lïinnenlamlsche Berichten. die ontevreden waren over een der professoren, die een lofrede had geschreven op den over- leJ n czaar. De studenten hielden betoogingen, welke door de politie werden verhinderd. Een aantal der hoofdaanleggcrs werd in hechtenis genomen. Men meent te wjten, dat onder de door czaar Nicolaas in to voeren hervormingen ook zal belmoren de afschaffing van de Russische tijdrekening en de invoering van den Grego- riaanschen kalender. OOSXE.NE1J K-H OSGARIJ E. Te Weenen hield de Oostenrijksche Vrede bond eene algemeene vergadering, waar tal rijke aanzienlijke personen aanwezig waren. Uit het buitenland waren eene menigte tele grammen ontvangen om sympathie te betui gen met het streven der vereeniging. De presidente, baronesse Suttner. gal een verslag van de audiëntie, die door den koning van België was verleend aan eene deputatie uit den bond. Deze had den vorst iiet streven der vereeniging uiteengezet, waarop de koning antwoordde dat liet bevorderen van den vrede aan niemand meer welkom kon zijn dan aan den regeerder over een neutralen staat. «Maar het blijft noodig ons kruit droog te houden". De Pester Lloyd deelt thans officieel mede, dat het ontslag van het kabinet-Wekerle nog niet definitief is aangenomen, maar dat de beslissing is uitgesteld tot na de feestdagen, als wanneer de koning naar Buda-Pest komt. Het nieuwe kabinet zal tot de liberale partij belmoren, maar niet staan onder leiding van den lieer Wekerle, die openlijk veiklaard heeft de beide nog onafgedane kerkelijk- politieke ontwerpen te handhaven. Volgens een particulier bericht uit Buda- Pest aan de Afagdeburger Zeitung zijn de be richten over den alloop van de audiëntie van "Wekerle bij den koning tegenstrijdig. Zeker is, dat het gelieele ministerie Woensdag zijn verzoek om ontslag geteekend heeft en dat de eerste minister dat meenam en den koning overhandigde. Maar deze moet zich voorbe houden hebben op het verzoek te beslissen bij zijn komst te Buda-Pest, hoewel er geen twijfel aan is of hij zal liet onslag verleetien. ITALIË. Volgens de Bi (or ma zouden de ministers Ferrari, Saracco en Sonm'no tegenover den heer Crripi hebben verklaard, dat deze de beschikking over hunne portefeuilles moet stellen in handen des konings. Op het Quiri naal zouden ook personen van invloed de macht van den heer Crispi trachten te vernietigen. Van officialise zijde worden echter al der gelijke geruchten beslist tegengesproken. De Secoio, de Italia en de Popoio zijn in be slag genomen omdat zij verslag gegeven hebben van de jongste vergadering van den vrijheidsbond. De Times verneemt uit Rome dat door de coalitie tegen Crispi nieuwe onthullingen worden voorbereid, maar dat zij tot weinig resultaten komt, daar Crispi's stelling sterker blijkt dan ooit. Het vertrouwen van den ko ning is ongeschokt. Uit Genua wordt gemeld dat kapitein Ro- mani, in de Fransehe uniform gekleed, aldaar uit San Remo is aangekomen, onder geleide van een kapitein der gendarmerie. Kapitein Romani is naar de St.-Andreas-gevangenis overgebracht, in afwachting der behandeling j van zijn hooger beroep bij het hof van appèl, 1 dat den 28n aan de orde komt. i 3 P A N J E. In de Kamer van afgevaardigden werd een ontwerp ingediend ter afschaffing van de 1 invoerrechten op suiker in Cuba. De miniter i van koloniën, Abaiv.ca, verklaarde bere'd te 1 zijn mede te werken tot ae opneffing der zware rechten die in Cuba geheven worden 1 op Amerikaansclie producten. Hij voegde er aan toe dat tusschen Spanje en de Vereenïgde Staten de onderhandelingen over het sluiten van een handelstractaat sop den voet der meest begunstigde natie" worden voortgezet. BUL Q A B IJ E. Door de Sobranje werden de voorstellen van de beeren Dobrenowitsj en Kitan-jef tot het verleenen van amnestie na een levendig debat in beginsel aangenomen. Aan eene