Binnenlandse lie Berichten. tenaar van het openhaar ministerie aan den Rijksdag over te brengen. Hij zelf heeft dus nog geen bepaald standpunt in dezen ingeno men. In de Rijksdagszitting van Dinsdag noemde de heer Eugen Richter de verklaring van den Rijkskanselier een handigen hoewel wat door- zichtigen schaakzet. Overigens onderwierp hij de jongste wisselingen in het Pruisische ministerie en vooral het optreden van den chef van 's keizers civiel kabinet Yon Lucanus aan eene scherpe crïtiek en vergeleek hij dit laatste bij de toezending van het zijden koord door den keizer van China aan in on genade gevallen ambtenaren. De minister Yon Bötticher verdedigde in duidelijke woorden het recht des keizers op de benoeming tan een Rijkskanselier en ontzeide den Rijksdag het recht, zich met het ontslag en de benoeming van Pruisische ministers te bemoeien. Wat het optreden van den minister Vori Lucanus betreft, zeide hij, dat de keizer vrij is ten aanzien van den vorm, waarin hij met zijne ministers wenscht te verkeeren. De uitnoodiging df- studenten te Bonn ter deelneming aan een huldeblijk voor prins Bismarck op zijn tachtigsten verjaardag heeft den gewenschten bijval gevonden. Bij alle Duitsche universiteiten zijn commissiën be noemd, die met het comité te Bonn reeds in druk verkeer staar». Den 15n dezer zal te Berlijn door de gezamenlijke vertegenwoor digers uit de universiteiten eene vergaderiug worden gehouden, om aangaande den vorm van het huldeblijk en de wijze van aanbie ding een definitief besluit te nemen. De geboortedag van den Zweedschen koning Gustaaf Adolf (9 Dec. '1594) is Zondag niet alleen in Zweden, maar ook in Duitschland herdacht. Te Lützen, waar Gustaaf Adolf sneuvelde, werd een groote optocht gehouden naar den bekenden Zweden-steen, waaraan meer dan 700 personen deelnamen. Te Ber lijn werd bij de herdenking van den ge boortedag van den Zweedschen vorst de feest rede gehouden door professor Von Treitschke. F K ,1 N KR1JK. De voorzitter der Kamer van afgevaardigden, de heer Burdeau, is gisteren tengevolge van longontsteking overleden. De begrafenis van Ferdinand de Lesseps is op Zaterdag bepaald. Van regeeringswege geschiedde tot nu toe niets wat naar eene betuiging van deelneming gelijkt. Z'y verkeert trouwens in een moeilijk parket. Men vergete niet, dat deze groote doode veroordeeld is en feitelijk nog een vonnis van vijf jaar gevangenis wegens be drog tot zijn [last heeft, die hij niet heeft juitgezeten". liet is hier dus een zeer deli caat geval. De inschrijving voor een fonds ter nage dachtenis van den heer Carnot ten behoeve van arme weduwen met kinderen heeft tot nu toe omstreeks 300,000 trs. opgebracht. Zij blijft opengesteld tot het einde dezer maand. Mevr. Carnot, aan wie de bestemming was opgedragen, heeft nu beslist, dat de som overgedragen zal worden aan het instituut, om er jaarlijks eene uitdeeling van te doen aan arme weduwen, bezwaard met kinderen. Op die wijze zal aan de aanvankelijk door haar opgevatte bestemming voldaan worden, zonder dat de kosten van eigen beheer er aan worden verbonden. BELGIE. De hertog van Orleans begaf zich Dinsdag, in gezelschap van den graaf van Gramont, naar het paleis om zijne opwachting te maken bij koning Leopold. De hertog ontvangt dagelijks een twintigtal personen waaronder, behalve vele Parijsche royalisten, een aantal leden van den Belgi schen adel, terwijl verscheidene diplomaten hun kaartje aan het Hotel de Fiandre hebben afgegeven. ESGELASD. Het gerucht aangaande eene samenzwering om het zoontje van den hertog van York te stelen, wordt weer tegengesproken. De regeering heeft aan den sultan van Turktje, die een buitengewoon gezantschap naar Engeland wilde zenden tot het over brengen van ridderorden voor de koningin en den prins van Wales, doen weten dat het oogenblik daartoe niet geschikt is, met het oog op den toestand in Armenië. Lord Rosebery heeft te Devonport voor eene vergadering Gladstonianen eene redevoering gehouden over de nederlaag bij de verkiezin gen te Forfarshire en Brigg. De overwinning der conservatieven is volgens hem aan plaatse lijke toestanden te wijten. Yerder zeide de spreker nog dat de tijd gekomen was dat aan de macht van het Iloogerhuis, om zijn absoluut veto te stellen tegenover de beslissingen van het Lagerhuis, een einde moest gemaakt worden. De heer Arthur HaveSock, gouverneur van Ceyion, legde den eersten steen voor de twee golfbrekers, met welker voltooiing de haven werken te Colombo gereed zullen zijn. RUSLAND. Volgens een bericht uit Berlijn aan de Standard heeft de keizer aan het oordeel van een vergadering van grootvorsten en andere hooge