1 N°. 8676. A0. 1894. onderdag 6 December. .A. ch tenveertia-ste .Taarffan?. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgëv¥rT~j. odé. Buitenlandsche Berichten HiiiTiciilandsclie Berichten. GD0M1T. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pose, door het geheele Kijfc Afeonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BIBBAIi BOTBRiTRiAT ff O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels ine inbegrip van eene'Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. B l T S e H L A N D. De keizer is Maandagochtend te Levensau, rnbij Kiel, aangekomen tot inwijding eener brug over het Noord-Oostzeekanaal. Nadat •de minister Von Bótticher den keizer had welkom geheeten, bedankte deze voor de haitelijke ontvangst; herinnerde aan zijn giootvader, onder wiens regeering de bouw van liet kanaal was aangevangen, dankte allen, •die daaiaan hebben medegewerktwenschte .den leider der werkzaamheden en de weik- Jieden die haar hebben voltooid geluk, en •reikte verschillende ridderorden uit. Vervolgens begaf de keizer zich naar Ki.-l tot beeediging der recruten, die hij aanspoorde tot tiouw aan hun eed, zoowel in het binnen land als in den vreemde. »Tn de oudheid, toen de Cimbren en Teutonen de Alpen -ovei trokken zoo zeide hij waren tie oude Germanen gewoon, wanneer zij ten strijde trokken, zich door ketenen aan elkaar te verbinden. Thans zijn geen ketenen meer noodig; de eed is de band, die alle krijgers •verbindt." Volgens de Post is het nieuwe ontwerp der tabaksbelasting thans gereed en zal het eerst daags den Bondsraad worden toegezonden. épf Bij dit ontwerp worden sigaren en sigaretten belast met 25 pCt., pruim- en snuiftabak met 40 pCt. en rooktabak met 50 pCt. der waarde. De belasting zal worden geheven zoodra de waar de fabiiek verlaat en iedere fabrikant is verplicht onmiddellijk de rechten te be talen. Van buitenlandsche tabak zal een in voerrecht worden geheven van 40 mark per •100 kilo. De groothertog van Saksen-Weimar-Eise- oach, die door ongesteldheid was verhinderd de teraardebestelling van den erfprins bij te wonen, is nog niet hersteld. De groothertog heeft een ernstige verkoudheid opgedaan en moet daarom nog steeds zjjne kamer houden. Wet het oog op den hoogen leeftijd van den groothertog maakte men zicli te Eisenach aanvankelijk zeer ongerust, maar tot dusver is deze vrees ongegrond. De laatste berichten «ver den toestand van den groothertog luiden gunstiger. Te Neurenberg is een tweedaagsche ver gadering van socialisten gehouden tot be spreking van den partijstrijd. Grillenberger trad ia een uitvoerige wederlegging van Bebels argumenten. De discussiën waren somtijds zeer stormachtig. Ten slotte werd een door Vertel voorgestelde motie, waarin het op treden van Bebel wordt gelaakt en het volste vertrouwen in Grillenberger wordt uitgespro ken, met algemeene stemmen op 20 na aan genomen. F R A N K R IJ K. Alvorens met de behandeling der begrooting wort te gaan, had de Kamer zich Maandag bezig te houden met een aanvrage tot inter pellatie over de vervalschingen der verkiezin gen te Toulouse, door den burggraaf d'Hugues ingediend. De minister-president bestreed de urgentie dezer motie, de heer d'Hugues meende daarentegen dat de kwestie in belangrijkheid alle andere overtrof* door de Kamer werd hij echter niet in het gelijk gesteld. Zeer boos hierover, riep de heer d'Hugues dat zij die tegen zijn aanvrage stemden, belang had den bij de onregelmatigheden, te Toulouse geconstateerd, hetgeen teweegbracht dat de spreker tot de orde geroepen werd. Een nieuw schandaal-proces doet van zich spreken. Het