A". 1894 Zaterdag 8 December. N°. 8678. ■A. cli t n V© ©rtig-ste Jaargang. Verschijn! dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BUKBAB: BOTËRATKAAT teulandselie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. Franco per pose, door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke" liomtners - 0.10. 9 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. 1.10j Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITS c ii l a n d. De eerste zitting van den Rijksdag in het nieuwe gebouw werd gisteren door den heer Von Levetzow geopend met een woord van ■dank aan den genialen bouwmeester. Het gebouw berinneit aan den grooten tyd en aan degenen die voor de vestiging des rijks gestreden en hun bloed gelaten hebben. Als ■gedenkteeken voor die helden heeft het eene fcooge vaderlandsche beteekenis. Deze betee- kenis in waarde te houden en te eeren is de taak des Rijksdagsdaarom moeten wij ons geheel in den dienst van het vaderland stel len; de keuze van den keizer, het rijk en het volk is voor den Rijksdag de hoogste wet {suprema lex). De voorzitter besloot met een Hoek, op den keizer, waarmede alle aanwezi gen geestdriftvol instemdenalleen de sociaal- 73 O democraten bleven zitten, hetgeeD groote ont steltenis en aanhoudend rumoer verwekte. De voorzitter van den Rijksdag is als zoo danig heikozen. Onder levendigen bijval berispte de voor zitter van den Rijksdag de socialisten, omdat zij niet van hunne zetels waren opgestaan loan het leve de keizer werd uitgebiacht. Dat stemt niet overeen met de zeden van Duitsche mannen, noch met de gewoonten van den Rijksdag. Singer, die onder uitvallen tegen den per soon des keizers het standpunt der socialisten trachtte te verdedigen, verwekte letterlijk een storm van verontwaardiging onder de leden en werd door den voorzitter verhinderd met zijne-rede voort te gaan. Bij de beraadslaging over de socialistische voorstellen, strekkende om het aanhangige strafproces tegen enkele socialistische 'eden te staken, kwam in het bijzonder de conser vatief Von Manteuffel in scherpe taal op tegen de heden door de socialisten gevolgde gedragslijn. De volgende vergadering zal Dinsdag plaats hebben, ter behandeling van de begrooting. In de memorie van toelichting tot het wetsontwerp tegen de omwentelingspartijen, dat gisteren officieel bij den Rijksdag inge komen is, wordt in het bijzonder de voorge stelde verscherping van de strafwet verdedigd, krachtens welke beschimpende uitlatingen over godsdienst, monarchie, huwelijk, familie en eigendom gestraft moeten worden met gevangenis tot 2 jaar. Zonder de monarchie als grondbeginsel heet het kan men zich eene regelmatige ontwikkeling van onze poli tieke toestanden niet denkende familie en het huwelijk zijn de eerste voorwaarden van het geheele zedelijke volkslevenvan hei instituut vau den particulieren eigendom hangt het maatschappelijk bestaan af van den enke len zoowel als van geheel het volk. Tegen witiek zonder agitatie en zonder beschimpin gen kunnen de grondslagen van onze bescha ving nu eenmaal niet verdedigd worden maar voor openbare beschimping moeten zij worden behoed, opdat niet breede hriogen der bevolking verleid worden tot de opvatting dat deze grondslagen berusten op onwaarheid en onrechtvaardigheid, hetgeen op zijn minst even veiderfelijk werkt ais de ophitsing tot klassen haat. Voorts zal emand voortaan gestiaft kunnen worden als hij openlijk iets mede deelt waarvan hij, in vei band met de omstan digheden, kan aannemen dat het verzonnen of onjuist voorgesteld is. F li A N K R IJ K. Nu het diplomatieke