347ste Staatsloterij. O ii d c v w ij g. lat fd- >m ,n- 3k ar* an l»S d- en ;er ur en de *9, 24 de en ;e- 3h lie te iet cb op •e- 3n ar 30 er er "le d- O" in e- in m it- in te er s 1 H Voonvaidt aldaar heeft belangrijke schade tkomen, een in den grond gegraven ijzeren tetel met '1000 kilo lijnolie gevuld is er uit gewoeld en geheet leeggeloopen. Ook is veel teeo bedorven. In de branderij van den heer J. H, Hout man tegenover den keeringsdijk, waar van de deuren door den drang van het water «aren opengesprongen, werden 1500 halve mudden kolen weggespoeld, die gedeeltelijk terechtgekomen in de riolen, tengevolge waarvan de branderij moet worden opge broken om de verstoppingen in de riolen te herstellen. Alle bewoners van de Hoofdstraat, op ge ringe uitzondering na, hebben meer of min der"belangrijke schade geleden. Aan het Oosterhavenhoofd is aan den wal merkbare verzakking waar te nemen, ook de stearine-kaarsenfabritk A polio" heeft groote schade geleden. Het was door het uitdooven der vuten tengevolge vau het steeds was sende water ondoenlijk de werkzaamheden voort te zetten. De oliekelder is onderge lopen, zoodat de olie door de fabriek dreef; tal van kisten met kaarsen zijn bedorven en veel los hout is weggespoeld. Het talu<l van den Schinkelaijk ïsgeaeel- lelijk weggeslagen en van den Buitenhaven- weg in de nabijheid van genoemden dijk is de bestiating door het afstroomende water gedeel telijk omgewoeld. In de glasblazerij van de firma Van Deven ter Co. aan den Buitenhavenweg zijn de generatorvuren geblu<cht. waardoor de fabriek gedurende eenige weken niet zal kunnen werken. Men was heden bezig ze met twee gemeente-brandspuiten leeg te pompen. Ook zijn van verschillende branderijen aan den Buitenhavenweg de beste vaten onder- geloopen, waardoor de daarin aanwezigemout- wijn verloren ging, terwijl de vloeren der mouterijen aldaar werden overstroomd. Door het onderkopen van den polder Vetten- oord werd vooral den bewoners van den Rot— terdamschen dijk O. Z., M. van den Berg, veehouder en Elderkamp, koopman in aard appelen, belangrijke schade toegebracht. Eerstgenoemde moest, daar zijn woning en stallen onder water gezet werden, met zijn gezin en vee eeu goed heenkomen zoeken. Door den hoogen waterstand in de stad stonden Lange HavenKorte Haven en Nieuwe Haven gedeeltelijk blank. Aan de Lange en Korte Haven moesten zelfs beneden vertrekken ontruimd worden. De schade, dooi den storm te dezer stede veroorzaakt, is zeer belangrijk. De stadswerklieden, bijgestaan door een 50-tal ledeu van het zakkendragersgilde, heb ben Zondag den ganschen dag gewerkt ora de waterkeering ie hei stellen. Een groote menschenmassa was Zondag op de been om de vernieling, door den storm veroorzaakt, in oogenschouw te nemen. Na de normaliseering van den Nieuwen Waterweg is de waterstand bij iederen storm vloed hooger geworden. Ditmaal liep het water op enkele plaatsen over de dijken; deze zullen dus moeten worden verhoogd, evenals de groote schutsluis. Een woord van lof over de uitmuntende wjjze, waarop het bij deze gelegenheid is opge treden, mag aan ons dagelijksch bestuur, evenals aan den directeur der gemeente werken en aan de politie, niet onthouden worden. Gisteravond is een 15-jarig meisje, misleid <L.i' het gaslicht van de Hoofdstraat, in de sehutkolk van de Buitensluis geloopen. Met behulp van een dreg en een roeiboot werd tij geied. Na in de politiewacht aan de Hoofd straat van droge kleeren te zijn voorzien, door een bewoonster der Hoofdstraat bereid willig verstrekt, kon zij te voet huiswaarts «eren. Dr. Jansen verscheen nog om zoo noodig geneeskundige hulp te verleenen. De Tweede Kamer zal vermoedelijk in de eerste dagen van Februari hare werkzaam heden hervatten. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indie van 22 dezer wordt de gouvernements-koifieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 303,884 PMs.(Si.