~peïi~FF£egiTXIf^ Gemengde Berichten. tomen bij de ingediende ontwerpen te pas. De definitieve regeling zal formules geven f00r eene billijke belasting van sommige unionisten en sommige inkomsten en voor de :l bijdrage van het rijk. De heer Lieftinek komt tegen halve hulp op. De minister verklaarde, aan de heeren Spronk en Wirtz wetenschappelijke proefne mingen met heilserum te zullen toestaan, doe1- dit dan uitsluitend voor inrichtingen te bestemmen waar proeven kunnen worden genomen. De productie zal niet van staats wege geschieden. Morgen voortzetting- SCHIEDAM, 18 December 1894. Bij de hedennamiddag door burgemeester en wethouders gehouden aanbesteding van bureau-behoeften, schoolbehoeften en school boeken waren 3 biljetten ingekomen, en wel van de te dezer stede gevestigde boekhandela ren Wenk Birkhoff I. f 171.80II. f 621.93; en III f902.te zamen f 1095.72; G. Odé If 182-10; II f653.15 en III f935.teza men f1770.25; en J. B. C. Hulsman I f 205.85, II f860.20 en III f875.— tezamen f 1041.05. De toewijzing zal later geschieden. De afdeeling Schiedam van het «Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond" hield gis teravond in Musis Sacrum een openbare bij eenkomst, welke het bewijs leverde dat de belangstelling bij den werkman in de publieke zaken verre van uitgedoofd isde zaal was n.l. geheel bezet. De president, de heer G. W. Snel, opende de vergadering met zijne teleurstelling uit te spreken ten opzichte van de kiesrechtvoor- stellen der nieuwe regeering, alsmede over de laakbare houding van sommige ICamei leden tegenover de ordelijke werkliedenbeweging in zake verzekering op den ouden dag. Alsnu werd het woord verleend aan den lieer D. de Klerk, van Rotterdam, ter behan deling van het onderwerp: «De mensch zal bij brood alleen niet leven". Na de afdeeling Schiedam te hebben gelukgewenscht met haar nieuwen burgemeester, die bij zijn installatie had verklaard nimmer te zullen letten op rang noch stand, dus te zullen handelen zonder aanzien des persoons, en den wensch te heb ben geuit dat voor Schiedam de donkere dagen zouden voorbij zijn, behandelde spreker achtereenvolgens de verschillende nooden en behoeften, waarin de werkman verkeert en ging hij de oorzaken daarvan na. Uit eigen ervaring aantoonend dat de ellende groot is, doch ook in vele gevallen onwaar of over dreven, mocht hij anderzijds niet blind zijn voor de veie giften en ondersteuningen, welke ia stilte worden uitgereikt. Den strijd tegen machinerieën acht hij even dwaas als onmoge lijk, daar dan de groote werken schier onuit voerbaar zouden worden; achturige arbeids dag komt hem voor als een wet van Meden en Perzen, hoewel beperking van den arbeids duur noodzakelijk is, welken hij in navolging van Amsterdam en elders op 11 uren zou willen gesteld zien; de grove misbruiken bij aanbestedingen vooral ten tijde van werke loosheid worden door hem scherp gelaakt; hoewel de pogingen tot verbetering waar- deerende, dringt hij aan op meer afdoende maatregelen en beveelt hij in dezen voorzich tigheid eu standvastigheid aanook dringt hij aan op herziening der onteigeningswetten, waarvan meer heil te wachten is dan van opheffing van privaat bezit; beveelt voorts j pensionneering en verzekering op den ouden l dag aan, doch keurt scherp de gescheiden opsluiting wettige scheiding in een oude-mannenhuis af; daar het particulier initiatief hierin te kort schiet, is staatszorg aanbevelenswaardig, Zijn de nooden der werklieden dus vele en wordt voor het tegengaan er van zeer veel vereischt, de voornaamste factor