BinncTilandsclie Berichten. eene spoorwegbrug verr.ield hebben om aan de bondstroepen den weg af te snijden. AFRIKA. Aan de Times wordt uit Pieter Maritzburg van 12 dezer gemeld, dat de ontwerp-overeen- komst betreffende den militairen dienst, aan president Kruger door sir Henry Loch onder worpen, aan de Eogelsohe onderdanen de be handeling der meest begunstigde natie toe staat en hen vrijstelt van den militairen dienst. C II I N A. "Volgens bericht uit Shanghai hebben de onderscheiden landingen der Japanners op de Chineesche kust eenvoudig ten doel hunne beweging naar Wei Ilai Wei te maskeeren, waar dientengevolge de paniek hand over hand toeneemt. De Chineesche soldaten zou den bij hoopen te gelijk aan het deserteeren zijn, zoodat het den Japanners gemakkelijk zou vallen Wei Ilai Wei te bemachtigen. Volgens bericht aan de mew-York Herald heeft Li Hung Chang na den val van Port Arthur een geheim rapport aan den keizer naar Peking gezonden, waarin hij de neder lagen der Chineezen aan het gemis van spoorwegen toeschrijft on de overtuiging uit spreekt, dat verdere tegenstand nutteloos zou zijn. De Times verneemt uit Kobé, dat de twee Japansche iegerkoipsen uit Mantsjoerije te Newchwang samen zullen komen om vandaar naar Peking op te rukken. Belangrijke ver ste, kingen vertrekken uit Hiroshima. JAPAN. Uit Jokohama wordt van 12 dezer gemeld Eene afdeeling van het 2e legerkorps be zette, zonder tegenstand te or. tmoeten,Fuehow, ten noorden van Port Arthur. Volgens bericht uit Hiroshima namen de Japanners den oden dezer zonder slag of stoot Fuchow. De vijfduizend Chineesche verdedi gers ontruimden de stad zonder strijd en trok ken naar Newchwang terug, waarheen gene raal Nod/ji's brigade oprukt. De Japanners zouden Kuiping, twintig mijlen ten zuiden van die stad reeds bezet hebben. AUSl'RAIilE. De heer Ward, de koloniale thesaurier van Nieuvv-Zeeiand, heeft eene redevoering ge houden, waarin de politiek der regeering voor de volgende zitting wordt uiteengezet. Hij zeide dat het tarief zou worden herzien. Maatregelen zouden worden genomen tot het uitkeeren van pensioen aan oude werklieden en tot het. regelen van den verkoop van ster ken drank. In Nieuw-Zeeland is gedurende de laatste zitting van het parlement eene wet aange nomen die de regeering machtigt tot voor schotten te geven aan personen die zich willen vestigen, waarvoor dan hunne bezittingen verbonden blijven. Thans zijn er reeds meer dan vijfhonderd verzoeken om ondersteuning ingekomen, en men verwacht dat de geheele som van 1 millioen pond sterling, voor dit doel beschikbaar gesteld, binnen zes maan den zal zijn aangevraagd. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 13 December. De behandeling der staatsbegrooting werd voortgezet over het hoofdstuk binnenlandsche zaken. Bij de veearfsenijkundige politie waar schuwde de heer Zijp tegen opneming der parelziekte onder de besmettelijke veeziekten, waaruit echter de varkensziekte moest ver dwijnen; vroeg de heer Seret publiekmaking van kennisgevingen omtrent veeziekten in meer gelezen dagbladen dan in plaatselijke courantensignaleerde de heer De Beaufort (Amsterdam) de moeilijkheden voor de grens bewoners bij het weiden van vee. De minister beloofde den heer Zijp, met de deskundigen te rade te zullen gaanvolgt bij het adverteeren der bekendmakingen de traditiën van zijn departement en zal de moeilijkheden bij de grensbeweiding zooveel mogelijk verlichten. De heer Zijp ondersteunde verder krachtig het denkbeeld van het landbouwcomitë in het belang der bevordering van de rijksveefokkerij en vroeg daarvoor nog dit jaar geldelijken steun. De minister achtte de provinciën daartoe veeleer geroepen, maar is niet ongenegen de pogingen van anderen door het rijk te doen steunen. Door den heer Pijttersen werd een ver mindering met f 30,000 voorgesteld, teneinde te breken met beperking van de mond- en klauwzeerziekte onder het vee en het door zieken van het vee niet tegen te houden. Hoewel de heer Zijp het doorzieken be schouwt als middel tot beëindiging van het mond- en klauwzeer, wilde hij toch de regeering het geld voor krachtige bestlijding van het kwaad niet onthouden. De heer Harte wees op het mecningsver- sciul onder de deskundigen over de hand having van het afzonderingsstelsel. De commissie van rapporteurs beschouwde het amendement meer als een motie en de heer Ferf deelde het bezwaar van den heer Zijp, met wiens hulde aan de krachtige maat regelen der regeering tegen het mond- en klauwzeer hij instemde, vooral wegens het belang tot herkrijging van den veeinvoer buitenslands. De heer Seret