Binnenlandse he Bericht en. burg aangekomen, die voor eene waarde van i 175,000 pd. st. munitie aan boord heeft. Generaal Von Hanneken gaat ijverig voort met de vorming van een leger van 100,000 man, onder bevel van Europeesche officieren, waarvoor reeds vele Duitschers zijn aange worven en met het versterken van Tongschow, 50 mijlen, ten westen van Chefoo, en Wei Hai Wei, zoodat de Japanners bij een aanval op die vestingen, welke haar op het oogenblik door het ijs onmogelijk wordt gemaakt, op een geduehten tegenstand kunnen rekenen. Als een bewijs van de groote kalmte, waar mede de Japausche strijdmacht te werk gaat, meldt een Engelsch zee-olficier dat reeds twee dagen na de inneming van Port Arthur de Japansche oorlogsschepen daar in de dokken werden nagezien en de bemanning aan den arbeid was alsof het in vollen vredestijd was. JAPAN. De opperbevelhebber van het leger, maar schalk Yamagata, die wegens ernstige onge steldheid, een gevolg der vermoeienissen van de laatste maanden, huiswaarts is moeten keeren, is vervangen door generaal Nodzu, bevelhebber te Piugjang. Tot bevelhebber \uu Port Arthur is benoemd kapitein Miura, een der bekwaamste officieren van de Japansche vloot, die in den slag bij de monding der Yalu- rivier den kruiser Yamashiro commandeerde. TWEEDE KAMER DER STATEST-GENERAAL Zitting van 0 December. Bij de voortzetting van de beraadslaging over do staatsbegrooting voor 1895 kwam he den de regeeiing aan het woord, liet eerst b\j monde van den beer Roëll, minister van bui- tenlandscbe zaken. Zijnerzijds deed hem ge noegen de kennismaking der regeering met deze uit de jongste verkiezingen voortgespro ten Kamer en betuigde hij waren dank voor den van verschillende zijden toegezegden steun en aangeboden medewerking. "Vei der ging hij over tot het schetsen der al- gemeene gedragslijn, door het kabinet te vol gen, de beantwooi ding van bijzondere en tech nische punten overlatende nan de daarvoor aangewezen arnbtgenooten en zich onthoudende van entiek op het verleden. Wat het lieden betrof, mocht geconstateerd woiden de wel willende gezindheid der Kamer over het optre den van het kabinet, voortgekomen uit de meening der natie, dat het vorige ministerie ten nauzien van het kiesrecht niet den juisten weg insloeg. Na aldus te hebben aangetoond dat het optreden van dit kabinet was gerecht vaardigd, verdedigde de minister de wijze van samenstelling van het ministerie, dat, gelijk ieder erkent, geen coalitie-ministerie kon zijn. Dit ministerie is saamgebracht door een poli tieke formule tot afdoening van enkele bepaal de hervormingen kiesrecht, herziening der personeele belastingen regeling der gemeente- finnneiën, waaromtrent het geheele kabinet eenstemmig is. Aroorstellen, waarover in liet ministeiie verschil van staatkundige meening bestaat, zullen achterwege blyven. In de open baarmaking der ontbindingsstukken lag geen onbescheidenheid tegenover de Kroon. In 1882 had de heer Tak zelfs zijn onderhoud met wijlen den Koning te Frankfort over grond wetsherziening hier in deze Kamer in bijzon derheden openbaargemaakt. Trouwens voor standers der vorige regeering hebben mede op openbaarmaking aangedrongen. Overigens zal de regeering in 's lands belang doen wat zij noodig acht, onafhankelijk van kiezersoverwegingen, waarmede te rekenen trouwens inconstitutioneel ware. Zij zal alles vermijden wat botsing kan uitlokken met de Kamer, waardoor de kiesrechtregeling gevaar kan loopen, en verzoekt in dezen de vervulling barer toezeggingen af te wachten. Op grond der verklaiingen der handelsorganen ver dedigde de minister de mededeeling in de troonrede, dat de toestand van handel en nijverheid niet onbevredigend is. Aan de regeling der gemeentefinanciën wordt ernstig gearbeid, zoodat in den loop van 1895 een voorstel is te wachten. Eerst moe ten echter de denkbeelden der regeering om trent liet personeel vaststaan. De minister bleef de hoop koesteren, dat de Kamer nog in den loop van dit zittingsjaar de kiesrecht uitbreiding zou kunnen behandelen. En of schoon het niet gepast achtende, den inhoud van nog niet ingediende wetsvoorstellen vooraf bekend