daarbij is j, z-i, geestelijke ontwikkeling. Behoorlijk onder was, leerplicht kan in dezen een groote spoor slag ten goede zijnvoor kinderen wier ouders tevens opvoeders zijn is leerplicht ten eenen- male overbodig, doch voor talloos vele is hij een zegen. Is thans de sleurgang van den werk man werken en slapeD, dit moet worden om gezet in werken en genieten in den goeden zin, genieten dat opbouwt en verheft, dat bij den werkman het besef verlevendigt dat hij meer is dan eene machine. En daar spreker bij deze maatregelen tot hervorming een ver klaard tegenstander is van ruwe en domme middelen, welke ten slotte slechts leiden tot verslimmering van den toestand, wekt hij de aanwezige werklieden, die tot dusverre geen lid zijn van eenige werkliedenvereeniging, op zich ten spoedigste daarbij aan te sluiten, ten einde met vereende krachten lotsverbetering deelachtig te worden. Na deze met den gloed der overtuiging en luid toegejuichte rede debatteerde de heer Van Duren, revolutionnair sociaal-democraat, die protesteerde tegen stellingen, welke door den inleider óf in 't geheel niet verkondigd, öt niet zoo bedoeld waren, tengevolge waarvan opponent zich bij herhaling de hilariteit en het gesis der aanwezigen op den hals haalde. Aan een ander debater, die een familie kwestie te berde bracht, moestom die reden het woord ontnomen worden. De voorzitter, zijn dank betuigende aan den spreker voor den nuttigen en aangenamen avond, en den debater de verzekering ge vende dat Schiedam een zeer onvruchtbaar arbeidsveld is voor de sociaal-democratie, stelt aan de leden de volgende motie voor «De afdeeling Schiedam van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond brengt hul de en dank aan den heer Heldt voorde voor treffelijke wijze, waarop hij tot heden zijn mandaat als volksvertegenwoordiger vervuld heeft; «Spreekt de hoop uit, dat hij niet weer zal blootstaan aan aanvallen en beleedigingen in de Tweede Kanier, zooals verleden week is geschied door een zijner mede-afgevaar digden «Besluit den heer Heldt van de aanneming dezer motie in kennis te stellen." Nadat een daverend applaus deze moiie bezegeld had, werd de bijeenkomst gesloten, Lombok. Dinsdagmiddag te 5.40 ontving het N. v. d.D. een telegram uit Batavia, dat door het late uur slechts in een gedeelte van de oplaag kon worden opgenomen. Het luidde aldus Het 9e bataljon is hier teruggekeerd en met groote geestdrift ontvangen. De gouverneur-generaal hield aan het sta tion eene toespraak en iuspecteerde de troepen. Er was feestelijke ontvangst in liet Yan- Zuylen-park. Het vaandel werd door de echt- genoote van den gouverneur-generaal met- bloemen versierd. Vóór den ingang van het huis van den over ste Scheuer was een eereboog opgericht, met het motto«Alles kost een dubbeltje." liet weder was regenachtig. Het is begrijpelijk zegt liet N. v. d. D. dat de terugkomst van het negende in zijn garnizoen te Batavia met groote geestdrift is gevierd. Onze correspondent heeft getracht met korte woorden een indruk te geven van dit feestbetoon en de hulde aan het wakkere bataljon en zijn krauigen commandant. De algemeene deelneming, welke bij dergelijke gelegenheden in de hoofdplaatsen wordt be toond wij denken hieibij aan de terug komst van de Atjehsche troepen bij verschil lende gelegenheden maken het duidelijk, dat deze ontvangst alle vroegere heeft over troffen. De terugkeer van het negende is eeu zegetocht geweest, want zelfs zonder nadere berichten durven wij nu reeds verzekeren, dat de dapperen op hunne doorreis te Soerabaija en te Semarang