-Ct.) De Middelb. Ct. verneemt dat de drie nieuwe nachtbooten voor do maatschappij •Zeeland in Engeland zijn besteld. Met de aanbiedingen door Nederlandsche onderne mingen was een aanzienlijk verschil, vooral ook wat den tijd van levering betreft. Do watersnood to Rotterdam. Zooals men reeds Zaterdag in den namiddag verwachtte, zou het water des nachts onrust barend stijgen, den storm, die met onvermin derde kracht uit het Westen bleef waaien, in aanmerking genomen. Deze meening beschaamde zich niet. Reeds te ongeveer 10 Vs ure in den avond bereikte het water den kant vau de Noord-Blaak en begon daarover heen te stuwen. Sedert werd van kwartier tot kwartier de toestand ernstiger en toen wij te middernacht een kijkje over het geheel namen, stonden alle straten en havens bezui den de Hoogstraat en ten oosten van den Schiedamschedijk onder water. Het geheel was een onafzienbare waterplas en nog steeds wies het water, langzaam maar zeker. Te 'h-'/o uur in den nacht was ook de Groote Markt overstroomd en stond Erasmus op een eilandje. Naar schatting stond toen reeds op den Visschersdijk, in het Hang, West-Nieuw- land, Steiger en tusschengelegen straten ruim een halve meter water. Op de Nieuwehaven en den Haringvliet eenzelfde toestand; slechts de Hoofd-teeg bleef droog doch ook de Hout tuin en Rijstuinen deelden met al de Steigers eenzelfde lot. Plan C was een toevluchtsoord voor velen, die een goed gezicht over de wassende golven wilden genieten. De Oude haven- en Kolkkaden bleven verschoond. Op de Blaken niets dan water, in het midden waarvan zich het postkantoor verhief. Een smalle strook aan het Beursstation midden over het Beursplein bleef begaanbaar. De Wijnhaven, Scheepmakeishaven, Leuvehaven en Boompjes waren onbereikbaar. Koetsiers die desniettemin met hunne rijtuigen den tocht aanvaardden, lieten de paarden tot de buiken door het water gaan. Allerwegen zag men schippersjongens met roeibootjes die met luider stemme de vraag over liet water deden klinken izijn er nog heeren die meevaren willen". Omstreeks 12 y2 uur begon het water over den Schiedamschen dijk te stroomen eerst door de Witte Leeuwensteeg naar de Karren- steeg, daarna door de Leuvebrugsteeg, door de Schilders teeg en vervolgens ook door de Pauwensteeg. Dit water stroomde met on verminderde kracht naar den Schiedamschen Singel, zette echter de kelders en de huizen op den Schiedamschen dijk onder water en daarna ook gedeeltijk eenige huizen in de Baan. Omstreeks 1 uur in den nacht werd van gemeentewege onder de leiding van den adjunct-directeur, den heer Neiszen, getracht het water op den Schiedamschen dijk uit den Witte Leeuwensteeg te keeren, doch deze pogingen hadden weinig resultaat. Terwijl men hier bezig was het water te keeren om het waterbezwaar in het poldergedeelte der stad te verminderen, stroomde het op andere plaatsen inet te meer kracht over den Schie damschen dijk. Inmiddels wies het water iedere minuut tot te l'/s uur in den nacht, toen het zijn hoogste standpunt had bereikt. Dat punt was 3.75 meter boven R. P. een nimmer gekende hoogte. In 4889 bedroeg zulks 3.57 meter en in 1825 was het 3.54 meter boven R. P. Inmiddels waren van 11 uur in den avond, op de verschillende plaatsen langs den I.Isel en de Maas, de dijkwaebten van Scliieland in functie gesteld, die van hunne bevindingen telkens aan Schielands huis rapport kwamen uitbrengen. Onrustbarende tijdingen brachten zij tot 2 uur in den nacht niet, alleen kon den zij melden dat onder Kialingen ter hoogte van liet Pai k Honingen het water over den dijk stroomde. De schade te begrooten is niet mogelijk, zij kan echter gerust op dui zenden geschat Worden. Een talrijk publiek bewoog zich den ganschen avond op de be- dieigde punten, daarbij merkte men verschil lende autoriteiten op. NR. Ct.) Zaterdagochtend te 9®A uur werden op de Coolvest een viertal personen door een hevi- geu rukwind tegen de straat geworpen. Een hunner, een meisje vau 11 jaar, werd in het aangezicht verwond. Door den storm, die Zaterdag woedde, is aan het telephoonnet geduchte schade aan gericht tal van draden hingen hier en daar langs de huizen. Te Vlaardingen werd heel wat schade