervoeren, en toen is hun den last gegeven, de eigendommen van de gemeente weder te brengen, vanwaar ze gehaald waren. Nu waren die eigendommen toevallig vlag- gestokken en vlaggen; 't hadden ook andere voorwerpen kunnen zijn. Waarom werd van bevoegde zijde geen aanzoek gedaan om die voorwerpen in ge bruik te mogen nemen? Gistermiddag werd door eenige baldadige jongens eenig hooi, stroo en papier tusschen de pilaren van de R.-k. kerk aan de Lange Haven nedergelegd en daarna in brand gesto ken, waarna zij bet op een loopen zetten. De brandersknecht J. J. G. P. Schoof, die daar juist voorbijging, doofde de vlam. De op Lombok gesneuvelde militair bene den de rang van officier, waarvan sprake is in het bericht van de St.-Ci. van Dinsdag, is de fuselier K. P. A. van Regenmorter. St.-Ct Binnenkort kunnen de volledige adviezen van het geneeskundig staatstoezicht omtrent de bereiding van seium worden tegemoet gezien. In afwachting daarvan wenscht de minister omtrent het door de regeering ten deze in te nemen standpunt vooralsnog op te schorten. Aangenaam intusschen was het hem te ontwaren, dat een eventueel voorstel tot toekenning eener rijksbijdrage op steun dei- Tweede Kamer zou mogen rekenen. Door de redactie der E. H. Ct. is reeds ontvangen voor het heilserum 4424.50, waaronder een gift van de sociëteit tot genees kundige verzoiging: »De Kunst enz." te Schiedam. Dr. De Ranitz ontving f 500, van HH. MM. de Koninginnen. In het begeleidend schrijven wordt gezegd, dat 5)deze som namens HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes beschikbaar wordt gesteld als bijdrage voor en als bewijs van belangstelling in het doel, dat U Wel Edel-Geleerde tracht te bevorde ren om het heilserum tegen diphtheritis in het algemeen, maar vooral ook voor minvermo genden, verkrijgbaar te stellen". Aan de stoomvaart-maatschappy »Zeeland" zal de wensch der Kamer van koophandel le Middelburg worden kenbaar gemaakt, dat bij den aanbouw der nieuwe schepen, waarvoor 3 millioen van de exploitatie-maatschappij zou geleend worden, ook de Nederlandsche industrie in de gelegenheid worde gesteld mede te dingen De sNederlandsche Vereeniging van Post zegelverzamelaars" heeft eene buitengewone algemeene vergadering gehouden te 's-Gia- venhage. De voorzitter der vereeniging, de hear W, N. Coenen (uit Amersfoort), bracht hulde lo. aan de vervaardigers van het standaardwerk van de zegels van Nederland 2o. aan hen, die de postzegelteutoonstelling te Haailem hadden tot stand gebracht en zulk succes verkregen hadden. Na vaststelling van het financieel verslag der vereeniging werden achtereenvolgens de ter agenda voorgebrachte punten s wijziging van eenige artikelen van het huishoudelijk reglement op den verkoopbandel", deels on gewijzigd, deels gewijzigd meerendeels geamendeerd door de heeren Du Rieu (Haar lem), Becking (Utrecht), v. d. Graft (Amers foort) en Joh. G. Haas (Den Haag) aan genomen. De heer D. E. S. Schreuders, die als direc- 1 teur van den aankoophandel ontslag had genomen, werd als zoodanig met algemeene- stemmen herbenoemd, doch verzocht veertien dagen beraad. Als plaats voor de volgende vergadering j werd Utrecht aangewezen. In het jaar 4893 en in de eerste helft van I 1894 zijn 86 »kellnerinnen" uit het land ver- S wijderd- f Wegens landloopery zijn in 1893 3938 J vreemdelingen, als zonder middelen van be- staan, over de grenzen gezet; en in dit jaar j tot 1 Juli 1702. In den herfst is het aantal steeds het grootst. Te Rotterdam (Feijenoord), bemerkte dezer dagen de telegraaf-opzichter V., terwijl hij s avonds in zijne keet was, aan de buitenzijde- j eenig leven en gestommel, blijkbaar om te i stelen. Op een nader onderzoek uitgaande werd de heer V. onverhoeds aangevallen en aan de achterzijde van den hals door een messteek verwond. De aanvaller een man 1 klein van gestalte ging op de vlucht, ter- I wijl V. nog het bewustzijn had zich naar zijn j bijzijnde woning te begeven, alwaar hij dade lijk geneeskundig werd verbonden. Zijn toe stand is niet zorgwekkend. De zaak is in handen van de politie. Te Leiden zal getracht worden een kook cursus in het leven te roepen. De inrichting voor fabrieksmeisjes wenscht die op te richter» voor de fabrieksmeisjes, en daarnevens ook een cursus voor meer betalenden, alles vol gens de voorwaarden door het hoofdbestuur van het Nut daarvoor gesteld. Het departe ment zal zich nu tot het hoofdbestuur wen den om een leerares te verkrijgen. Voor localiteit en inventaris is reeds gezorgd. De baldadigheid der straatjeugd te Haar lem heeft zich in den laatsten tijd weder ge openbaard in het overvloedig gebruik van de catapult. Niet minder dan 400 ruiten van straatlantaars behoeven vernieuwing I Om aan die roekeloosheid zooveel mogelijk paal en perk te stellen, is aan de hoofden der scholen verzocht, den leerlingen het gevaar lijke van dit spel onder het oog te brenger» en hun deze vernielingswerktuigen zooveel mogelijk af te nemen. (EU.) P. W. J. te Amsterdam schonk flQOÖ aan de noodlijdenden tengevolge van den Imo gen waterstand in 1894 in de provincie Overijsel. In de fabriek der heeren Speyer op den Groenburgwal te Amsterdam zouden 13 diamantbewerkers tegen morgen (Vrijdag) gedaan krijgen. Om die reden heeft hetgeiieeie personeel, 42 man, den aibeid gestaakt. Onder de bakkers-patroons te Amsterdam, die Maandag kans hebben gezien om niet tegenstaande de moeilijkheden, het bedrijf te doen doorgaan, behoort de bakker Duykers op de Lauriersgracht, die zijn klanten het brood per vigilante heeft thuis bezorgd! Een der lezers van het Hbl. te Amsterdam betuigt zijn dank aan de werkstakende bak kersgezellen. Hij hoopt zelfs, Jat zij het spel letje nog eens zullen herhalen. Immers hij heeft nog nooit zoo lekker gegeten als Maan dag. In plaats van zijn gewone boterham met kaas zette zijn vrouw hem rolpens met aard appelen voorzijn déjeuner deed hij hoofd zakelijk met flensjes en aan zijn souper weid hij vergast met biefsuk. Zoo'n Maandaghouder Hij zegt er niet bij, hoelang het weekgeld van zijn vrouw nu nog duren zal 1 Narij het station Groningen is Dinsdag avond door den voorlaatsten trein naar Har- AMERIKA. AFRIKA.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2