DENEMARKEN. rusland. Biniienlandsclie Berichten. jaar geleden weigerden te doen in de bak kerijen der bourgeois. Om deze laatste reden "was de sociaal-democratische bakkerij opgericht; de -werklieden schijnen niet bij de zaak gewonnen te hebben. ENGELAND. De minister-president lord Rosebery heeft te Devonport en te Plymouth redevoeringen gehouden, waarin hij mededeelde, dat de regeering in de eerstvolgende zitting van het Lagerhuis eene landwet voor Ierland en een ontwerp tot scheiding van kerk en staat in Wales zal trachten te doen verwezenlijken. De eerste-minister van Canada, de heer John Tompson, is, even nadat hij te Windsor in handen der koningin den eed had afge legd als lid van den Raad van State door een beroerte getroffen en overleden. De con servatieve partij verliest in hem een barer bekwaamste aanvoerders. Het comité voor de Armenische gruwelen te Londen heeft bericht ontvangen dat de Turken den Weslevaansehen dokteF-zendeüng Wenlyon drie weken lang wederrechtelijk gevangen hebben gehouden, omdat zij hem verdachten de Armeniërs te hebben geholpen. Naar de Times uit Calcutta verneemt, ge looft men aldaar, dat de Waziris niet genegen zijn den stiijd tegen Engeland te aanvaarden wegens het invallen van den winter. Hun afgezanten zijn in het Erigelsche kamp aan gekomen met de gestolen geweren, paarden en de verlangde gijzelaars. Na een beraadslaging van vijf dagen nam het Folkething in tweede lezing met 52 tegen A3 stemmen het ontwerp betreffende de kies districten aan in den vorm, waarin het door de meerde i beid der commissie was voorge dragen. Volgens dat ontwerp worden twaalf nieuwe kiesdistricten ingesteld. Onmiddellijk na de stemming verklaarde de voorzitter van het Folkething llögsbiü, dat hij, aangezien hij het aangenomen ontwerp als in strijd met de grondwet beschouwde en zich niet meer in overeenstemming bevond met de meerder heid van het Huis, zich genoodzaakt zag het vooizitterschap neder te ieggen. De keuze van eenen nieuwen president werd vastgesteld op aanstaanden Maandag. Naar het heet zal de keizer in het begin van het volgend jaar met zijne gemalin een bezoek brengen aan de voornaamste provin ciën des rijks. Te St. Petersburg loopt het gerucht dat de minister van marine, admiraal Tsjikhatsjow, zijn ontslag heeft ingediend. Als zijn vermoe- delijken opvolger noemt men admiraal Lomo- now of admiraal Tistow. Volgens een Engelsch blad heeft wijlen czaar Alexander III aan zijne weduwe een inkomen vermaakt van p. st. 100,000'sjaars benevens het gebruik van een der paleizen toon milt nooit. Ook gij, Cesina, moogt hem niets zeggen, verstaat gij Geen woord vGoed, muur ïGeen woordIk smeek er u om, Cesina. Doch kom nu mee eten. Papa mocht anders gaan denken, dat ik zijn bijzijn schuw. Hij raag niets merken, kom Cesina wierp nog snel een oogje in den spiegel en ging nu aan den arm van haar broeder naar de eetzaal." De hertog zat reeds op zijne gewone plaats, toen zij binnentraden. Attilio gevoelde dat hij met een streng oog bespied werd, maar trachtte zoo ongedwongen mogelijk op te treden. sKomt gij van Capri vroeg zijn vader. ïJa, papa." iWat voor den drommel hebt gij daar to maken Denkt ge er niet om, dat u dezen winter een examen voor de deur staat? Mij dunkt dat gij geen tijd en ook geen aanleiding hebt om zulke buitensprongen te maken." üPapa, de hitte is in Napels tegenwoordig onverdraaglijk." te Petersburg, een uitgestrekt domein en de villa te Livaaia, waar hij is overleden. Groot vorstin Olga zal van het oogenblik harer meerderjarigheid eene lijfrente genieten van 40,000 's jaars. De prinses van Wales heeft een legaat gekregen van 10,000 pond sterling. Behalve de Imtiaz-orde zal de sultan van Turkije den czaar een kostbare sabel en een diadeem voor de keizerin ten geschenke doen aanbieden. OOSTENR1J K-H O N G A R IJ E. Het Oostenrijksche Huis van afgevaardig den heeft Donderdag het algemeene deel van het strafwetontwerp afgehandeld. De minister van justitie en de rapporteur Kopp werden van alle zijden gelukgewensclit. De burgervereenigingen van Buda-Pest brachten de regeering een ovatie. Een optocht van tienduizenden, met drieduizend fakkel dragers, trokken door de straten, die met vlaggen en illumination waren versierd, naar het gebouw van de liberale club. Daar wer den redevoeringen gehouden om de dank baarheid van het Hongaarsche volk aan den koning te betuigen voor de bekrachtiging van de drie kerkelijk-staalkundige wetten. De