Onder de Camorristen. A". 1894, ondag 16 en Maandag 17 December. N°. 8684. Tweede Blad F e u i I I e t o n. A. oh t e'n veertigste Jaargang. Verschi|nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, IT(tever7 j. odé. nitcnlaiidsche Berichten. GOUHJt Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85, - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTKItliTKliT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.40. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F It A N K R IJ K. Onder voorzitterschap van den vice-presi dent de Mahy, hield de Kamer van afgevaardig den Donderdag een korte zitting, waarin de waarnemende voorzitter in treffende bewoor dingen de officieele mededeeling deed van het overlijden van den heer Burdeau. De zetels van liet bureau der Kamer waren met rouwfloers omhangen. Door de regeering was een wets ontwerp ingediend waarbij een krediet van 20,000 frs. wordt aangevraagd ter bestrijding van de kosten der begrafenis. Ook de minister-president bracht den over leden president hulde. De kredietaanvrage werd goedgekeurd; slechts eenige onverzoenlijke leden der uiterste linkerzijde stemden tegen. Daaronder bevon den zich natuurlijk de aanhangers van den heer Drumont, destijds als redacteur dei Libre Parole veroordeeld, omdat hij de be schuldiging van bedriegerij en geldafpersing bad ingebracht tegen den nu arm gestor ven! Kamervoorzitter. Zelden heeft iemand een zoo roemrijken levensloop gehad als Burdeau; zijn geheele ■carrièie wordt beheerscht door twee begin selen: arbeidslust en zelfverloochening. Den "10n September 1851 teLyonuit vrij behoef tige ouders geboren, werd hij na den vroeg- tijdigen dood zijns vaders, die een onderge schikt ambtenaarspostje bekleedde, bij een wever in de leer gedaan. Maar de groote aanleg van den knaap was al te zeer in 't oog loopendmen bezorgde hem een studiebeurs. Om zijn moeder te ondersteunen nam hij, bij zijn studiën te Parijs, nog het moeilijke baantje van repetitor waar, hetgeen niet ver hinderde dat hij als eerste uit alle Fransche collegiên met den hoogsten lof slaagde voor de Hoogere Normaalschool, Er loopen allerlei geruchten betreffende de aanleiding tot de inhechtenisneming van den heer Canivet, welke groot opzien verwekt heeft. Waarschijnlijk echter staat zij in ver band met de zaalc-Allez. Bij verscheidene Parijsche bankinstellingen werd in de laatste dagen door een schriftkundige een onderzoek ingesteld, om de betrekkingen op liet spoor te komen die de nu wegens bedriegerijen bij leveranciën vervolgde fabrikant onderhield met de directiën van sommige bladenen de arrestatie van den directeur van de Paris schijnt daarvan het gevolg te zijn geweest. Men vraagt zich af, welke afmetingen dit nieuwe afdreigings-proces nog zal aannemen. In de woning van den heer Canivet en in de bureaux van de Paris is Donderdag huis zoeking gedaan. Volgens een correspondent van de New- York Herald zou men in de omgeving van den hei tog van Orleans vol hoop zijn op een kentering de openbare meening in Frankrijk ten gunste van den troonpretendent. Eigen lijk zou zelfs de groote massa royalistisch gezind zijn, en men alleen uit oogenblikke- lijken nooddwang den republikeinschen re- geeringsvorm aanvaarden. Daarentegen is volgens den Matin de toe loop van 's hertogen getrouwen naar Brussel maar zeer matig. Vele vrienden van den graaf van Parijs lieten tot heden na, diens opvolger te huldigen. En ook zou de »ver- koudheid" die den hertog Woensdag belette, zijn vrienden te ontvangen, niet vreemd zijn aan het ongenoegen der Belgische regeering over de houding der royalisten. Het Britschindische blad Madras Mail stelt voor, een standbeeld op te richten voor De Lesseps, om de herinnering levendig te houden aan de zeer aanzienlijke weldaden, welke het groote werk van zijn leven voor Britich-Indie heeft opgeleverd. Ook de Egyptische khedive zond aan de familie De Lesseps een hartelijk telegram. DUITSCHLAND, De Rijksdag zette Donderdag het begroo- tingsdebat voort. De lieer Bbtticher keurde de koloniale staatkunde van den rijkskanse lier goed en verklaarde zich tegen verhooging der inkomstenbelasting. Verder bestreed hij de neigingen der sociaal-democraten en anar chisten. De algemeene beschouwingen werden daarna gesloten. In den Rijksdag verklaarde de secretaris der schatkist gisteren in antwoord op de inter pellatie betreffende den noodlijdenden toestand der suikerindustrie, dat het nog niet mogelijk was bepaalde voorstellen te doen, maar dat de rijkskanselier een voorafgaand onderzoek aan dit onderwerp wijdde en Pruisen om trent afdoende maatregelen raadpleegde. De staatssecretaris Von Marschall stelde de verhouding tot de Vereeuigde Staten in het licht. Duitschland had op grond van de be paling der meest begunstigde natie tegen het Vio dollarcent additioneel invoerrecht gepro testeerd. Cleveland had daarna overeenkom stig zijn belofte in zijn boodschap aan het Congres ernstig op de afschaffing van het recht aangedrongen. Duitschland was het tractaat getrouw nagekomen en mocht op gelijke handelwijze staat