PER TELEGRAAF. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Armenzorg. Reelat zaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. RES ÜLTA^T teld, geeft hij den ingang te aanschouwen van een graftempel, welke ingang is afge sloten door een grafsteen. Boven aan dien steen, ondereen graflampje in antieken vorm, leest menïAan dr. Is. Hooykaas, em.- predikant der Remonstrantsche gemeente te Rotterdam"; onderaan: ïZijue vrienden". Aan het hoofd van de twee pijlers zijn de data van geboorte en overlijden vermeld. Verder vormt de deksteen, die de twee pijiers ver bindt, den voet eener bekroning van soberen omtrek. Op deze bekroning zijn in bas- relief de emblemen van het godsdienstig leven aangebrachteen opengeslagen bijbel, gedekt deels door een palmtak, deels door een anker, terwijl een kruis met een ster zich aan de bovenzijde verheft. Een toepasselijke tekst: Philipp. IV 6 en 7 een lievelingstekst van den ontslapene is aan den voet dei- bekroning gebeiteld. Het geheel is zeer schoon, waardig den man voor wien wel liet schoonste monument staat opgericht in het hart zijner vele vrien den, maar voor wiens betrekkingen en vrien den het een weldadig gevoel is, dat nu ook de plek waar zijn stoffelijk overschot rust de herinnering bewaart van zijn veelbeteekenend leven. (TV R. Ct.) Bij de verkiezing van een lid van het hoofd bestuur der ^Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen", in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer C. J. M. Dijkmans, zijn door 416 departementen uitgebracht 374 stemmen. Gekozen is met 357 stemmen de heer J. E. Veltman, te Amsterdam, die zich de benoeming heett laten welgevallen. In de Zeeuw vertelt de zendeling Wjjnveldt dat op Lombok alle belijdende Christen-mili tairen tot heden werden gespaard. Deze reclame voor den godsdienst zegt de Arnh. Ct. latende voor hetgeen zij is, mag men vragen of allen, die den heldendood in den strijd op Lombok stierven, geen be lijdende Christenen waren Kent deze zendeling dan allen, officieren en minderen die gesneuveld zijn, zoo goed om zulk eene bewering te kunnen uiten De heer Wijnveldt is met zijne recomman datie van de rechtzinnigheid wel wat ver ge gaan. Naar aanleiding van het arrest van den floogen Raad, waarbij de sociaal-democra tische bond tot een verboden vereeniging verklaard is, bevat Recht voor Allen dat tevens zijn ondertitel sOrgaan der Sociaal- Democratische partij" verloren heeft de volgende, door A. Ret en Sam. W. Coltof onderteekende mededeeling aan de partij- genooten Gisteren is de beslissing gevallen. Da ïSociaal- Bemocratische Bond in Nederland" is tot een verboden vereeniging verklaard. Het Kerstcongres van den sSociaal-Deraocra- ticchen Bond in Nederland" kan dus niet gehouden worden, zonder een aantal personen aan vervolgingen bloot te stellen. De ondergeteekenden, als voorzitter en secretaris van den gisteren tot een verboden vereeniging verklaarden iSociaal-Democratischen Bond in Hederland" veroordeeld, geven den personen, die da afdeeling van den verboden »Sociaal-Demo- üratischen Bond in Nederland" vormenin overweging zoo spoedig mogelijk te vergaderen en het volgende te bespreken 4°. Op 25 December a.s. naar een vergadering, door ondergeteekenden belegd en Se houden in »Walhalla", te 's-Gravenhage, 's morgens te 14 war, zoo noodig voort te zetten op den volgenden dag, een of meer personen uit bun midden af te vaardigen, die daar stern zullen uitbrengen naar denzelfden maatstaf, welke voorkomt in art. 13 van het reglement van den verboden ïSoeiaal-Demorratischen Bond in Nederland". 