A0. 1894. Zondag 9 en Maandag 10 December. N°. 8679. Eerste Blad. KENNISGEVING. A. oh t en veert gste Jaargang1. Verschijnt dageli ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BIRE1C: BOTRKSTKAAT 7 O. 1594 - 9 December - 1S94. Binnenlandse lie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afiorderlijke"nommers t 1.85. 2.50. 0.10. f Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. ÜE IÜNGEEUEND BURGEMEESTER VAN Schiedam, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de nieuwbenoemde Burgemeester, de heer H. J. VERSTEEG, in eene op Maandagden 10den December as des namiddags tenl3/» «ur te houden Buitengewone Zitting van den Gemeenteraadals hoofd der gemeente za worden geïnstalleerd. Tevens dee't hij mede, dat aan alle ambte naren, coilegiën, corporatiën enz., des na middags ten 3 ure van dien dag ten Raadhuize de gelegenheid zal worden aangeboden, zicli aan bet nieuwe hoofd der gemeente te doen voorstellen. Schiedam, den 8sten December 1894. De fungeer end Burgemeester van Schiedam, VISSER. Een schoone dag is heden aangelichteen dag van weldadige, dankbare herinnering, van verheffend geestes- en zieleleven. We slaan het boek der historie open, het boek dat ons spreekt van zooveel gruwelen en ellende, van zooveel snoodheid en misdaad. Doch naast die talrijke donkere bladzijden treffen wij er ook vele aan, welke getuigen van jeugdige kracht, van groot vernuft, van koenen ondernemingsgeest, van edele zelf opoffering. En te midden van die verkwikkende ■episoden en tafereelen wordt onze aandacht bepaald bij de geschiedenis van Zweden, het land der historische vrijheid, bij welks vorsten de vrijheidszin een aangeboren natuur schijnt te zijn. Daar doemt uit die rij van vrijheidshelden de lichtgestalte van een Gustaaf Adolf, den manneüjken jongeling, den koninklijken mo narch, voor ons op. Zijn optreden ging met groote moeilijkheden gepaard. Reeds op zeventienjarigen leeftijd geroepen de teugels van het iewind in handen te nemen, vond de zoon van Karei IX zijn rijk in een hache- lijken toestand door den oorlog, waarin 't met Denemarken, Polen en Rusland gewikkeld was. Niettemin aanvaardde hij de erfenis niet alleen met gelatenheid, doch zelfs met opgewektheid en zellbewuste kracht. Zjn ideaal was, zijn vaderland, dat hem dierbaar Wis, te bevrijden van alle staatkundige en keikelijke boeien, teneinde het een voorname plaats te verzekeren in de rij der Europeesche mogendheden. En dat het hem daarmede ernst was, heeft hij met de daad getoond. Allereerst sloot hij met zijn gevaarlijken vijand, Denemarken, in 1612 vrede, en wel op de meest eervolle voorwaarden. Vervolgens dwong hij Rusland na een voorspoedigen veld tocht, waarin hij blijken gaf van zijn gioote krijgskundige talenten, tot een voordeeligen vrede, terwijl met Polen een wapenstilstand werd verkregen. Had het doortastend beleid van Gustaaf Adolf dus aanvankelijk de ge- wenschte gevolgen voor zijn fel bestookt vader land, de liefde tot zijn volk en tot zijne vei drukte geloofsgenooten in Duitschland werd op nog zwaarder proef gesteld. Zijn erfvijand Oosten rijk, welks keizer Ferdinand II beoogde zich meester te maken van de Oostzee, om zoo doende vervolgens des te gemakkelijker Zwe den te kunnen aanvallen, restte hem nog ter onderwerping; ook droegen de vele beleedi- gingen het hare bij tot een bloedige wraak oefening. Wel was de schatkist tengevolge van het vele oorlogvoeren schier uitgeput en weigerde de Rijksiaad den vorst een aan vallenden oorlog te ondernemen, doch de wakkere kampioen triomfeerde ten slotte. Zoo landde de onverschrokken strijder voor liet protestantisme, die den Lutherschen godsdienst en met dezen de Buitsche vrij heid ernstig bedreigd zag, in 1630 met een leger van 15 000 man aan de kust van Pom- meren, waar hij evenwel te kampen had met vele zwarigheden, zelfs van de zijde der vor sten, voor wier zaak hij gekomen was. Niet temin bond hij manmoedig den strijd aan, zijne getrouwe Zweden met ware doodsver achting aanvoerende en zege op zege beha lende, totdat hij 16 November 1632 in den slag bij Liilzen op geheimzinnige en waar schijnlijk verraderlijke wijze sneuvelde. Zoo werd dan Gustaaf Adolf, die nog zoo veel voor zijn land en volk had kunnen zijn en tot stand brengen, in de kracht zijner jaren weggenomen, diep betreurd door zijn teleur gesteld volk, dat hem met innige liefdebanden aanhing. Dat zijn streven echter niet vruch teloos is geweest, ook daarvan spreekt ons de historiezijn geest is doorgedrongen in alle beschaafde natiën, bonden en vereenil gingen zijn in zijn naam opgericht en de kinderen der negentiende eeuw, ofschoon met weemoed in 't hart bij de gedachte aan zulk een kortstondig leven, staren dankbaar op den fleren zoon van 't Noorden, die gaarne zijn le\en veil had voor de zaak der gewe tensvrijheid. SCHIEDAM, 8 December 1894. Naar wij vernemen, zal de nieuwbenoemde burgemeester Maandagnarniddag te 1 uur 2 m. alhier per spoortrein aankomen en na door de wethouders do heeren Maas en Van Har- wegen den Breems aan het station te zijn ontvangen, zich per