te maken, zeide hij echter, dat de regeering alleen een kiesrechtregeling zal maken, die is nationaal en niet in strijd met de grondwet. Ten aanzien van de sociale kwestie zag de minister in Arbeidskamers een grondslag voor sociale hervormingen. In het algemeen moet voorzichtigheid be tracht, teneinde geen ijdele verwachtingen op te wekken en te zorgen dat de maatregelen niet nadeelig zijn voor de werklieden. Ten opzichte van de verzekering der werklieden tegen ongelukken en voor pensioen, wees de minister op de moeilijkheid van het vinden van een rechtsgrond voor die maatregelen en op het groote verschil dat nog bestaat over de wensehelijklieid van staatsverzekering, die bovendien op den staat een enorrnen geiden- last zou leggen, blijkens de onderzoekingen op dat punt in het buitenland. De regeering bleef daarom liever vasthouden aan de üjfren- tenverzekering, voorbereid door de vorige regeering, na onderzoek. Een staatscommissie voor de verzekeringskwestie is dus niet noodig. Wat de defensie betreft, werd vooropge steld dat de begrootingen voor oorlog en marine 7 ton minder zijn geiaamd, terwjjl de minister verder deed uitkomen, dat de tegen woordige regeering in zake het geweervraag- stuk slechts volgde liet voetspoor der afge- tredene. Oveiigens moet ons verdedigings stelsel voldoen aan de eiscben eener volstrekte neutraliteit, die handhaving van een veldleger vordert, weshalve ook de minister niet is voor een zeer groot verdedigingsstelsel. Betere bewapening blijft echter diingend noodig. De minister waarschuwde ernstig tegen de alles of niets doen-theorie met betrekking tot de verdediging des lands. Eindelijk opperde de minister verschil lende bedenkingen tegen de tariefsherziening in protectionistisclien zin ter bescherming van landbouw en nijverheid en wees hij op de nadoelen van verhooging der broodprijzen, tengevolge van graanrechten, voor de arbei dersgezinnen. Hierbjj gaf hij tevens te kennen, dat een onderzoek naar het gebeurde bij de bakkers werkstaking te Amsterdam zeker iroet plaats hebben. De regeer'ng zeide de heer Roëll ten slotte ui! een oprechte staatkunde en deed een beroep het vi iendsehappelijk overleg met de Kamer ter bevordering van 's lands belang, waaraan zij al hare krachten naar lichaam en geest en vooi tdurend zon wijden. (Besloten werd hedenavond, Maandag te hdftwee, Dinsdag- en Donderdagavonden later zoo noodig Zaterdags te vergaderen.) De minister van justitie meent dat men de regeering in het parlement niet moet lastig vallen over het godsdienstig geloof barer leden. Het ministens bestaat niet uit gods dienstige geloofsgenooten, maar moet een dooi de tijdsomsiandigheden opgelegde taak ver vullen en een werkplan uitvoeren. Overliet gebeurde tijdens de werkstaking der bakkers te Amsterdam kan hij bij gemis aan onvol ledige inlichtingen nog niet oordeelen. Of schoon er veel betreurenswaardigs daarbij is voorgevallen, heeft de politie, zonder party te kiezen tegen de werkstakers, alleen dearbeids- vryheid verzekerd. De politie heeft den pa troons niet aangezocht, hunne bakkerijen te sluiten ter voorkoming van erger. Men be denke dat de werkstaking even onverwacht is uitgebroken als geëindigd. Vanwege de rijks- en de gemeentepolitie waren intusschen maatregelen genomen. De minister van binnenlandsche zaken, de tot hem geiichte verwijten van inconsequentie besprekende, verklaart te zullen blijven stre ven naar geleidelijke hervormingen, die het land behoeft. Hij kon zijn optreden echter niet afhankelijk maken van de verwezenlijking van alle door hem als Kamerlid gewensehte hervormingen. Thans moeten zijne krachten op het kiesrecht geconcentreerd zijn, om de toekomstige hervormingen mogelijk te maken. Nooit heeft hij een onvolledige geweerbe wapening van den soldaat bepleit,"noch een koloniale politiek zonder voldoende weer middelen. Zijn taak wordt afgebakend door de kies rechtregeling, waarmede, krachtens zijn ante cedenten, verband houdt de herziening van het personeel, maar niet de gemeente-financiën. Verder betoogt hij dat de kiesrechtregeling niet wordt belemmerd door de regeling van het tuinbouwotiderwijs en