pek" telêcTkIaëT Gemengde Berichten. 'ïi-GRA' ENGAGE, 7 December. Yan den gouverneur-generaal van Ned. Indië is lieden bij liet depar tement van koloniën liet volgende telegram ontvangen betreffende de expeditie op bet eiland Lombok: «Voornaamste Sasaksche hoofden door generaal Vetter opgeroepen sommigen, waaronder Goeroe Bang kol, roeds gekomende anderen in aantocht. Datoe Pangeran (zoon van Anak Angoeng K'toet), die Goeroe Bangkol vergezelde, gaat 9 dezer naar Batavia. Eergisteren bezocht colonne Bang kol. Alles rustig." O n e r w ij s. Armenzorg. V s s s c h e r ij. Reuter seint uit Gibraltar, dat de quaran taine voor wat uit Amsterdam komt opge heven is- Lombok. De 27. B. Ct. ontving heden het volgende telegram van haren correspondent te Batavia: In Mataram is eene nieuwe benting ge bouwd voor de op Lombok blijvende troepen. Het hoofd van Praja, Goeroe Bangkol, is op v/eg naar Ampenan met Datoe Pangeran, zoon vaa Ktoet. In de AanteeJceningen betreffende Lomlok vindt men als een der voornaamste hoofden der Sasaks genoemdMami Bangkol van Pra ja, vermoedelijk dezelfde, die in het telegram Goeroe Bangkol genoemd wordt. Ktoet was, gelijk men weet, des radja's oudste wettige zoon, die, volgens een vroeger bericht, bjj de bestorming van Mataram ge sneuveld is. Het bij de firma C. Kooyker, te Leiden, ter teekening gelegen hebbende adres aan gene raal Vetter is, met tal van bandleekeningen van Leidscbe inwoners, met de jongste mail verzonden. In de Meerbode komt een brief voor, door een mindere geschreven op 20 October in het bivak te Ampenan, aan zijn familie in het moe derland. Na een beschrijving van de hinder laag en eenige bijzonderheden over het slech- tingswerk (te Mataram), gaat hij aldus voort ïllet is hier vreesehjk druk. Een staaltje van wat wij al ondervinden moeten. We waren 16 October alweer uitgerukt naar Mataram en kwamen om 6 uur des avonds voor de rivier te Ampenan. Den geheelen dag had het gestortregend en wat was nu het geval De brug was weggeslagen en wij konden niet over. Toen hebben we, met de dwangarbeiders, mede ongeveer 1500 man, den geheelen nacht onder den hevigsten regen tot den volgenden mor gen 10 uur, moeten staan zonder eten of drin ken. Alleen hadden de matrozen met groote moeite eenige kisten jenever over weten te krijgen, 't Was een wondertsen da vierkante flesch maar een paar maal rond was geweest, was ieder, niette genstaande honger en vermoeidheid, weer vroolijk. Ik heb mij dien nacht verwonderd over de gi ap- pen, die een Indisch soldaat kan verltoopen. Trouwens, men kan zich niet verbeelden met welk een opgeruimdheid en koelbloedigheid ieder in het hevigste vuur voorwaarts gaat, den dood te gemoet. Ik heb het zelf gezien bij de inneming van Mataram. Toen wij een oogenblik uitrustten, werden er drie doodelijk gewonden gebracht en van alle kanten weerklonk het: sOch, die arme stakkerds!" Zij stierven bijna onmiddellijk, maar een hunner had nog zooveel besef, dat hij zijn beursje aan een ander kon geven en hem te be duiden, dat bij de kameraden daarvoor moest trakteeren. Er was nog f 17.50 in. Meteen werd een van die er bij stonden in zijne zijde gewond en vief neer, maar het eerste wat hij zeidewas: sdenk er om, ik moet er ook wat van hebben Zoo zou ik maar door kunnen gaan, maar ik zeg het neg eens, een eind zou ik niet gemak kelijk vinden." Gistervoormiddag te 7 uur 25 min. kwam het stoomschip Shieldrake, van