incident, tengevolge van de uitlatingen van zekere dagbladen in verband met de zaak-Romani en de zaak- Dreyfus ontstaan, in der minne geschikt is, blijkt dat het incident inderdaad niet van gewicht ontbloot is geweest. Zoodra hij ver nam dat in de pers de houding van de mili taire attachés in verband gebi acht werd met de spionnenzaken, bracht graaf Munster den minister van buitenlandscbe zaken onder het oog, dat het gedrag van het onder hem die nende ambassade-personeel steeds bovenalle verdenking verheven is geweest; dat de op geworpen vermoedens hem beleedigden en hij in het vervolg gerespecteerd wilde worden, zoo men hem niet in de noodzakelijkheid wenschte te brengen, Parijs te vei laten. De lieer Hanolaux haastte zich, den Duit- schen gezant alle mogelijke voldoening te ver schaffen. Figaro voegt aan deze mededeeling toe, hoe uit goede bron gebleken is dat alleen De Duitsche attaché te Brussel, graaf Schmet- tau, betrekkingen onderhield met Dreyfus. Dezelfde attaché had zich vroeger in verbin ding gesteld met den uitvinder Turpin. Het is nu zeker, dat de zaak-Dreyfus den 19n dezer voor den krijgsraad zal komen. De heer Cavaignae heeft zich laten over halen, om het presidium der commissie voorde belasting) ntwerpen weder op zich te nemen. De vermindering van de opbrengst der be lastingen is zoo aanzienlijk, dat wanneer de opbrengst over December niet beter is, men zijne toevlucht zal moeten nemen tot nieuwe belastingen, om de begrooting te doen sluiten. BELGIË. In de K' mer hebben de socialisten, giste ren bjj de beraadslaging over de dotation, eene verklaring doen voorlezen, waarin ge- piotesteeid wordt tegen de civiele lijst en dotatie aan den graaf van Vlaanderen, en dit wel uit naam van hunne republikeinsche overtuigingen. Na eene heftige discussie, waarby de chef van het kabinet de Kamer uitnoodigde te roepen leve de koning werd hieraan door de rechterzijde met groote instemming voldaan. De linkerzijde der libe ralen en de progressisten sloten zich bij deze betooging ten gunste van het koningschap aan, doch de socialisten antwoordden met den kreet leve het volk iceg met de kapitalisten DENEMARKEN. De commissie uit het Folkething, aan welke het onderzoek van het regeei ingsontwerp ter vermeerdenng van liet aantal kiesdistiieten voor het Folkething was opgediagen, heeft daarover rapport uitgebracht. De meerder heid der commissie, die samengesteld is uit leden aer rechter- en der gematigde linker zijde, heeft voorgesteld het aantal kiesdistric ten te biengen van 102 op 114. Van deze nieuwe districten vallen er 6 in de stad Kopenhagen met hare voorsteden. In het ge heel zouden er 7 in de sleden en 5 op het platteland gevormd worden. RUSLAND. De gezondheidstoestand van den te San Remo vertoevenden grootvorst Alexis Michai- lovvitch is achtei uitgaande. Dr. Bertensohn, uit St.-Petersburg, is daarheen vertrokken. 4 Generaal Gourko is weer als gouverneur van jollen _op zijn post te Waischau teruggekeerd. Aan de Times wordt uit Odessa gemeld De transportschepen Orel en Saratoff hebben be vel ontvangen, tioepen uit Sebastopol en Odessa naar Batoem te brengen om de Rus sische troepen aan de Turkscho grens te ver- steiken. De Orel brengt 13,545 en de Sara- toff 6019 man over. Men gelooft, dat dit in vei band staat met de troebelen in Armenie. OOSTENRIJ K-H OSGAR1JE. Bij de beraadslaging over het stiafwetboek in het Oostenrijksche Iluis van afgevaardigden werd Woensdag een motie ingediend strek kende tot afschaffing van de doodstraf. Met 148 tegen 66 stemmen werd ze echter ver worpen. De regeering heeft een wetsontwerp inge