commissie van onderzoek is de nadere formu leering van deze voorstellen opgedragen. Een zeer zonderling wetsontwerp is bij de Sobranje ingediend. Het beoogt de omkoop baarheid van ambtenaren tegen te gaan en bevat bepalingen, waardoor alle ambtenaren kunnen worden ter verantwoording geroepen aangaande hun vermogen of eene vermeerde ring daarvan. Op aanklacht van ieder burger kan een ambtenaar op deze wijze verplicht worden zijn geldelijken toestand voor den rechter bloot te leggen en zware straffen zijn tegen overtredingen bedreigd. Het zwaarte punt van het ontwerp ligt echter in zijn terugwerkende kracht gedurende vijf jaar. Hierdoor ontpopt zich liet geheele ontwerp als een poging om StambulofT en zijn aan hangers te treffen, meent de Voss. Ztg. T R K IJ E. Uit Konstantinopel verneemt de Standard dat de bijeenkomsten van het kabinet ter wille van Armenië er menigvuldig zijn. De Porte schijnt thans ernstige plannen te hebben om ten aanzien van Armenië de be palingen van liet Berlijnsch traktaat ten uit voer te leggen. Althans volgens een bericht aan de Voss, Zeitg. uit Konstantinopel werd in den laatsten ministerraad, op aandringen van den sultan besloten, de mogendheden uit te noodigen, gedurende vijfjaren vertegen woordigers te zenden naar de door Armeniërs bewoonde Turksche provinciën, om toezicht te houden op de hervormingen, welke daar zullen worden ingevoerd. AMERIKA. Iu liet Huis van Vertegenwoordigers te Washington heeft. Vrijdag de heer Wilson een ontwerp ingediend tot afschaffing van het suiker-tarief, waarbij difïerentieele rechten worden gelieven van de landen, die eene premie toekennen. De goudreserve in de schatkist is tot 88,760,000 dollars gedaald. De Braziliaansche legatie te Parijs logen straft het bericht van een nieuwen opstand in Rio Grande do Sul. Evenzeer noemt zij het onwaar dat Saldonha Gama, die volgens haar alle macht heeft verloren, Rio Grande do Sul kan veroveren. CHIN A. Mag men een schrijven van den berichtgever van de Times te Tientsin gelooven, dan was de directeur der Chineesche invoerrechten De- tring wel degelijk bevoegd namens zijne regee ring met Japan te onderhandelen over den vrede. In liet schrijven van den onderkoning Li Hung Chang, dat hij aan den Japanschen eersten minister, graaf Ito, moest overbren gen, spreekt de schrijver zijn leedwezen uit over don oorlogstoestand en erkent bij zijde lings de nederlaag van China, terwijl daarin verder wordt kennis gegeven van de opdracht des keizers om Detring naar Japan te zenden, teneinde over de vredesvoorwaarden te onder handelen. Zooals vanzelf spreekt, riep de Chi neesche dictator, prins Kung, op aanraden van deu gezant der Vereenigde Staten, die erop wees dat Japan hem als bemiddelaar be schouwde, den lieer Detring terug. Zooals men weet, hebben de gezanten der Unie te Peking en te Tokio sedert den weg tot den vrede ge baand en wordt nu rechtstreeks tusschen China en Japan daarover onderhandeld. Te Washington is officieel bericht ontvangen van de benoeming der Chineesche gevolmach tigden. De Tsung li Yamm heeft ten slotte goedge keurd, dat de vreemde legation te Peking door detachementen van de vreemde oorlogsschepen te Tientsin zullen bewaakt worden en aan die troepen een vrijgeleide verleend. Prins Tching, die zich met hand en tand verzet heeft, is afgezet. uitgifte van schatkistbiljetten met dat bedrac verminderd. De Kamer is daarna op reces gescheiden- Indien de wet op de heffing van invoer rechten bij de terugkomst rijp is, zal zij het eerst worden behandeld. