j I, A0. 1894. Woensdag 12 December. N°. 8680. Eerste Blad. KENNISGEVING. A. cli tenveertigste Jaargang. Buitenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER-" J. ODÉ. IJ f IS N Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. B r K K IIOTKUITIIA AT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam breii"t by dezen ter kennis van de ingezetenen Jat de kohieren voor de belasting op het personeel ns 8 en 9dezer gemeente, oier hei dienstjaar 1891/95, Joor den beer diieeteur der directe belastingen te Rotterdam op den 7den December 1891 executoir ver- llaard, op heden aan den ontvanger der diiecte belastingen, ter invordering zijn overgemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden roet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van 4rte maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. Cu is niervan afkondiging geschied, waar het behoort, den Hden December 1894 Se burgemeester voornoemd VISSER, I-23. F R A N K It IJ K. In de Kamerzitting van Zaterdag werd een motie van Coudenot, door Pelletan overge nomen en waarbij van de Kamer de benoe ming gevraagd werd eener commissie tot onderzoek naar de decentralisatie en vereen voudiging van den openbaren dienst na een verklaring van Dupuy met 297 tegen 180 stemmen verworpen. Nu de kredietaanvrage voor de expeditie naar Madagascar ook door den Senaat is goed gekeurd, zal de heer Le Myre de Vilers, die zich nog steeds teTamalave bevindt, hiervan verwittigd worden en ontvangt hij tevens de opdracht aan de regeering der Hova's mede te deelen, dat Frankrijk besloten is om, tenzij nog onmiddellijke onderwerping wordt aange boden, tegen Tananarive geweld te gebruiken. Met de eerstvolgende gelegenheid zullen 250 man der marine-infanterie uit Toulon naar Madagascar vertrekken. Ten behoeve der expeditie worden acht rivier-kanonneerbooten in gereedheid ge bracht, die uit elkaar genomen kunnen worden •en waarmede men op de Ikopa-rivier geschut en manschappen zal vervoeren. Bij volle be lasting hebben zij slechts den geringen diep gang van 40 cM, zij zijn gewapend met twee 1 mM snelvuur-kanonnen. DUITSCIIIAND. De keizer heelt Zaterdagmiddag den voor zitter van den Rijksdag ten gehoore ontvan gen en zich een half uur met hem bezigge houden. De keizer betuigde den heer Von Levetzow zijne ingenomenheid met de her kiezing van het vorige bureau en deed uit komen, dat hij aan het in de eerste zitting an den Rijksdag gebeurde geen persoonlijk karakter toekent, maar dat bij daarin slechts iet eene beleediging der grondwet, waarvan keizerschap een uitvloeisel is. Het ont werp tot beteugeling der omwentelingspartijen zal, naar hij verwacht, dergelijke beleedigin- gen voor liet vervolg voorkomen. Verder sprak de keizer geruimen tijd over den binnen- landschen toestand, meer bijzonder over dien van landbouw en de beetwortelsuikerteelt, en zeide dat hij een hervorming der goe- derenrnaikt noodzakelijk achtte. De termijn- handel in fictieve waren is, volgens den keizer, een nadeel voor de binnenlandsche productie. De rijkskanselier heeft den voorzitter van den Rijksdag gisteren eene memoiievanden procureur-generaal doen toekomen, waarin de vergunning van den Rijksdag wordt verzocht tot het instellen van een stiafvervolging tegen de sociaal-democraten, die in de zitting van den 6den bij het Iiooh op den keizer zijn blijven zitten. De aanklacht zou luiden xunajesteits-beleediging". B E I G I E. Bij de herstemming te Aalst voor twee zetels in de Kamer, noodig geworden wegens het vernietigen der eerste verkiezing, tengevolge van onregelmatigheden, zijn de twee christe- lijk-socialistische candidaten, De Backer en pastoor Daens, verkozen. De andere candidaten waren Woeste, de bekende katholieke leider, en de katholiek- Van Wambeke. In het verslag van de afdeelingen der Kamer over de begrooting wordt medegedeeld, dat door eenige leden pogingen gedaan zullen worden om een progressieve belasting op het vermogen en het inkomen in te voeren. Antwoordende op een vraag betreffende den toestand der met Nederland gevoerde ondei handelingen tot afschaffing der loods gelden, meende de regeering dat deze be sprekingen meer vrucht zullen afwerpen als de ton- en bakengelden in België afgeschaft zullen zijn. ENGEIAND. De Morning Foti verneemt uit goede bron, dat de hertog van York koit na de geboorte van zijn zoon een naamloos schrijven heeft ontvangen, waarin hem mededeeling werd gedaan van eene samenzwering om den jong geborene te stelen. Sedert wordt bet jonge prin«je dag en nacht door de politie zorg vuldig bewaakt. Volgens berichten van de Goudkust, te Liverpool ontvangen, kan de inbezitneming van het land der Ashanlijnen door de Biitsche troepen binnen zeer korten tijd worden ver wacht. Wel heeft de koning van Ashanti her haaldelijk verklaard dat hij nooit zal dulden dat de Britsche vlag in zijne hoofdstad Coo- massie wordt geheschen, maar zijne macht is in dien tijd zoodanig geslonken, dat van hem geen ernstige tegenstand meer te vreezen is. De Britsche regeering beweert echter van het annexatieplan niets te weten. Richardson, de conservatieve candidaat, is te Brigg tot parlementslid