het doel der vereeniging is omschreven ge heel op dezelfde wijze als in de op ruime schaal door het centraal-comité verspreide circulaire aan de landgenooten, werden goed gekeurd. Tijdens de vergadering werd een schrijven ontvangen van den heer F. B. van Ditmar te Rotterdam, uitgever van het geïllustreerd gedenkblad Nederland-Lomloh, waaruit bleek, dat het batig saldo van den verkoop van dat blad vermoedelijk f 4500 zal bedragen, welke belangrijke som aan het centraal-comité zal worden afgedragen. Dat de uitgever de waar deering met liet door hem ondernomen werk mocht ondervinden van H. M. de Koningin- Regentes, den prins en de prinses van Wied, en dat reeds 18577 exemplaren door den Nederlandschen boekhandel werden afgeleverd, terwijl de hoeren Blooker Co. flOOO be taalden voor hun reclame op den omslag. Het totaal bedrag der door de Amster- damsche commissie voor het nationaal fonds ontvangen gelden tot 21 dezer bedraagt f-126,917.37. Atjeh. De N. li. Ct. ontving heden van haren cor respondent te Batavia het volgende telegram De sultan van Atjeh, in het nauw gebracht door de federatie Gighen, verliet Kamala des nachts met volgelingen, vrouwen en kinde ren, na zijn eigen huis verbrand te hebben. Ilij houdt zich nu op een afstand van weinige uren van Segli op. In de conferentie voor de internationale dienstregeling op de spoorwegen, op'13 dezer te Floience gehouden, is besloten de volgende vergadering den 12n Juni a. s. te Amsterdam te doen plaats hebben. De Middelb. Ct. zegt, naar aanleiding van bet beiicht der VI. over den bouw der krui sers, dat dienaangaande nog niets is bepaald. Bij de kennisgeving van de ontvangst van f 4662.50, aan giften bij de N. R. Ct. inge komen voor bereiding en kostelooze vei «chaf fing van Bohiing's middel tegen diphtherie, voegen de hoeren Sprouck en Wirtz, te Utrecht, de verklaring, «dat zij het genoemde bedrag en andere geiden, door particulieren voor hetzelfde doel verstrekt of toegezegd, niet als lijkaambtenaren aannamen of zullen aannemen voor het rijk, maar als particuliere deskundigen, die, van de serum-vaccinatis en -therapie in het algemeen voor mensch en veestapel groote verwachtingen koesterende, met beide handen de gelegenheid aangrijpen om zich met een wetenschappelijker! arbeid te kunnen bezighouden, die hen in staat stelt op de hoogte te blijven van de practijk dier nieuwe wijze van voorkomen en genezen, en mede te wei ken aan hare toepassing en op bouw. Te meer, nu zij door de uitkomsten der meest bevoegden zijn overtuigd, dat zij met de bereiding van Behring's entstof hulp behoevenden feitelijk kunnen helpen. «Met velen zijn de ondergeteekenden van oordeel, dat Behring's middel aan proefneming in klinieken en inrichtingen is ontwassen en thans wel degelijk in de handen van den medicus op de rechte plaats is. Dr. C. H. H. Spronck. Dr. A. W. H. Wirtz." Nadat de onlangs gekozen leden behou dens de heer Deking Dura zich hunne benoeming hebben laten welgevallen, bestaat thans het bestuur der Zuiderzee-Vereeniging uit de volgende lieeren A. C. Werlheim, lid van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal, voorzitter; mr. W. A. Bergsma, lid van de Eerste Kamer der Staten-Geneiaal, onder-voorzitter: K. Bree- baart, lid der Staten van Noord-Holland mr. C. J. E. graaf van Bylandt, lid der Gedep. Staten van Zuid-Holland; mr. L. W.Eb- j binge, burgemeester van Kampen; A. van Linden van den Heuvel; J. M. Telders, hoogleeraar aan de polytechnische schooi te Delft, als dageljjksch bestuur. Jhr. mr. J. F. Backer,'penningmeester; H. C. van der Houven van Oordt, lid der Ged. Staten van Gelderland, secretaris; H. A. van Beuningen; J.Boeke; K.E. Borger, burgemeester van MeppelJ. Bree- baart Ivzn., lid van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaa!II. I. Calkoen, burgemeester van Edam, lid der Staten van Noord-IIolland; mr. W. K. baron van Dedem; C. 11. A. A. Engelenberg, lid der Staten van Over- ijsel; jhr. mr. C. van Eijsinga, lid der Staten van Friesland; mr. H. F. Gregory, burgemeester van Elburg; mr. W, baron van Heeckeren van Keil; Aug. Hendrichs, voorzitter van de Kamer van Koophandel te AmsterdamW. Ilovy, lid van den Raad der gemeente Amsterdam; M. Kirigma Hznlid der Gedep. Staten van Friesland W. F. Leemans, inspecteur van 's rijks wateistaat; C. Lely, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalmr. J. Lint horst Homan, lid der Gedep. Staten van Drente- mr. D. van Meurs, burgemeester van Harderwijk; mr. J. E. H. baron van Nagell van Ainpsen J. Schiltliuis U.Gzn., lid der