A". 1894. ondag 30 en Maandag 31 December. N°. 8693. Eerste Blad, Nieuwjaarswenschen KENNISGEVING. Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVEE: J. ODÉ. HIREAl': BOTKS8TRAAT 7 O. Binnenlandsclie Berichten. worden in het nummer dezer Courant^ •dat in den vroegen morgen van den Nieuwjaarsdag zal verschijnen, ge plaatst voor VIJFTIG CENTS. Aeonnbmentspkijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Ryk Afzonderlijke t 1-85.. 2.50. 0.10. Advertentieprijs vac 1—10 gewone regels me inbegrip van eene Courantf 1.10, Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. van 1O regels Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden de navolgende vergunningen zijn verleend lo. aan M. KRANEN en zijne rechtver krijgenden tot uitbreiding zijner branderij aar le Kethe 1st raat no. 15, kadaster sectie A no. 1032, door plaatsing daarin van een stoomwerktuig van 4 paardenkracht en ketel met een verwarmend oppervlak van hoogstens 4 M1, ter vervanging van het bestaande stoom werktuig met ketel. 2o. aan E. DE KONING en zijne recht verkrijgenden tot oprichting van een grof- en hoefsmederij in het pand aan de 13roersvest, no. 128, kadaster sectie I no. 622. Schiedam, den 28sten December 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. Schiedam, 29 December 1894. Wat leverde de Fransche Kamer van afge vaardigden toch een tal van onstuimige scènes op in het jaar, dat weldra van ons gaat schei- deu. Hoe dikwijls heeft de ernstige lezer ge legenheid gehad, zich te bedroeven over een volk, met zooveel talenten begaafd, maar dat zich tot zulke diep betreurenswaardige uiter sten laat vervoerenOm de kroon op het werk te zetten, heeft de socialistische alge- Vaardigde Jaurès een tooneel uitgelokt, dat op den eersten Kerstdag een duel tusschen I genoemden afgevaardigde en een minister van de republiek heeft ten gevolge gehad. Een duel op Kerstmis, dat liad zelfs een Fransch minister niet moeten aannemengelukkig dat er geen bloed heeft gevloeid, maar dat zonder wond of schram aan de wetten der eer is voldaan. En wat was nu de aanleiding tot deze betreurenswaardige tooneelen Het betreurenswaardige rechtsgeding tegen een - kapitein van den staf, Dreyfus, die mobili- 8atieplannen van liet Fransche leger aan een buitenlandsche mogendheid zou hebben ver docht, en die daarvoor tot levenslange depor tatie en opsluiting in eene vesting is veroor- I. Dit proces heeft voor velen nog een eigenaardige beteekenis, namelijk voor de anti-semieten, waarvan een zich de beschul digde is Israëliet met de gewone heftigheid liet ontvallen: shoe is het mogelijk een Jood bij den staf te plaatsen "Wat er van de zaak is, hoe eigenlijk de vork in den steel zit, weet nie mand want het proces is met gesloten deuren behandeld; maar ernstig is ze zeker, daar de minister van oorlog in de Kamer van afgevaar digden met het voorstel kwam, om de doodstraf weder in te voeren voor misdaden, als wnar- aan kapitein Dreyfus zich heeft schuldig ge maakt. Daar stoof de socialist Jaurès op en diende dadelijk een voorstel in, waarvoor hij zelfs de urgentie vroeg, om namelijk de dood straf af te schaffen voor mindere militairen, die zich aan hun chefs vergrepen hebben. Hij ging zelfs zoover, uit te roepen, dat als men Dreyfus niet ter dood had veroordeeld, dit was geschied, omdat men het niet had gewild. Hierop ontstond nu een, in de Fran sche Kamer trouwens niet ongewoon, buiten gewoon rumoer, te midden waarvan de mi nister-president op de tribune verscheen, en verklaarde, dat het ministerie oogenblikkelijk zou aftreden, als het voorstel van Jaurès in behandeling werd genomen. »Een partij," zoo zeide de minister, »die geen vaderland kent, heeft het recht niet de hiërarchie en de discipline van het leger aan te vallen." Lokte dit woord daverende toejuichingen uit, 't spreekt vanzelf, dat liet den reeds opgewonden afgevaaidigde tot liet uiterste bracht. Hrj deed een uitval, waarbij hij gewaagde van cosmopohtische uitzuigers, die door de regeering in bescherming waren genomen, en had hierbij het oog op een overeenkomst, onlangs met een spoorweg maatschappij gesloten. Dit ontlokte aan den minister van openbare werken den krassen uitroep»Gij liegt", en deze woorden zijn de aanleiding geweest tot het boven vermelde tweegevecht. De ruzie werd nog eenigen tijd voortgezet, en eindigde met het uitspieken van de censuur over den hartstoehtelijken Jaurès, die nu de vijftien volgende zittingen niet in de Kamer zal mogen verschijnen, waaraan nog de bepaling is vast gemaakt, dat hij gedurende twee maanden slechts de helft der toelage ontvangt, door hem als afgevaardigde genoten, en dat op zijn kosten in verschillende gemeenten van het district, dat hem tot afgevaardigde verkoos, het besluit van zijn tijdelijke uitzetting zal worden aangeplakt. Kan het anders of de parlementaire instellingen moeten op deze wijze in de schatting van ernstige lieden dalen 1 De koningin van Italië heeft de echtgenoot van den minister Crispi met haar dochter, die weldra in het huwelijk zal treden, ten gehoore ontvangen. Weet men nu, dat gezegde dame nu juist niet zeer gaarne ten hove wordt gezien, dan