Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. j Onder w ij s. Armenzorg, V sscherij. Kerknieuws. S t e <1 e 1 ij k N i e u s. Marktberichten. was op een kleinigheid na gelijk aan die van November des vorigen jaars. De totale opbrengst van November 1.1. is f 12,024,3*43.60, tegen f 10,282,978.15 inl893. Bij kon. besl. zijn, met ingang van 1 Januari 1895, ter vervanging van de op 31 December '189-4 aftredende en niet herbe noembare leden van den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland benoemddr. H. van Vollenhoven, te 's-Gravenhagedr. A. O. H. Teilegen, te 's-Gravenhagedr. Th. H. Mac Gillavry, hoogleeraar te Leiden G. W. Boot, oud-apotheker te 's-Gravenhage. Tot plaatsvervangende leden voor dien raad: dr. P. M. S. Ivros, te Nieuw-Lekker- land W. II. J- Garitvoort, apotheker te Rot terdam dr. W.Nolen, hoogleeraar te Leiden. Aan Hi M. de Koningin-Regentes is dooi de werkliedenvereeniging »Steunt elkander" te Wagenborgen een adres gericiit, waarin zij opnieuw vraagt de heffing van invoerrecht op granen en daarbij de invoering van een rijkspensioenlouds voor allen, zoowel mannen als vrouwen, die in het belang der gemeen schap werkzaam ziju, en tot dat fonds hebben bijgedragen. Er hebben zich tot dusver 150 jongelieden voor het reservekader aangemeld. Aan hare traditie getrouw, zal de expl -mij., naar wij vernemen, ook op de Kerstdagen geen goederentreinen iaten loopen, ter bevordering van de Zondagsrust van haar personeel. Zaterdag 22 December a.s., des voormid dags ten 11 ure, zal te's-Gravenhage in het gebouw sDiligentia"Lange Voorhout 5, eene vergadering gehouden worden, waarin de statuten zullen worden vastgesteld van de te stichten vereenigingNationaal Fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen der in NederlancLch Irtdië gevallen militairen. Bericht hievan is rondgezonden aan alle sub- comité's in de verschillende steden des lands gevormd om werkzaam te zijn in het belang van het centraal-comité n.l. het bijeenbren gen van een nationaal fonds ter ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in Indië gevallen militairen en aan alle burgemeesters, die voor het comité werkzaam zijn geweest door het houden van een collecte als anderszins. Een gelijke uitnoodiging tot het bijwonen van de vergadering is ook bestemd voor ge meenten en subcomité's, die nog werkzaam zijn en waarvan het centraal-comité nog geen bericht ontving. Bij het vaststellen van de statuten kan dus elk subcomité invloed doen oefenen. Gisterochtend is te Kapelle a/d. IJsel bij liet aanleggen eener boot eene vrouw bezijden de loopplank in het water gevallen; zij is kort daarop aan de gevolgen overleden. Tengevolge van de aanmerkelijk verhoogde gemeentebelasting te Gouda, verlaten niet alleen vele families die stad, maar het regent daar letterlijk bezwaarschriften tegen die ver hooging. Naar men zegt, zijn er reeds '150 hij den gemeenteraad ingediend. Te Haarlem zijn gisternacht op 13 plaatsen brievenbussen, naamplaten en belknoppen alle van koper, afgerukt. De politie doet onderzoek. Een der lezers van het N. v. d. D. zegt, dat te Amsterdam de prijs van het brood wel weer tot dien »van vóór de revolutie" is j teruggekeerd, maar dat nu in vele gevallen het gewicht verminderde. Van zes brooden, hij verschillende leveranciers gekocht, woog 1 het zwaarste GO decagram (lood). Tot dusver was het gewicht 75 decagram I Vroeger werd het