de subsMieeiing der middelbare meisjesscholen, welke zaken zijn uit te stellen zoo zij door verandeiing der partijverhouding de kiesrechtlierziening mochten belemmeren. Ditzelfde geldt voor de lijkverbranding en het eedsvraagstuk. Bij de eeuskweslie bleek hij aan zijn vroegere mea ning getrouw te zijn gebleven, maar ook de Kamer kan den tegenwoordigen halfslachtigen toestand van gemengde eedsaflegging en zui- veringsbelofte beëindigen. Een voorstel tot verzachting der overgangsbepalingen voor het verplicht aantal onderwijzers op de bijzondere scholen is bij den Raad van Slate aanhangig. Wat de financiën betreft, zegt de regeering dat zij den tijd voor het bimetallistische stebel nog niet gekomen acht. Zich bewust van zijn plicht, te waken tegen uitzetting der begroo ting, moet bij, om iets te bereiken, niet te veeleisehend zijn bij zijn arnbtgenooten. {Ge lach.) Ondanks de vermeerdering van G ton, is het totaal der uitgaven niet gestegen, dank zij het weerstand bieden aan nieuwe uitgaven. De regeering trof 't echter ongelukkig we gens de noodzakelijkheid der nieuwe bewa pening van land- en zeemacht, tot bekostiging waarvan groote bezuiniging onmogelijk is. Voor de vele uitgaven ter uitvoering der wetten is ook de Kamer verantwoordelijk. De minister van ooi log zoekt legerverbe- tering meer in bet getal dan in het gehalte, en de kennis der officieren, de geoefendheid, de krijgstucht, de toewijding en de deugden van het leger worden gunstig beoordeeld, ook in bet buitenland. Hij is overtuigd dat bij een goede bewapening het leger den vijand kan weerstaan, indien ingericht naar het door hem voorgestane stelsel van krijgsdienst. De heeren Van Karnebeek en Rutgers van Rozenburg repliceerden. Laatstgenoemde waardeert dat het kabinet de regeeringstaak heeft aanvaard zonder eene meerderheid uit eenige partij achter zich. Hij verweet den heer Heldt, dat de toon, waarop hij tegenover hem sprak, thuis behoort in sPlancius" (te Amsterdam), waarop de lieer Heldfc interrompeert dat 's heeren Rutgers van Rozeuburgs redevoeringen niet altijd ge tuigen van parlementairen toon. Het incident eindigde na verzoek van den voorzitter aan den heer Rutgers van Rozen burg om den heer Heldt niet persoonlijk in het debat te betrekken. De heer Rutgers van Rozenburg bestreed verder een monopolie van werkliedenver zekering en ontwikkelde liet denkbeeld eener leening voor de restauratie der marine en voltooiing van het vestingstelsel, met bestrij ding van het stelsel-Kerdijk omtrent de defensie-uitgaven. Hedenavond voortzetting. Arondzitting van 6 December. Bij het voortgezet debat over de staatsbe- grooting besprak de heer Rutgers van Rozen burg, zijne rede vervolgende, de wanorde lijkheden bij werkstakingen, in 't bijzonder die te Amsterdam, waardoor hij de openbare veiligheid en vrijheid tot werken op bedenke lijke wijze geschokt achtte en waarvan lynch wet en anarchie liet gevolg zullen zijn. Als remedie daartegen beveelt spreker herziening van ons strafwetboek aan, daar van politie, rijksveidwachl en militaire macht niet meer kan gevergd worden en belemmering der vrijheid verboden is. De heer Veegens bespreekt nogmaals de ontbindingsstukken, waarop de minister van buitenlandsche zaken hem niet afdoend had geantwoord, en betoogt dat de opvatting van het recht van ontbinding aanmerkelijk is ge wijzigd. Voorts laakt hij de openbaarmaking door de regeering van het rapport van minis ter Tak aan de Koningin-Regentes, en heeft hij de overtuiging, van dit ministerie buiten het kiesrecht niets te kunnen verwachten. De heer De Savornin Lohman bestrijdt het gevoelen des heeren Pijnappel, dat een volk kan stemmen zondereenigen band en betwist, dat een land door de kiezers moet worden geregeerd. De jongste Kamerontbinding besprekende, keurt hij het in den heer Tak af, dat deze de grondwettige bezwaren der Kamer tegen zijn kiesrecht-ontwerp had verzwegen, daar dan zou gebleken zijn dat de Koningin-Regen tes volstrekt niet met den heer Tak instemde. Naar aanleiding van het antwoord van den minister van oorlog is spreker thans gaarne bereid de uitgaven voor de verdediging van het vaderland