2 De voorstellen in den beschrijvingsbrief voor het Kerstcongresdoor den nSociaal- Democratischen Bond in Nederland" verzon den, vóórdat deze verboden verklaard was, te behandelen, teneinde de resultaten daarvan mede la dealen in s Walhalla", om die zoo noodig to; nieuwe voorstellen te formuleeren. 3 Dien afgevaardigden de noodige opdracht mede te geven, waaidonr de in Walhalla" te hinden vergadering tot een resultaat leide, waardoor de propaganda niet belemmerd wordt. Naar het Vad. verneemt, zouden de protec- tionisten in de Kamer het ijzer willen smeden nu het heet is m. a. w. een motie willen voor stellen ten gunste der invoering van graan rechten. Het wordt tijd kleur te bekennen en het zal zijn nut hebben te komen tot een kracht meting, voegt het Vad. er bij. Als een gevolg van het bestaande kolen- syndicaat tusscben de mijnbezitters in Duitsch- land zijn de steenkolen hier te lande goedkoo- per dan daar. In de Pruisische bladen wordt hierop de aandacht gevestigd, en men is er natuurlijk niet bijzonder gesticht over. De schipper van een vaartuig, liggende in de Westvest te Delft, is gisterochtend in zijn roef dood gevonden. Hij was tengevolge van kolendamp gestikt. Dinsdagochtend wilde de stationschef te Voorschoten als naar gewoonte de sleutels nemen van de geidlade en kwam toen tot de ontdekking dat zij verdwenen waren. Hulp was spoedig ontboden, men brak de lade open en nu bleek dat eene som van f448, welke daarin aanwezig moest zijn, verdwenen was. De kantoordeur was met een valschen sleutel geopend. Tevens werd vermist een van de vier sleutels waarmee de wissels worden verzet. Bij onderzoek bleek dat de wissel omgezet, en dat de lantaarn, die als sein moest dienen, in de sloot geworpen was. Een groot onheil is door deze ontdekking voor komen, daar een in aankomst zijnde trein ongetwijfeld had moeten deiailleeren. Vatt den dader is niets bekend. Hij moet echter met de inrichting van het station bekend zijn, dat blijkt uit alles. Men schrijft uit Amsterdam aan hel U. D. De ex-commissaris van politie van Hilver sum Tuinenburg, wiens verblijf teMonte Carlo ontdekt werd en die zich door een revolver schot bij zijne arrestatie zeer ernstig ver wondde, zal in het leven worden behouden en neemt zelfs in beterschap toe. Over zijn uitlevering wordt dan ook drnk onderhandeld, maar deze ondervindt noga eenige bezwaren, daar de gouvernementen van Monaco, Frankrijk en België daarbij zijn betrokken. De Nederlandsche regeeriug koes tert thans het voornemen Tuinenburg naar Marseille te doen vervoeren, teueinde hem van daar met een Hollandsch stoomschip naar Nederland te brengen. Maandagavond is een conducteur der Prui sische staatsspoor, tusschen Bocholt en Win terswijk, van den trein gevallen. Zijn lijk is verbrijzeld teruggevonden. Gisterochtend ie halfacht had de rangeer der K. te 's-Bosch het ongeluk, onder eene rangeerende locomotief te geraken. Gelukkig lag de man midden in het spoor, zoodat hij er betrekkelijb nog goed afkwamzijn hoofd was gewond en ook klaagde hij over erge pijn in den rug. De drie jeugdige choierapatienten te Koude kerk aan den Rijn zijn alle herstellende. Ook de moeder van een hunner, die in lichten graad was aangetast, is buiten gevaar. Thans is weder een geval van cholera asia- tica voorgekomen in de onmiddellijke nabij heid van de beide andere lijders. Amsterdam. Ongeveer 350 vleeschhou- werspatroons te Amsterdam kwamen Dins dagavond overeen geheele Zondagsrust in te voeren van November tot Mei. Op deze ver gadering heerschte zulk een gunstige stem ming voor dit plan, dat men meende dat de Zondagsrust gedurende dat eene halfjaar zoo goed zou bevallen, dat men het andere half jaar ook wel zal willen sluiten. De varkensslagers trekken nog niet éene lijn, echter werd op een patroonsvergadering met 63 tegen 54 tot invoering van Zondags rust besloten. 's-GR.l VE II AG E, G December. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over de staatsbegrooting heeft de minister Roëll uitvoerig het program der regeering verde digd; verzekerd dat het kiesrecht zal zijn eene nationale regeling, niet strijdig met de grondwetdat in 4895 een voorstel tot rege ling der gemeente-fiuanciën zal worden in gediend dat zal worden vastgehouden aan een staatslijfrentebank. Hij heeft de nieuwe geweren als noodzakelijk voor het veldleger verdedigd en zal de protectie blijven bestrij den, daar de graanrechten vooral op den min deren man zouden drukken. De minister van justitie verklaarde dat bij de werkstaking te Amsterdam zooveel moge lijk is gedaan wat de politie bij machte was. De minister Van Houten ontkende van be ginselen te zijn veranderd, maar thans alleen het kiesrecht en de gemeente-financiën te willen regelen. In de eedskwestie handhaaft hij zijn beginsel, maar deze regeling is thans niet aan de orde. De verlenging van de ter mijnen der schoolwet is bij den Raad van State. De minister van financiën verdedigde zich tegen het verwijt van gemis aan zuinigheid. De minister van oorlog verdedigde zijne houding. Heden avondzitting. Op de stronken van de postwissels voor di'n onafhankelijken Kongostaat mogen geene mede- deelingen van bijzonderen aard voorkomen. In de bloementuinen van Znid-Beveland zijn sommige rozestruikeu nog van frissche razen voo! zien. Als eene groote bijzonderheid wordt mede gedeeld, dat in den tuin van den heer v. K. te Loosdrecht tuinboonen in vollen bloei slaan. Door den heer Van 't Lindenhout wordt in Hot Oosten medegedeeld dat hij sedert 4 maanden het penningmeesterschap der weesinrichting te Neer bosch heeft neeigelegd, en dat op zijn verzoek door het bestuur de heeren E. J. Griffijn to Arnhem, rar. P. A. graaf van Limburg Stirutn teOnsterbeek en II. J. Koper te Hees als leden der financieels commissie voor da weesimicbting zijn gekozen. De directeur der weesinrichting te Neerbosch hoeft, onder veel meer giften, door lusschenkomst van den heer W. Hovy te Amsterdam van I. B. aldaar f 4000 voor zijn gesticht ontvangen. N. d. J., winkelier in manufacturen, te Arn hem woonachtig, had in den thans afgeloopen zomer een magazijn van manufacturen geopend te Schiedam. Terwijl hij zich aldaar ophield, weid hij door de pokken aangetast. Na zijn herstel werd door den burgemeester van Schiedam, daartoe door eenige hospitaalsoi- daren bijgestaan, 's mans geheele goederen inventaris, tot een waar j van ruim f 4000, ter ontsmetting weggevoerd. De winkelier kon zich daarmede niet wel ver- eenigen en weigerde dan ook, toen hem eenige weken later die goederen, thans geheel ontsmet, maar leelijk beschadigd, door een deurwaarder met getuigen op legale wijze werden aangeboden, deze zonder eenige vergoeding aan te nemen. Nadat hij daarna tevergeefs pogingen had aangewend om krachtens minnelijke schikking met de gemeente Schiedam da tengevolge van de ontsmetting ontstane schade door deskundi gen te doen regelen, deed hij die gemeente in den persoon van haren burgemeester dagvaar den tot vergoeding van de door hem aldus gele den schade provisioneel tot benooming van des kundigen tot het opmaken en begrooten daarvan. De gedagvaarde gemeente bestreed deze vor dering met twee middelen van niet-ontvanke- lijkheid. Op den voorgrond stellende dat gemeente besturen öf handelen als belast met de huishou ding der gemeente zelf öf als organen van het administratief gezag, verwierp zij. nu baar bur gemeester in dezen uitsluitend zijne medewerking had verleend aan de uitvoering pener rijkswet (die van 4 December 4872 SM. 134. tot voor ziening tegen besmettelijke ziekten) Iedere aan sprakelijkheid voor handelingen door den bur