A0. 1894. Woensdag 5 December. N°. 8675. Eerste Blad. RATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. Achtenveertigste Jaargang-. Verseh nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. a COUR. 1. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pose, door het geheela Ryk Afzonderlijke noi-vmers f 1.85. 2.50. - 0.10. BOBElUi II OT K It STRAAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de belang hebbenden, dat de militieraad in het 2e district van Zuid Holland, voor de/o gemeente, oy Don derdag den 20n December aanstaande, des voor- middags ten 10 urezijne eerste sitting zal houd-» te ROTTERDAM, in liet Oude-Mannen- huis aan de Hoogstraat aldaar. Zij brengen tevens in her innering art. 91 der wet betrekkelijk de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 {staatsblad no. 72), luidende In de eerste zitting van den militieraad wordt uitspiaak gedaan omtrent: de verschenen vrijwilligers voor do militie; de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend de lotelingen in de artt. 55 en 56 bedoeld alle overige lotelingen. Dientengevolge roepen zij op de lotelingen voor ■de lichting van 1895, om ten bepaalden dage, ure en plaatse voor gemelden militieraad te ver schijnen. Eii is hiervan afkondiging geschied, waar hetbe- iiooit, den 3den December 1891. Burgemeester en wethouders voornoemd VISSER, Fd. B. De secretaris, VERNÈDE. F 11 A N K It IJ K. De Kamer is Zaterdag aangevangen met •de algemeene beschouwingen over de staats begroting voor '95. Het debat liep voorna melijk over de voorgestelde belastingende heeien Bougenot en Cochin keurden de pro gressieve belastingen sterk af, terwijl de heer Jaurès verklaarde, zich wel met het regee- ringsontwerp, hoe onvoldoende ook, te kun nen vereenigen. Voorts werd de zitting besteed aan eene rede van den lieer Jaurès tegen de kapitalisten, een klasse die z. i. «afgeschaft" behoort te worden, evenals een eeuw geleden de klasse der pachters-generaal afgeschaft werd. Door den heer Benoit is een voorstel inge diend, strekkende om de dagbladpers te bren gen onder de gewone rechtspraak, en van de bladen borgstelling te eischen in verband met de boeten die hun opgelegd kunnen worden. De instructie in de zaak-Dreyfus is afge- loopende beschuldigde zal Donderdag a.s. voor den krijgsraad gebracht worden. De bladen hebben opgewichligen toon mel ding gemaakt van de vertoogen die, in ver band met de zaak-Dreyfus, door den üuitschen gezant tot de regeering gericht zouden zijn. volgens de officieuse vei klaringen is het ge hemde ontzaglijk overdreven door sommige Fransche en Duitsche persorganen, en heeft graaf Munster op de meest hoffelijke en be scheiden manier den heer Hanotaux gewezen op de uitlatingen van sommige bladen die zijdelings de Duitsche attachés van hande lingen beschuldigden welke niet ver van spionnage verwijderd zouden zijn. DUITSCHLANB. Vorst Hohenlohe-Langenburg heeft bet stadhouderschap over Elzas-Lotharingen aan vaard. In het nieuwe ontwerp betreffende de ta baksbelasting moet worden voorgesteld het invoerrecht op buitenlandsche tabak te stellen op 40 mark per '100 kilogiam. Op grond van de opdrijving der prijzen van ruw ijzer, steenkolen en cokes door de groote syndicaten, waardoor het onmogelijk is verder met winst te werken heeft de ijzer en staalfabriek Hósch te Dusseldorf Zaterdag 400 a 500 werklieden ontslagen. Vollmar, de leider der socialistische partij in Beieren, is volgens de FranJcf. Zeitg. zeer ernstig ongesteld. ENGELAND. Ia de overeenkomst, tusschen deBritsche regeering en den heer Cecil Rhodes als ver tegenwoordiger der Britsche Zuidafrikaansche compagnie gesloten betreflende liet beheer van het Britsche gebied van invloed in Cen traal Afrika ten noorden van den Zambesi, is bepaald dat uiterlijk den 30n Juni 1895 de Z -A, compagnie het gedeelte van Centraal- Afrika, waarover haar charter in 1891 werd uitgestrekt, rechtstreeks in beheer zal nemen. De verdragen, welke ten behoeve der com pagnie in het gecharterde gebied gesloten mochten worden, zullen bekrachtigd worden, mits zij geene bepalingen bevatten in strijd met het verbod op monopolies of met de be palingen van het Berlijnsche tractaat. De Z.-A. compagnie neemt op zich, de noodige stappen te doen ter bewaking der grens tusschen het Nyassa- en het Tanganjika-meer, Zij zal be letten dat de inlanders invallen doen op het Duitsche gebied of, in strijd met het uitge vaardigde verbod, wapenen over deze grens ingevoerd worden. De bepalingen, welke de compagnie mocht willen maken omtrent het heffen van invoerrechten, behoeven de be krachtiging van den minister. De Schotsehe mijnwerkers zullen voorloopig het werk niet staken. Te Glasgow werd Vrij dag eene vergadering van gedelegeerden ge houden, waarin werd medegedeeld dat, of schoon alle mijndirectiën de gevraagde loons- verhooging van zes stuivers hadden geweigerd, de werklieden toch tegen een nieuwe werk staking waren. De gedelegeerden besloten, bij de eerste de beste gelegenheid weer om loonsverhooging te vragen, en te trachten een arbeidstijd van vijf dagen in de week te ver krijgen. Tevens zullen de mijndirectiën wor den uitgenoodigd, mede te wei ken aan de totstandkoming van een verzoeningsraad. K S L A N 1>. Uit Petersburg wordt gemeld dat de ver ontrustende berichten omtrent den toestand van den grootvorst-troonopvolger van allen grond ontbloot z\jn. Volgens de Beurscourant van St.