diend waarbjj de duur van de voorloopige schikkingen over de handelsbetrekkingen tus- scher anje en Oostenrijk wordt verlengd. M ireekt er van dat het Hongaarsche mil srie-Wekerle zal aftreden nadat de ker kelijke wetten door den koning zijn bekrach tigd. De ministers beraadslagen over de te volgen gedragslijn. ZWITSERLAND. De Nationale Raad heeft met algemeene stemmen besloten den Bondsraad uit te noo- digen tot het hervatten der onderhandelingen met buitenlandsche regeering, om te komen tot een internationale regeling van het vraag stuk der bescherming van de werklieden. ITALIË. In den Senaat heeft de voorzitter Woens dag een rede gehouden, waarin hij de aan dacht vestigde op de overwinningen, bij Agorda en Kassala behaald. Ilij zette voorts uiteen, welke hervormingen den Senaat ter beraad slaging aangeboden zullen worden, en ver klaarde dat het onderzoek dezer hervor mingen met kalmte zal kunnen geschieden, daar de vrede in Europa ongeschonden blijft. Ten slotte bracht hij de twee sterfgevallen in herinnering, die van Carnot en van den czaar, die allen met deelneming hebben vervuld. In de Kamer heeft Ci ispi gisteren gewei gerd eene interpellatie te aanvaarden over de zaken in Istiië, maar zich bereid verklaaid eene algemeene interpellatie aan te nemen over de binnenlandsche politiek. De Kamer besliste dat de beraadslaging over de laatst bedoelde interpellatie Maandag een aanvang zal nemen. Crispi verklaarde verder dat de regeering niet kan aannemen de interpellatie van Bar- zilai over de betrekkingen in Oostenrijk. Bar- zilai zeide dat zij uitsluitend ten doel beeft, te vernemen of de betrekkingen met Oosten- ïijkgeen wijziging hebben ondergaan, ondanks de voorvallen in Istrië. Crispi bleef niettemin weigeren, waarop Barzilai verklaarde zijne interpellatie in te trekken, onder het uitspre ken van een broederlijken groet aan de be volkingen van Istriè. De linkerzijde juichte hem toe. Bij de Kamer is eene aanvraag van de regeering ingekomen, om eenige socialistische afgevaardigden te vervolgen. Een nieuw be wijs dat ue heer Crispi den veldtocht tegen de personen, die hij beschouwt als vijanden der gevestigde orde van zaken, standvastig wil voortzetten. De troonrede heeft over het algemeen een ongunstigen indruk gemaakt. Zelfs de minis- terieele bladen, hoeveel pogingen zij ook aan wenden om eenig goed licht op de troonrede te laten vallen, knnnen er niet in slagen iels wezenlijk goeds daaruit op te diepen. Een der bladen, de Secoio, geeft het best het algemeene oordeel weer. De troonrede is leeg gelijk de schatkist, zegt het blad kortweg, B U L G A R IJ E. De Sobranje heeft met groote meerderheid zoowel de verkiezing van Zankow, als van den voormaligen minister Tontcheff tot lid der Kamer voor het district Bela-Slatina nietig verklaard. De regeering heeft alzoo eene belangrijke overwinning behaald. CHINA. In berichten uit Shanghai wordt opnieuw beweerd dat Li Hung Chang geheel in on genade zou zijn gevallen en dat hij geen onderkoning blijft. In zake het verlies van ICingchovv en Talienwan veroordeelde de krijgs raad te Peking den bevelhebber der eerst genoemde plaats tot degradatie wegens plichtsverzuimdaar hij een volkomen verdedigbare vesting heeft overgegeven. Ook heeft de krijgsraad generaal Chang schuldig bevonden aan schromelyke plichtsverzaking, daar hij het gedoogd heeft dat zijne soldaten de burgers plunderden en de Roomsche zendingskerk te Kingchow in brand staken. Daarvoor zal Chang nader gestraft worden. Te Shanghai is eene stoomboot uit Ham-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1