be rokkend in en aan de panden die buiten de keersluis zijn gebouwd. In de meelfabriek »De Maas" werd eerie belangrijke partij tarwe on der water gezet; van «en pakhuis der melk fabriek »Hollandia" zijn de kelders, waarin eeno grooie partij melk in kisten geborgen was, voigeloopen van het erf der firma G. den Duik is een partij haring weggespoeld en de bergplaats van zout ondergeloopen. Ook het terrein van de waterleiding lieett veel te lijden gehad, zoodat gisteren en ook heden nog geen gezuiverd water te verkrijgen is. Tan enkele particuliere woningen zijn de stoepen weg geslagen, bij andere de kamers en kelders voigeloopen. (IV. R. Ct.) In deu Uiterdijk te Pernis sloegen drie gaten, waardoor het water naar binnen stroomde. In het daarachter gelegen zooge naamde Klooster moeten de bewoners de huizen ontruimen, daar het vvater bijna een tafel hoogte naar binnen kwam. Gelukkig vond het een uitweg in den Laatjespolder. Over de sluis stroomde het voorts in den pol der Deijflel, daar echter de boezem niet hooger kwam, vermoedt men dat hier of daar een gat in eene kade is gestoken. In den polder Madroel sloeg een gat in de kade, de daarop aangebrachte kisting was niet tegen den aandrang van het water bestand. De kade, liet vorige jaar gelegd voor den polder Het Ilongerland onder Spijkenisse, is op verschillende plaatsen weggeslagen,'en de polder overstroomd. Te Oud-Beierland was een schipper onder weg met een lading bouwmaterialen. Hij had reeds Zaterdagavond terug kunnen zijn, maar tot nu toe is er niets van hem vernomen. (IV. B. Ct.) Tijdens den storm van gisternacht is de lichttoren van het Noorderhoofd, bij Maas sluis, terwijl de zee eeue ongekende hoogte bereikte, weggeslagen. De storm Ie Scheveningen. Men schrijft uit Scheveningen aan de Telegraaf: Een ontzettende verwoesting is hier van nacht aangericht, waardoor de visschersvloot, ofschoon die juist behouden binnen was en de schepen reeds alle op de voorste duinen waren gesleept om daar veilig te overwinteren, voor verreweg het grootste deei is vernield. Ieder die Scheveningen kent, weet dat tusschen het strand en de hotels twee straat wegen zijn aangelegd, de bovenste een voetpad vlak onder het terras van het Kurhaus, de ander wat lager een rijweg, die dus ter halver hoogte van liet zeeduin als een soort van dijk zich uitstrekt over den geheeien afstand van het dorp naar de badplaat®. Boven op dezen dijk heeft men sedert enkele weken alle binnengekomen pinken gesleept, met paarden of met een stoomma chinetje, zoodat ze kwamen te liggen in twee gelederen tusschen den straatweg en de duinhelling die naar het strand afloopt, op een strook van ongeveer 10 meter breedte zich uitstrekkend over de volle lengte van den straatweg, beginnende bij den uitgang van het dorp tot voorbij het Kui haus. Daar lagen de 220 Scheveningsche bomschuiten om er den winter door te brengen, totdat tegen het voorjaar de vischvangst weer kon worden hervat. En men meende dat ze daar veilig lagen, zooals dat altijd zonder hinder was geschied sinds menschenheugenis. Maar vannacht bij den hevigen storm en bij bet opkomen van den vloed omstreeks middernacht werd het water tegen de voorste duinreeks opgebeukt, het vrat bet zand onder de boven op het duin gelegen schuiten weg, zoodat eerst het voorste gelid naar beneden stortte en vervolgens het tweede gelid bovenop, den eersten gaten stooteud in elkanders kielen, eikaars masten afknappend, somtijds de een den ander geheel vermorzelend. Daaibij de hooge zee over dezen warboel heenslaande, wegslepende al wat losraakte. Den geheeien nacht was Scheveningen op de been, beredderende waar het nog mogelijk was, met kabels de schuiten vastsjorrend die nog niet neergestort waren. Bij dat werk is éeti man omgekomen, die tusschen de schui ten in geraakt was. Den heelen ochtend was de bevolking, die anders zoo streng de Zondagsrust in acht neemt, nog in de weer. Vanmiddag daaren tegen bij prachtig voorjaarsweer was heel Den Haag op het strand, extra treindiensten voer den aanhoudend nieuw