menigte ging kalm uiteen zonder dat er ongeregeldheden voorvielen. De Magyar Allam heeft zich door liaar woede over de bekrachtiging der kerkelijke wetten laten meesleepen tot smaadredenen op den koning. De regeering zal haar wegens majesteitsschennis aanklagen. Het orgaan van graaf Vaszary heeft zich beter gedragenhet spoort de Hongaarsche katholieken aan, te bukken voor de bekiach- tigde wetten. ITALIË. Volgens sommige bladen had de heer Grispi Donderdag een onderhoud met koning Humbert. De Italia meldt dat te Montecitorio het gerucht loopt, dat de koning reeds het besluit tot verdaging der Kamerzittingen heeft ge- teekend, voor het geval, dat opnieuw rumoe rige voorvallen in de Kamer plaats hebben. Door de commissie tot onderzoek van Gio- litti's documenten wordt in haar rapport aan de Kamer voorgesteld, de m vier enveloppen gesloten documenten der BancaRomana open baar te maken, waaronder ook de brieven, door Tanlongo aan Giolitti gericht, met uit zondering alieen van de stukken personen betreffend, die sedert overleden zijn. Voorts adviseert de commissie (waarin o. m. de heer Cavallotti zitting heeft), geen reke ning te houden met de documenten in een vijfde couvert besloten, loopende over de on derhandelingen tusschen de Romeinsche bank en de Nationale Bank. Een zesde enveloppe bevat slechts brieven van particulieren aard en de commissie stelt voor, deze brieven aan Crispi en zijn echtgenoote terug te geven. Onder toejuichingen der meerderheid werd Op Capri niet minder." »Dat mag waar zijn, maar een uitvluchtjs doet iemand toch goed, als hij langen tijd in de zonnige straten geloopen heeft. En daar professor Carmignola gisteren wegens ongesteldheid zijne lessen moest opschorten en ik daardoor slechts een weinig belangrijk college van professor Cineselli over vergelijkend recht verzuimde meende ik mij een kleinen uitstap te mogen veroorloven." dZoo, zoo 1 En dien kleinen uitstap hebt gij benuttigd om u zelf en ons allerlei last op den hals te halen 1" De stem van den hertog klonk scherp en gestreng, wat trouwens Attilio we! van hem gewoon was. De hertog scheen wel te weten, wat vleesch hij in de kuip had. Attilio betreurde thans dubbel, dat zijne moeder niet tegenwoordig was. Altijd had zij haar best gedaan om een afleider voor 's vaders toorn gereed te hebben. Nu moest hij het dreigende onweer, zoo goed het ging, zelf trachten te bezweren. ïMaur papa," klonk het bedremmeld antwoord het geheele rapport door de Kamer goedge keurd. De afgevaardigden der uiterste linkerzijde dienden bij het bureau der Kamer een aan vrage tot amnestie in, ten behoeve van de personen, door de militaire rechtbanken op Sicilië en in Massa-Carrara veroordeeld. Bij Kassala is het tusschen eene afdeeling bereden Derwischen en een Italiaansche ver- kemningspatrouille tot een treffen gekomen. De volgelingen van den Mahdi werden ver slagen en verloren 10 dooden. De Italianen kregen 5 gewonden. SPANJE. Ondanks de oppositie van den minister van financiën besloot de Kamer gisteren met 82 tegen 38 stemmen een motie in overweging te nemen, waarbij herziening der douane tarieven en heffing van rechten op wol ge vraagd wordt. De Kamer nam de motie aan, waarop Salvador ontslag nam. Na afloop der verga dering werd er ministerraad gehouden. Te Goddella, heeft men eene kist gevon den met vijf bommen en 42 geweren. T U R K IJ E. Naar aanleiding van het verzoek der Brit- sche regeering dat haar vertegenwoordiger de zittingen der enquête-commissie in zake Armenië zal mogen bij wonen heeft de regee ring alle mogendheden, onderteekenaars van het BerÜjnsch tractaat, uitgeuoodigd hetzelfde te doen. De president der Vereenigde Staten heeft aan den Senaat een schrijven gericht betref fende den toestand in Armenië, waarin hij zegt dat r.og geen bijzonderheden omtrent de jongste gebeurtenissen bekend zijn, maar dat niets eene tusschenkomst der Vereenigde Staten wettigt. AMERIKA. In New-Foundland heeft de leider dei- oppositie, de heer Green, een nieuw minis terie gevormd, waarin hij als eerste minister optreedt. In New-Foundland heerscht een ernstige financieele crisis. Bijna alle banken hebben hare betalingen gestaaktalle zaken staan stil wegens geldgebrek een aantal werklie den verkeert in bitteren nood, daar de patroons niet in staat zijn de salarissen uit te betalen. Het ministerie heeft zijn ontslag ingediend. Tusschen Brazilië, Argentinië en Uruguay is een conflict gerezen betreffende