DENEMARKEN. Binneiilaudsclie Berichten. nam dat China opdracht gegeven had, groote hoeveelheden dezer wapenen te doen koopen, heeft hij de veiling uitgesteld, onder voor wendsel dat, in verband met den oorlog op Madagascar, geen gelegenheid mag gegeven worden aan smokkelaars om aldaar die wape nen in te voeren. De heer Guichard, voorzitter der maat schappij van het Suez-kanaal, heeft in de lijk rede, door hem gehouden bij het graf' van Ferdinand de Lesseps, het verlangen te ken nen gegeven, dat het Suez-kanaal voortaan het »kanaa!-Lesseps" genoemd werd. Guichard nu zal weldra naar Egypte vertrekken, om den onderkoning te verzoeken aan het grootste werk dezer eeuw, gelijk de Figaro het kanaal van Suez noemt, den naam van zijn stichter te geven. Geen twijfel, zegt het blad verder, dat Egypte, hetwelk den naam van Saul-pacha, van Ismail-pacha en van Tewfick-paeha ann Port-Said, aan Ismailia en aan Port-Towfick gegeven heeft, bereid zal zijn, onmiddellijk aan dat billijke verzoek ta voldoen. In het Folkething is de wet ter nieuwe regeling der kiesdistricten definitief aange nomen. De lieer Claussen, de nieuwe voorzit ter, kondigde aan dat de volgende vergadeiing zoude plaats hebben op den 8n Januari. Het Folkething machtigde den president om met het begin \an het nieuwe jaar den koning zijne gelukwenschen over te brengen. Deze gewoonte was gedurende den laatsten tijd van politieke beroeringen niet meer nageleefd. RUSLAND. De rijksraad heeft besloten tot verliooging der invoerrechten op katoen. Het grootste gedeelte van de bij liet graf van Alexander III nedergelegde kransen is, zorgvuldig ingepakt, naar Moskou gezonden, om in de historische musea aldaar opgehangen te worden. Gezamenlijk vertegenwoordigen zij een waarde van ongeveer 700,000 roebels. Te Warschau is men zoo verheugd over het aanstaand aftreden van generaal Gourko als gouverneur, dat men besloten heeft tot een demonstratie ter eere van den cznar. Dit kan natuuilijk niet op al te opzichtige wijze ge schieden en zal dus den volgenden, zeker niet kwaad gekozen vorm aannemen. In den schouwburg zullen op een bepaal den avond allen verschijnen in feestkleedij, en dan zal men van de muziek liet Russische volkslied verlangen, het bisseereu en verder daarbij de geestdrift ontwikkelen, die het oogenblik ingeeft. O O S T E N R IJ K-II ONGARIJE. Uit Buda-Pest wordt gemeld dat keizer Frans Jozef na Nieuwjaar de hoofdstad zal be zoeken en er geruimen tijd vertoeven. Men Deze voegde hem toe: vHet za! u wel spijten, Attilio, uwe moeder nu niet te kunnen spreken, maar zij kan u, jammer genoeg, 1 -tt ontvangen. De dokter, die haar een uur geiteen bezocht heeft, sprak van koorts en lied haar aan het bed te houden. Zij slaapt nu gelukkig wat." sik hoop haar weldra in Napels aan te treffen. Gij komt toch ora de fancy fair in San Carlo bij te wonen Daar wordt vee! werk van gemaakt." sZeker, als moeder hersteld is, zullen wij komen." De hertog vertelde nu van eene dergelijke voorstelling van vroeger, maar Attilio had weinig aandacht voor zijn verhaal, Hij was plotseling zeer in zich zelf gekeerd. En toen de maaltijd zoogoed als afgeloopen was, werd de jonge man al onrustiger. Hij scheen zich met iets bezig te houden, dat hem zwaar op het hait drukte. Plotseling schoof hij het bord met vluchten, die de bediende had binnen gebracht, terug en zeide iMag ik mij een oogenblik verwijderen, papa Ik wil, nu het nog licht is, even