1 A°. 1894, Vrijdag 21 December. N°. 8687. Achtenveertigste .Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BVBBADi BOTEKITRA AT 7 O. Bui te ill au tl s cli e B e r i c hten. Binneiilandsclie Berichten. URA1T. Abonnementsprijs, per kwartaal JVartco por post) door het geheele Rijk Afsonderiijke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A N K R IJ K. Dat Brisson, radicaal, tot voorzitlter der Kamer gekozen zou worden, hoewel de regee- «ngsrepublikeinen Méline tot candidaat had den gesteld, werd, zoo niet door de meesten, dan toch door velen verwacht. Het stemmen- aanlal verschilde overigens niet veel Brisson verkreeg er 249, terwijl er op Méline 213 •werden uitgebracht. Tot den uitslag der vei kiezing kan hebben hijgedragen, dat Brisson door zijn krachtig gestel en indrukwekkende persoonlijkheid heter in staat zal zijn, de buitengemeen afmat tende taak vaa leider der dikwijls zoo woe lige debatten op zich te nemen. De minister van buitenlandsche zaken Ha- iiolaux, die door influenza was aangetast, •neemt in beterschap toe. De heer Canivet is Dinsdag verhoord door den rechter van instructie Dopffer die inlich tingen wenschte te ontvangen omtrent een aantal in het bureau van Paris gevonden .stukken. Vervolgens had de heer Dopfler een langdurig onderhoud met den commissaris Clément; sommigen maken hieruit op dat nieuwe arrestatiën te verwachten zijn. Nadat gisteren in de zaak-Drey£us een langdurig debat was gevoerd tusschen den president en den verdediger, werd dezen laat ste het woord afgesneden door den regeerings- commissaris, op wiens verzoek besloten werd dat de verdere behandeling der zaak inet ge sloten deuren zal plaats hebben. Het gerucht bevestigt zich, dat de koningin vaa Madagascar hare onderwerping heeft aangeboden, zoodra het haar uit de inname van Tamatave bleek, dat de Franschen het ernstig 'meenen. De heer Le Myt-e de Vilers zou het antwoord der regeering afwachten, alvorens de onderhandelingen niet de koningin te heropenen. DUITS C II LAND. De Pruisische Landdag zal volgens de Duit- sche bladen den 8n Januari bijeenkomen. •Onder de voorstellen die in behandeling geno men zullen worden bevindt zich een ontwerp •dat als disciplinaire maatregel tegen afgevaar digden, die voortdurend hunne plichten in het parlement verwaarloozen, de openbare beris ping wil invoeren. Tengevolge van het misnoegen der koop lieden over het voorstellen van een nieuw beuisreglement, dat voornamelijk gericht is tegen den handel in speculatiefondsen, is de Beriijnsche beurs in de laatste dagen herhaal delijk het tooneel van de grootste wanorde lijkheden geweest. Vooral de makelaar van wien het voorstel is uitgegaan en de hoofd redacteur van de Börsen-Courier, waarin het ■ontwerp van een nieuw beursreglement werd opgenomen, moesten het ontgelden. Zij wer den ernstig mishandeld en beleedigd en de beurspolitie bleek niet bij machte de orde te handhaven. B E L G I E. Bij de behandeling van de begrooting heeft de minister van financiën gisteren in de Kamer verklaard, dat het Kabinet geenszins van plan is eene belasting op de buitenland sche granen te leggen, maar alleen een klein recht wil vragen op buitenlandseh meel. Twee wetsontwerpen werden in de Kamer ingediend, een van den heer Loiand, strek kende tot afschaffing van het vergunningsrecht en invoering van staatsmonopolie van alcohol, en een ander van den heer Fagnart, strek kende tot afschaffing van de wet op de koop vernietigende gebreken by verkoop of ruil van huisdieren. Beide werden in overweging ge nomen. RUSLAND. Volgens de Grashdanin heeft de Rijksraad eene hervorming gelast der geestelijke recht spraak door den minister van justitie in overleg met de heilige synode. De procureur van dat lichaam, de almachtige Pobedonos- zeff, heeft zich steeds tegen zoodanige inmen ging van het wereldlijk gezag in kerkelijke zaken verzet. De Magdeburgiscbe Zeitung verneemt uit Lemberg dat de chefs van alle takken van be stuur van den czaar bevel hebben gekregen, de verplaatsing van beambten om redenen van godsdienst of nationaliteit voortaan na te laten. OOSTENRIJ K-II O N G A R IJ E. Keizer Frans Jozef heeft Dinsdag ter gele genheid van den naamdag van keizer Nicolaas van Rusland, een galadiner gegeven, waarhij hij een liartelijken dronk op dezen uitbracht. Te Weenen is een sociaal-democratische vergadering gehouden ten gunste van het alge meen stemrecht, welke bijeenkomst door on geveer 3000 personen werd bijgewoond. Som mige sprekers wilden een algemeene werk staking afkondigen, teneinde het algemeen stemrecht af te dwingen, maar het meeren- deel der leiders was van oordeel dat men rustig moest afwachten. Na afloop der ver gadering trok men bij groepjes langs de stra ten onder den kreetWij willen algemeen stemrecht". Vóór de keuze van een kroonwachter dooi den Hongaarschen Rijksdag werd Dinsdag het schrijven van den koning waarin de namen der candidaten worden meegedeeld voorgelezen. Het is gewoonte dat de leden van den Rijksdag gedurende de voorlezing staan. Daarom trok het zeer de aandacht dat de uiterste linkerzij dezen keer bleef zitten, terwijl alle andere leden zich van hun zetels