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 22 December. Voor heden was er nog overgebleven de Westindïselie begrooting voor 1895. De heer Kerdijk bracht uitvoerig ter sprake de slechte behandeling die de Javaansche emigranten bij hun vervoer naar Suriname per stoom schip Voorwaarts van de maatschappij sNe derland" heeft ondervonden, in die mate, dat in de West een onderzoek is ingesteld, dat wel niet tot een strafvervolging heeft geleid we gens gebrek aan bewijs, doch hetwelk grove nalatigheid en schuld aan het licht bracht bij het bevel van het schip, een waar slavenschip. Spreker betoogde uit de feiten dat de schuld voor die slechte behandeling ten deele komt ter verantwoording van de stoomvaartmaat schappij «Nederland" en ten deele ter ver antwoording van het Indische gouvernement. Hij vroeg of de minister van koloniën alsnog bereid was een strafvervolging hier te lande te doen instellen tegen de maatschappij of hare vertegenwoordigers. Nadat de lieer Buol een bijzonder punt had besproken, steunde de heer Pijttersen de regeering in Imar streven om voort te gaan op den weg door de vorige ingeslagen, tot meer dere behartiging der belangen van de kolonie, alwaar velen een schoone toekomst kunnen vinden. Onder de middelen tot bevordering der welvaart noemde spr. de inrichting van cultuurtuinen, de verspreiding van meerdere kennis van het mijnwezen. Hij sloot zich aan bij het ongunstig oordeel over het transport der emigrai ten. De heer Pijnappel besprak mede dit be treurenswaardige feit, maar achtte de Kamer niet in staat een oordeel over de schuld in dezen uit te spieken. Spreker zocht de oor zaken in de onvoldoendheid der veroidenin- gen en bepalingen op het vervoer en vroeg daarom waarborgen in wet of verordening tegen herhaling der bedroevende feiten en zekerheid dat alleen gezonde personen, geen opiumschuivers, worden uitgezonden. De heer De Ras vestigde o. a. 's ministers aandacht op het detacheeren van ambtenaren uit het moederland naar Suriname. De minister van koloniën betuigde zijn belangstelling in de kolonie Suriname en betreurde zeer het gebeurde aan boord van de Voonvaarts, en verklaarde met kracht te zullen optreden om tegen herhaling van der gelijke feiten te waken, maar protesteerde tegen den aanval van den heer Kerdijk op het IndKche gouvernement. Alleen door een sa menloop van ongelukkige omstandigheden is dit eeiste transport jammerlijk verloopen met name door het uitbreken van een epidemie. Overigens waren de beslaande bepalingen in Indië opgevolgd en zal voortaan een ambte naar aan boord meegaan om toezicht op de koelies te houden. Voor strafvervolging in Nederland bestaan geen termen na de uit spraak van de bevoegde rechterlijke macht in West-Indië en tegen de maatschappijen zal niets gedaan worden. De heer Cremer erkende wel, dat malaria, opgedaan te Tandjong Priok, den meesten invloed had op de sterfte onder de emigranten, maar achtte niettemin tekortkomingen aan wezig, waaronder vooral de onvoldoende uitrusting der koelies. De verantwoordelijkheid voor hpt gemis aan zorgen wilde hij niet op bepaalde peisonen overdragen, en overigens waarschuwde hij tegen uitzending van groote hoeveelheden emigianten te gelijk. Na verdere discussie werd de Surinaamsehe begrooting goedgekeurd. De heer Cremer meende dat er wel tekort komingen zijn gepleegd, maar dat geen schuld aan bepaalde personen kan ten laste gelegd worden. Hij beveelt de uitzending van kleine hoeveelheden koelies aan. De minister hield tegen den heer Kerdijk vol, dat de zaak hoogst betreurenswaardig is, maar geen schande kan heeten. De heer T. Mackay beval den minister in het belang van het onderwijs de Moravische broeders aan. De heer Pijttersen trok zijn amendement betreffende de ïnrichtimr voor de lepralijders in Suriname in. De begrooting van Suriname, koloniën, de onvoorziene uitgaven en de wet op de mid delen zijn aangenomen. Tengevolge van de vei laging van het totaal bedrag met f 000,000, is de som voor de Offlcieele berichten. Bij kon. besl. zijn voor den tijd van drie jaar benoemd tot directeuren uit den handel bij het vrij-entrepot te Schiedam de heerer» J. J. G. Nolet