eveneens werden gehuldigd, waarop toen het welkom te Batavia de kroon heeft gezet, waar de landvoogd zelf aan het station tegenwoordig was en mevrouw Van der YVijek het roemrijke vaandel van het bataljon met bloemen sierde. Den dapperen overste Scheuer, wiens hou ding op Lombok hem ook hier te lande reeds een groote populariteit deed verwerven, is op een eigenaardige wijze hulde gebracht. Men herinnert zich hoe hij met echten solda tenhumor zijn manschappen steeds voorging, alleen met een stokje gewapend, onder het zingen van zijn lijfdeuntje «Alles kost een dub beltje", terwijl de vijaudelijke kogels hem om de ooren floten, Bij de hulde aan het dappere bataljon, en het vreugdebetoon waarvan een nagalm over den oceaan tot ons komt, mengt zich natuur lijk eeo gevoel van smart over de groote ver liezen welke juist deze troep, het rnarschbatal- jon bij uitnemendheid, op Lombok heeft geleden. Dit immers was het bataljon van overste Lavvick van Pabst, van de luits. Kalft' en De Giaaf, en waartoe ook voor het groot ste deel het detachement Lindgt een behoorde het bataljon, dat door het verraad de meeste gesneuvelden en gewonden kreeg en op 29 Augustus een zeer steike aanvulling noodig had, en waarvan op 18 November bij de ver overing van Tjakranegara de kapitein Scheib en de luitenants SchifT en Van der Heijden sneuvelden. Het N. v, d. D. geeft heden het volgende bulletin «Generaal Vetter is ziek en keert waar schijnlijk naar Batavia teiug. Door bemiddeling van den heer J. T. Cremer, lid der Tweede Kamer, is bij het centraal- comité voor het nationaal fonds ter ondersteu ning van de nagelaten betrekkingen van in Indië gevallen militairen ontvangen van Fritz Meijer, te Riesbach bij Zurich f 5000 Joh. Cramer, te Hamburg. - 300 s J. Lïthmann, te Hamburg - 300 R. von Seutter, te Schachen bij Lindau- 60 G. E. Haarsma, te Brussel. - 400 E. de Bar, te Parijs- 50 Totaal f5810 Henri Miezerius, die den 23n November op zoo sluwe wijze de gevangenis ontsnapte, is weer in handen der justitie. Gistermorgen 8 uur werd op den Coolsingel een agent van politie door een burger gewezen op een net gekleed heer met pince-nez op, die daar liep te wandelen en waarin de burger Miezerius meende te herkennen. Het bleek reeds ter stond, dat de wandelaar geen al te zuiver geweten had, want nauwelijks zag hij dat de agent op hem afkwam, of hij zette het op een loopen. Na hem eenige straten door te hebben vervolgd, kreeg de agent hem in de Weste Wagenstraat te pakken en bracht hem naar het bureau in de Pauwensteeg. Daar vond men, bij fouilleering op hem verschillen de pruiken en daarbij passende baarden en voorts vertelde Miezerius aan den commissaris dat hij sedert zijn ontsnapping zich bijna voort durend te Rotterdam had opgehouden en den kost verdiend had, door in de omstreken in boerenherbergen liedjes te zingen en goochel toeren met de kaart te verrichten. Eenige da gen was hij te Utrecht gelogeerd geweest in de toevlucht voor dakloozen van het Leger des Hells en had daar getracht, op valsche papieren ter name van Nieuwenhuizen, kell- ner ook Miezerius is kellner geweest dienst te nemen voor het O.