verhieven. ITALIË. Koning Humbert heeft den afgevaardigde Pais belast met het instellen van een onder zoek naar de economische en administratieve toestanden op Sardinië. Tal van afgevaardigden zijn uit Rome ver trokken. De stad blijft kalm. Men zegt dat de zitting van het parlement den 4n Januari gesloten zal worden. De bladen hebbeu de stukken openbaar gemaakt, waarvan de Kamer de publicatie bevolen had. Deze stukken, alle de Banca Romana betreffend, vermelden een menigte feiten die, indien zij werkelijk waar zijn, een smet zouden werpen op tal van oud-ministers, waaronder Crispi en Grimaldi, en op de meest invloedrijke journalisten. Daar de gewichtigste aanteekeningen achter door Tanlongo zelf zijn opgesteld, weet men omtrent de geloofwaar digheid dezer documenten eigenlijk op dit oogenblik even weinig als vroeger. Uit Weenen wordt gemeld, dat de heer Giolitti aldaar is aangekomen opzijn doorreis naar Berlijn. SPANJE. Men verwacht dat de bezwarende bepalin gen op den invoer van goederen dezer dagen zullen worden opgeheven. Aan de grensstations liggen groote massa's waren opgestapeld, wachtende op den uitslag der onderhandelin gen tusschen de commissionairs en de douanen. T R K IJ E. De regeering heeft thans goedgevonden, dat de Britsche, Fransche en Russische con suls te Erzeroem de door haar benoemde commissiën tot het instellen van een onder zoek in zake gruwelen in Armenië zullen vergezellen, in plaats van een zelfstandig onderzoek in te stellen. Overigens houdt de Turksche regeering vol, dat uit de bewijzen, welke zij in handen heeft, ten duidelijkste blijkt dat niet de Muzelmannen maar de Armeniërs de aanvallers waren. AMERIKA. De commissie van justitie in het Huis van afgevaardigden der Yereenigde Staten heeft het wetsontwerp tot bestrijding der anarchis ten in dien zin gewijzigd, dat van alle im migranten een paspoort zal worden gevorderd, door den Amerikaanschen consul ter plaatse van het vertrek afgegeven. De republikeinsche afgevaardigde Gallïngez heeft aan den Senaat der Vereenigde Staten voorgesteld Canada uit te noodigen toe te stemmen in zijne annexatie door de Veree nigde Staten. Teneinde te gemoet te komen aan de finan- cieele crisis op Newfoundland, heeft een dei- leden van den Senaat voorgesteld dat de regee ring de thans waardelooze biljetten van twee banken, tot een gezamenlijk bedrag van 1,200,000 dollars, na onderzoek van den toestand dier instellingen, zal waarborgen, en die bdjetten later weer zal terugkoopen. Men gelooft dat dit voorstel kans van slagen heeft. De Vereenigde Staten zijn de vruchtelooze onderhandelingen moede geworden, die zij met Spanje hebben gevoerd ter opheffing der zware rechten op de Amerikaansche goederen die in Cuba worden ingevoerd. Thans is aan Spanje kennisgegeven dat indien deze invoer rechten gehandhaafd blijven, verdelgingsmaat regelen zullen worden genomen. De republiek Nicaragua heeft thans de Mos- quitokust definitief bij haar grondgebied in gelijfd. De Braziliaansche Senaat heeft de begroo ting alsmede het ontwerp tot aankoop door den staat van alle binnenlandsche telegraaf lijnen ongewijzigd aangenomen. CHINA, j Naar uit Shanghai bericht wordt, acht de vreemdelingenkolonie te Chefoo de aanwezig heid van vier vreemde ooi logsbodems onvol doende tegenover de dreigende onlusten. De neef van Von Hanneken is naar Tientsin gegaan om aldaar de verdediging over te nemen. Het heet dat Fransche ingenieurs bezig zijn met het opwerpen van forten rond om Peking. De opstand in Jehol neemt in omvang toe. Hung Chang zou een bijzonder leger van 5000 man tegen de opstandelingen aan het bijeenbrengen zijn. De Times verneemt uit Shanghai van 18 dezer dat eene den vorigen dag uitgevaardigde keizerlijke proclamatie aan Li Hung Chang beveelt den civielen gouverneur en taotai van Poit Arthur Kung, alsmede de vier generaals, die daar het bevel voerden, gevangen te nemen en naar Peking te doen brengen om hunne straf te ondergaan voor het verlies van ge noemde vesting. Admiraal Ting is gevangen genomen omdat hij de marine-magazijnen niet verdedigd heeft. JAPAN. Naar uit Hiroshima bericht wordt, brach ten de Japanners een zeilschip, dat bevracht was met proviand en wapenen, bestemd voor de Chineesche vloot te Wei Hai Wei. Het buit gemaakte schip werd naar Talienwan gesleept. Naar de Times uit Hiroshima verneemt, is het niet waar, dat de vreemde oorlogs correspondenten de Japansclie legers veront waardigd verlaten hebben. Zij gaven bei iclit omtrent de te Port Arthur gepleegde wreed heden, maar noemen die verschoonbaar en minder erg dan sommige Europeesche legers wel gepleegd hebben. Ettelijke Japansche officieren moeten trouwens daarom voorden krijgsraad terechtstaan. Het nieuwe Japansche civiele bestuur van Port Arthur heeft ge strenge maatregelen ten bate van de burgerij verordend; vele inwoners zijn teruggekeerd. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 19 December. Tegen Vrijdagochtend a.s. stelde de Kamer nog verschillende ter afdoening aanhangige wetsontwerpen aan de orde. De Surinaamsche begrooting zat behandeld worden bij hoofd-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1