l j A". 1894, Dinsdag 25 December. N°. 8690. Nieuwjaarswenschen ivE NAiSGhhc; •A. oh t e n v e r t i g st e Jaargang-. Verschlfni dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU: BOTERITK A AT 9 O. Uithoofde van liet Kerstfeest zal 4e Courant Woensdagavond niet; verschijnen. van 16 regels •worden in het nummer dezer Courant, ■dat in den vroegen morgen van den Nieuwjaarsdag zal verschijnen, ge plaatst voor VIJFTIG CENTS. GOEDE TROUW. Slechts aarzelend vatten wij de pen op om 1e schrijven. Wel kan »een vriend die feilen toont" volgens den dichter op een anders hart leen groot vermogen" hebben, maar toch denkt niet ieder er zoo over en de taak van den vriend" is daarom dikwijls verre van aangenaam. Maar alleen overtuiging drijft ons, de over tuiging n.l. dat er in den iaatsten tjjd in onze gemeente dingen gebeuren die ergernis wek ten in elk eerlijk gemoed, die daarbinnen met reden ontevredenheid doen ontstaan, daarbuiten den naam der gemeente zeerbe- nadeelen, meer dart men oppervlakkig be schouwd zou meenen. Wat wij bedoelen is het gemis aan goede trouw, dat in sommige handelingen zoo spre kend aan den dag treedt. Dit moge hard linken, maar het is helaas niet anders. Een enkel voorbeeld slechts want wij wenschen zoo min mogelijk in het verleden te wroeten is de voorlaatste benoeming van een gemeeute-ontvanger. Dat een ge meentebestuur, vooral in moeilijke lijden, eene zaak zoo zuinig mogelijk voor de ge meente tracht te regelen, is ongetwijfeld te pryzeri, maar de waardigheid der gemeente en, laten wij het maar ronduit zeggen, de eerlijkheid jegens de betrokken personen moet worden gehandhaafd. Men plaatste een op roeping in de bladen met vermelding van een enkele hoofdvoorwaardesollicitanten doen zich in grooten getale opeen voordracht wordt opgemaakt, de uitverkorenen komen nogmaals over om het onaangename werk van solliciteeren te verrichten, autoriteiten zeggen niets, laten hun man in den waan. dat hij op de eenmaal medegedeelde voorwaarden mededingt en benoemen hem op andere, van de eeiste sterk afwijkende voorwaarden. Nu worden hem deze wel medegedeeld tege lijk met de vraag of hij de benoeming aan neemt, maar daar hij deze niet kan of wil aannemen, heeft bij alle moeite van groote reizen, enz., onkosten en het verschrikkelijke soliieiteeren onnoodig gedaan. Zie, dit is een van die handelingen, die streng genomen niet onwettig of in strijd met streng recht zijn, maar waarvan, indien het een zaak in het particuliere leven betrof, een heel zachtmoedig gestemd man zou zeggen idat 's niet fatsoenlijk", en iemand van wat meer sanguinisch temperament waarschijnlijk nog wat anders. Er zouden meer zulke voorbeelden te noe men zijn. De landsheerlijke handvesten, privilegiën of overeenkomsten uic de middeleeuwen ein digden gewoonlijk met de woordensalles sender arg ofte list". Zouden deze woorden tegenwoordig -zoo gansch overbodig zijn Met opzet haalden w'y' het bovenstaande voorbeeld aan, daar er helaas, indien ons ge meentebestuur niet op zijn hoede is, weldra weder een te noemen zou zijn van gelijken aard, maar nog veel ergerlijker, omdat daar uit zou blijken hoe algemeen gehuldigde be grippen van goede trouw in onze gemeente met voeten werden getreden. Wij bedoelen, dat dit het geval zou zijn, indien het voorstel der Commissie ad hoe ter regeling van eenige zaken betreffende het Middelbaar Onderwijs, voor zoover de jaar wedden der leeraren betreft, werd aange nomen, al gelooven wij gaarne dat die com missie dit niet inziet en dus zelve te goeder trouw handelt. Genoemde commissie, reeds in Juli door den Gemeenteraad uit zijn mid den benoemd, zeker in een minder ge lukkig oogenblik, want waarvoor anders een Commissie van Toezicht en eer Directeur, wie men vertrouwen moet schen.cen en die meer der zake kundig zijn stelt thans niets meer of minder voor dan de voorwaarden, waarop de tegenwoordige directeur en leeraren der hoogere burgerschool werden opgeroepen en benoemd, en daarmede hunne aanstellin gen van nul en geen er waarde te verklaren, door de traktementen dier ambtenaren be langrijk te verminderen. Wel verklaarde de voorzitter dier com missie een paar weken geleden aan den direc teur der hoogere burgerschool in eene voltal lige vergadering dier commissie, dat directeur en leeraren zouden worden gehoord, alvorens besluiten zouden genomen worden betreffende de traktementen, maar niets daarvan gebeurde. Ook goede trouw In plaats daarvan lazen de betrokken direc teur en leeraren het voorstel der commissie in ons blad van l.L Donderdag 20 December ea liet moet hun wel te moede geweest zijn of er een bom uit de lucht viel. De directeur, die, meenen wij, zijn taak tot groote tevreden heid van ouders en autoriteiten vervult, al was die taak lang niet altijd gemakkelijk, leeraren die lang, ja meer dan 25 jaren de Gemeente gediend hebben, zij lezen daar plot seling een dergelijk voorstel. Verbeeld ueen leeraar, nauw hier werkzaam, die den eersten termijn van zijn traktement nog ontvangen moet, ziet dit nu reeds verminderd. Ja, twee pasbenoemde leeraren, waarvoor de oproepin gen betr. weinige weken geleden nog in de bladen voorkwamen, die eerst a.s. Januar in functie zullen treden, vernemen nu reeds dat de voorwaarden waarop