quarantaine. CHINA. Volgens berichten uit Tientsin is nog niet bevestigd dat de Japanners Kinchow hebben bezet. Een landing van de Japanners aldaar en de aanwezigheid van de Japansehe vloot heeft het gerucht veroorzaakt. Aan de Times wordt uit Tientsin gemeld dat prins Iiung benoemd is tot voorzitter van den keizerlijken raad, welke waardigheid gelijkstaat met het dictatorschap. nik heb volstrekt het doel niet gehad iemand last aan te doen." sOpzetteiijk of niet, gij hebt het toch gedaan. Neen, zulke dingen doet men niet met opzet, dat spreekt vanzelf. Ik vraag, wat gij op Capri hebt uitgevoerd Zeg maar dat gij er gespeeld hebt. Ik moet nog weten met wie." »Ik ben met graaf Tozzo overgevaren. Wij troffen er verscheidene heeren, die zich daar toevallig bevonden." »En gij zijt met u allen aan het spelen gegaan en gij hebt verloren." »Nu ja, papa, het ging om een geringen inzet en ik heb eerie kleinigheid verloren." d Hoeveel;?" Ja, dit was nu de groote kwestie. Het kwam den jongen man nu juist op een leugentje meer of mirier niet aan, maar zijn vader zoo botweg te bedriegen, daar zag hij wel wat tegen op. ïOch papa, laten wij daarover maar niet spreken," het nam hij een weinig aarzelend; »'tis werkelijk de moeite niet waard, en ais gij mij nu in plaats van over veertien dagen mijn Li Hung Changs positie te Tientsin is eerder bevestigd dan verzwakt, daar het blijkt dat hij onmisbaar is. De keizerin weduwe moet verklaard hebben dat haar vetrouwen in Li Hung Chang ongeschokt is, JAPAN. De keizerlijke garde, ter sterkte van om streeks 15,000 man, zal eerstdaags Tokio ver laten, met eene nog geheime bestemming. Daarmede zal de Japansehe reserve geheeï zijn uitgeput, maar inmiddels worden de recruten ijverig in den wapenhandel geoefend. De Duitsche regeering heeft het militaire hospitaal te Jokohama ter vrije beschikking van de Japansehe overheid gesteld. De bevol king is daarmede ingenomen. AUSTRALIË. Te Melbourne werd de wet op de inkomsten belasting in de wetgevende vergadering io tweede lezing aangenomen met eene meer derheid van '12 stemmen. TWEEDE KAMER DER ST ATEN-G ENE R A A L. Zitting van 14 December. Ingekomen is een wetsontwerp tot wijzi ging der Indische comptabiliteitswet. De inlichtingen op het adres van den heer Waale te Zieriksee zijn gesteld in handen var» de heeren Pijnappel, Van Berckel, Hartogbr Rutgers van Rozenburg en Willinge. Benoemd zijn tot rapporteurs in zake de- voorzieningsontwerpeu voor Weststeliing- werf en Opsterland de heeren Beëlaertts van Blokland, Veegens, Farncombe Sanders,. Bastert en C. van Bylandt. Het begrootingsdebat over hoofdstuk bin- nenlandsche zaken is daarna voortgezet. Door den heer Hesselink van Suchtelerr werd aangedrongen op spoedige invoering der gymnastiek als verplicht leervak bij het lager onderwijs. De heer De Savornin Lobman ontwikkelde- een stelsel tot gansche verandering van het- nationaal onderwijs ter tegemoetkoming aan de grieven. Met behoud van het beginsel der wet-Mackay wenscht hij een stelsel van ver deeling der kosten van het lager onderwijs naar gelijken maatstaf voor de openbare en- bijzondere scholen, waardoor de staat vol komen gelijkheid betracht. De voordeele» van dat volkomen vrij en gelijk onderwijs zijn behoorlijke traktementsregeling, betere schoolgeldregeling en belanghebbend school toezicht. De heer Kerdijk kwam terug op de wan betaling der enderwijzerswedden in Limburg- sche gemeenten. De heer Mutsaers betoogde de gegrondheid der klachten over den geest van verzet er» ontevredenheid onder de openbare onder wijzers en verzocht een streng onderzoek naar die klachten. maandgeld geeft, zult gij geen last meer van mij hebben," Deze betuiging ging vergezold van een dood onschuldige mime en hij meende reeds zijn doel bereikt te hebben. Hij ontving maandelijks twee duizend lires en die som was natuurlijk bij lange na niet toereikend om zijne aanzienlijke speel schulden te kwijten. Het was dus slechts een uitweg, dien hij koos, maar deze bracht hem niet, waar hij wezen wilde. Op ernstigen toon hervatte zijn vader lAttilio, luister eens en let goed op hetgeen ik zeg, want ik zeg het niet gaarne voor de tweede maal. Gij zijt jong, ik heb jaren en ondervinding. Ik verbied u om weder te spelen, onverschillig waarom. Tegen het spel is zelfs de beurs van den koning van Italië niet bestand. Den wissel zal ik u geven, maar zoo iets gebeurt niet weder," Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6