gewicht bij de aankondigingen opgegeven tegenwoordig door sommigen niet meer. Gisterochtend om 10 uren is brand uitge broken in den telephoontoren op ïiet lager gedeelte van het raadhuis te Nijmegen. De orand liet zich ernstig aar .ien, doch werd spoedig door de brandweer gebluscht. De waterschade is vrij aanzienlijk, de telephoon onbruikbaar. De draden in den toren zijn tot een kluwen samengesmolten. Uit Lunteren meldt aan de IV. Ii, Ct.: In den avond van 8 December is ons dorp in opschudding gebracht door eene menigte van wel 500 man uit deze en omliggende plaat sen, die zich verzameld hadden met liet doel, om K. v. S. B., eene moeder van 11 kinde ren en sinds eenige maanden gescheiden van haren echtgenoot levende en samenwonende met een jongmensch, H. v. H. genaamd, wederom met haren echtgenoot te verzoenen en H. v. H. te mishandelen. Met geweld werden beide personen uit het huis van den landbouwer IV. v. R, ge haald en in optocht mee naar het dorp ge voerd. Daar aangekomen werd de vrouw en v. II. door den predikant, die hen uit de handen van de woedende menigte wilde ont zetten, opgeborgen in de leerkamer en in de pastorie. Het volk bleef staan en eiechte hen terug. De vrouw werd toen door de politie onder den toren opgesloten, terwijl het intus- schen aan de menigte gelukt was door inbraak v. H. uit de leerkamer te halen. Men trok met nem door liet dorp, en mishandelde hem totdat hij ineenzakte en in eene herberg werd binnengedrageu. Daarna werd beproefd de vrouw in handen te krijgen met alle macht, zelfs met een boom werd beproefd de deuren van den toren te openen. De weinige politie kon tegen de menigte niets doen en was genoodzaakt de deuren te openen. Zij werd toen door de me nigte naar haar wettigen man teruggebracht. Naar men verzekert is zij den volgenden dag weder weggeloopen en Woensdag is zij met haren beminde naar elders vertrokken. De drie jonge choleratijders te Koudekerk a/d Rijn zijn allen herstellende. De moeder van een hunner is mede door die ziekte aan getast haar toestand is zeer bevredigend. 's-Gravenhage. Het jongstbenoemde lid van den Raad van State, mr. U. H. Huber, heeft zitting genomen in de afdeelingen financiën en marine. Ter vervanging van wijlen graaf Van Zuylen van Nyevelt is de staatsraad mr. T. M. C. Asser tot voorzitter der le afdeeling (buiten- landsche zaken) benoemd. De andere afdeelingen hebben thans tot voorzitter: de tweede (justitie) jhr. mr. W. A. C. de Jongede derde (binnenlandsche zaken) mr. J. Heemskerk Az.de vierde (marine) viee-admiraa! Ten Bosch de vijfde (financiën) jhr. mr. "W. F. Rochussende zesde (oorlog) generaal Den Beer Poortugael de zevende (waterstaat, handel en nijverheid) mr. P. F. Ilubrecht, en de achtste (koloniën) mr. A. J. Swart. Aan prof. Kitasato, bekend door zijne onder zoekingen met prof. Behring van do genees krachtige werking der bloedwet bij diphtheritis, is door de inwoners van Nagasaki een fraaie gouden beker vereerd als hulde, voor zijn ont dekking van den pestbacil. De verkoop van keizer Wilhelms Sang an Acgit' heeft al ruim f 49,000 opgebracht. De geheeie opbrengst is bestemd voor den bouw van de cKeizer Wiüielmskerk" te Berlijn. De eerste sneeuw is den In December in bet da! vari Innsbiück gevallen, doch spoedig weder weggesmolten. Aan den zonkant van het gebergte bloeien thans heerlijke voorjaarsbloemen, zooals anemonen, primula's, klokjes enz. Zelfs tot op een