om een goeden verwacht dat 's keizers komst den politieken toestand zal ophelderen. Hoewel de bisschoppenconferentie bij graaf "Vaszary vertrouwelijk was, heeft het Neue Tater Journal toch een beschrijving van den loop weten machtig te worden. De vorst primaat zeide in zijn openingsrede dat er natuurlijk geen sprake is van tegenstand tegen den toestand, welke door de bekrach tiging van de drie huwelijkswetten is inge steld. In het debat, waaraan bijna alle pre laten deel namen en dat zeer gematigd was, werd zoo wat alleen gesproken over den toe stand, weinig bepaalde voorstellen werden gedaan. Graaf Vaszary verklaarde ten slotte met blijdschap te hebben gezien, dat alle prelaten liet eens zijn over de vereischte houding. Hij hoopte dat in de bepalingen nopens de uitvoering der wetten zooveel mogelijk zal worden gelet op de leer der katholieke kerk. De geestelijkheid moet de geloovigen opmerk zaam maken dat door gebed en vrome daden veel kan worden goedgemaakt wat in de nieuwe wet schadelijk is voor de kerk. De bisschoppen keuren ten sterkste de illoyale houding van sommige clericale organen af. Over de twee andei e kerkel'yk-staatkundige wetten za! in een latere bijeenkomst worden gesproken. ITALIË. Volgens de Agenda Stefani openbaart zicli in de openbare meening een kentering ten gunste van Crispi, Het kabinet denkt er niet aan, ontslag te nemen en zal aanblijven tot na de aigerneene verkiezingen. De te Florence verschijnende Naeione ver zekert dat Tanlongo voor den rechter van instructie verklaard zoude hebben de maker te zij n van het voor Crispi meest bezwarende document, dat men onder de papieren van Gioiitti gevonden heeft. Hij beweert daartoe uit de gevangenis \an Regina Coeli des nachts heimelyk naar het ministerie van bin- nenlandsche zaken te zijn gebracht, waar hij het stuk opstelde. Ware de zitting van het parlement niet verdaagd geworden, dan zou er, naar gemeld wordt, bij de Kamer eene aanvraag gedaan zijn tot vervolging van Gioiitti, die nu gedekt bleef door de pailementaire onverantwoorde lijkheid. Maarzoodia de zitting gesloten wordt en dus de parlementaire onverantwoordelijk heid ophoudt, zai er, naar tevens bericht wordt, een mandaat van gevangenneming tegen hem worden uitgevaardigd. Volgens de Secoio heeft de politie te Ber lijn, waar Gioiitti zich thans by zijne dochter bevindt, aan den Ilaliaanschen minister van binnenlatidsche zaken doen weten, dat Gioiitti gedurende zijn verblijf te Berlijn gesurveil leerd zal worden. De Berlijnsche ZoJcalanzeiger zegt zijner- i ij-ezel naar Custellamaie zien. Bij donker ziet men niet, wat men krijgt." sMaar daarvoor kan Domenico of Francesco wel zorgen," riep zijn vader hem na, toen hij reeds heensneldemaar Attilio scheen bet niet te hooren. Na tien minuten was hij weer terug, maar gejaagd, opgewonden, buiten adem. Zijn vader gaf hem een wissel van twee duizend lire, dien hij intusschen gereedgemaakt had, en Attilio stak hem achtelr in zijn jaszak. Toen nam hij afscheid, doch gedroeg zich daarbij al even vreemd. Hij scheen zijne zuster nog iets te willen zeggen, dat hem telkens in den mond bestierf: »Als gij en: nCesina, bet is maar voor enkele dagen, dat ik En zoo brak hij gedurig af, tot hij eindelijk zeide: sNu, in elk geval ontmoeten wij elkaar de volgende week te Napels wel weder, niet waar?" Cessna keek hem met verwondering aan en glimlachte. *Ja, als gij zoo goed wilt zijn een kaartje