maken. Het debat wordt heden voortgezet; tevens s dan aan de orde het verzoek tot strafver volging tegen Liebknecht. De commissie van 14 leden uit den Rijks dag, belast met het onderzoek der vraag van het O. M. bij het Landgericht te Berlijn om eene gerechtelijke vervolging wegens majes teitsschennis te mogen instellen tegen de sociaal-democratische leden van den Rijksdag, die in de openingszitting bij liet hoch op den Keizer niet van hunne plaats opstonden, heeft die machtiging niet alleen geweigerd, maar ook eene motie verworpen, waarbij op versterking van het disciplinair gezag in den Rijksdag werd aangedrongen. Alleen de 4 conservatieve leden dezer commissie stemden vóór het verleenen der machtiging, welke door alle anderen als een ernstige inbreuk op de parlementaire vrijheid werd gelaakt. Ook de Haml). Nachr., welk blad nog steeds geldt als het orgaan van vorst Bismarck, kan zich met het ontwerp tot beteugeling der om- wentelingspartjjen niet vereenigen. Wel zou het den kring der strafbare vergrijpen uitbrei den, maar het eenig gevolg daarvan zou zijn, dat de socialistische leiders zich in de pers en in vergaderingen wat voorzichtiger uitlieten, zonder dat de propaganda voor de partij daar onder iets zou leiden, terwijl juist andere par tijen, die onder zekere omstandigheden recht matige oppositie voeren, er door geschaad zou den worden. Veel liever zag het blad dan ook weer eene uitzonderingswet ingediend. Op den grondslag van het gemeene recht is geene wet te maken, welke de regeeringsgezimle partijen beschermt zonder ookdeomwentelingspartijen te bevoordeelen, evenmin als door zoodanige wet de sociaal-democratie kan worden getrof fen, zonder dat ook aan andere partijen hare vrijheid van beweging wordt ontnomen. De werklieden der sociaal-democratische bakkerij te Hamburg hebben het werk ge staakt. Zij klagen er over, brutaal behandeld te worden, geen enkelen vrijen dag te heb ben, en te moeten werken, zooals zij acht Roman van W A L D E M A R URBAN. 42. «Dat vind ik lief, Attilio, dat gij zoo spoedig overkomt. Papa had ons gezegd, dat gij komen zoudt. Hebt gij hem a! gesproken 7" Na een liartelijken kus antwoordde Attilio Nog met Cesinetta i), on ik ben wel een beetje b«g voor eene ontmoeting. Wat hebt gij hem wel gezegd, dat hij zoo boos op mij is 7" - Niets Attilio, op mijn woord." 'Maar hoe weet hij dan 'Hij kwam toevallig hier, toen de man, dien 8'j tot mij gezonden hadt, bij mij was en hij was ontevieden, dat gij geen anderen boodschapper :ij iemand willen vleien, voegen de Italianen L°- i"a achter don naam uccio of accio. wanneer aJ «atelijk willen zijn. gestuurd hadt. Hadt gij daarvoor werkelijk geen gelegenheid «Bepaald niet." «Ook graaf Tozzo niet?" vroeg Cesina en keek een weinig verlegen door het raam. «Dien zoudt gij liever hier gezien hebben, heplaagde Attilio. «Maar Attilio1" «Inderdaad, het zou beter geweest zijn, dat ik mij tot hem gewend had. Dat zie ik nu te Iaat in. Maar Tozzo was al gaan baden, Don Luigi bood zich zeiven aan, en toen, omdat er haast bij was, zond ik hem. Heeft papa mijn brief gelezen 7" «Neen." «Zeg er hem dan ook niets van, hoor! Gij weet, dat hij zich om nietsbeduidende redenen kan opwinden. Iiij behoeft er niets van te weten." «Maar gij hebt geld noodig, Attilio." «Wel zeker; maar mama wil mij wel een wissel geven." «O hemel, die arme mamaZij is juist ziek en zal u misschien niet kunnen ontvangen. Sedert hedenmiddag heeft zij koorts en ligt te bed." «Maar ik moet geld hebben, Cesina." «Och loop, ge hebt altijd geld noodigWat denkt ge dat mama mij van morgen cadeau gedaan heeft 7" «Hoe kan ik dat raden 7" «De «Ster van het zuiden" met baar geheelen bruidstooi." Cesina opende een fiaai hoekkastje, liet den sleutel in de deur steken en nam er het ons bekende kistje uit. Met vroolijlcn blik spreidde zij hare schatten voor haren broeder uit, «Prachtig" riep Attilio, «een vorstelijk ge schenk «Ia, maar aan dien steen is ook eene legende verbonden." «Wel zeker," zeide Attilio met een spotachtig lachje«de legende zal u zeggen, dat die steen veel geld heeft gekost." «Foei, Attilio, ge spot met alles," mordeCesina, «Het verhaal van mama was werkelijk schoon en roerend." «Natuuihjk bakerpraat. Daar weten wij alles van. Het zijn werkelijk schoone en zeldzan<i edelsteenen, maar daar moet wat verdichting bij om ze nog interessanter te maken. Waarom heeft een keisteen zijn legende niet 7" «Gij zijt onverbeterlijk, Attilio, en papa heeft gelijk, als hij zegt dat gij te Napels bedorven wordt." «Zegt hij dat, Cesina 7" «Ja. al zoo iets." «Hm t" bromde Attilio in gedachten. Op dit oogenblik werd beneden eene bel geluid, het sein dut het avondmaal gereedstond. Cesina sprong haastig op, zette het kistje met juweeian weer in de kast en sloeg de deuren dicht. Attilio riep «Al etenstijd 7 Dat spijt mij. Ik wou eerst nog met mama praten." «Is dat zoo noodzakelijk, Attilio 7" «Zeker, ik moet het geld vandaag nog zenden." «Zeg dat dan aan vader." «Neen, neen," antwoordde Attilio op heftigen

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5