Liverpool, den Rotterdamschen Nieuwen Waterweg binnen. Dit is het 5000ste zeeschip, dat sedert 1 Januari aankwam, zonder de oorlogsschepen, sleepbooten, bijleggers, visschersvaartuigen en de sleepenschepen mede te rekenen. In 1893 kwamen 4787 en in 1892 4656 zeeschepen. Het totaal voor dit jaar zal onge veer 5300 schepen zijn. Voor Rotterdam waren van de 5000 zee schepen tot heden 4843 bestemd, terwijl in 1893 over het geheele jaar slechts 4631 schepen uit zee hier binnenkwamen. Het aan tal van 5000 voor Rotterdam uit zee wordt dit jaar dus ook stellig nog bereikt. (17. B. Ct.) Uit Haarlem meldt men van gisteren aan de TV. B. Ct. Hedenmiddag van 1 tot 4 uur was er ver gadering van bakkersgezellen, depothouders en slijters. Voovgesteld werd hedenavond te 6 uur te staken. Na veel debat werd besloten te staken. Medegedeeld werd dat Amsterdam gten brood zal leveren en geen gezellen van daar, uit Leiden en Den Haag naar hier zullen komen. Het personeel van de waskaarsenfabriek, aan de Wetering te Amsterdam heeft gisteren het weik gestaakt. De mannen en vrouwen, jongens en meisjes, ten getale van een paar honderd, wenschen Zondagsrust en hooger loon. Zijn wij welingelicht, dan is het loon voor de dagploeg 10 cent, voor de nachtploeg 11 cent per uur. (A. v. d. D.) In de maand November zijn aan het grens station Rozendaal ontsmet 270 veewagens, tegen 1020 in November 1893. Berekend ii 10 stuks per waggon vertegenwoordigt dit een minderen uitvoer naar het buitenland van ïoOO stuks ter waarde van ruitn een millioen gulden. Te Gemert (Noord-Brabant) had een droe vig ongeluk plaats. Een meisje van zes a zeven jaar werd door haar ouders die op het veld moesten werken alleen thuis gelaten. Door eeu onbekende oorzaak kwamen de kleederen der kleine in aanraking met het vuur uit eeri stoof, waai door die in brand geraakten. In haar arigst liep bet meisje naar huiten, waardoor bet vuur nog meer aan wakkerde. Bij gebrek aan water trachtte de vader het vuur met zand uit te dooven. Eindelijk gelukte dit, doch te laat. Na een smartelijk lijden van een paar uren gaf de kleine meid den geest. The Balberton Herald van 25 September 1.1. bevat het volgende bericht over onzen voor- maligen stadgenoot, den heer P. Oranje, bij gelegenheid van zijn huwelijk met mejuffr. Treadwell. H u w e 1 ij k s-K lokken. OranjeTreadwell. Eene groote menigte verzamelde zich heden morgen n de Allerheiiigeo-Kerk, om getuige te zijn bij het huwelijk van miss Eve Treadwell, dochter van Mr. W. G. Treadwell, van Babber- ton, mat den heer Pieter Oianje, claim-inspector der Zuid-Kaap-Goudvelden. Even na 10 uur kwam de huwelijksstoet aan, en de bruid, die er allerliefst uitzag, in een wit-zijden kleed, met den gebruikeiijken sluier en Oranje-bloesems, werd naar het gestoelte geleid aan den arm van haren vader, waar de bruidegom, bijgestaan door Mr. T. C. Boden- stein, assistent-claim-inspector, als bruidsjonker, haar opwachtte. De bruid had tot bruidsmeisje hare zuster, miss Hilda Treadwell, die smaakvol in het blauw gekleed was. De dienst werd begeleid door koraaimuziek, terwijl het orgel bespeeld werd door miss Hut- chons en de plechtigheid geleid door den predi kant de rev. B. G. Fitzpatrick. Na afloop der huwelijksplechtigheid reed de bruidsstoet naar de woning van de ouders der bruid, op liet Berea, waar de vrienden het nieuw getrouwde paar hunne gelukwenschen aanboden, en da prachtige huwelijks-cadeaux