verkrijgen de beleefdheden, waar mede ze bij deze gelegenheid werd ontvan gen, werkelijk beteekenis, en blijkt de lieer Crispi het vertrouwen van zijn souverein ten volle te genieten. Aan den anderen kant neemt de verbittering over de verdaging der Kamerzittingen nog steeds toe. Reeds hebben meest geachte staatslieden in krachtige be woordingen zich laten hoorenthans is de oppositieleider Cavalotti aan het woord, die de schorsing der zittingen een onbeschaamdheid noemt, waarvan de wedergade niet bekend is, en dan laat hij volgen een gansche serie van zonden, door Crispi bedreven, die deels zijn intieme leven raken, anderdeels zijn hande lingen als bewindsman. Ronduit wordt ver klaard, dat Itahè's eerste minister vijftig duizend franken zou hebben, door tusschen- komst van den man uit de Panama-geschie denis De Reinach, om aan den anderen Pa namaheid Cornelius Herz, deItaliaansche rid derorde van Mauritius en Lazarus te bezorgen. Erger kan het wel niet; maar de heer Ca valotti voegt aan zijn onthullingen de mede- deeling toe, dat hij er de bewijzen voor in handen heeft, en bereid is, die aan de Kamer of aan een rechtbank over le leggen. Nu is de heer Cavalotti bekend als een strikt eerlijk man, wiens woorden dei halve diepen indruk zullen maken; voor den eeisten mi nister konden ze wel eens de aanleiding zijn om heen te gaan. Welnu, als ook maar een gedeelte waar is van het hem ten laste ge legde, is deze oplossing ook de beste. Met wat minder talent dan het zijne, doch wat meer eerlijkheid is een rijk als Italië, dat zulk een droevige crisis doormaakt, zeker thans het best gediend. wEen eenig Duitschland", dit woord heeft lang als een tooverspreuk gewei kt't schijnt van zijn bekoring te gaan verliezen, en een zekere zucht naar meer zelfstandigheid dan de bondsstaten thans genieten blijkt ont waakt. De benoeming, door den groothertog van Baden gedaan, van een eigen vertegen woordiger bij de hoven van Beieren en Wur- temberg, behoort daar zeker toe. Het Handelsblad deelt eeuige beschouwin gen hieiomtrent mede. De eerste is ontleend aan een te Stuttgart verschijnend blad, de Beohachter, van democratische richting, en is van dezen inhoudDe bondsregeeringen moeten in het belang der ontwikkeling van Duitschland noodzakelijk zeggenïTot hier toe en niet verder 1 Nog is Duitschland geen Groot-Pruisen, is het Duitsche rijk geen ver zameling van Pruisische provinciën, waar de regeeringen der afzonderlijke staten op den- zelfden trap staan met de provinciale colleges. Noodig is het, dat de regeeringen der afzon derlijke staten zich tegenover Pruisen ver dedigen, en het blad drukt den wensch uil, dat de koning van Wurtemberg zich aan het hoofd der oppositie zal stellen. Het radicale blad de Vossische Zeitung be spreekt dat artikel volgenderwijs ïWij gelooven, dat men voor dergelijke betoogingen van de Zuidduitsche pers niet onverschillig de schouders mag ophalen. Men moet de gezindheid in de andere afzonderlijke staten niet minachten. Wy leven niet meer onder den eersten keizer, die door zijn eer- biedwaardigen ouderdom, zijn onvergelijkelijk succes en zijn burgerlijken eenvoud, of onder keizer Frederik, die door zijn beminnelijkheid en zijn oorlogsroem de harten der Zuidduit- schers won. Ook staat de vei blindende gestalte van prins Bismarck niet meer aan het roer. Er bestaat dus meer dan vroeger reden licht geraaktheid, zelfs wanneer deze niet te ver dedigen is, te ontzien en alles te vermijden wat wantrouwen kan wekken. Eenmaal waren wij volgens prins Bismarck het Zuiden te liberaal. Nu is het omgekeerde het geval. Door het liberalisme heeft Pruisen in Duitsch land moreele veroveringen gemaakt; maar nu is Pruisen in liet zuiden te reaclionnair en daarom worden de Zuidduitsche vorsten op geroepen om het volk tegen den »wind uit Berlijn" te beschermen." Zulke taal is sedert de stichting van het Duitsche rijk, nu ongeveer vier en twintig jaar geleden, nog niet gehoord. Ze is een merk waardig teeken des tijds. Offlcieele berichten. By kon. besluit is aan H. J. Versteeg, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Zaandam. SCHIEDAM, 29 December 1894. Door burgemeester en wethouders zijn met ingang van 1 Januari a.s. bevorderd aan de gemeentesecretarie, afdeel ing Atot commies de heer II. de Vringer, thans adj .-commies, tot adjunct-commies de heer Q. Rovers, thans lste klerk, tot 1ste klerk de heer G. H. Schuurman, thans 2de klerk. De Symphonie-vereeniging gaf gisteren eene uitvoering voor hare buitengewone leden in j>Musis Sacrum". Behalve de orkestwerken beloofde het programma solonummers voor piano, zang, fluit en hoorn. Mej. M. Haagmans, van Rotterdam, opende de solori met twee solo's voor piano, a. Ro mance, E dur van Fr. Gernsheim en b. Polonaise C dur van L. v. Beethoven. In de tweede afdeeling gaf zij a. Air uit Op. 50 en b. Valse, C dur, beide van M. Moszkowski, ten beste. De soliste trok al terstond de volle aandacht door haar vaardigheid en stouten aanslag en dwong tot het laatste nummer bewondering af voor hare groote technische bekwaamheden, vooral n haar bisnummer,

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1