gemeester, als orgaan van den staat gepleegd. Bovendien en dit was het 2e middel de eischer had verzuimd de onrechtm?.'iDe daad te noemen, die de door hem gestelde schade zou hebben moeten veroorzaken. Deze toch volgt allerminst uit de dagvaarding, waarin slechts wordt beweerd dat de burgemeester de goede ren had doen wegvoeren, laten on'smetten, na ze van hun respectieve merken te hebben ont daan. In casu waren de handelingen van den burge meester volkomen gerechtvaardigd en rechtmatig, waar ze steunden op de ontsmettingsformaliteUen van het koninklijk besluit, krachtens art. 25 der wet van 1872 uitgevaardigd. Do geleden schade kan evenmin op de ge meente worden verhaald, als deze liet nadeel vergoeden mag, dat ieder winkelier in zijn debiet lijdt, wanneer een duidelijk zichtbaar ïbestnet- telijke ziekte" biljet hem als het ware onder quarantaine stelt. Ook tot benoeming van de.-kundigen wensrhte de gemeente niet mede te wei ken. waar in geenen deele vaststond de staat, waarin de goederen vóór hunne ontsmetting verkeerden. Zijnerzijds hield de eischer vol, dat in het algemeen de zorg voor de publieke gezondhei I gemeentezaak is dat nu wel in liet bijzondere geval van besmettelijke ziekten, die zorg van burg. en wot li. is overgebracht naar den persoon des burgemeesters, doch dat hiermede de wet van 4872, met derogeerende aan de gemeentewet, geen andere bedoeling had, dan om de macht der gemeentebesturen uit te bi eiden en gelegen heid te geven tot onmiddellijk ingrijpen waar dit noodzakelijk mocht blijken. Dit blijkt int verschillende plaatsen der memorie van toelichting van die wet. De buigemeester was dientengevolge opgetreden als hoofd der gemeente, niet als staatsambtenaar. Hel begrip der onrechtmatige daad had eischer uitgedrukt door het woord swegvoeren", waar onder ook volgens de jurisprudentie. Vervenen «tegen den v.i! van den leehUiebbende" moet worden verstaan. Noodzakelijk was het trouwens niet den feitelijken grondslag der ingestelde voidering te zoeken in een onrechtmatige daad, daar volgens art. 5 der meet genoemde wet de kosten der ontsmetting, dus ook de schade en het bederf daardoor aan de goederen toegebracht, gebracht worden ten lasie van de gemeente. In deze voor de administratie belangrijke zaak, Maandag j.l. voor den eischer door mr. Tels, voor de gedaagde gemeente door mr. E E. van Raalte voor de Rotterdamsche rechtbank bepleit, zal het O. M. den 44n dezer conclusie nemen. (iV. R. Ct.) KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend werden ter markt alhier aangevoeld 45 wintei - zalmen, die voor fl,90 tot 2,20 per r/s ls|iu werden verkocht. Nod.-Herv. Kerk. Beroepen: te Noordbroek ds. Gerritsen, te Peize Hoogmade de heer F. Doevendans, cand, te Nieuvv-Hulvoet de heer J. II E. Verwey, cand. te Rijswijk; te Nieiivv- Lekkeiland ds. H. J. Hulscher, te Koiijnsplaat te Boven-Smilde de heer II. Stegenga, cand. te Oud-Loosdrecht. Aangenomen: naar Ileemse door den heer F. G. Moeton, cand. te Haarlem, die voor Hemmen (toez.), Borsele en 's-rleeienhoek heelt bedanktnaar Idsogahuizen en Piaam door den beer II. Visser, cand. ie IJlstnaar Anjurit door ds. G. van Dijk Pz., te Ter-Aar c. a. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Breukelen ds. J. Dijkstra, te Joure c. a. Bedankt: voor Alblasserdam door ds. A. Teerink, te Werkendam c. a. van liet scheikundig onderzoek van het water der Drinkwaterleiding te Schiedam, genomen den 30sten November 489 i. Totaal der opgeloste stoffen 248 rnilligr, per Liter. Kalk52 Magnesia 8 p Zwavelzuur. 29 p Chloor27 Ammoniak0 pp» Nitrieten 0 pp» Nitratensporen Kalium-permanganaat 7.4 p d (benoodigdter oxydatie der organische stoffen).

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3