bewonderden. De heer en mevrouw Oranje vertrokken daarna naar Poort City, op weg naar Deiagoa, om er de wittebroodsweken door te brengen. Delft. In eene vereenigde vergadering van het hoogheemraadschap Delftand is de begroo ting voor 1895 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f441,304.60. Onder de uitgaven voor nieuwe en buitengewone werken komt een bedrag voor van f 150,000, voor den aan leg van nieuwe werken tot verdediging van de zeewering te Scheveningen. Deze werken zullen bestaan in den aanleg van drie nieuwe strandhoofden. Tot den aanleg hiervan werd Moor-de vereenigde vergadering besloten naar aanleiding van een door den ingenieur tan Delfland overgelegd uitvoerig rapport over den toestand der zeewering te Scheveningen. Door dien ingenieur wordt aangetoond dat op het oogenblik nog geen direct gevaar aanwezig is, doch dat op den duur maatregelen tot beteu geling der afname van het strand te Scheve ningen noodig geoordeeld worden, waartoe de aanleg van strandhoofden wordt aanbevolen. Dienovereenkomstig werd door de vereenigde vergadering besloten. Zaandam. In de gisteravond gehouden raadszitting nam de heer II. J. Versteeg, die 10 December als burgemeester van Schiedam optreedt, afscheid van den raad, wiens ver gaderingen hij sinds 1878 heeft geleid. De heeren Latenstein en Mats, wethouders, en het raadslid de heer Comer van Wesseiri, voerden na hem het woord. Van weerszijden werd het vele goede aange haald, dat in de afgeloopen 17 jaar in deze gemeente tot stand kwam. Wederzljdsche waardeering was de grondtoon van liet ge sprokene. De heer Versteeg bracht ook den ambte naren zijn hartelijken dank voor den steeds van hen ondervonden steun. (Is. R. Ct.) Voor het gerechtshof te Luik slaat zekere Dufourny terecht, onder beschuldiging van moord op een beeldschoon meisje Amelia Falla, wier lijk met wonden overdekt in een hollen weg bij Beyne-IIeusay gevonden werd. De voornaamste getuige in dit proces is een kleine jongen, een neefje van Amelie. Men vond hem gewond en in diepen slaap op bet lichaam zijner tante liggen. Hij verklaart dat Dufoumy, een dronkaard en een lichtmis, die Amelie bet hof maakte, zijn tante en hem vergezeld heeft toen zij van een feest te Beyne-Heuray naar huis gingen en dat hij na een beftigen twist den moord gepleegd beeft. Dufourny blijft schuld ontkennen, maar er zijn nog allerlei omstandigheden die tegen hem pleiten. Bij Morsjansk in het Russische gouvernement Tambof ontspoorde den 30n November een goederentrein en viel langs den dijk naar be neden. De drie en twintig wagens van den trein waren geladen met petroleum, spiritus, een ook met lucifers. Door den schok van den val raak ten de stukken van den trein in brand. Alle beambten, behalve de machinist, vier arbeiders die in den trein waren, samen acht personen, kwamen in de vlammen om. Een nwonderdokler" deed in den omtrek van Hamburg in den iaatsten tijd veel van zich spreken. Het was een herder in het dorp Rad- brueh, die beweerde, alle ziekten en kwalen te kunnen genezen door het onderzoeken van de nekharen der vatienten. Van alle kanten stroomden lichtgeloovige men- schen naar R.idbruch, om zich door den herder sin den nek te laten zien" in letterlijken en overdi achtelijken zin. De s wonderdokter" verdiende op die manier al een aanzienlijke som geldde apothekers en herbergiers van den omtrek maakten goede zaken maar nu is het uit. De herder