gekozen met eene meerderheid van 77 stemmen over zynen libe ralen mededinger. De conservaiieven winnen aldus eenen zetel. De uitslag is belangrijk omdat Brigg sedert 1885 steeds eenen liberaal had afgevaaidigd, Het comité der Armenische vereeniging te Londen heeft bezoeken gebiacht en eene peti tie gericht aan de buitenlandsche gezanten aldaar ten behoeve van de Armenische aange legenheden. EÜSLAS». De keizer heeft zijne goedkeuring gehecht aan het plan om in Januari a.s. een congres van Russische landbouwers te beleggen. Dc Russische gezant te Berlijn, graaf Schu- waloff, heeft Zondag zijne opwachting bij keizer Wilhelm gemaakt en de troonsbestij ging van keizer Nicolaas aangekondigd. Giaaf Sclmwaloff heeft tevens keizer Wilhelm mede gedeeld dat hij op zijn post als gezant te Beilijn gehandhaafd blijft. Aangaande het ontslag van generaal Gourko, den gouverneur van Polen, weet de DzienmiJc Foziranski mede te deelen, dat de generaal den Lr dezer een telegram ontving van den minister van binnenlandsche zaken, van den volgenden inhoud »Op bevel van Z. M. ver zoek ik, u niet te mengen in aangelegenheden der katholieke geestelijkheid en geene be velen aan de geestelijkheid te geven." De gouverneur diende daarop zijn ontslag in. Naar verzekerd wordt, zou graaf Schuwaloff voor noemd als zijn opvolger zyn aangewezen. OOSTENRIJ K-II OSGARUE. Volgens een bericht uit Buda-Pest is de Hongaarsche minister van landsverdediging, baron Fejervary, reeds Zaterdag naar Weenen vertrokken om den keizer het ontslag van het kabinet-Wekerle aan te bieden. Verze kerd wordt, dat de heeren Wekerle en Szi- lagyi, minister van justitie, geen zetel in het nieuwe kabinet zullen aanvaarden. De politie heeft Vrijdagavond eene betoo ging ten gunste der kerkelijk staatkundige wetsontwerpen verboden voor de woning van den rijksminister van buitenl. zaken, graaf Kalnoky, die als de oorzaak der tegenwoor dige crisis beschouwd wordt. Uit Buda-Pest wordt van gisteren gemeld De koning bekrachtigde ds kerkelijk staat kundige wettende liberalen organiseeren huldebetoogingen aan den minister-president Wekerle. De president van den Hongaarschen minis terraad deelde de Kamer mede, dat de door haar aangenomen kerkelijke wetten te Buda- Pest waren aangekomen voorzien van de keizerlijke bekrachtiging. Deze mededeeling werd met opgewonden »E!jen" toegejuicht. Te Buda-Pest is ter eere van Frans Kos suth een diner gegeven door de partij der onaf- hankeltjken en de zoogenaamde partij van 1848". Kossuth zeide bij deze gelegenheid, dat hij de verwezenlijking van alle denkbeel den zijns vaders zou trachten te bevorderen, behalve op het punt der dynastie. Als onmis baar vereisehte voor de onafhankelijkheid van Hongarije noemde hij afzonderlijke invoer rechten en eene onafhankelijke Hongaarsche Bank. I T A I I E. In de Kamerzitting van Zaterdag stelde baron Blanc in antwoord op een vraag liet voordeel eener bezetting van Ivassaia in het licht. Ten opzichte der verdediging bestaat er solidariteit met Engeland, dat in Soeakini zijn dóbouché van Soedan naar de Roode zee en den Nyt te behouden heeft. Deze gemeen schap van belangen neemt zelfs een algemeen karakter aan wat betreft het openhouden van verkeerswegen met de Middellandsche zee. Italië is niet voornemens tot Khartoem door te dringen. Wat de overeenstemming met Engeland aangaat, kan hij zeggen dat er geen sprake is van actie, die zich vei der dau Soe dan zou uitstrekken. De regeering zal met flinkheid in Afrika handelen. Het bericht dat door den Italiaanschen oud-minister Giolitti een eeregerecht is bijeen geroepen, wordt bevestigd door de Tribuna, in welk blad ook de namen der leden worden opgegeven. Giolitti heeft de papieren, betrek king hebbende op het proces der Banca Ro- mana, die hij in handen heeft, aan deze jurv ter hand gesteld. Echter hebben de heeren besloten er geen kennis van te nemen, en Giolitti aangeraden den inhoud openbaar te maken. A M E R I K A. Uit Washington wordt gemeld, dat de heer Jewett, Amerikaansche consul te Sivas (in Tuikye), is aangewezen om de Turkschecom missie naar Armenië te vergezellen. Cleveland heett zijn weigering om een afgevaardigde voor die commissie te benoemen, ingetrokken en 't verzoek weer in overweging genomen tengevolge van de laatste berichten, uit goede bron, die twijfel deden ontstaan aan deoffi- cieele Turksche beschrijvingen van 't voorge vallene. Het nieuwe handelsverdrag tusschen de Vereenigde Staten en China is Vrijdag te Washington geteekend. De by de Kamer van afgevaardigden inge diende pensioenbegrooting bedraagt niet min der dan 141-/s miliioen dollars, zijnde 18 millioen minder dan over het loopende dienst jaar. Het aantal gepensionneerdeu bedraagt 905,544. Te Washington is onder de fabrikanten een vrijhandelaarsbond opgericht, die zich ten doel stelt de theorie van den vrijhandel in Amerika ingang te doen vinden. Gelijktijdig komt als pendant van boven staand bericht de tijding, dat in Maryland eene nieuwe vereeniging is opgericht onder den naamAmerikaansche ridders van de bescherming". Deze vereeniging zal geene

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1