voor mij te nemen, wil ik graag over komen," antwoordde zij. Hij drukte haar haastig een kus op het zijds, dat Gioiitti voornemens is na verloop van een veertien dagen naar Rome terug te keeren. Te Rome is voor het gebouw van het Duitsche en Oostenrijksehe consulaat met luiden knal eene bom ontploft, zonder schade aan te richten. Waarschijnlijk is dit eene demonstratie geweest ter gelegenheid van den verjaardag der terechtstelling van Oberdatik. SPANJE. Terwijl de protectionisten eischen dat het invoerrecht op tarwe zal worden verhoogd, heeft de bond van meelfabrikanten te Bar celona tegen zulk een voornemen verzet aan- geteekend. In zijn manifest wijst de bond op de omstandigheid dat het recht op tarwe in Spanje hooger is dan ergens elders, zelfs nog 1 franc hooger dan in Frankrijk, en dien tengevolge de tatwe in Spanje weer duur der is dan in eenig land ter wereld. BUL G A R IJ E. Het nieuwe kabinet zal als volgt zijn samen gesteld Stoilof, Natsjewits, Guesjof en Petrof, die hunne portefeuilles behouden Kelitskof, die onderwijs neemtMintsjewits (conserva tief, zaakgelastigde te Weenen), minister van justitie; Madjatof, unionist, openbare werken. SERVIE. Het gezantschap te Parijs logenstraft on voorwaardelijk het bericht volgens hetwelk koning Alexander in de aanstaande lente naar Rome zou gaan, met het doei Servië te doen opnemen in het drievoudig verbond. De hoogesehool te Belgrado, die wegens de ongeregeldheden onder de studenten was ge sloten, is weder door de regeering geopend. E PI E. Het wetgevend lichaam stelt voor af te zien van het ontwerp betreffende de reser voirs, het bezettingsleger te verminderen, en de belastingen te verlagen. A M E It I K A. Uit Washington wordt gemeld dat Gresham gisteren van Denby, den Amerikaanschen gezant te Peking, een telegi am is ontvangen met het bericht, dat de Cliineesche regeering Tsjangjinhoean en Thao tot zaakgelastigden benoemd heeft, teneuide met Japan over den vrede te onderhandelen. Zij vertrekken onmid dellijk naar Tokio. Naar de Times uit Philadelphia verneemt, onderhandelt een Chi.ieesche agent met den gezant van Brazilië te Washington over het overnemen van de schepen van de vloot, welke indertijd in Noord-Amerïka zijn besteld oin dienst te doen tegen de aanhangers van De Mello. In Britsch Honduras hebben ernstige onge regeldheden plaats gehad naar aanleiding van de eischen der houthakkers, die een hooger loon verlangden. Marinesoldaten werden door voorhoofd, mompelde nog een paar onverstaanbare woorden en ijlde heen. nWat scheelt hem toch?" dachtCesina, maar wist op die vraag geen bevredigend antwoord te vinden. ZEVENDE HOOFDSTUK. 't Was schemeravond. Advocaat Pietro Castaldi klom de donkere steenen trap, die naar zijn bureau voerde af, en kwam buiten. Het was een nauwe, morsige straat, die bij betrad, met hooge huizen aan weerszijden, waarin ook al geen weelde scheen te hoerschen. Het waren de verblijven van ellende en gebrek, zooals men ze nog bij honderden in Oud-Napels aantieft. sOro Gods wil, excellentie kreet een in lompen gehulde vrouw met een bleek en ziekelijk uitzicht op matten toon, en de drie ellendige kleinen, die zij bij zich had, zetten hare smee kingen kracht bij»Om Gods wil, heb medelijden met een arm huisgezin, dat honger lijdt. Een enkelen stuiver maar, om btood voor deze stumpers van kindeien te koopen, excellentie!" een Engelsch oorlogsschip aan wal gezet om de orde te