rijtuig naar het laadhuis begeven, waar hij zal worden opgewacht door den fungeerenden burgemeester en den ge meente-secretaris. Zooals wij reeds in ons vorig nummer hebben medegedeeld, zal de heer Versteeg te 1!A uur in eene buitenge wone zitting van den gemeenteraad worden geïnstalleerd en te 3 uur voor ambtenaren, colleges en corporatiën receptie houden ten raadhuize.' Des avonds te 8 uur zal den burgemeester ten huize van den fungeerenden burge meester een serenade met fakkellicht worden gebracht door de officieren, het kader met liet muziekkorps der d.d. schutterij. Voor de receptie hebben zich reeds ver scheidene autoriteiten, colleges en corporatiën doen inschrijven op de daarvoor ten raad- huize gereedliggende lijst. Naar men ons mededeelt, zullen verschei dene ingezetenen de vlag uit hunne woning doen wapperen. Aangaande den heer Versteeg, die Maan dag aanstaande de functie van burgemeester zal aanvaarden, kunnen we mededeelen, dat deze den 2n September 1842 te Wassenaar is geboren. Schiedam is de vierde plaats, waar de heer Versteeg het burgemeester schap zal bekleedenin 1873 te Nieuwendam als zoodanig opgetreden, verwisselde hij deze plaats voor Wormerveer, waar hij slechts korten tijd vertoefde, terwijl de gemeente Zaandam hem ongeveer zeventien jaar aan haar hoofd zag. Deze week leidde de heer Versteeg voor de laatste maal de raadsvergadering te Zaan dam. Wat bij die gelegenheid, zoo door den vertrekkenden burgemeester, als door wet houders en raadsleden werd gesproken, ge tuigt van wederzjjdsche waardeering en dankbaarheid. De wethouder Latenstein ziet met den heer Versteeg een goed en waarachtig vriend vertrekken. Zijn nieuwe betrekking zal ge wis hem nog zwaarder zorgen op den bals leggen, maar hij vertrouwt, dat de heer Ver steeg met dezelfde energie en ambitie als hier aldaar zal werkzaam zijn, en dan kan het niet anders, of de algemeene achting en waardeering zal hem ook in Schiedam spoe dig ten deel vallen. De wethouder Mats, die zijn ambt slechts korten tijd vervulde, heeft den heer Versteeg leeren hoogachten en waarderen, zeker niet het minst om diens eerlijkheid en onpartij digheid. De heer Corver van VVessem, oudste raadslid, zegt o. a. Steeds heeft de heer Versteeg getracht in deze gemeente verbeteringen aan te brengen en nimmer liet hij gevoeligheid blijken zoo de raad een enkele maal zijn gevoelen of dat van burg, en weth. niet kon onderschrijven. Weemoed vervult ons hart op dit oogenblik, vooral als wij het tegenwoordige Zaandam en het Zaandam van vóór 17 jaar vergelijken. Welk verschilNiet alleen de uitbreiding der gemeente, neen, de aanleg van beplan ting en plantsoen is voor een groot deel den heer Versteeg te danken, want hij was 't, die het schoonheidsgevoel in en buiten den raad heeft opgewekt. Maar tevens als dijkgraaf van den polder Westzaan wil spreker de aan gename samenwerking met den burgemeester Versteeg aanhalen, en hij doet dit, omdat de belangen van gemeente en polder in vele opzichten hand aan hand gaan. De goede God spare u, burgemeester, en uw gezin nog lang! Blijf iutusschen ook ons gedenken Het kan niet anders, of hier ter slede zul len deze afsc midswoorden met belangstelling worden gelezen. Hartelijk hopen wij, dat de heer Versteeg, die niet geschroomd heeft de moeilijke taak van burgemeester dezer gemeente op zich te nemen, en die een ge meente verlaat, waar men hem zal blijven achten en waardeeren, dezelfde gedragslijn zal blijven volgen als te Zaandam en dat zijn optreden tevens een nieuw tijdpeik voor Schiedam zal openen van vooruitgangen bloei In het exercitielokaal der d.d. schutterij alhier had gisteravond de plechtige uitreiking plaats van de medaille van 15-jarigen trou wen dienst aan den ln luitenant-adjudant F. van Waas en den tamboer G. M. Wuijster, welke plechtigheid vergezeld ging van een hartelijke toespraak van den waarnemende» majoor-commandant, den heer G. M. Meijer, en opgeluisteid werd door de aanwezigheid van den fungeerenden burgemeester, den heer G. Visser Bz. Na door de officieren gecomplimenteerd te zijn, klonken den gedecoreerden de tonen van het muziekkorps tegen. Nog werd mededeeling gedaan van de on langs plaats gehad hebbende promotie bij het korps officieren en nam de kapitein J. M. van der Schalk Jr. het commando over de derde compagnie van kapitein A. Goukaover. Lombok. Het Nieuws van den 'Dag ontving gisteren het volgende telegram uit Batavia Volgens het Batav. Nieuwsblad gaan ernstige geruchten dat De Koningin W ilhelmina Maandag naar Karang Asem (Bali) gezon den wordt. De troepen op Lombok keerden terug van een verkenning naar Kediri (Z.O. van Tjakra); de Baliers leverden daar de wapens uit. De vorst van Praja (Sasaks) bracht de Mohamedaansche hoofden met een kleinzoon van den (ouden) vorst te Ampenan aan. Deze prins wordt ook naar Batavia gezonden. De N. B. Ct. ontving heden het volgende telegram van haren correspondent te Batavia: De troepen op Lombok keeren deze maand terug. Generaal Vetter stelde voor twee bataljons,

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1