en P. Loopuyt, beiden te Schiedam. Bij kon. besluit zijn benoemd tot lid van de centrale commissie voor de statistiek mr. J. baron d'Aulnis de Bourouill, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht; M. J. van Bosse, oud-dir, der burger!, openb. wer ken in Ned. Indië, te 's-GravenliageL, Broekema, dir. van de rijkslandbouwschoo! te YVageningen F. R. Corten, prov. land- bouwconsulent, te Maastricht; mr. G. F. M. baron van Hugenpotli tot Aerdt, amb. bij bet dep. vau justitie te 's-Gravenliage; mr. A, Kerdijk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aldaarJ. van 't Lindenhout, dir. van de weesin richting te Neerbosch (ge meente Nijmegen); mr. A. F. baron vau Lynden, referendaris bij het depart, van bin- nenlandsche zaken, te 's-GraveniiageJ. J, G. Nolet, voorzitter van de Kamer van koop handel en fabrieken te Schiedam; dr. A. .1, van Pesch, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdammr. N. G. Pier- son, oud-minister van financiën, te 's-Graven- hage A. Plate, lid van de Kamer van koop handel en fabrieken te Rotterdammr. W, Polman Krusernau, griffier van de Prov, Staten van Zeeland, te Middelburg; mr. W, A. Reiger, hoogleeraar aan de rijksuniversi teit te GroningenD. W„ Stork, fabrikant- te Hengenlo. SCHIEDAM, 24 December 1891. In de ledenvergadering van het Nut, j.l. Vrijdagavond gehouden, werd tot secrelarig-- van het departement benoemd de heer N, F, Elzevier Dom. ter vervanging van den heer dr. W. A. Lehman de Lehnsfeld, terwijl in de vacature—dr. W. J. Steenhuis tot be stuurslid gekozen werd de heer J. H. van "Westendorp J.Dz. Ten opzichte van het door de commissie tot wetsheiziening aangeboden ontwerp van wet werd besloten dit, met de door een der leden daarop ingediende amendementen, bij de algemeene vergadering in te dienen. De storm die Zaterdag den geheelen dag uit het Westen woedde, deed verwachten dat bij den vloed des avonds te 10 uur de Hoofd straat zou worden onder water gezet; daarom hadden de bewoners dier straat de vloedplan ken tijdig voor hunne woningen geplaatst. Ook van gemeentewege waren de vloeiiplanken aan den keeringsdijk tegenover de Groenelaan aangebracht. Men waande zich daardoor veilig tegen den vloed, doch de wind, die in noord westelijke richting geloopen was, deed den storm toenemen en dreef het water al hooger en hooger, waardoor het omstreeks 12 uur een hoogte bereikt had van 3.42 meter bover» A. P., zijnde 18 centimeter hooger dan de hoogst bekende vloed op 9 Februari 1889, toen het water een hoogte bereikte van 3.24 meter boven A. P. Op dat oogenblik begon de grond onder de vloedplanken aan den keeringsdijk te wei ken en zag het dagelijksch bestuur met den dii„„- teur der gemeentewerken en zijn onderge schikten, die allen op hun post waren, zich genoodzaakt maatregelen te nemen om die afsluiting tegen den drang van het water te beschermen. Eerst beproefde men dit met steenkolen, daarna met zakken aarde, doch deze pogingen bleken vruchteloos; de drang van het water werd zoo geweldig, dat er op dat punt een gat in den grond werd ge slagen van 3Vü meter, waardoor zelfs een roeibootje onder de vloedplanken door naar binnen kwam en dé keisteenen meer dan 50 meter weggeslingerd werden. Een buis der gasleiding werd gebroken, waardoor het water er binnenstroomde, zoodat in deze benarde omstandigheid de gaslantaarns anti de Hoofd straat weiden uitgedoofd, en men met petro- leumfakkels en gewone lantaarns het terrein moest verlichten. Het water stroomde onge veer een meter hoogte door de Groenelaan en over het plein voor het wachtlokaal van politie, waardoor de bestrating op beide plaat sen geheel werd omgewoeld. De woonhuizen alsmede de fabrieken in de Groenelaan hebben van liet water veel te lijden gehad. De zeepfabriek van den lieer

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2