had de overtuiging dat de maatregelen tot belemmering van het mond en klauwzeer doelloos zijn en nadeelig voor den landbouwenden stand, maar gaf ook de voorkeur aan een motie tot bereiking van het doel. Daarentegen meende de heer Rutgers van Rozenburg dat de handhaving der belemme rende bepalingen ten voordeele was van de vreemde protectionisten. Bij den hopeloozen strijd tegen het mond- en klauwzeer late men de ziekte den natuurlijken loop. De minister van binnenlandsche zaken ver zekerde dat de regeering denkt aan opheffing der beperkende maatregelen, die de beste resultaten hebben opgeleverd in verschillende streken. Een bepaalde uitspraak der Kamer heeft hij niet noodig. Zijn stelsel, waarvoor wetswijziging noodig is, is, bij sporadische gevallen het kwaad onmiddellijk te onder drukken en bij uitbreiding liet doorzieken niet te belemmeren. De minister handelt reeds in de richting van het amendement, maar bestrijdt dit als kunnende belemmerend werken bij het ont staan van behoeften. Na 's ministers verklaringen trok de heer Pijttersen zijn amendement in, zich voorbe houdende ,:oo noodig later een motie in te dienen. Bij hoofdstuk hooger onderwijs wees de heer Everts op het toenemen van het mate rialisme en het ongeloof tengevolge van neu traal onderwijs en hoopte eenmaal op de oprichting van protestantsche en katholieke kerkelijke hoogescholen met jus promovendi en subsidie van den staat. Voorts wenschte hij verbod om eind-examen te doen aan jongelui van de 5e klasse van het gymnasium en meer opneming van leeraars aan de bijzon dere gymnasia in staats-examen-commissies. De heer Heemskerk sluit zich geheel hierbij aan, wijst op de behoudende begrippen van dezen minister ten aanzien van het hooger on derwijs, waarschijnlijk omdat deze daardoor en door het kiesrecht de toekomst der liberale partij wil waarborgen. Spreker kenschetst onze universiteiten, met het oog op de theologische faculteiten, als rationalistisch of pantheïstisch. Hij verdedigde de toekenning van het jus pro movendi aan de bijzondere universiteiten, wat indertijd de heer Kappeyne van de Coppelio voorstelde voor de Amsterdamsche universiteit en toen door den heer Van Houten werd goed gekeurd, en subsidieering van bijzondere gymnasia. De heer Heemskerk besloot met de verzeke ring dat de antirevolutionnaire partij nu ge weer bij voet heeft, maar als ze weer eenmaal zal gaan vuren, de muren van het openbaar hooger onderwijs evenmin veilig voor omval len zullen zijn als de muren van Jericho. De heer C. van Bylandt dringt aan op oprichting van een leerstoel voor de archaeo- logie te Leiden. Door den heer Beelaerts van Blokland wordt aangedrongen op het onderzoeken van den lan gen duur der vacantiën en ruimere toelating van vreemden aan onze universiteiten. Minister Van Houten verzekert, dat hij niet zijne persoonlijke overtuiging wil stellen tegen over die van den heer Everts, maar meent dat nergens het bijzonder hooger onderwijs zoo vrij is als hier en kerkelijke universiteiten groote verdeeldheden zouden geven. Geloo- vige of ongeloovige wetenschap bestaat niet, wel de wetenschap die de waarheid zoekt. Bij de replieken kwam de heer Heemskerk tegen de hooghartigheid in liet antwoord van den minister op; hij en de heer Eveits hiel den vol dat het rationalisme het openbaar onderwijs beheerscht. De minister hield vol de noodzakelijkheid van de neutraliteit van den staat, naar den wenscli van de groote meerderheid der natie, zelfs van geloovigen hetzij uit beginsel, hetzij uit vrees voor het geval de tegenpartij aan het bewind mocht komen. Het amendement-Tydeman, om f 25,000 te schrappen voor hel nieuw phannaceutisch labo ratorium te Leiden, werd ingetrokken, na de belofte des ministers, om den vorm en den inhoud van het pian nader te zullen overwegen. Heden avondzitting. Arondzitiing van 13 December. Het debat over hoofdstuk V wordt voort gezet. Op advies van den heer Mees wordt de verhooging der jaarwedde van dr. Von Eisels- berg goedgekeurd. Bij art. 91 (gebouwen der universiteit te Utrecht) stelt heer Kerdijk een amendement voor, strekkende tot vermindering van dezen post met f 15,000, aangezien de voorgenomen verbouwing der Statenkamer niet noodzake lijk is. De heer Yan Karnebeek zal bij de volgende begrooting voorstellen doen in zake eene clinische inrichting voor het onderwijs in de psychiatrie aan genoemde universiteit. De minister alsmede de heeren Mees en Van Karnebeek bestrijden het amendement-Ker- dijk, terwijl eerstgenoemde verklaart door den heer Van Karnebeek goed te zijn be grepen. Na repliek van den heer Kerdijk wordt het