personen zijn hervormingsplannen ten opzichte van het bestuur ontvouwd. Men denkt dat de keizer een hoogen raad wil samenstellen uit voorname staatslieden en de notabelen van de provinciën, om toezicht te houden op de administratie, vooral wat be treft de rechtspraak, de financiën, de invoer rechten en de belastingen. ITALIË. I De commissie die benoemd is tot het onder zoeken der papieren die de ex-minister Gio- litti onder ziclr heet te hebben, heeft gisteren den geireelen nacht doorgewerkt. Men ge- I looft dat het verhooren van sommige per sonen ook in enkele uren zal kunnen afioo- pen en dat zeer spoedig iu de Ivamer ver slag zal worden uitgebracht. De bladen bevestigen het bericht dat Bian- cherie ontslag wil nemen als president van de Kamer. Yoorloopig zal hij echter zijne j ambtsbezigheden blijven verrichten. Eene mïnisterieeie crisis wordt verwacht, SPANJE. Op Cuba zijn ongeregeldheden uitgebroken tusschen de voor- en de tegenstanders der hervormingsplannen. Verscheidene personen werden ernstig gekwetst. A M E R I K A. De Senaat der Yereenigde Staten heeft een voorstel van den heer Cole, om de regeering uit te noodigen het initiatief te nemen tot eene vriendschappelijke tusschenkomst der mogendheden iu den oorlog tusschen China en Japan, naar de commissie voor buitenl. zaken verzonden. De Senaat blijkt gunstig gestemd voor het Nicaragua-kanaalontwerp. Morgan zeide, dat geen buitenland-che mogendheid zich verzet tegen een beheer van dat kanaal door Amerika. De commissie voor de munt-circulatie, sa mengesteld uit leden van het Huis van afge vaardigden te Washington, zal Maandag begin nen met het financieele plan der regeering, te gelijk met andere voorgestelde veranderin gen in de wet op het bankwezen en de ruilmiddelen, in overweging te nemen. De commissie zal het. oordeel van de bekende financiers in de voornaamste steden des lands vragen eu een week lang van alle zijden in lichtingen inwachten. Nochtans hoopt zij voor Kerstmis met het wetsontwerp gereed te komen. CHINA. Te Shanghai is gisteren het bericht ont vangen dat twee divisies Japanners (25,000 man) te Shanhaikwan zouden ontscheept zijn, met de bedoeling naar Peking op te rukken. Volgens berichten uit Korea is een sterke bende van »oproerige" Tonghaks door de Japanners te Kosjiu teruggeslagen, na groote verliezen, o. a. van twee hoofdeD, te hebben geleden. Yolgens bericht uit Tientsin gisteren te Londen ontvangen is een Japansch expeditie korps uit Port Arthur bij Thienkhaichang geland, vanwaar het naar Kintchow voort- rukte, welke stad bijna zonder strijd ver- meesterd werd. Zij ligt negentig mijlen ten noorden van Shanghaikwan en beheerscht den straatweg van Peking naar Mukden. De ver slagen Chineezen gingen naar Fuchow terug, waarheen de Japanners thans oprukken. Vol gens bericht uit Antung raakten de Japanners en de Chineezen bij Kinkuahu in Mantsjoerije slaags, alwaar een groote Ohineesche strijd macht van ongeveer vierduizend man saam getrokken was. De Japanners tastten deu vijand den lOn dezer iu twee colonnes aan met het gewone gevolg: na een korten strijd leden de Chineezen de nederlaag. In verwar ring vluchtten zij naar Chohunkow met ach terlating van honderd dooden op het slagveld. De Japanners bemachtigden een paar banie ren en een massa geweren. Zij verloren slechts veertig man aan dooden en gewonden. De Japansche regeering laat liet bericht van Reuter tegenspreken, dat zij de uitlevering van de Chineesche ambtenaren, die premiëu op het dooden van Japanners stelden, als voorwaarde voor den vrede zou gesteld hebben. De agenten vanKrupp houden de Chineesche handelsmarine als onderpand voor de betaling der afgeleverde kanonnen en ammunitie, door de Japanners bemachtigd. Kalrneerende Japansche manifesten, tot het Chineesche volk gericht, bedekken reeds de muren van Peking. JAPAN. Uit Jokohama wordt van gisteren gemeld Eene colonne van het 2e Japansche leger korps, afgezonden om Fuchow aan te vallen, ontmoette geenerlei tegenstand. Men verzekert dat de Chineesche troepen zich te Newchwang samentrekken. Een detachement van het legerkorps naar Haichirig oprukkende ontmoette verzet, maar blijft niettemin voorwaarts gaan. Maarschalk Yomagata is uit Antong ver trokken. De bladen behelzen eene depêche uit Antong, meldende dat de divisie onder generaal Techuni gisteren den vijand ont moette en hern bij Kinkuahu, met groote verliezen terugsloeg. De Chineezen verzetten zich krachtig, maar werden uiteengedreven. De Japanners vervolgden hen verscheidene mijlen ver. Het verlies der Japanners bedraagt een 40-tal man aan dooden en gewonden, dat der Chineezen 100 dooden en vele