-I. leger, doch toen dit niet gelukte, was bij gisteravond met een veelrein teruggekomen. Ook had hij nog een uitstapje naar Antwerpen gemaakt op een rijwiel dat hij te Delft gehuurd en in eerstge noemde plaats verkocht heeft. Te 46 uur werd hij geboeid en onder steik geleide naai de gevangenis overgebracht, ter beschikking van den officier van justitie. {li. Nil.) Gistervoormiddag te halfelf werd er brand ontdekt in de spaanderenioods tevens machinegebouw van de Rotterdamsche brood fabriek «De Korenaar" aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam. In een oogwenk stond dit gedeelte der fabriek in lichte laaie en sloeg de vlam het dak uit. Spoedig waren een vijftal brandspuiten ter plaatse van het onheil aanwezig, waaraan het te danken is dat de brand reeds te halftwaalf gebluscht was. De spaanderenioods waarin de brand, naar vermoed wordt, door het springen van een pijp in de heetwaterovens ontstond, is geheel uitgebrand en bet dak daarvan vernield. De werkzaamheden in de fabriek onder vinden door den brand geen vertraging. Do schade wordt door assuiantie gedekt. De heer George Rosenthal te Amsterdam heeft f 100,000 geschonken aan de Sophia- Rosenthal-bewaarschool, om bet bestaan dier school voorgoed te verzekeren. (xV. v. d. D.) Zieriksee. De heer G. A. de Looze heeft zijne herbenoeming als lid van den gemeenteraad niet aangenomen. De verkie zing is nu bepaald op 20 dezer. De stad Parijs heeft twee prijsvragen een voor de berte methode tot zuivering «f sterilisatie van water uit rivieren voor drinkwater bestemd, en de tweede om den rook der haaiden van do stoomketels op te hellen of te verminderen. Dominee Baxter, de uitgever van de Christelijke Herautdeelt mede, dat de vvrreld den 23n Api il 1908 vergaan zal. Eigenlijk begint het einde al in 1S96 of 1897 met een oorlog, die met een confederatie van 10 koninkrijken eindigt m 1899 komt een Napoleon op den troon van een der «Grieksche Staten" en twee jaar daarna ook op dien van Syrië; 12 Maart 1903 volgt de hemelvaart van 144,000 Christenen, uitver korenen, die den dood niet zullen zien, en daarna komt weer een oorlog, die tot 23 April f908 duurt, om te eindigen met de verdelging van den anti-ehrist en met den tetugkeer der Joden naar Jeruzalem, als slot-tableau. Opmeikehjk is het, dat dominee Baxter zoo precies is inge licht, dat hij aankondigt, dat de hemelvaart van de 144,000 uitverkorenen des Donderdags namiddags 3 uur, Jeruzalemschen tijd (1.33 Berlijnschen en 12.47 Parijzer tijd) za! plaats hebben. Tusschen Aug. 1903 en Sept. 1904 komen nog leeltjke dingen voor: aaidbovingen, verandering van een derde gedeelte van de zee in bloed en omzetting van een derde gedeelte van het drinkwater in bitteren diank. De bro chure, die er eenvoudig op gericht schijnt zwakke hoofden op hol te brengen, wordt te Berlijn in grooten getale gratis uitgegeven. Eene Amerikaansche dame, mevr. W. J. Baird. die om hare bekwaamheid in het schaakspol de «Koningin van het schaakbord" heet, heelt een dochtertje van 13 jaar, dat alweer een bewijs voor de erfelijkheid van geestesgaven het schaaktalent harer moeder in even groote of nog grooter mate bezit. Hot meisje kende, toen zij vier jaar oud was, al den loop van de stukken, en op haar achtste jaar maakte zij al problemen, die zeer ingewik keld en goed gevonden waren. '«•«RAVESHAGë, 43 December. Tweede Kamer. Bij hoofdstuk V heeft de minister Van Houten verklaard dat hij eene wetswijziging overweegt om bij sporadische gevallen van mond- en klauwzeer krachtiger te kunnen optreden en bij het voortduren der ziekte deze te laten doorzieken. Hierop heeft de heer Pijttersen zijn amendement tot vermindering van den post ter voorziening tegen veeziekten ingetrokken. Verder beloofde de minister te zullen ovei leggen met Nooid- Brabant in hoever het noordoostelijk deel buiten de afsluitingslinie kan gebracht wor den. Een zeer warm debat werd gevoerd bij

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3