geldt hier de zaak-Aller, die Zaterdag a.s. voor de correctioneele rechtbank van de Seine zal komen. Aller en zijn handlangers ten getale van vijf worden beschuldigd, bedrog gepleegd te hebben bij leverancien van het leger. De minister van oorlog, op wiens in stigatie de vervolging is doorgezet, treedt in het proces als civiele party op. De georganiseerde propaganda der socialis ten onder de Parijsche studenten in het Quartier Latin heeft een aanvang genomen. De reeks lezingen die gehouden zullen worden over de groote oeconomische en sociale vraag stukken van den dag, werd geopend door Vandervelde, een der leiders der Belgische sociaal-democratische partij, met eene rede over de socialistische beweging in BelgL, die zich kenmerkte door de bijzonder kalme en beschaafde wijze waarop zij werd voorgedragen. De spreker werd herhaaldelijk toegejuicht. De heer Jaurès, lid der Kamer van afgevaar digden, leidde de vergadering, die o. m. bijge woond werd door den oud-minister De Heredia, Miilerand en Camille Pelletan. ENGELAND. Onder de weinige pairs die tegen zich zeiven dat is tegen hun Huis verdeeld zijn, staat, naast lord Rosebery, lord Tweedmouth voorop. Zaterdag weder, als gast van de 2Reform Club" te Liverpool, verklaarde hij dat eene hervorming dus niet eene af schaffing van liet Hoogerhuis een logisch uitvloeisel der uitbreiding van het kiesrecht was. Het was onduldbaar, meende hij, dat, terwijl het Lagerhuis zoozeer gewonnen had aan representatieve beteekenis, een ander lichaam, met ondergeschikte legislatieve be voegdheid bekleed, nu zooveel jaren reeds zonder eenigerlei wijziging in zijne samen stelling was gebleven. Wat Ierland betrof, zoo kon lord Tweed mouth zijnen toehoorders de verzekering geven, dat Homerule niet unaar bed was gebracht". Integendeel, wel verie van dit vraagstuk aan kant te hebben geschoven, was de regeering bezig den besten weg in te slaan om het onder handen te nemen en te regelen. Lord Rosebery bracht Vrijdag een bezoek aan South-Queensferry. Bij die gelegenheid bood hij aan de stad een hall aan met boe kerij en leeskamer, daarmede de nagedachte nis wenschende te eeren van zijn overleden vrouw. Lord Elgin, de onder-koning van Britsch Indië, heeft Zaterdag te Lahoie, de hoofden van Pendjab ontvangend, eene redevoering gehouden, waarin hij zeide, dat de Britsch- indische regeering den viede wil en niet meer dacht aan verdere gebiedsuitbreiding. Het bezit te handhaven was haar eenig stre ven. Er bestond dan ook reden om te ver wachten, dat de verhouding tot Rusland, sa de laatste tijden reeds zooveel beter geworden, nog aan hartelijkheid zou toenemen. O O S T E N R IJ K-H O N G A R IJ E. De Hongaai sche Kamer heeft Maandag het wetsontwerp tot toekenning van een krediet van 200,000 florijnen voor den bouw van een een nationalen schouwburg te Pest, waarin jaarlijks ook 50 voorstellingen in een vreemde taal zouden moeten gegeven worden, bij derde lezing met 98 tegen 96 stemmen ver worpen. De linkerzijde was zoo uitgelaten van blijdschap, dat de vooizitter de zitting moest schorsen. Te Hermannstadt in Transsylvanië is eene vergadering gehouden om te protesteeren tegen de rninisterieele beschikking waarbij de nationale Rurneensche partij ontbonden wordt verklaard. Alle Rurneensche gemeenten hadden afgevaardigden gezonden. Door den vooizitter werd eene rede uitgesproken, waarin heftig protest werd aangeteekend tegenover de Rumeniërs, Een commissie van 50 personen werd benoemd, die in geheime zitting een aantal vraagpunten zal bespre ken, welke aan de algemeene vergadering der afgevaardigden van de