gewonden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GEN ER AA L. Zitting van '12 December. Heden is de behandeling der staatsbe groting voortgezet, en wel met de algemeene beraadslagingen over het hoofdstuk binnen- landsehe zaken. De heer Drucker besprak de verbetering van de woningtoestanden en haar invloed op den gezondheidstoestand en op de zedelijke en verstandelijke ontwikkeling der bewoners. Hij riep den krachtdadigen steun der overheid in op de particuliere pogingen tot verbetering der gebrekkige huisvesting der minvermo genden. Vooral wil hij dat het rijksbestuur het initiatief der gemeentebesturen bevordere en de staat bouwterreinen ga exploiteeren ten bate der gemeenschap. Voorts acht hij strengere eischen noodig voor de inrichting van nieuwe woningen, en opruiming van de vele ongezonde woningen, die gevaar opleveren voor de gezondheid, kortom van die broei nesten van ontevredenheid en ellende. Hij bracht met liet oog op dit volksbelang onder 's ministers aandacht het Engelsche stelsel dat door eenvoudigen procesgang en doelma tige schadeloosstelling de opruiming van vele van die woningen bereikt. De heer De Savornin Lobman vroeg of de minister ten opzichte van de vaccine-regeling nog altijd staat op het standpunt der anti- revolutionnairen, dat in zake de vaceine de in- dividueele vrijheid moet geëerbiedigd worden. De heer Goeman Borgesius vroeg nadere inlichtingen omtrent het door de regeering' tusschen de kiesrechtregeling en de herziening van het personeel gelegde verband. Zour indien het personeel voorgaat, het kiesrecht nog wel het volgend jaar in de afdeelinge» kunnen behandeld worden? Nadat de heer Van Alphen de vervalsching: van obligatïën ten laste van gemeenten en- waterschappen had ter sprake gebracht, be antwoordde de minister van binnenlandse!»© zaken de sprekers. De minister wil voor zich eerst zekerheid hebben omtrent de huur waarde der woningen, alvorens een kieswet te kunnen behandelen. In de onteigenings kwestie ligt z. i. de kern van de woningvraag. Bepaalde voorstellen omtrent de onbe- woonbaarverklarrng kan hij nog niet doen, De minister wees op verschillende bezwaren tegen zulk een maatregel. Zijn gevoelen om trent de inenting [is onveranderd gebleven^ Hij wenscht bevordering der vaccine van staatswege, maar is nog altijd tegen den vac- cine-schooldwang. De heer Borgesius constateerde dat de minister personeel en kiesrecht aan elkaar vastkoppelt en ondanks die vastkoppeling meent dat de kiesrechtregeling het volgend jaar kan worden behandeld. De minister verduidelijkte verder zijn be doeling. Een wetsontwerp betreflende het personeel moet eerst bij de regeering vast gesteld zijn, al vorens de kieswet inkomt. Maar daaruit is niet af te leiden dat personeel en kiesrecht worden saamgekoppeld. De denk beelden der regeering moeten omtrent de twee onderwerpen vaststaan. Daardoor worden die zaken niet aan elkander gekoppeld. De heer Seret vroeg nadere verduidelijking en de heer Heemskerk legde 's ministers ver klaring aldus uit, dat de minister wilde zeg gen dat de Kamer geen samenhang tusschen personeel en kieswet behoeft te zien. De minister herhaalde, dat de kieswet zal komen zoodra het ontwerp op het personeel bij de regeering vaststaat. Bij de voorberei ding der kieswet ontleent hij gegevens aan de personeele belasting. I-lij wil weten hoe hij het personeel zal gebruiken voor de kies rechtregeling. Aan de heeren Borgesius en Kerdijk ver klaarde hij nog, dat over een wijziging der drankwet nog overleg aanhangig is tusschen de regeering. De algemeene beraadslaging wevd gesloten. De artt. 1 tot 34 zijn goedgekeurd. De bouw der Statenzaal voor de Provin ciale Staten van Overijsel te Zwolle werd be streden dooi' den heer Yan Gijn, die den post wenschte verminderd te zien met f 15,000 of f 10,000, en verdedigd door den minister en den heer Meesters. Dit amendement werd met 75 tegen 10 stemmen verworpen. De heeren Schaafsma en Houwing dringen aan op het toekennen van een voldoend sub sidie aan de noodlijdende Friesche gemeenten,, om de rijkswetten te kunnen uitvoeren en in eigen huishouding te kunnen voorzien. Een onvoldoend subsidie is slechts een verergering van den toestand. De heer Pijttersen achtte eene definitieve regeling zoo urgent, dat hij er zich door geen politieke redenen zou laten afbrengen om het recht van definitieve regeling te steunen. De minister verklaarde dat het grootste deel van den post naar de Friesche gemeen ten gaat. Verhooging heeft hij niet willen voorstellen en ook de Kamer heeft dit ge lukkig nagelaten. De uitzonderingstoestanden

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2