publiek aan, equipa ges en huurbakjes stonden op het kerkplein als bij eeu publieke vermakelijkheid te wach ten, in de Keizerstraat liep men als in een winkelstraat kort voor St. Nieolaas. En het was ook wel de moeite waard die warwinkel te zien, schuiten hall in het zand weggezakt, boven op elkaar gestapeld, sommi ge recht overeind staand tegen de helling op, als de support-gedrochten klimmend tegen een wapenschild, andeie voor de helft over hangend boven liet straud, met hare bolle stevens, als wonderlijke rotsklompen. Recht afgekapt is de anders glooiende duin kant, van boven steekt de kartelrand der afge brokkelde bestrating iets naar voren, slechts op enkele punten kan men met groote moeite van het strand af de steilte op naar boven komen. De schade, die de Scheveningsche reedetqjert lijden is ontzaglijk groot, vooral omdat de meeste wel voor zeeschade maar niet voor strandscliade verzekerd zijn. Zij hebben van den zomer toch al weinig opbrengst en veel schade gehad, zoodat sommige wellicht zich moeilijk zullen kunnen staande houden. En wanneer liet kapitaal ontbreekt om voor het voorjaar komt nieuwe schuiten te bouwen, dan komt de werkloosheid ook onder de toch reeds met veel moeilijkheden kampende visscliers- bevolking. Had men nu maar een visscherhaven ge had waarin de schepen ook des winters konden blijven liggen, in plaats van het voor wereldlijk systeem om ze op te hijschen, dan was deze schade niet geleden, die door som migen (misschien is het overdreven) op een millioen wordt geraamd. Bij Scheveningen heeft de hooggaande zee in het Voordorp de sluizen en een gedeelte van den straatweg weggeslagen. Niet minder dan tachtig schuiten zijn ge heel of gedeeltelijk vernield. De laatste trein uit Utrecht heeft Zaterdag avond de reis niet tot Rotterdam kunnen voortzetlten. Hij is te Gouda achtergebleven, omdat de hooge waterstand het ongeraden maakt verder te gaan. De dijk tusschen Gouda en Oudewater had zooveel geleden, dat toen de stoomtram Zon dagmorgen de Waaiersluis passeerde, de dijk in verzakking kwam, tengevolge waarvan de wagens derailleerden en omvielen naast den weg. Alleen de machinist werd bij die gelegenheid zwaar gewond. Men vreest voor zijn leven. Te Egmond aan Zee is gestrand het Duit- sche barkschip Carolina, van Savannah naar Hamburg. Het schip, geladen met hars en terpentijn, ligt aan het strand Het is totaal verloren. Van de '18 man der equipage zijn er slechts 7 gered. Zaterdagmiddag is tengevolge van den storm op het IJ een schuitje omgeslagen, waarin zich twee melkboeren uit Schellingwoude be vonden, die vau Amsterdam naar huis wil den overvaren. Beide opvarenden, vader eu zoon, zijn verdronken. Te IJmuiden is aan de havenwerken veel stormschade toegebracht. Steenblokken van 10,000 KG zijn op de pieren door de veree- nigde krachten van wind en zee verplaatst. De waterstand was 3.G8 M boven A. P.. welke hoogte nooit te voren is geboekstaafd. Een groot gedeelte van den duinvoet is verdwenen. De waterstand in de zeemonding zal wor den opgegeven, zoodra de peilingen hebben plaats gehad. De geheele vloot van Egmond is vernield. (De Telegraaf Het beurtschip van Dokkum op Groningen, zwaar beladen met stukgoederen, is bij Vier- verlaten gezonken. De opvarenden zijn gered. Wegens den hevigen wind kwamen Zater dagochtend te Rozendaal ai de treinen uit Zeeland te laat aan. De mailtrein Vlissingea (Londen) -Berlijn was een half uur in vertra ging. De sneltrein Parijs—Amsterdam, die te Rozendaal te 8 u. 2 m. aankomt, kon hier door eerst te 9 u. 10 m. vertrekken. Te Rotterdam deden zich d vorige week zes gevallen vau pokziekte vejr. 4de Klasse. Trekking va i 24 December. Getrokken pi ijzen. Prijs van 25000 no. 7U40 - 5000 12535 - 2000 1331° - 15n0 5581 19015 s - 1000 5 0875 1G169 - 400 z 3l8i 15543 18143 18913 - 200 12285 - 100 77o9 10490 14006 17834 203i7 20816 Wegens pkatsgebiek zullen wij de prijzen van fCo in ons volgend noinmer vermelden. Bij het heden te 's-IIage gehouden examen

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3