hoogte van 4300 meter kan men bloeiende erica's, rijpe bramen, viooltjes en madeliefjes plukken. Dit is zeker een merkwaardig verschijnsel. Er is Zaterdagavond alweder in West-Londen, in Holland Park, een moordaanslag gepleegd op eene vrouw. De politie was gelukkig bij de hand, en de dader, zekere William Hicks, werd gevan gengenomen. De aangevallene werd slechts licht gewond. In het district Nowassei, Russisch gouver nement Tula, heeft een sneeuwstorm gewoed, waarin elf meisjes en twee jonge boerenknechts zijn omgekomen. Zij werden op hun terugkeer van den akker door liet noodweer overvallen. Dit had reeds plaats in het einde van October. Nu eerst heeft men de bevroren lijken terug gevonden. Het Britsche stoomschip Pandoraop reis van Blyth naar de Middellandsche zee, is veronge lukt met 20 personen, die er aan boord waren. 's-GRAVEXIIAGE, 14 December. Tweede Kamer. Bij de afdeeling lager onder wijs verdedigde de heer De Savornin Lobman eene nieuwe regeling, waarbij de staat een vast gelijk subsidie zou geven aan alle lagere scholen, die alzoo gemeentelijk of particulier eigendom zouden worden. Meerder onderwijs zouden belangstellenden zelf moeten betalen. Dit stelsel werd sterk bestreden door den lieer Rutgers van Rozenburg en den minister, als zijnde de wederinvoering van gezindte- scholen, onmogelijk in de uitvoering en lei— i dende tot herleving van den schoolstrijd. De lieer A. Rienstia, te Overschie, heeft eene l benoeming aangenomen aan eene school met den bijbel te Schiedam (Plantage), en iioopt 4 Jan. a.s. in functie te treden. j Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken, is dr. J. J. Couvée, te Utrecht, tot weder opzegging toegelaien als privaatdocent in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rïjks- universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de qualitatieve analytische scheikunde en in het onderzoek van voedingsmiddelen in andere i handelswaren. Het Haagsche Dagblad verneemt, dat binnen kort een kon. besluit te wachten is tot opheffing van het verplichte schrijven van academische proefschriften, tenminste voor studenten der juridische faculteit. Zooals men weet, was mr. Van Houten steeds een voorstander van dit denkbeeld, terwijl het advies van het meerendee! der lioogieeraren niet ontradend schijnt te zijn geweest. De gewone wintercoliecte voor de armen, in de R.-k. keik te Vlaardingen gehouden, heeft opgebracht f4309,24, zijnde f220,21 meer dan verleden jaar. Door den kerkeraad der hervormde gemeente te Zwijndrecht is besloten tot de oprichting, in de eerste plaats ten behoeve van lidmaten zijner gemeente, van een oude-mannen- en vrouwenhuis. Reeds zijn duartoe de noodige stappen gedaan bij het ciassicna! hestuur van Dordrecht. KRALINGSCliE VEER. Gisterochtend werden ter markt alhier aangevoerd 14 winter- zaimen, die voor f 4.05 tot 2.40 per Vs kilo werden verkocht. De vaartuigen der naar Emden verplaatste Nederiandsche zeevisscherijmaatschappij sNeptu- nus" worden in den loop dezer maand te Emden verwacht. De voor dit bedrijf vereischte gebou wen zijn bijna voltooid. Ned.-Herv. Kerk. Drietal te 's-Gravenhage (vacatureds. Heinecken) ds. H. Zeijdner te Vollenhoven, ds. G. J. A. Jonker te Kralingen en ds. C. L. van den Broek te Schiedam. Beroepen: te Lienden ds. W. R. Kals- hoven, te Kesteren bij Opbeusdente Ee (Fr.) ds. IC. Kloosterman, te Tjerkgaast te Giesen en Rijswijk ds. G. Tjalma, te Veen te Ingen (toez.) ds. W. G. van Doorne, W.IC.Jz., te St.