Rurneensche gemeen ten zullen worden voorgelegd. Ten slotte nam men een motie ac« waarin het besluit van den Hongaarschen minister onwettig werd verklaard. De naam van keizer Frans Jozef werd met luide toejuichingen ontvangen. Te Hermannstadt heerscht groote opgewondenheid. In de Kamer verklaarde de minister van binnenlandsche zaken, dat hij het internatio naal Rumeensch congres niet zal dulden en dat hij elke poging om het te doen doorgaan met alle hem ten dienste staande middelen zal bestrijden. ITALIË. Men zegt dat in het voorjaar Engeland zich met Italië zal vereenigen tot een gemeen schappelijk optreden in Egypte tegen den Mahdi. Biancheri is tot voorzitter van de Kamer gekozen, met 236 stemmen en 73 blanco biljetten. SPANJE. Teneinde zijne houding te verklaren jegens Castelar, dien hij langen tijd ter zijde stond bij de leiding van de republikeitisehe partij, beging de minister van koloniën de onvoor zichtigheid van te zeggen dat de monarchie slechts iets accidenteels was. Te midden van een groot tumult en van de protesten der conservatieven verklaarde Canovas, dat hij walgde van de taal, door een minister der monarchie gehouden. AMERIKA. Aan het slot van zijn boodschap aan het congres deelde president Cleveland mede dat hij voorloopig de uitgifte van schatkistbiljet ten zal voortzetter., voor zoover het noodig is den goudvoorraad in de schatkist te ver meerdei en. De oorlogsschepen Baltimore, Charlestown, Concord en Petrel zijn aangeschreven zich naar Taku te begeven ter verdediging van de belangen der Amerikanen te Tientsin en te Peking. CHINA. Naar verzekerd wordt, is eene afdeeling van het Japansche leger, onder bevel van maarschalk Yamagata, op weg naar Niuch- wang, dat waarschijnlijk onvoldoende verde digd wordt, daar een groot gedeelte der bezet ting de wijk heeft genomen naar Wei-Hai-Wei. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 4 December. Het algemeen begrootingsdebat werd voort gezet. De heer Dobbelman behandelde de agrari sche kwestie en betreurde, dat dit ministerie de veroudeide en veroordeelde vrijhandelsbe ginselen wil blijven huldigen, hetgeen spreker onverklaarbaar acht bij de slechte oogsten en den ongunstigen economischen toestand, geschetst in zoovele adressen. Liever zag hij daarin van regeeringswege verandering, liefst verbetering gebracht, met name in den slech ten toestand van den landbouw, te meer daar z. i. in andere opzichten het slechtste protec- tieslelsel gehandhaafd wordt. Hij betuigde dan ook ingenomenheid met den aandiang op invoering van graanrechten en op matige ver hooging van invoerrechten op nijverheidspro ducten, een maatregel die meer aibeid, hoo- ger loon en meedere welvaart voor den land bouw zou brengen. De Kamer willende stellen voor eene uit spraak in dezen, stelde hij een motie voor, verklarende dat herziening en uitbreiding van het tarief vau invoerrechten tot verbete ring van den toestand van landbouw en in dustrie en in het belang der schatkist dringend wordt vereischt. Deze motie is tot latere be handeling aangehouden. De heer Harte trachtte de regeering te win nen voor de verzekering van werklieden, in het bizonder tot toekenning van pensioen aan arbei ders in geval van ouderdom. Hij wil dan ver zekeringsplicht en acht de door de regeering voorgenomen maatregelen onvoldoende ter ver krijging van algemeene verzekering voor den ouden dag. Bij verplichte verzekering toch wordt de premiebetaling een onafscheidelijk onderdeel van het arbeidsloon. H ij dringt op spoedig handelen in dezen aan en ontraadt inits-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1