Gedep. Staten van Groningen G. baron Sloet van Marxfeld, lid der Staten van Over'ysel; -- mr. J. Thiebout, lid der Gedep. Staten van Overijsei;S. J. Vermaes, hoofd ingenieur van den provincialen waterstaat in Friesland; mr. A. F. Vos de Wael, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal: mr. I. Witteveen, burgemeester van Kolium; D. A. Wittop Koning, ingenieur der ge meente Amsterdam, en R. IJ. Z'ysling. Te Rotterdam is gisterochtend aan het postkantoor aangehouden een Duitscher, die daar kwam vragen of er ook brieven voor hem gekomen waren. Hij wordt verdacht, zich te Frankfort a /Main, waar hij thuishoort, schuldig gemaakt te hebben aan afpersiDg van een millioen mark, onder bedreiging met dynamiet bij niet-voldoening aan zijn ver langen. Deze aanslag mislukte, bij werd ontdekt en vluchtte naar Rotterdam. Hij wordt ter beschikking van den officier van justitie gesteld om uitgeleverd te worden. Heden werd de 89-jarige Klaas van Rijn, te Kralingen, die in zeer behoeftige omstan digheden verkeert, verblijd met een gift van f 25 hem door H. M. de Koningin geschonken. Naar De Residentiebode verneemt, zullen de firma Beünfante en de Zuidhollandsche boek- en handelsdrukkerij te 's-Gravenhage zetmachines in gebruik nemen. Te 's-Gravenhage heeft de vereenigiug van slagerspatroons besloten zich bereid te ver klaren aan het verzoek der gezellen om Zon dagsrust gedurende den tijd van September tot Mei te gemoet te komen, voor zoover de omstandigheden dit toelaten. Daar niet alle patroons lid der vereeniging zijn, kan dit bestuit niet worden aangemerkt als een beslissing van al de vleeschhouwers aldaar. In den nacht van Woensdag op Donder dag hebben een paar kippendieven 32 kippen gestolen bij een landbouwer te Zevenhuizen. De diefstal werd vroegtijdig ontdekt en de voetstappen gemeten van de laarzen der dieven, met dit gevolg, dat een der dieven be trapt werd op de markt te Gouda. Zijn laai zen waren juist zoolang als de voetstappen in den weken grond op het erf van den besto lene. Ilij werd nog in het bezit gevonden van 30 kippen. Aan de Iloutvaart te Haarlem werd gisteren door den Parijschen trein een marskramer gegrepen, die onder de barrière doorkroop. De ongelukkige werd letterlijk verbrijzeld. Zijne overblijfselen zijn naar het gasthuis gebracht. Door de recherche te Haarlem is aange houden een 17-jarige knaap, die zich aldaar had schuldig gemaakt aan straat- en kerk roof. Op de Botermarkt had hij een porte- monnaie met ruim f5 gerold uit den japonzak eener vrouw, die haar inkoopen deed, terwijl hij in een R.-k. kerk door het stuksnijden van een mantelzak eener aldaar vertoevende juffrouw een beurs met geld ontvreemdde waartoe hij geknield achter de bestolene had plaats genomen. De knaap heeft reeds eenige vonnissen wegens diefstal ondergaan. De JEcJio meldt: Door eene commissie van officieren uit het leger is een onderzoek inge steld aan alle poli tie-bureaux te Amsterdam om te weten hoeveel militairen kunnen wor den gehuisvest, indien eventueel de hulp der militairen wordt ingeroepen. De heer J. Th. de Visser, predikant te Am sterdam, ontving f2000 voor het weduwen- fonds van den christelijken werkmansbond. Morgen zal in «Ivrasnapolsky" te Amster dam een vergadeiing van boekdrukkerspa troons worden gehouden, waarin behaudeld zullen worden de concept-statuten voor den op te richten »Nederiandschen drukkersbond". Dezer dagen vervoegden zich te Amsterdam twee peisonen, die zich als gasfitters voor deden, bij een winkelier in de van Woustraat. Zij onderzochten het licht en namen vier gloeilichtbranders mede, zeggende dat deze door andere zouden vervangen worden. Die personen hebben tot nu toe niets van zich doen hooren, terwijl gebleken is, dat zij niet door de gasfabriek waren gezonden. Bij den ex-commissaris van politie Tuinen- burg, die in de kazerne der karabiniers te Monaco door middel van een handdoek zelf moord pleegde, werd een bedrag van 300 franken gevonden, die aan het politiefonds ten goede komen. Voorts werden tal van fleschjes met haarkleursel bij hem gevonden. De afdeeling Groningen van de Neder- landsche onderwijzers-propaganda-club heeft den heer dr. Piak, geneesheer te Groningen, uitgenoodigd een der stellingen zijner pro motie (met lof): «Het sluit Schiedam der tegenwoordige drankbestrijders verdient geene aanbeveling" in een openbaar bebat tegen den heer A. J. Schreuder, onderwijzer te Amsterdam, te verdedigen. De heer Prak heeft hiervoor bedankt, doch zich bereid verklaard zijne stelling nader in »Sluit Schiedamtoe te