zij solliciteerden en benoemd zijn, thans reeds wijziging hebben ondergaan. Waarlijk het zou belachelijk zijn, als het niet zoo treurig ware Is dit salles sonder arg ofte list" Is dit alles goede trouw? We', is het voorstel der Commissie ad hoe zoogenaamd gegrond op vermindering van lesuren wegens het vervallen van de handels klasse aan de hoogeie burgerschool, maar deze voorstelling is ten eenenmale onjuist. Hoe slecht uit een technisch oogpunt het voorstel in elkaar is gezet en hoe slecht de Commissie in het algemeen op de hoogte van '«aar taak is, hopen wij een volgende maal te bewijzen. Buitenlaudsche Berichten. De Kamer van afgevaardigden heeft een geheele zitting besteed aan de discussie over het voorstel der regeering, om aan de weduwe van den overleden voorzitter Burdeau een lijf rente van 12,000 frs. toe te kennen. Dumas stelde als amendement voor, de helft dezer lijf rente toe te kennen aan Burdeau's moeder, die zich in behoeftige omstandigheden be vindt. Bij de stemming daarover onthielden zich zooveel leden, dat het vereischte aantal stemmen niet werd bereikt. Volgens een oud gebruik werd de zitting toen drie kwartier geschorst, en in dien tusschentijd wijzigde de budgetcommissie het voorstel in dien zin, dat de moeder 3000 frs. pensioen zal genieten, de weduwe 9000 fr. en dat dit pensioen voor een derde deel zal overgaan op elk der kinderen, op het meisje levenslang, op de jongens tot hunne meerderjarigheid. Aldus gewijzigd, werd het voorstel met 293 tegen 174 stem men aangenomen. Bij wijze van manifestatie was door den socialist Avez als amendement voorgesteld, een som van 20 millioen op de begrooting te brengen, ten behoeve van de weduwen en kinderen van werklieden, die zonder hulp middelen achterblijven bij den dood van den verzorger. Dit amendement werd verworpen. In de Kamerzitting van Zaterdag is gespro ken over de vraag van Millerand, in den loop der vergadering veranderd in een interpellatie, naar aanleiding van de inhechtenisneming van den afgevaardigde Mirman, die gedurende zijn militairen diensttijd een staatkundig manifest had geteekend. De linkerzij betoonde zich zeer heftig. Ten slotte nam de Kamer, met 359 tegen 149 stemmen de orde van den dag aan, waarbij de handelwijze van de regeering werd goedge keurd. De krijgsraad heeft kapitein Dreyfus met algemeene stemmen veroordeeld tot levens lange deportatie en opsluiting in een vesting. De vraag welke den krijgsraad ter beant woording is gesteld in de zaak Dreyfus luidt als volgt: Is kapitein Dreyfus schuldig van te Parijs in den loop van 1894 aan een vteernde mogendheid of aan haar agenten documenten te hebben overhandigd welke de landsverde diging raken, en heeft hij aldus onderhandeld of in verstandhouding gestaan met die buiten- landsche mogendheid, teneinde haar over te halen vijandelijkheden te begaan tegen Frank rijk of er haar de middelen toe te verschaf fen? Met eenparigheid van stemmen is deze vraag bevestigend beantwooid. Overeenkomstig met de bepalingen van het wetboek van militaire strafvordering was de beschuldigde bij de uitspraak niet tegenwoor dig, zij is hem eenige minuten later voorge lezen door den giiffier op de binnenplaats van het gebouw waarin de krijgsraad zijn zittin gen houdt, in tegenwoordigheid van de onder de wapenen staands wacht. BCSIAID. De Daily News verneemt uit OJessa dat daar geruchten loopen, volgens welke de hertog van Teek reeds gedoodverfd wordt ais de toekom stige voist van een zelfstandig prinsdom Armenië. Nog andere sensatieberichten gaan door de Russische pers. Het blijkt dat, toen Dinsdag te Warschau het bericht kwam, dat ter gelegenheid van den naamdag van den czaar, generaal Gourko tot veldmaarschalk was bevorderd, maar te vens als gouverneur van Polens hoofdstad ont slagen, de vreugde der bevolking geen grenzen kende. Eene algemeene feeststemming, die op rekening van 's keizers naamdag werd gesteld, maar natuurlijk het heengaan van den gehaten dwingeland gold, openbaarde zich allerwegen. Overal werden illuminaties ontstoken, en wel haast waren het paleis van den gouverneur en da regeeringsgebouwen de eenige duistere plekken in de lichtzee. In al de schouwburgen werd door het publiek het Russische volkslied geèisclit en met geestdrift medegezongen. Aan de hoogeschool te Moskou hebben on geregeldheden plaatsgehad onder de studenten, HEDUSGHE GDURiiNT. liBONUEHENTSPKHS, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke no miners f 1.85. 2.50. 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam brengt bij .lezen ter kennis van de ingezetenen: dat het kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, no. 6, dezer gemeente, over liet dienstjaai 1894/95, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 22sten December 1894 executoir verklaard, op heden aan den ont vanger der directe belastingen, ter invordering is ■overgemaakt. Voorts woidt bij dezen herinnerd, dat een ieder ver plicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van xes weien ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag belmoren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 24sten December 1894. Da lurgemeester voornoemd VISSER, L.-D. F U A N E It IJ K.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1