wordt, wegens onbevoegd uitoefenen van geneeskundige praktijk, gerechte lijk vervolgd en zeker tot gevangenisstraf veroor deeld. Den 29n November is te Moskou overleden een dame, genaamd Warwara Andrejevna Alelc- sejef. Van haar groote nalatenschap heeft zij vermaaktaan de universiteit van Moskou, aan 't technisch instituut en aan den gemeenteraad, >oor den bouw van lagere handelsscholen en scholen van algemeen lager onderwijs, ieder 100,000 roebel, aan de handelsschool en't fonds voor arme btuiden ieder 50,000 roebel, voor den bouw van een ziekenhuis voor oogiijders 200,000 roebel, en voorts een belangrijke som aan keiken en inrichtingen van weldadigheid. Een zonderling ongeluk wordt uit Washington bericht. In de havendokken van Tacoma zijn de kaden over eou uitgestrektheid van 200 meter, onder een onderaardsch gerommel, in het water weggezakt. Twee arbenleis die erop waren zijn verdronken. De grond er omheen is vei zakt en twee schepen die in de dokken Sagen zijn gezonken. Jack the Ripper schijnt liet tooneel zijner euveldaden vei plaatst te hebben naar Denim, in den Amerikaanschen staat Colorado. Bullion enkele dagen zijn daar drie vrouwen in ham- woning vennoord gevonden. De lijken warpn op dezelfde wijze verminkt als die te Londen. De laatste mooid dagteehent van 13 November en werd gepleegd up een Japausche deerne, met een in deze dagen veel genoemden naam Kiku Oyama. Bij de aardbeving in Japan van 22 Octoaet zijn een groot aanial menschen omgekomen, liet aantal dooden wordt geschat op luim 10(10, terwijl de gewonden niet to tellen zijn 5000 huizen stoitten bij de ramp in en zeer velo werden zwaar beschadigd. Na die van28ütU- ber 1891 is dit de zwaarste aardbeving die in de laatste jaren in Japan lieeft gewoed. Tweede Kamer. De hoofdstukken 2 en 3 der staatsbegrooting zijn aangenomen. Bij het hoofdstuk buitenlandsche zaken gaf de minister omtrent den veeinvoer in Duitschlnnd en België de verzekering dat niets woult nagelaten om opheffing van het verbod te verkrijgen, maar betere saniteitstoestanden moeten worden afgewacht. Met Japan zijn onderhandelingen aangevangen overeen han- delstraclaat. Bij het algemeen debat over hoofdstuk justitie werd aangedrongen op wederinvoering van de doodstraf (door den heer Heemskerk)op bescherming der midder nachtzendelingen, scherper optreden tegen ontucht, krachtiger tegengaan van straat schenderijen, krachtiger optreden der politie bij ongeregeldheden, enz. Door liet departement Eenrum der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen" zal een proef worden genomen met het oprichten eener avondschool voor vrouwen en iwassen meisjes, aan wie onderwijs in nuttige handwerken zal worden gegeven, vooral in het verstellen. In de vorige week overleed te Nijmegen op 91-jarigen leeftijd de lieer Van 't Lindenhout, vader van den diiecteur der bekende weesin- richting. Uit het woord dat de zoon aari den oveilederie wijdt, blijkt dat deze een groot aan deel heeft gehad in de geschiedenis der stich ting, al trad hij nimmer op den voorgrond. Zijn lijk is op het weezenkei khuf bijgezet. Naar de heer Van 't Lindenhout mededeelt, hebben de weezen meer dan f30,000 schade geleden door hetgeen over de inrichting in den Iaatsten tijd geschreven werd, en hij hoopt dat de aanstaande feestdagen deze bres in da kas zullen stoppen. KRALING SC HE VEER. - GisterocIiÉend

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3