amendement verworpen met 04 tegen '17 stemmen. Bij art. 94 stelt de heer Kerdijk een amen dement voor tot vermindering met f 10.000 voor uitbreiding van de bibliotheek te Groningen, hetwelk evenwel na verzekering van den minister dat hij naar bezuiniging zal streven, ingetrokken wordt. Een heftig debat ontspint zich bij de be handeling van art. 105 (subsidiën aan ge meentelijke gymnasia) naar aanleiding van eene opmerking des heeren Pijnappel, die de beperking in de heffing van minerval niet gerechtvaardigd acht in verhouding tot de veelal drukkende lasten der gemeenten. Ter wijl de heer Kerdijk de houding des ministers ten opzichte van de toelating van meisjes afkeurt, bestrijden hij en de heer Gerritsen het gevoelen van den heer Everts dat ge mengd hooger onderwijs, vooral bij de natuur wetenschap, verderfelijk werkt op de zedelijk heid. De minister antwoordt dat de grieven van den heer Pijnappel van te localen aard zijn om een wetswijziging in 't leve?i te roepen en dat hij als minister ten opzichte van dé toelating van meisjes nog hetzelfde gevoelen is toegedaan als vroeger als Kamerlid. De heer Everts betoogt de ondoelmatigheid der lioogere burgerscholen, die hoofdzakelijk dienen tot voorbereiding van de polytechnische- school, maar niet voor algemeene ontwik keling. De heer Farncombe Sanders komt op tegen de stiefmoederlijke behandeling van het mid delbaar onderwijs, welke hij toeschrijft aan verkeerde beschouwingen over het onderwijs. De polytechnische school is slecht bedeeld, daar deze een technische universiteit behoorde te zijn. De heer Vermeulen laakt de benoeming van zeer vele officieren en ingenieurs en vreemde lingen bij het middelbaar ouderwijs, die vol komen onbevoegd zijn. De minister deelt den heer Farncombe Sanders mede, dat de polytechnische school zal worden uitgebreid, allereerst voor het onderwijs in de electrotechniek. In zake de benoeming van leeraren bij het middelbaar onderwijs wordt de wet behoorlijk toegepast. Na repliek van den heer Vermeulen wordt, de beraadslaging verdaagd tot morgenmiddag halftwee. Door den heer Plate is als amendement voorgesteld om bij hoofdstuk marine den post aanbouw, aankoop, uitrusting enz. te vermin deren met f16,750, uitgetrokken voor aan schaffing van een tweeden loodssciioener, en zulks met het oog op het heerschende ver schil omtrent liet gewenschte type en aantal loodsvaartulgen. SCHIEDAM, 14 December 1894. Naar wij vernemen heeft de Schiedamscbe wielrijdersvereniging »De Postduif" tot zaal- rijden besloten. De oefeningen zullen den IGn dezer in s Musis Sacrum" onder leiding van den heer D. F. J. van Walsem, te Rotterdam, lid der vereeniging, aanvangen. De bijdrage van een onbekende, door den voorzitter ontvangen, heeft zeer veel tot het slagen van het plan medegewerkt. De verwachting, dat aan het eind des jaars de raming wat betreft de opbrengst van 's- rijks middelen zou zijn bereikt, heeft zich niet alleen bevestigd, maar overschrijdt het be drag voor de verschenen elf maanden met f 1,962,000. Tegenover de opbrengst in het zelfde tijdsverloop van 4893 is het verschil nog bijna oen millioen gunstiger of f2,918,000. De totaalcijfers n.l. zijn voor de eerste elf maanden dezes jaars f 108,054,414.21, tegen f'105,106,537.62 in het vorig jaar en een ramingcijfer van f 106,092,312.87. De maand November op zich zelve is f 1,742,000 hooger dan haar naamgenoot van 1893, waartoe in de eerste plaats hebben bijgedragen de directe belastingen. Deze vloei den ruimer: wat de grondbelasting betreft f38,000, personeel f'19,000, vermogensbelas ting f403,000 en beroeps- en bedrijfsbelas ting f802,000. Deze laatste belasting bestond verleden jaar niettoen gold nog de patent belasting, waarvan de opbi'engst toen was f394,000. Aan rechten op den invoer werd meer ge- ind f 9000. Van de accijnzen kwam alleen meer binnen van de suiker f725,000, doch de overige waren alle lager, als wijn f 2000; gedistilleerd f30,000; zout f 10,000; bieren en azijnen f12,000; geslacht f38,000. De belasting der gouden en zilveren werken ver toont een in langen tijd niet bereikte ver betering van ruim f3000. Van de indirecte belastingen was de uit komst van een lager, en wel de registratie rechten f22,000, waartegenover meer opbrach ten de zegelrechten f 16,000, hypotheekrech ten f5000 en het successierecht f76,000. Al de overige posten, op het overzicht voorkomende, wijzen eene stijgende beweging aan, waarvan hier de specificatiedomeinen f108,000, posterijen f39,000, loodsgelden f 7500. De uitkomst van den rijkstelegraaf

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2