te voteeren. De heer Heldt, hoewel de zorgen van enkele industrieelen ter verzekering hunner werk lieden waardeerende, dringt niettemin aan op pensionneering der werklieden van staatswege, daar het aantal patroons, welke die zorg op zich nemen, nog zeer gering is. Die verzeke ring wenscht spreker niet algemeen, doch alleen in geval van ouderdom en invaliditeit. De heer Farncombe Sanders keurt de ein- delooze bespiegelingen bij de begrooting af, welke meer on hare plaats zouden zijn bij het adresdebat op de troonrede, en verzoekt den voorzitter middelen te beramen om dit tegen te gaan. De heer Kerdijk heeft vergeefs een ant woord gewacht op de vraagwaar gaan wij heen met onze financiën ten aanzien van de 1 uitgaven voor zee- en landmacht. Het verschil van opinie te dien opzichte bij het ministerie- onderling bevreemdt hem. Hij voor zich zou stemmen tegen het nutteloos uitgeven van millioenen. De heer Harte bepleit de verplichte ver zekering van werklieden, waarvoor wel dege lijk rechtsgrond bestaat en wier wenscheiijk- heid door werkgevers en werklieden erkend wordt. De heer Staalman handhaaft zijne opinie ten opzichte van gebrek aan ernst bij dit ministerie ten aanzien van den nood der tijden, waar de minister van oorlog onnoodige uit gaven verlangt en zijn collega van financiën i door zijn lachlust opwekkende rede getoond heeft dat het hem ten eenenmale aan ernst ontbreekt. Vervolgens heeft een vinnig debat plaats tusschen de heeren Tak van Poortvliet, De- Beaufort (Amsterdam), /E. Maekay, Veegens, Van Karnebeek, Beelaerts van Blokland en Ferf over de Kamerontbinding en het amen dementDe Meijier, waaraan de minister van buitenlandsche zaken een einde maakt met de mededeeliug, die het nieuwe ontwerp- kieswet waarschijnlijk in dit zittingsjaar in de sectiën zal worden behandeld. Nadat de voorzitter nog heeft medegedeeld dat de heer Heldt eene motie in zake werk liedenverzekering heeft ingediend en hij der halve de regeering verzoekt eene staatscom missie te benoemen, wordt de vergadering te kwart voor twaalven verdaagd tot Vrijdag ochtend 11 uur. Justitie. De heeren De Kanter en Kolkman hebben twee amendementen voorgesteld op hoofdstuk IV, namelijk lo. om artikel 22 te verminde ren met ƒ2000, met het doel om de voor gestelde verhooging van traktement voor 5- inspecteurs der rijksveldwacht te doen ver vallen en 2o. om artikel 44/ aldus te lezenKos ten van stichting of verbouwing van een ge bouw te 's-Gravenhage, bestemd voordearron- dissements-rechtbank aldaar Memorie- SCUIEDAJT, 7 December 1894. Buitengewone vergadering van den raai der gemeente Schiedam, op Maandag 10 De cember 1894, des namiddags ten 1% ure. Eenig onderwerp Installatie van den nieuwbenoemden bur gemeester, den heer H. J. Versteeg. Hedennamiddag heeft de nieuwbenoemde- burgemeester, de heer H. J. Versleeg, een kort bezoek aan de gemeente gebracht err een onderhoud gehad met den fungeerenden burgemeester, den heer G. Visser Bz. Maandagmiddag te 1% uur zal de burge meester in een daartoe belegde raadszitting worden geïnstalleerd, waarna hij te 3 uur ten raadhuize receptie zal houden. Door burgemeester en wethouders is, met ingang van. '1 Januari, definitief benoemd tot adjunet-gemeentbode W. Overweel. De minister van waterstaat heeft door tus- schenkomst van de commissarissen der Ko ningin aan de burgemeesters toezending ver zocht van een voorloopig overzicht omtrent de uitkomsten van den oogst der voornaamste cultuur- en voedergewassen, warmoezerij ge wassen en vruchten, en van het voornaamste ooft, de laatste drie zaken voorzoover zij voor den handel werden gekweekt, een en ander in het jaar 1894. De heer W. J. Geertsema, oud-lid der Tweede Kamer, gaat voor zes maanden naar Nederlandsch Oost-Indië. Een Reuter-telegram uit Kopenhagen, gedag- teekend 5 December, bericht datde minister van justitie eene beschikking heeft uitgevaar digd, waarbij de maatregelen tot wering van besmettelijke ziekten, afgekondigd voor her komsten uit Nederlandsche havens worden opgeheven. Deze ministerieele beschikking treedt dade lijk in werking.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2