-Peters- burg is de nieuwe leening, welke de regee ring eerstdaags zal uitgeven, b°stemd tot af lossing der 5 pCts. obligatién van de in den laatsten tijd door het rijk genaaste spoorwegen. O O S T E N It IJ Ji-H O N G A R 1J E. Naar het heet, is het Ilongaarsche minis terie niet bereid de door den koning als voor waarde voor de bekrachtiging der kerkelyk- politieke ontwerpen gestelde wijzigingen, namelijk om niet toe te staan dat iemand tot geen kerkgenootschap behoort, daarin aan te brengen en zal het den koning thans de kwes tie van vertrouwen stellen. Met 123 tegen 8 stemmen heeft de Ilon gaarsche Kamer het wetsontwerp aangeno- nomen, waarbij voor den bouw van een natio- nalen schouwburg te Pest 100,000 florijnen renteloos wordt toegestaan. ITALIË. Het parlement is gisteren geopend in tegenwoordigheid van den koning en de leden der koninklijke familie. In deze troonrede bedankte de koning het parlement voor de pogingen om bet openbaar vermogen te herstellen en wees hij op de noodzakelijkheid om dat doel spoedig te be reiken, door het evenwiciit op de begrooting te herstellen en te bestendigen. Aangekondigd wordt de indiening van maatregelen lot vermindering der uitgaven en tot verhooging der belastingen, zonder daarbij echter den toestand van den landbouw te verergeren, of den vooruitgang der natio nale productie te belemmeren. De regeering zal een ontwerp indienen tot verbetering van den toestand van het krediet. Verder spreekt de troonrede de hoop uit dat Italië de crisis zal te boven komen, terwijl zij besluit met de verklaring dat alles aanduidt dat Europa in volkomen rust verkeert en dat niemand er aan denkt of liet zou durven wagen die te verstoren. De gevoelens, uitge drukt bij gelegenheid van het overlijden des keizers van Rusland, wijzen op eene strooming van toegenegenheid, welke de volkeren ver- eenigt. De Euiopeesche vrede mag dan ook voor langen tijd verzekerd geacht worden. Koning Umberto heeft, eene audiëntie ver- leenend aan den bekenden Fransehen roman schrijver Emile Zola, zich in uiterst vriend schappelijke bewoordingen over Frankrijk uitgelaten. In het bijzonder gaf hij zijne be wondering te kennen voor president Périer, en verklaarde zich, evenals hij, een geest driftig voorstander van de handhaving des vredes. De Qazetta Ufjisiale maakt besluiten open baar, waarbij de leger-organisatie derwijze wordt hervormd, dat eene bezuiniging van millioen lire wordt verkregen. Italië's weerkracht zal daardoor in geen enkel op zicht ly'den. Men verwacht er integendeel heilzame vruchten van, wat sterkte en snel mobilisatie-vermogen betreft. Er komen, volgens deze besluiten, niet minder dan 900 officiersplaatsen te vervallen en 400 van beambten aan het ministerie van oorlog. Naar men verzekert zouden de minister van buitenlandsche zaken en de Japansche gezant te Rome een handels- en scheepvaartverdrag tusschen Italië en Japan hebben onderteekend. Van Januari tot November hebben de ont vangsten der douane bijna 30 millioen min der opgebracht dan over hetzelfde tijdvak in liet vorige jaar. A M E It I K A. Uit Washington wordt van gisteren gemeld: In de jaarlijksche boodschap van den pre sident aan het Congres wordt stilgestaan bij den vernietigenden oorlog tusschen de twee machtigste mogendheden van het oosten. De Vereenigde Staten zouden terstond gehoor geven aan eiken wenk dat hun vriendschap pelijke tusschenkomst tot een eervolle be ëindiging van de vijandelijkheden zou kunnen strekken. De president wijst op den vooruit gang van Japan, welks prijzenswaardige wensch het is in binnenlandsche aangelegen heden tot volkomen autonomie te geraken. De president beveelt verder vrijstelling van tolrechten voor kolen en ijzer aan en het weg nemen van elk differentieel recht voor geraf fineerde suiker. Ilij zal de emissie van schat- kist-bonds voorloopig vooitzetten als het noodig is. In het jaarverslag van den secretaris der schatkist wordt gezegd, dat het tekoit over het afgeloopen begrootingsjaar 70 millioen dollais bediaagt, terwijl dat over liet loopende jaar op 20 millioen geschat wordt. De invoer van koopwaren verminderde met 211 millioen, de uitvoer nam toe met 44 millioende uitvoer van goud verminderde met 32 mil lioen, terwijl de invoer met 51 millioen toenam. De invoer van zilver steeg 13 mil lioen, de uitvoer nam 50 millioen toe. De Braziliaansche regeering tracht de uit gaven voor het leger te vcnnindei en en heeft besloten de natiouale garde af te schaffen. Tus schen die gardeen de geregelde troepen hadden herhaaldelijk botsingen plaats, soms zelfs zeer bloedige, en dit is dan ook de reden dat men over het algemeen met het besluit der regeering is ingenomen. CHINA. De vredesvoorstellen, door de regeering aau Japan gedaan door tusschenkomst van den gezant der Vereenigde Staten, schijnen gunstig te zijn opgevat wat betreft den grondslag, maar over de bijzonderheden is men het nog niet eens en bovendien verlangt Japan ook degelijke waarborgen dat China zijne beloften zal nakomen. De reden waarom de regeering eerst een

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1