lichten. De raad der gemeente Eelde (Dr.) heeft aan de heeren Dibbits en Huurman, te Gro ningen, concessie verleend voor den aanleg van een paardentramlijn van Eelde over Eelderwolde naar Groningen. Ongeveer eeoe maand geleden verzocht de winkelier in manufacturen B. te Aalten aan de rechtbank te Zutfen hem in staat van fail lissement te verklaren. Donderdag had er vanwege het gerecht te zijnen huize een visi tatie plaats en daarop is de echtgenoote van B. in hechtenis genomen en gevankelijk naar Zutfen vervoerd. B. zeif is voortvluchtig. Bij eenige personen heeft inbeslagneming van goederen plaats gehad, die, naar men verneemt, tot dezen faillieten boedel zouden behooren. Men schrijft uitTilburg aan het N. v. d.D. Het hoofd der school V., gedwongen ont slag aan te vragen wegens handelingen, die moeilijk kunnen gekwalificeerd worden, heeft eervol ontslag gekregen. Omtrent de gepleegde haudelingen, is dooi de justitie een onderzoek ingesteld, en liet be trokken hoofd der school is ook geneeskundig onderzocht. Het onderzoek der justitie bracht aan het licht, dat de handelingen door V. gepleegd wel niet passend zijn, maar toch niet strafbaar gesteld bij een of ander wetsartikel in bet wetboek van strafrecht. Het geneeskundig onderzoek leidde tot deze- verklaring dat patiënt in dergelijke mate aan zenuwachtigheid lijdende is, dat hij voor zijne daden niet geheel toerekenbaar kar> geacht worden. Door de Zuider-stoomtram bij het station van de staatsspoor te Breda is overreden de heer II., griffier van het kantongerecht te Oosterhout. De ongelukkige zal waarschijnlijk een been moeten missen. De Nederlandsche drukinktfabriek te Ben- nekom, de eenige inrichting van dien aard in ons land, die voor eenigen tijd in publieke veiling werd aangekocht door de firma Ch- Lorilleux Co. te Parijs, zal met '1 Januari a.s. weder in werking treden. De vroegere direc teur, de heer Rahusen, blijft aan de fabriek verbonden. Naar men wil, zal voortaan niets dan zwarte drukinkt gefabriceerd worden. Hotel- en Reiswezententoonstelling, (Am sterdam MeiNovember 1895). Algemeene inleiding voor landgenoot en vreemdeling."" Deze nette uitgave hebben we met genoegen gelezen, 't Boekje komt vroeg, dat is zeker, 't Geeft een korte geschiedenis van vroegere tentoonstellingen; een overzicht van hetgeen die van 1895 zal te aanschouwen geveno. a. oud Amsterdam »Een hoek van liet Am sterdam van weleer, een smalle gracht met hooge rondruggige bruggen incluis. Dat jgraggetje" belooft een clou te worden. Dar> volgt een werkelijk interessante beschouwing van Amsterdam, en een korte beschouwing over Nederland, 't Geheel is met aardige plaatjes van Braakensiek voorzien en geeft een goed overzicht van het tentoonstellings terrein. De Amsterdammer, thans onder redactie vrm de heeren J, van Loenen Martinet en dr. G. W. Kernkamp Jr., heeft ook het Zondagsblad behouden. Het eerste nummer hebben we met liet meeste genoegen gelezen. Met een duidelijke letter gedrukt en in zeer netten vorm uitgegeven, bevat dit nummer een artikel over De Lessepseen correspon dentie uit Parijs; artikelen over kunst en letteren, muziekmededeelingen uit de too- neelwereldschaakproblemen, deze rubriek onder redactie van jhr. A. E. van Foreesl; iets van de leestafel, en een werkelijk inte ressant feuilleton. Gaat het blad in dezen geest voort, dan heeft het beschaafd publiek een Zondaglectuur, die tegen veel van dezelfde soort ruimschoots opweegt. Alcoholgebruik bij kinderen", is de titel van een klein geschrift, uitgegeven bij den uitgever M. E. de Grauw, te Ouderkei k bij Amsterdam. Het is een rapport, naar aan leiding san het oordeel van Amsterdamsche- kinderartsen over de werking van alcohol op het kinderorganisme, uitgebracht door de afdeeling Amsterdam der Nederlandsche onderwijzers-propaganda-club voor drankbe strijding. Dit kleine werkje, dat tegen den prijs van 5 cent verkrijgbaar is gesteld, wen- schen wij in de handen van vele ouders. Ze kunnen er uit leeren, hoe nadeelig het gebruik van alcohol, onder welken vorm ook toegediend, op het kinderorganisme werkt, en 't is bekend, er wordt in dit opzicht nog al eens gezondigd, niet zelden uit onwetend heid. In dit boekje is de waarheid te leeren. Delft. De liberale kiesvereeniging «Bur gerplicht", heeft voor de a.s. verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alhier, op 16 Januari a.s., tot eandidaat gesteld dr. J. Tho- mée, die tevens eandidaat is van de kiesver eeniging «Maatschappelijke Hervorming".

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2