-Micbielsgestelte Linschoten ds, J. H. Gerritsen, te Lopik c. a.te Vlieland ds, B, II. Habbema, te Noord-Scharwoude. Bedankt: voor Harich door ds. D. T. Meinsma, te Ouddorp. Christ.-Geref. Kerk. Een der weinige predikanten die in 1S92 niet met de vereeniging met de doleerenden mede- gingen, de heer J. W. Draijer, predikant te Suawoude, is na eene korle doch hevige ziekte, op ruim 40-jarigen leeftijd overleden. De heer Draijer was achtereenvolgens predikant te ICoe- vovden, Oudega en Suawoude en genoot aldaar de algemeene achting, zoodat. hij door zijn minzaamheid en hulpvaardigheid, die steeds gereed was te helpen, ook buiten zijne kerkge meenschap eene breede schaar van vrienden had. BURGER L IJ IC E S T A N D. Geboren i 42 Dcc. Jan Gerardus, zoon van J. Bosman en F. van Spijk, Hoogstraat. '13. Helena Catharina Elisabeth, dochter van B. H. Löke en M. G. Schuurmans. Lange Achterweg. Marinus, zoon van J. van Dam en J. Meijer, Nieuw sticht. 14. Theodorus Ilendrikus Adrinnus, zoon van II. Thijssen en II. C. Duimel, Hoofdstraat. Overleden: 43 Dec. Hendrikus Her- manus Steens, oud 2 maandeu, Nieuwe Haven. Gerardus Hackwater, oud 62 jaar en 7 maanden, BoosbeeJc. Schiedam 14 December. Kogge: Helena f 112/109 Ct.Moldavi- sche f 104 Ct.Salonica f 102 Ct. GerstDonau per 1950 kilo f 98 6/\v. MaïsTurksche f '124 Ct.Donau f 124 Ct. Moutwijn Noteering van den Brandersbond f 5'/sS'A, der Makelaars - 5Vs, per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoelingf 0.90 per ketel. Delft, 43 December. Tot vaste prijzen, bijzonder voor jarige bak- tarwe, was da handel vrij levendig, Westlandsche tarwe f5.a 7.Zeetiwscbe f5.75 a 7.75. Westl. rogge f3.75 a 4.25, Zeeuwsche f 4,— a 4.50. Chevalier-gerst f4.50 a 5.Westl, zomer- f3.73 a 4.25, Korte haver f3.50 a 4.lange f 2.75 a 3.50, Duivenboonen f G.a G.50. Paarden- boorien f5.a 5.75. Bruine boonen f8.50 a 45.Groene erwten fa Witte erwten f5.50 a 6. Aan de stadswaag gewogen van 6 tot 43 December371 achtsten en 102 zestienden vaten boter, wegende te zamen 8440 kilogram. Prijs f3G a 62 het vierde, f0.90 a 4.55 liet KG. Vette koeien 4e qual. van f440 tot 210,2e qual. van f435 tot 460 kalikoeten 4e qual. f 490 tot 220, 2e qual. f 430 tot 475; vaarkoeien 4e qual. van f440 tot 480, 2e quai. van f85 tot 120; vette kalveren 4e qual. f70 tot 90, 2e qual. van f40 tot 58 vette schapen 4e qual. van f43 lot 27, 2e qual. ftot lamschapen 4e qual. van f tot 2e qual. van f tot vette lamme ren van ftot weilammeren van f tot magere varkens van f 16 tot 23, biggen van f 4.50 tot 44.nuchtere kalveren van f7. tot 4 4, paarden van f 40 tot 90, stieren van f 60 tot 440, vette ossen van ftot Rundvieesch per kilo f 0.52 a 0.58 a 0.C4. Vet karisvleesch per kilo f0.70 a 0.80 a 0.90. Schapenvïeesch per kilo f 0.45 a 0.50 a Amsterdam, 44 December. Rogge op levering iets lager; per Maart f9G, 95 Mei f 97. Mastenbroek, 13 December. Ilooi. Prima Kampereilandsch f 4 3.a 4 5. Mastenbroeksch en Genemuider 4e qual. f 44. a 43.dito dito 2e qual. f9.a 40'/3 en stroo f9.a 44.per 500 kilo. Middelburg, 4 3 December. De aanvoer van granen was heden niet groot, doch ruim voldoende voor de beperkte vraag, en vond tot omtrent vorige prijzen nemers. Jarige tarwe komt weinig meer voor en werd op f 0.75 u 6.90 gehouden. Nieuwe tarwe was in

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3