herstellen, CHINA. Uit Tientsin wordt gemeld dat de regeering eindelijk na groote aarzeling en met weerzin besloten heeft, gevolmachtigden naar Japan te- zenden teneinde over den vrede te onderhan delen. Een keizerlijk decreet van die strekking wordt eerlang verwacht. Uit Shanghai wordt van gisteren gemeld r Een Japansche vloot die transportschepen begeleidt heeft Port Arthur verlaten, in zui delijke richting. De plaats van besteraming is onbekend. De Koreaansehe regeering moet bepaald hebb'u dat de Chineezen voortaan slechts in de traktaathavens mogen varen. TWÜDËK AMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 21 Decemler. Bij de behandeling van eenvoudige wetsont werpen in den aanvang der vergadering werd toegestaan, dat voor Alkmaar vanl Januari a.s, tot 31 Dec. 1896 wik- en weegloonen worden geheven tot ten hoogste f0,60 per 100 KG, Daarna wijdde de Kamer zich weder aan de waterstaatsbegrooting. De heeren Van Deinse en Smeenge, die voor de schipperij de noodzakelijkheid betoogden van een veiligheidshaven aan het Kvammeiy kregen van den minister ten antwoord, dat dit zeer kostbaar werk nog een zeer langdurig onderzoek vordert. Hij rekent op de medewer king van Noord-Holland voor een rijbsliaven op Texel, waarop de h.h. Staalman en Heems kerk aandrongen. Door verschillende afgevaardigden werd den minister nog aanbevolen de haven te Verer Filippine, Harlingen. Tegenover den heer Bas- tert, die meende dat het Mervvedekanaal niet aan de verwachtingen beantwoordt, verde digde de minister het nut van dat kanaal voor de streek en de scheepvaart. De heer Rutgers van Rozenburg acht vol tooiing van het nieuwe stoomgemaal te Schel ling woucle dringend, wil men waterramperr voorkomen. Daarbij is instandhouding vair het oude stoomtuig als reserve noodig. De heer Conrad zette uiteen dat last van den waterstand de schuld is van de nalatigheid der betrokken hoogheemraadschappenen niet van den waterstaat. De minister beloofde bespoediging van den bouw van het stoomgemaal. Aan den heer Conrad deelde de minister mede, dat reeds in 1896 voor de eindopleve- ring van de nieuwe sluis te IJmuiden, dit werk voor de scheepvaart kan worder open gesteld. Uitvoerig werd gedebatteerd over het amendement om een memoriepost uit te- trekken voor den voorgestelden zijvleugel van het departement van koloniën. Castaldi hief toornig zijn rotting op. »P:tk je weg, oude beks, met je gebedel. Ga werken. Scheer je weg of ik sla er op De oude vrouw week onthutst terug en Castaldi vervolgde zijn weg. Zijn kantoor bevond zich in dat gedeelte der stad stad, dat op de haven uitliep, en weldra zag hij zich in de Stiadadel Molo omringd door de drukte en het gewoel van eene zeestad. Daar ventten de kleinhandelaars at schteeuwend hunne waren uit, dreven voerlieden a! tierend hunne ezels aan, die voor de met koopwaren beladen karren waren gespannen, stieten de koetsiers van de tram schrille tonen uit hun horen, prezen de venters van oranje appelen, lucifers, vijgen, watermeloenen, prenten, liedjes en couranten luidkeels hunne waren aan, liepen halfnaakte kinderen lond om de wegge worpen sigateneindjes op te zoeken, daar eindelijk verdrong zich eene onafzienbare menigtp, tuk op winst of enkel om zich te vei meien in dit echt Napohtaanscli volksleven. Nergens w-oidt do stryJ om het bestaan met zoovee! inspanning en zoo luidruchtig gevoerd als in Napels. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6